Kdo to čte, je vůl, napsala Správa železnic do jízdního řádu. Teď hledá viníka

Nádraží Benešov. Autor: ŠJů, Wikimedia CommonsNádraží Benešov. Autor: ŠJů, Wikimedia Commons

Neznámý autor si vymyslel i nový piktogram.

129 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tomas

Za mě palec nahoru 👍 Někomu se povedlo ukázat, jaký panuje šlendrián na SŽ a obecně na dráze, když si ti lemplové nejsou po sobě schopní zkontrolovat, co zveřejní.

Frantík

Docela slabota, když porovnám jaký vtip si SŽ dělá z železniční dopravy 😉

libor

to asi vedení SŽ bude letos bez odměn, ne? 😀

Jan Vejražka

To jsem zvědavý, jestli ve změně bude: „Proveďte rukopisnou úpravu: Celou poznámku škrtněte“ nebo „Celou poznámku začerněte“ anebo jestli bude přelepka.:-)))

JF Kalimero

V různých programech (například operační systém Windows) bývají legrácky ukryty, říká se jim easter eggs (velikonoční vajíčka).

JF Kalimero

„Hledáme viníka, abychom z incidentu mohli vyvodit zodpovědnost a podniknout další kroky,“ například opravu překladu.

Boro

No tak samozřejmě, to hovno musí na někoho spadnout, pokud možno co nejníže….

Pepik

Jako SS pracující s JŘ mohu říct, že viník se dá zjistit velmi snadno a rychle…

Karl Von Bahnhof

Vy jste fakt SS?!

milan

SS je Systémový specialista, to je u SŽ všestranné pojmenování pro různé osoby zpravidla dobře utajené o jejichž skutečné pracovní náplni lze s úspěchem pochybovat. Prostě takové dobré zaparkování kámošů při nutných reorganizacích, či politicky vynucených třeba MDČR. Neplatí o všech SS.
Další podobná šílená zkratka IŽD, inženýr železniční dopravy, také hodně zajímavá pracovní pozice, ale o tom snad někdy jindy.

Boro

Tomu se říká udeřit hřebíček na hlavičku!

Vlakem s kolem

Je SS ne z SS. Ale chápu, že někomu s německým jménem to imponuje. 🙂

Robert Pražák

SS nebo a podobné organizace by to zjistily bezpochyby.

Mig

Možná by to nezjistily, ale viníka by našly určitě

Petr

A vždyť je to roztomilé. 🙂 Nedělal bych z toho vědu.

Klabavátor

Přesně. Autorovi vtípku děkuji za zlepšení nálady.

Vtvt

Souhlas.

Pedro72

U organizace pověstné bezchybným fungováním, spolehlivostí a skvělou komunikací s veřejností je vkusný žert třešničkou na dortu vnější prezentace.
Sarcasm alert!

Jan

Já jsem myslel, že se to generuje z jízdního řádu a vystvětlivky se tam sází automaticky, podle toho, co v dané stanici jezdí (protože někde v Horní Dolní symboly pro jídelní a lůžkové vozy nejsou potřeba).

Pepik

Generuje se to do wordu a pak upravuje…

Martin z topírny

Taková práce pro práci… co by se mělo vygenerovat zcela úhledně a prakticky ze systému…že

A oni jsou za tím po tom hodiny tvůrčí práce. protože to někdo špatně naprogramoval

Jirka P

Tak vaše představa, že něco vygenerujete automaticky, levně a bude to úhledné je … úsměvná.

babilon

I pokud se vysvětlivky generují automaticky, tak to nikomu nebrání dokument poté ručně upravit. Mimochodem, nově nahraná verze to tam má opět, jen trochu jinak a na jiném místě.

vbb

Přímo vidím, jak po přečtení vašeho příspěvku se začalo z budovy SŽ kouřit od té náhlé přemíry pracovní aktivity 🙂
Všichni úředníci procházejí plachty jednotlivých stanic a hledají…

Vlakem s kolem

Konečně mají něco na práci…

Gajda

#onnic

Honza

Když něco vytvářím tak občas taky občas potřebuju pomocnou řádku /větičku, abych viděl výslednou grafiku s tím, že relevantní info se dosazují později. A občas něco uteče…

Milan

lorem ipsum nestačí?

nowas

A kdo tím jezdí, taky. 🙂

kubisek

Kolega v diplomce: … a na závěr tuto konstrukci svaříme dubovou elektrodou, von to stejně nikdo nečte.

Jeden v komisi: – tak za „dobře“, za odvahu.

qěcy

A tu trojku dostal za trest, nebo protože fakt tabdiplomka stála za trojku?

babilon

Já to znám s dřevěnou diodou. A neprošel.

Vladimír

Můj tatínek byl ekonomem v jedné větší firmě a vždy koncem roku předkládal všem papalášům a OVKSČ mnohastránkový elaborát o výsledcích hospodaření. Jednou na stránku 75 vložil větu „kdo dočetl až sem, má u mně flašku slivovice. Franta“. A za rok mohl s potěšením všem sdělit, že si pro flašku nikdo nepřišel. Táta by si zřejmě s vaším kolegou náramně rozuměl 🙂

JF Kalimero

Mě kdysi sekretářka přepisovala na stroji rukopis a místo „zajistíme klínem“ napsala „zajistíme hlínou“.

Honza M.

Jak se to mohlo stát? Varianta 1: Bylo, nebylo… Nějaký šéf střední velikosti ukáže na náhodného úředníčka a řekne: „Udělej popisky ke značkám v jízdnímu řádu!“ „A podle čeho to mám udělat?“ táže se podřízený. „Je na to nějaký interní předpis, norma nebo tak něco?“ „Udělej to stejně jak to bylo, a když nevíš, tak si něco vymysli.“ „Ano, pane vedoucí!“ Varianta 2: Vnitřní monolog človeka krmícího neosobní databázový systém: Dva zkřížené meče, OK. Datumy, jasný. Čísla kulatým obdélníku to jsou dny v týdnu, dobrý. Hele žárovka, to je co? Enter- Hm, „TEXT CANT BE EMPTY“. Něco tam napíšu ať… Číst vice »

SSJS

Tím jedinné jste dal následné větě nový význam…

babilon

Jak si představujete kontrolu dokumentů, které mají dohromady skoro 10000 stránek?

Jirka P

Stačilo by kontrolovat ty, kde se text neshoduje s tím generovaným.

NightmareFreddy

Ona ani ta čeština není úplně dokonalá, přesto to pěkně pobavilo 🙂

qěcy

jj, bude se muset pátrat po tom, kdo neumí psát čárky v souvětí
Ale jinak mě to teda pobavilo hodně
😁

Pavel

Prelozeny je to dobre a vtipu to naopak pridava. Nekdo moc chytrej si spis honi ego. 😉

vbb

Přeložené to je ve stylu pořízek = aftersteak, t.j. „absolutním překladem“.
Případně z drážního prostředí „Vlak stojí na každé mezi = The train costs on every between“.

Jirka P

To ne, ty vaše příklady jsou gramaticky nesmyslné a pro Angličana nepochopitelné. Na rozdíl od nich je ten překlad gramaticky OK a asi by bylo pochopeno, že to nechce říct o čtenáři nic pěkného (a ne třeba že je silný a hodí se k práci…), akorát by to anglického mluvčího nenapadlo. Spíš bych to srovnal s „It’s raining wheelbarrows“.

Hodně štěstí

A poprava bude veřejná nebo za zdmi v Dlážděné? 😆

Gajda

Myslíš, že na to někdy přijdou? 😂

vazky

Ne, ale někdo popraven bude být muset pro výstrahu. 🙂

Herold

Oběsí ho na semaforu na Hlavním nádraží.

pils

Myslíte ten semafor u té zatáčky? (se divím, že vám to tu prošlo.. 😁)

Martin

Vždyť to říkam, že jízdní řády jsou slátaniny a vy tady v diskuzi furt, že nééé….. Já kupříkladu šel do kolen, když mi paní za okýnkem u prodeje jízdenek před dvěma roky vysvětlovala, že když je některý den svátek, tak ten následující den po tom svátku vlaky jezdí jakoby byla neděle i když už není svátek….. To taky vymyslel inteligent…..

vbb

To si pamatujete špatně. Když byl některý den svátek, tak následující den bylo P jako pondělí.
To ovšem neplatilo, pokud svátek byl ve čtvrtek, pak následující den byl A jako Átek, nebo pokud svátek byl v pátek, to pak A bylo už ve čtvrtek. Pokud svátek připadl na pondělí, tak v neděli nebylo N, ale křížek, a v pondělí nebylo P, ale N a P bylo až v úterý.
Jinak teda nechápu, proč vám to musela vysvětlovat pokladní, vždyť to přece bylo tak jednoduché… 😉

MartinS.

😂😂😂

Bertik

Podívejte se na jízdní řády třeba v rakousku.a uvidíte kolik je tam takovýchto někdy trochu nesrozumitelných výjimek jako že jezdí tehdy a tehdy a ten den ne a jiný ano atd.

qěcy

Jo a když se k tomu cestující pustí oficiální hlášení o tom, co to je JŘ od Karla Čapka, nejlépe při nějakém rozvratu dopravy, tak je výsledek dokonalý.

milan

Tak u SŽ mají vůbec smysl pro humor. Viz. třeba ty nové elektrické zdvihací plošiny pro invalidy, které se začínají objevovat na nádražích. Každý kdo kolem nich projde, dobře si je prohlédnete. Již při zaškolování nebožáků, kteří s nimi budou manipulovat se objevily docela zásadní řekneme konstrukční nedostatky a když bylo na to poukázáno, byly stěžující zaměstnanci patřičně potrestání za porušení firemního kodexu chování. A dál jim bylo patřičně vysvětleno, že musí svého chování zanechat. Jen tak dál.

Martin

Ano mají…. jednou jsem třeba jel Regionovou a jelikož to bylo brzy ráno, tak i přes hluk jejího motoru jsem se pokoušel chvilku si ještě zdřímnout. Bohužel toto mé přání nebylo vyslyšeno jedním spolucestujícím, který neustále bouchal s opěrkou u sedadla až to dunělo i o dvě řady sedadel dál. Tak už jsem nespal a místo toho poslouchal (nedalo se to nepřeslechnout) o čem si ten neklidný cestující se svojí kolegyní povídá. Byli to zaměstnanci SŽ výpravčí a asi signalista. Bavili se o tom, jakou mají hrůzu z přezkoušení a z nějakého člověka u SŽ, který je prý jako ras.… Číst vice »

Alena

Měli jsme se synem to „potěšení“ plošiny vyzkoušet, dopadlo to tak, že mi podávali syna zvlášť a vozík zvlášť. Ještě že v Brně i v Praze se na peróně dají svolat svalovci… A dostat vozík, podotýkám o něco menší a užší, než je běžná dospělácká velikost mechanického vozíku, do kupé pro vozíčkáře je další sranda. Jo a cestu tam jsem měli dopředu nahlášenou a odsouhlasenou, cestu zpět jsem musela bohužel risknout na pasblind. To je tak, když se chci vyhnout D1 a dojet na vyšetření do Motola včas.

mila

co konkrétně je u plošin za problém? Můžu předat info dál

milan

Vy jste asi spadla ze schodů v Dlážděné, přeci je vše v pořádku a hotovo.
Ale když to chcete předat dál, tak co třeba ty zámky 15 cm od země, jak dlouho zvlášť v současném počasí budou fungovat. A co ty klíče, co do nich patří, kdy se zlomí, nebo přímo zalomí v zámku?

Juraj

Kdo zažil státní organizace a státní podniky, ten poznává rukopis: najít viníka byla vždy nejvyšší priorita 🙂

Jiří Kocurek

Přičemž oprava chyby či špatného postupu je naprosto nežádoucí, neboť systém je bezchybný a tudíž chyba nastat nemůže. Opravou by se porušila jeho bezchybnost!

Systém ale vůbec nenapadlo, že budoucí oběti neodvratné katastrofy volají mobilem svým příbuzným, že loď se s nimi potápí, ať jim zavolají pomoc. Systém zareagoval. Systém prohlásil, že všichni jsou zachránění. Příbuzní chtěli vidět své zachráněné blízké. Příbuzní se toho dožadovali v přímém televizním přenosu…

George Orwell nemohl tušit, že realita jeho dílo dalece překoná. Bohužel, stalo se.

Bertik

Ale,ale .a u soukromých firem se chovají k zaměstnancům jak?

Juraj

Nevím jak u vás, ale u nás se v první řadě hledá řešení a je snaha pochopit, co se přiště dá dělat líp.
Jelikož jsem zažil oba přístupy, mohu říct, že ten kontrast je vskutku obrovský.

kuk

konečně vtipná a pozitivní zpráva

Miloš

Dobrá reklama na jízdní řády.
S autorem šup na obchodní oddělení…

Dzejejc

Za nalezení takového špeku si prodeje zaslouží… 😉

oja

Velmi špatný překlad? Neřekl bych, jak už to tak u amatérských překladů často bývá, je doslovný a neodpovídá obsahově, ale jinak správně.
A oproti ostatním vysvětlivkám je prohozeno pořadí němčiny a angličtiny.
Jenže ony ani ty ostatní překlady nejsou nic moc. Třeba „gerichtet Einstieg“ je pitomost a „children’s cinema“ bych osobně taky nenapsal, byť za to ruku do ohně nedám.

Panoramix

S tím dětským kinem máte pravdu. Ono i v češtině to může mít dvojí výklad, ale v angličtině to jednoznačně navozuje spíše situaci, kdy děti v takovém kině vystupují, neboli na programu by byl film s dětskými účinkujícími.

Tomáš Hradecký

Měl tam napsat „Kdo to dočetl až sem, má u mě pivo“ 🙂

Ondra

No to by asi po několikáté rundě za den litoval 😀

Jiří Kocurek

To by byla promoakce pro pivovar!

Štěpán

To by pak bylo najít viníka ještě větší prioritou. Ale souhlasím, jako vtípek dobrý, ale invektiva zbytečná.

babilon

V jedné EULA (to jsou takové ty nekonečné podmínky, které musíte odsouhlasit při instalaci software) bylo, že první, kdo si řekne, dostane docela slušnou odměnu. Pár lidí se jim přihlásilo.

krtek

kdysi se posilali kazdy den rano predtistene hlasenky s textem „neni co hlasit“ kolega tam napsal- rozbite varleyovo soukoli u dispeceru., – samozrejmne to nikdo necetl, takze reakce zadna

Harvánek

Už je to dobrých 50 let, kdy mi strhli prémie za to, že jsem neodeslal papír s nápisem „není co hlásit“,

Jiřik

Něco podobného kdysi napsal kriminalista do nějaké důležité práce, kterou po něm nadřízení vyžadovali kvůli kariérnímu postupu. Přihlásil se mu až po nějakých patnácti letech mladý vyšetřovatel, který něco studoval v policejním archivu.

vbb

To se dělá zcela běžně. V jedné diplomové práci strojního inženýra byla věta „kliková hřídel (leteckého motoru) je vyrobena z jasanového dřeva“.
Ostatně, i návody k některým drážním vozidlům ukrývají podobné kontrolní věty 😉
(a teď se všichni zde přítomní fírové vrhnou na studium přidělených materiálů s tím, že tu flašku možná ještě nikdo u autorů nepoptával 🙂 )

Kernteriér

Hledal bych mezi německý hovořícími podezřelými. Německá verze je oproti té německé aspoň bez chyb.

Kernteriér

Oproti české.😁

jarda V.

Schválně, kdyby vyhlásili „amnestii“ jen pro to aby ukázal kde je díru přihlásil by se nebo ne? Možná že roční In100 jako motivační prémie k tomu by pomohla 🙂 protože někdo jiný někde jinde a s méně vtipnou poentou by mohl napáchat o dost více škod od cedulí a jízdních řádů počínaje po dálkové ovládání provozu konče…..

Lukáš Chytil

Zaměstnanci SŽ mají režijku, takže IN 100 by ho asi moc nedojala.

Osoba odborně nezpůsobilá

Klídek. Zcela zodpovědně mohu říci, že jako volové si připadáme vždy, jakmile se dostaneme do styku s pravidly použití dráhy včetně zařízení služeb vydanými SŽ.

Vlakem s kolem

Odpovědnost? Prosím? Každý pracovník szdc, který by stravil i jen minutu pracovního času bezdůvodně hledáním vtipálka, který ničemu neublížil, by dle mě.mel byt letos i příští rok bez jediné premie. Marnit pracovní cas hledáním a trestním nekoho za prkotinu je zhovadile. Kdysi jsem pracoval jako korektor u dabingu scifi serialu a právě největší sranda byla, když se podařilo protlačit nějakou interni srandu, které si režisér ani herci (daberi) nevšimli. Neco takového by neprošlo, ale nejake mensi srandy ano. K smíchu, aby nas za to někdo trestal. Navic to byl jen privydelek, spis jsem to dělal aby samotný překlad toho podstatného… Číst vice »

Roman osobně

To vypadá na trestný čin zvaný „Vyzrazení drážního tajemství“.

Pája

👏👏👏😆

EC104

Člověk by si řekl, že je to apríl, ale opravdu dnes není 1. dubna. A takoví jsou mezi námi.

Klokan

No, dobrý vtip se dá ocenit datum- nedatum. Tenhle se povedl. Jen vůl se rejpe ve vysvětlivkách.

EC104

To ano, čekal bych to tak v Blesku na Nově nebo Primě ale nikoliv ve státním subjektu. Na druhou stranu to ale vypovídá co je náš stát zač…

Pavel

A čd jsou výkladní skříní plnou vo.ů

Petr

Co má článek společného s ČD, pane vo.e

Bertik

Náš stát to je fakt hrůza, že? Podívejte se v jiných státech světa jak to tam vypadá a pak mluvte.

EC104

Ale ano, Bohudík že jsem mohl poznat mnoho států a zjistil jsem jak to tam vypadá, jinak bych nic nepsal…

Jiří Kocurek

No vidíte, já si kolikrát ověřoval, jestli ten vlak opravdu jede v dané datum.
Lepší, než pak být entého ixtý za vola na peroně, protože poznámka: 48 – nejde entého ixtý.

Pezos

Tak SŽ se aspoň drží praxe, že když poznámka 10 znamená „nejede 24. a 31.12.“, tak bude stejná napříč celým JŘ. To kabrňáci ze ŽSR vymysleli, že to bude jednou poznámka 10, podruhé poznámka 16 a potřetí poznámka 37…

Bertik

To je od vás opravdu vtipné ,prostě vy tady ze zvyku haníte neustále to co je státní či polostátní.to už je u nás takový sport.

Klokan

Je to tak. Koho by 7. prosince napadlo číst vysvětlivky, které každý léta zná. To musel být vůl…bez smyslu pro humor.

Harvánek

K tomu, abych porozuměl jízdnímu řádu mi stačí kalendář a nepotřebuji číst nějaké vysvětlivky. A na Štědrý den a na Silvestra mám jiné priority naž jezdit vlakem.

Pedro72

Jasně, taková poznámka u nedělního vlaku „nejede 1.I.“ je úplně zbytečná a vlastně nemá smysl ji ani tisknout.

jerry

Až ho najdou, ať mu dají metál. 😀

ABC

Použité vybavení: hloubkový izotopový detektor, 4 škrabky, smeták a lopatka.

Tube

Njn, kam se hrabe Bittner. To se mwda srovnat!

Václav M.

Podobná aféra má jednu výhodu – je jisté, že to někdo vůbec čte.

Kuna

Stane se, v Brně byla jistý čas nemocnice Silomrdných bratří….
https://twitter.com/PHaPraha/status/639800445704241154?lang=cs

krtek

čeština je krásná, pamatuji etiketu “ jahodová mamrdláďa“ snad ještě za komunistů, autor parně skončil v dolech

vbb

Ano, „jahodový mamrdláďa“ byl velmi populární (cca 1985).
Taktéž fotka, jak nápis ESPRESO seskládaný z prosvětlených čtverců na nějakém domě v Plzni kdosi přeskládal na POSERSE (foto v Dikobrazu taky plusmínus v té době)

Jan Hojsák

😀😀

MiK

Trochu OT, ale Benešov spadá pod PO Praha hl. n.

Jan Neruda

On má ale pravdu

MiK

Ano, fakt. Nevím, kde to na portálu hledáte, ale já tam Benešov (stále) vidím pod PO Praha hl. n…. Od zrušení PO Benešov u Prahy nebylo jinak.

Paja

Vsadím boty na Jančuru, když nezapaluje stohy na ONJ tak škodí Národnímu dopravci alespoň takhle.

Xyz

Národnímu dopravci? Doslova je tam napsáno „v dokumentu Správy železnic…

Jiří Kocurek

Jestli se nějaký Čvančura vloupal do systémů ČD či Leoše (národního dopravce) a ono se to zobrazilo na tabuli provozované Správou, tak má někdo někde nejen slabé zabezpečení.

Motto: Chtěli wosum znaků! Dal sem tam Hesl0123, jim ukážu!

Vlakem s kolem

Nechápu, jak někdo mohl uhodnout můj PIN. – Co jsi měl za PIN? – Letopočet, kdy papež Řehoř IX svatořečil Domingo de Guzmána, zakladetele Dominikánského řádu. – A ve kterém roce to bylo? – V roce 1234.

Karl Von Bahnhof

Já používám zlatou bulu sicilskou.

Ten Ten Ten

„Takže ta kombinace je 12345?! To je nejstupidnější kombinace, jakou jsem kdy slyšel. Takový číslo bych si nedal ani na kufr.“

Samo

„Whoever reads this is an ox“ mi odstrelilo dekel až na Mars 😀

Martas

Google translator v praxi 😀

Jiří Kocurek

Evidentně angličtinu neovládá, v angličtině je někdo buď za osla nebo přímo za idiota.

jerry

Ale na rozdíl od vás má alespoň smysl pro humor a sorry, to je výrazně vyšší hodnota.

Jiří Kocurek

So You’ve said so.

Mohu doporučit Terryho Pratcheta, český překlad pana Kantůrka je geniální.

Bram

Tak to se Správa železnic nahledá, než dotyčného najde. Ale ona ho spíš nenajde :-).

Vlakem s kolem

Horší je, ze je za tohle hledání, bezdůvodně, platíme v daních. Vedoucího co zada takovy úkol vyhodit na hodinu, když je ochotný na tohle měřit veřejné prostředky.

Pája

Nenajde, ale potrestán bude 😃

Liposh

Usmál jsem se. Bod pro autora piktogramu a popisku.

Xyz

Doufám že se piktogram uchytí

Lkprak

A legendární vtip s „Perlou severu“ má svého následovníka 🙂

vbb

A mohli bychom ho slyšet?

(Strejda Gůgl na Perlu severu říká toto:
Perla severu – Byli jednou dva méďové – Česká televize
Řeka Bílina – perla průmyslového severu – Kudy z nudy
Severopolský Gdaňsk – historická perla severu
pletovy mezokoktejl perla severu na oblicej
Stará pivní etiketa PERLA SEVERU 11° PIVOVAR BÍLINA
OSLO – perla severu a laboratoř současné architektury
Bergen – perla severu.
Barokní perla severu Čech – Cítoliby u Loun
Frýdlantsko – perla severu.
Tunisko: Perla severu Afriky
Skadar, skrytá perla severu Albánie!
Helsinky – Bílá perla severu,

– ani jedno mi jako legendární vtip nezní 😉 )

Vlakem s kolem

To byl slabší soudek…