Jen do šrotu. PKP Cargo prodá přes deset tisíc vagónů včetně těch, které téměř nejezdily

Podmínkou pro odkup vagónů je šrotace.
Největší polský nákladní železniční dopravce výrazně zredukuje počet některých typů vagónů. Plánuje prodat přes deset tisíc vozů na přepravu uhlí. Podmínkou prodeje je ale jejich šrotace.
Při jednání parlamentního podvýboru pro železniční dopravu to uvedl Paweł Miłek, místopředseda představenstva PKP Cargo. O jednání informují polská média, například Money.pl.
„Požádali jsme soud o povolení k prodeji 10 360 vagonů. Podmínkou účasti ve výběrovém řízení na tyto vagony je zaplacení zálohy ve výši 100 % hodnoty těchto vagonů. Druhou podmínkou je, že tyto vagony budou sloužit výhradně ke šrotování,“ uvedl Miłek.
Plán na tak rozsáhlý prodej, který souvisí s útlumem přepravy uhlí, vzbudil v Polsku velký rozruch. Podle některých expertů může být podmínka šrotace vozidel proti pravidlům hospodářské soutěže.
Někteří poslanci současně upozornili, že do prodeje jdou i vagóny, které jsou maximálně deset let staré a téměř nejezdily. Jak ve své reakci přiznala Agnieszka Wasilewska-Semail, prezidentka PKP Cargo, některé plánované vozy ze seznamu na prodej nebyly ani jednou použity, uvádí rynek-kolejowy.pl.Většina vozů je ale z minulého století a podle dopravce ve špatném stavu a roky nejezdí.