Automobily Infrastruktura Silnice

Jezdi vpravo. Nad českými dálnicemi se rozsvítí tabule s hesly

Informační tabule. Autor: ŠJů, Wikimedia Commons
Informační tabule, ilustrační foto. Autor: ŠJů, Wikimedia Commons

Ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic se po letech rozhodly dát větší smysl vesměs nevyužitým světelným tabulím nad českými dálnicemi. Na tabulích se budou nově zobrazovat hesla, která mají provoz na dálnicích zcivilizovat a zvýšit tak jeho bezpečnost.

Novinku, na které se podílí také BESIP, si byl dnes na D1 otestovat ministr dopravy Vladimír Kremlík. Řidiči se s ní budou setkávat v následujících měsících; na tabulích se bude střídat celkem šest hesel v českém a anglickém jazyce. Řidiče budou nabádat ke správnému způsobu jízdy, například aby se na dálnicích drželi pokud možno v pravém pruhu.

Ministerstvo se inspirovalo v zahraničí, podobné cedule jsou například ve Slovinsku a v Rakousku. Na českých dálnicích je nyní instalováno 136 proměnných tabulí, většinou jsou ale zhasnuté. Řidiče informují pouze o mimořádnostech.

ŘSD chce rovněž navrhnout novou značku, která by podobně jako v zahraničí nabádala řidiče k vytvoření záchranářské uličky v kolonách. Novinkou mají být i modré majáky na vozidlech silničářů, oranžové prý nebudí dostatečný respekt.

V Rakousku nabádají řidiče k jízdě vpravo časté značky. Pramen: Asfinag
V Rakousku nabádají řidiče k jízdě vpravo časté značky.
Pramen: Asfinag

Hesla na informačních tabulích na českých dálnicích:
· Dodržuj rychlost / Avoid speeding
· Udržuj odstup / Keep distance
· Jezdi vpravo / Keep right
· Odpočiň si / Take a Rest
· Připoutej se / Use Seat Belt

39 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Hanzal

Já tyhle cedule prostě žeru! V pondělí jsem na cestě z Vídně bohužel nemohl zvolit svou milovanou trasu přes Halámky a na D1 jsem se napojil u Jihlavy, kde v protisměru dřímala macatá kolona. Cesta ku Praze byla celkem v pohodě, jen už asi hodinu předem mě navigace upozorňovala na problémy před Prahou (a nabídla příjemnou alternativní cestu). Na těchto báječných cedulích za hříšné peníze stálo ale jen „Jeďte opatrně“ a „Dodržujte vzdálenost“. A to se vyplatí…

Robert

Mě by teda především v zimních měsících potěšila informace o teplotě vzduchu a vozovky.

Jiří Kocurek

Dokonce jsem viděl i ceduli DRIVE LEFT. V Doveru to má smysl, ale v ČR?

Lolookie

Zřejmě to je kvůli „levoproudařům“, levý pruh je totiž jen pro předjíždění, což spousta lidí nedodržuje.

A.R.

Takže blbečky, kteří nemají na to pamatovat si zákon, který při jízdě musí dodržovat, budeme vodit za ručičku? Jestliže jsou někteří autíčkáři nesvéprávní, proč mají řidičák a jezdí autem?

Jiří Kocurek

A proč je tam i tamhle světelná křižovatka, když by stačilo pravidlo pravé ruky?

liberal shark

No konečně. To to ale trvalo ! V Rakousku a Německu jsou na každém rohu cedule Rechts fahren ! a Abstand zuhalten ! Na našich dálnicích je národním sportem jezdit v prostředním pruhu a co nejblíže za nárazníkem vpředu jedoucího vozidla. A také předjíždění na poslední chvíli po předchozím dojetí kamionu a zpomalení.

pony

> Nad českými dálnicemi se rozsvítí tabule s hesly
> ilustracni fotka z centra Prahy

a takhle se tu zije

Honza

Ještě by to chtělo speciální sérii hesel pro D1: Kochej se. Máš svačinu? Máš kanystr? Zítra je taky den… 🙂

Jiří Kocurek

Pozor! Sneží!

Y.K.

Dost mě irituje ten nápad, aby vozidla silničářů měla modré majáky. Nevím jestli se někdo zbláznil nebo co, ale vozidla s předností jízdy by měla být opravdu jen ta nejnezbytnější a opravdu přednost okolnostmi vyžadující, tedy hlavně složky ISZ. Moc se mi nelíbí idea, že řidiči přestanou reagovat i na modré majáky, protože je dáme všude. Žluté majáky jsou jen výstraha, nic víc, nechápu proč by sypač nebo opravář svodidel měl blikat modře. Uf.

Místo aby silniční policie ignoranty „práskala bičem“, tak se vymýšlí rovnáky na vohejbáky. Které to jen zhorší.

Alex

Jenže vy jste asi nepochopil, že v případě nějaké kalamity musí ty vozy projet kolonou, aby před ní například prohrnuly cestu 🙂

Y.K.

To jsem pochopil, ale řidiči by měli automaticky dělat uličku a tedy pustit takový vůz ve svém zájmu i bez modrých majáků. 🙂

libor

máme v čr málo značek a cedulí kolem silnic a dálnic…tak přidáme další. fakt super počin

libertarianball

Kremlík je fakt pí**s. Od ministra dopravy bych teda očekával i jiné aktivity, než že bude zapichovat cedule na každé volné místo… jako by byl největší problém české dopravy nedostatek cedulí…ach jo…

Jiří

Jestli jsem to dobře pochopil, tak budou využívat stávající tabule.

V. K.

Nebudou se ty tabule těmi banálními vzkazy zbytečně opotřebovávat?

Vít Jůza

Cedule nabádající k jízdě vpravo tu byly již před 80 roky a 4 měsíci.

Zlámalík

Tak já se sám napráskám. Na dálnici jezdím vpravo s výjimkou úseků, kde je vpravo tankodrom. Tedy např.Ostrovačice – Devět křížů apod. Tam je to už tak rozmlácený, že místy vlevo jezdí i kamiony, aby si nepoškodily náklad (nebo jezdí odstavným pruhem). Ten úsek se měl spravovat už před dvěma lety, aktuálně je opět předmětem soudní pře.
Očekávám, že ŘSD uvede komunikaci do sjízdného stavu a pak si může psát co je potřeba. Jo, a taky bych byl pro vícejazyčné texty oznámení, cizinci si moc nepočtou.

Alex

No to je přesně ono. A díky Vám a dalším to pak tak vypadá no…

off

Dotaz spíš k titulnímu obrázku než k textu – co je otevřená Blanka, tak před vjezdem od Tróje směrem na Zlíchov svítí ve špičkách na světelné tabuli přesně ten nápis co nápis v titulku – „Wilsonova -> I.P.Pavlova stupeň dopravy 4“. Nevíte někdo, proč tam svítí zrovna tenhle text, který je v daném místě totálně „mimo mísu“ – asi jako kdyby na dálnici na Plzeň svítila informace o koloně u Liberce?

Michal J.

A přitom by stačilo, aby se na zneužívání levého pruhu aspoň čas od času zaměřila policie. To by bylo tisíckrát účinnější než nějaké cedule.

AAA

už jsem to za Mirošovicema i viděl. samozřejmě by to chtělo častěji…. ale každá vlaštovka dobrá

J.L.

Problém je v tom, 55 v liduprázdné vesnici se hlídá snáz než jízda v levém pruhu nebo dodržování vzdálenosti mezi vozidly.
A to vůbec nemluvím o tom, že 90% řidičů považuje pravý pruh za stoupací, který je normálně vyznačen úplně jinak.

Bob

50 ve vesnici není jen kvůli bezpečnosti, ale zejména kvůli hluku. Zkuste si u té silnice bydlet a pochopíte.

Y.K.

Tak on asi nikdo nepopírá proč je ve ve obci 50 km/h, ale policie si vyloženě zgustne na lidech co jedou 57 km/h a podobé odchylkou zanedbatelného rázu, maří na tom svůj čas, který by mohli věnovat řešení skutečně nebezpečného či závažného chování. Přitom mě tady pod okny projede tak baj voko 10 vozidel za hodinu (v centru Prahy) rychlostí silně převyšující 100 km/h, s patřičným řevem od nohy drtící „plyn“, spousta řidičů jezdí na červenou a pohoda klídeček. Asi mají dobré informace kde si dávat pozor a policejní loviči 56 km/h hříšníků je do síta nedostanou.

liberal shark

Účelem zákona o provozu na pozmních komunikacích je zajistit bezpečnost a plynulost provozu. Je obecně protiprávní používat ho k jiným účelům.

...

Tak si přečtěte důvodovou zprávu, když se ta padesátka zaváděla (1997).

Silnik spalinowy

Jely kolem mě 3 auta a na protějším chodníku borec na skejtu. Bylo ho slyšet víc, než ta auta.

Y.K.

Skejťáci na chodníkách, 24 hodinová hluková zátěž. To jistě. 😀

Bob

Ono by stačilo používat kamery na mýtných bránách. Ale chytráci z ŘSD ty stojící brány po Kapschi raději demontují.

AAA

jasně, všechny problémy vyřeší kamera. soudruzi v Číně už to umí docela dobře.

Pezos

Aby to nedopadlo tak, že ty tabule začnou řidiči podvědomě ignorovat, i když tam bude opravdu důležitá informace.

Tomáš Fuk

Řepákům z Práglu tam můźete psát co chcete. Oni budou stejně v levém. Pro ně je pravý pro náklaďáky. Tak složitou věc jako levý je pro předjetí nemohou pochopit.😀😀😀

Ondra

Jasne, můžeme takhle mluvit o všech naprosto o všech.

Jarek

Ano prosím, značku jezdi vpravo chci všude, kde jsou tři pruhy. A ideálně kdyby se měsíc po zavedení začala i pokutovat.

Dalibor

zjednoduste to. proste vsude. jezdeni v jinem nez pravem pruhu trestat vyliskanim na miste. je to ucinnejsi jak pokuta ve spravnim rizeni

liberal shark

Pokutovat lze i dneska, ale pro soudruhy z PČR je to moc práce :-).

Honza D.

Jako snaha OK, je třeba se snažit provoz zcivilizovat. Ovšem v našich podmínkách jsem co se týká účinnost spíše skeptik. Bohužel.