cargo

Jindřichohradecké úzkokolejky skončily loni v rekordní ztrátě

JHMD Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářJHMD Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) vyvěsila na svůj web po více než roce výsledky za účetní období od 1. července

Společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) vyvěsila na svůj web po více než roce výsledky za účetní období od 1. července 2015 do 30. června 2016. Celková ztráta činí 18,299 milionu korun, což je nejhorší výsledek od vzniku firmy. Rok předtím hlásila firma milionový zisk.

„Výše hospodářského výsledku byla nepříznivě ovlivněna promítnutím nákladů na modernizaci motorových vozů M27, tj. o odpisů nákladů na modernizaci a nákladové úroky z poskytnutých úvěrů na modernizaci,“ píše ve zprávě o podnikatelské činnosti statutární ředitel společnosti Boris Čajánek. Dalším nepříznivým vlivem podle něj byla nedostatečná úhrada takzvané prokazatelné ztráty ze strany krajů Vysočina a Jihočeského.

JHMD Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

JHMD
Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Ty podle výkazů firmy zaplatily za objednané spoje přes 20 milionů korun, což představuje zhruba 61 korun za vlakový kilometr. Na další období se kompenzaci podařilo zvýšit o zhruba desetikorunu na kilometr. Zhruba 31 milionů pak firma dostala na údržbu tratí a příslušenství ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

Z pozvánky na valnou hromadu rovněž vyplývá, že vedení společnosti usiluje o změny úvěrového financování, které poskytuje Equa Bank. Valná hromada má podle jednoho z návrhů udělit souhlas s úvěry až do výše 73,6 milionu a zřízení zástavního práva k vybranému majetku. Ze zprávy o vztazích vyplývá, že věřiteli firmy jsou i její akcionáři a manažeři. Podle stavu k 30. červnu 2016 Čajánek firmě půjčil skoro 19 milionů, člen správní rady Vladimír Jindřich 2,6 milionu, předseda správní rady a otec náměstka ministra dopravy Petr Čoček 400 tisíc.

Do zpráv pro akcionáře lze nahlédnout přímo na stránkách společnosti: Zpráva o podnikatelské činnosti, Zpráva o vztazích mezi propojenými osobami, Pozvánka na valnou hromadu.

JHMD nedávno řešila i velké administrativní potíže. Počátkem října nezískala včas od Drážního úřadu osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy a na několik hodin musela zastavit vlakový provoz. Na to jihočeská hejtmanka Ivana Stráská reagovala vytýkacím dopisem Čajánkovi, o kterém informoval Občasník.eu.

Tagy JHMD výsledky
Žádné komentáře