Infrastruktura Silnice

Jako v Rakousku? ŘSD o prázdninách zprovozní první korporátní záchody

Korporátní záchody ŘSD, vizualizace. Pramen: ŘSD
Korporátní záchody ŘSD, vizualizace. Pramen: ŘSD

Ředitelství silnic a dálnic učiní v létě malý krok k dohnání zatím nedostižného rakouského vzoru Asfinagu. Na odpočívce Kurovice na obou stranách dálnice D55 zprovozní první korporátní toalety, které by měly být vzorem i pro další odpočívadla.

„Otevřena by měla být ještě v průběhu letních prázdnin. Jedná se o pilotní projekt,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Studecký. Součástí vybavení má být i automat na nápoje včetně kávy, nabíjecí box na mobily a dětské hřiště. „Jde o první zprovoznění v minulosti postavené odpočívky,“ řekl mluvčí. Přiznává přitom, že se ŘSD inspirovalo v Rakousku a Německu.

Rakouský ASFINAG je pro české ŘSD zatím nedostižný vzor. Pramen: ASFINAG
Rakouský ASFINAG je pro české ŘSD zatím nedostižný vzor.
Pramen: ASFINAG

Záchody korporátního modelu ŘSD by se měly na české dálniční síti šířit. „Budou nasazovány jako primární obslužná zařízení na malé odpočívky, například na D1 Stranécká Zhoř vlevo nebo Rohlenka vlevo, a pro zvýšení rozsahu služeb se s nimi počítá na vybraných středních a všech velkých odpočívkách,“ doplnil Studecký.

Dělení na malé, střední a velké odpočívky představilo ŘSD nedávno společně s novými standardy. Velké budou disponovat čerpací stanicí a restaurací, místy pro posezení a dětským hřištěm. Osobním autům nabídnou nejméně 50 míst, autobusům osm a kamionům nejméně 70 stání. Střední odpočívka bude mít pumpu nebo stravovací zařízení, míst bude nejméně 30/4/15. Malá odpočívka bude mít WC a místo pro posezení, nabídka parkovacích míst bude 25/4/0.

Dnes odpovídá standardu 21 odpočívek, v roce 2025 to má být 86, v roce 2040 pak celkem 156 odpočívek.
ŘSD chce postupně zvyšovat i počet parkovacích míst pro kamiony. Letos jich má přibýt 207. Dnes odpočívadla nabízejí 2660 parkovacích míst pro nákladní vozy. Dalších 1560 stání podle údajů ŘSD chybí.

18 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír

Na dálnicích v Itálii mají za odstavným pruhem místo pro odstavení jednoho kamionu (odhaduji tak 5 km vzdálené od sebe). Zdá se, že kamiony neměly poruchu, ale řidiči čerpali odpočinek (zatažené záclonky) a nikomu to nevadilo. Připojovací pruh nikde a kolem se to hemžilo auty rychlostí 130 km/hod. Asi normální a ověřené praxí. U nás malé odpočívky bez kamionů.

Přemek

Teď to ještě chce kulturní návštěvníky, protože i Asfinag koketuje s myšlenkou poplatků za použití odrazujících jaksi poněkud častěji migrující a poněkud méně kulturní. V AT zvláště na A2 bývá dost zas ráno.

jirka

bude třeba ještě minimálně dalších 30-50ti let než se zde úrovneň nepatrně přiblíží dnešnímu Německu či Rakousku.
Bohužel jedna vlaštovka jaro nedělá že. 🙁

Vít Jůza

Úžasný žargon, a normální člověk stále neví, ve které z uvedených vlastností spočívá korporátnost záchodů …

mirekk

Už 4 příspěvky v diskusi a ještě nikdo neřve, že tam nebude bezplatná Wi-fi. Ta musí bejt ve vlaku, v tramvaji, šalině… Že byste jí nevyžadovali na hejzlíku u dálnice? Divný

Vašek

No, dle vizualizace tam WiFi bude…

hoholu

@Mirekk
Čest a slávu koridorům, ale muselo tohle být?

Sacrebleu

Jo kamioňácký odpočívky to je slušnej chlív. Zalejou polívku nebo kafe a obaly lítaj všude kolem.

Dalibor

To máte pravdu, často jsou to „zátoky“ bordelu, jako by byl nepřekonatelnej problém odnýst odpad do kousek dál stojícího kontyšu. Nejsou úplně všichni prasata, ale jej jich mezi touto skupinou opravdu hodně.

Sacrebleu

Znám autobusovou zastávku, kde velký bordel jest. Zde kamioňáci mají povinnou přestávku ze svých dlouhých cest. 🚛😜

Přemek

Odpočívka z dáli kyne, kde vše živé poblíž hyne. Život kvete jenom v nanu, pořiďme si črevnú hnanú.

ukulele

Proč ne. Vytvořila se nějaká koncepce odpočívadel a je třeba ji plnit. Je doufám, že po volbách to nebude zase jinak jen kvůli tomu, že někdo potřebuje vykazovat činnost.

zesp

No, jestli to půjde tímto tempem, tak se my ve středním věku naplnění tohoto ambiciózního plánu nemáme šanci dočkat. Jezdím kolém té odpočívky často, ale to šnečí temto prací mě opravdu udivuje. Teď se tam již drahnou dobu nic neděje, tváří se to, že je hotovo, ale stále se neotvírá… Teď už konečně začalo alespoň frézování plné krajní čáry pro zřízení odbočovacích a připojovacích pruhů:

https://seta00121.rajce.idnes.cz/Odpocivka_Kurovice/

Vitekcz

Nechápu proč je třeba odstranit celou čáru, by na ni stačilo odfrézovat jen mezery, ne?

Jarda

K adorování Asfinag odpočívadel – určitě je fajn mít možnost v klidu zastavit a odpočinout si. Nicméně i tam platí, že toalety vypadají tak, jak se na nich / k nim lidé chovají. A občas je to taky dost silný zážitek. Každopádně budování tohoto zázemí kolem dálnic je dobrý počin.

VRT

Pokud jste byl někdy na záchodě třeba v obchodním centru, jistě jste si u umyvadel všiml papíru s časy a muřími nohami u toho.
I když jasně. SŽDC i ŘSD mají „specifický systém údržby“.

noerf

VRT: To by výše uvedení správci museli mít uklidovou službu. Pokud si pamatuji, tak na malých zastávkách vybírala koše traťovķa.

VRT

Popsané bylo již vyjádřeno v: „specifický systém údržby“.