Letecké společnosti Letectví

Japonské ANA nakoupí 48 nových letadel, větší zakázku získal Boeing

Airbus A321neo společnosti All Nippon Airways. Foto: Airbus
Airbus A321neo společnosti All Nippon Airways. Foto: Airbus

Největší japonské aerolinky All Nippon Airways (ANA) dnes oznámily výraznou obměnu své flotily úzkotrupých letadel. Do roku 2025 koupí celkem 48 nových boeingů a airbusů. Současně firma oznámila koupi minoritního podílu ve Philippine Airlines.

Z boje o zakázky pro japonského dopravce vyšel lépe Boieng: dodá celkem 30 letadel 737 MAX 8, zatímco Airbus získal zakázku na 18 strojů A320neo. Letadla mají být dodána mezi roky 2021 až 2025.

Podle tiskové zprávy jde o rozhodnutí, které reaguje na ekonomický růst Asie a celkový růst poptávky. Pro Boeing jde o první zakázku na nové 737 MAX v Japonsku. Nahradí stávající Boeingy 737 NG, součástí objednávky je i opce na dalších deset kusů.

Airbusy A320neo už ANA ve flotile mají, dopravce se rozhodl jejich počet ještě navýšit. ANA byly například prvním zákazníkem pro A321neo. Využívat je má i nízkonákladová značka ANA Peach.

ANA dnes neoznámily jen nákup letadel, ale současně i akcií jiných aerolinek. Firma koupila od největšího akcionáře filipínského národního dopravce Philippine Airlines Lucio Tana podíl 9,5 % za 95 milionů dolarů. Obě aerolinky prohloubí vzájemnou spolupráci na letech mezi Japonskem a Filipínami.