dpp

Jižní Morava vysaje většinu evropských dotací na nové vlaky, chystá soutěž na dopravce

InterPanter, Brno hlavní nádraží, foto: České dráhyInterPanter, Brno hlavní nádraží, foto: České dráhy

Jihomoravský kraj již téměř jistě získá většinu z peněz na nové vlaky, které stát vyčlenil v Operačním programu Doprava 2

Jihomoravský kraj již téměř jistě získá většinu z peněz na nové vlaky, které stát vyčlenil v Operačním programu Doprava 2 (OPD2). Ministerstvo dopravy už schválilo žádost kraje na pořízení 36 nových elektrických jednotek za zhruba 5,5 miliardy korun.

„Kladné rozhodnutí Ministerstva dopravy z pozice řídícího orgánu OPD2 je vydané. Zbývá už jen potvrzení Evropské komise, což je záležitost několika měsíců“ řekl náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček. Podle něj jde o časově náročný proces, kdy se projektová žádost s Evropskou komisí „ladí“, aby dostatečně obhájila přidělení prostředků i z pohledu Komise. „Zatím se ale nikdy v historii nestalo, že by náš návrh na podporu Evropská komise zamítla,“ dodal Čoček.

Jihomoravský kraj tak spotřebuje v aktuální výzvě většinu peněz. Celkem stát počítá s rozdělením 7,73 miliardy. Kraji pomohlo, že byl se soutěží na nové vlaky nejdále, navíc postupuje v Česku zcela novým způsobem: vlaky kupuje do svého vlastnictví a pak je pronajme dopravcům, které bude soutěžit. Podobný model chystalo i ministerstvo dopravy, projekt takzvané půjčovny vlaků ale skončil i kvůli velkému odporu koaličních partnerů či železničních odborářů.

O dotacích na další žádosti zatím nebylo rozhodnuto, peníze na nové vlaky chce například Ústecký kraj nebo Plzeňský kraj na nákup nových RegioPanterů.

Jihomoravský kraj už soutěží dodavatele nových vlaků, ve hře je celkem pět zájemců: Škoda Transportation, Siemens, Stadler, Bombardier a Alstom. Nové vlaky mají jezdit na linkách mezi Břeclaví a Tišnovem a z Křenovic do Březové nad Svitavou. Nahradí desítky let staré soupravy.

Podle mluvčí Jihomoravského kraje Moniky Brindzákové soutěž stále běží. „Aktuálně probíhají jednání s uchazeči. Ukončení jednání s uchazeči předpokládáme zhruba v polovině roku 2018, následně bude zveřejněna zadávací dokumentace a uchazeči budou předkládat finální nabídky. Ukončení zadávacího řízení předpokládáme na konci roku 2018,“ řekla Brindzáková.

Na výběr vlaků naváže i soutěž na dopravce. Jihomoravský kraj chce najít jedinou firmu, která převezme všechny vlaky v kraji. Zadávací dokumentaci pro výběrové řízení už připravuje. „Obslužnost pro celé území kraje přitom bude soutěžena jako jeden celek. Do podmínek soutěže zahrneme, že dopravce bude postupně přebírat a uvádět do provozu jednotky nakoupené Jihomoravským krajem,“ dodala Brindzáková.

Tagy Jihomoravský kraj nové vlaky OPD2
44 komentářů