Autobusy Doprava ve městě

Jabloneckou MHD převezme BusLine, nikdo jiný nemůže od soboty jezdit

MHD v Jablonci nad Nisou. Foto: www.iidol.cz
MHD v Jablonci nad Nisou. Foto: www.iidol.cz

Provoz městské hromadné dopravy v Jablonci nad Nisou převezme od soboty 26. ledna společnost BusLine LK. Vystřídá tak Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ). Ten svoji činnost s výjimkou tramvajové linky z Liberce do Jablonce v druhém největším městě v Libereckém kraji zcela ukončí.

„Společnost BusLine LK je v tuto chvíli jediná, která je reálně schopná od soboty zajistit provoz, proto připravujeme podpis smlouvy pouze s ní,“ řekl předseda Dopravního sdružení obcí Jablonecka (DSOJ) a starosta Rychnova u Jablonce nad Nisou Tomáš Levinský. DSOJ oslovil ještě Autobusovou dopravu Podbořany a Arrivu, ty ale oznámily, že v sobotu nestihnou vyjet.

Pro cestující nepůjde na první pohled o žádnou změnu: autobusy BusLine už v Jablonci MHD zajišťují, jen pod hlavičkou DPMLJ.

Rámcová smlouva na zajištění provozu mezi DPMLJ a DSOJ platí sice až do konce roku, společnost BusLine jezdící pro DPMLJ v Jablonci ale vypověděla smlouvu loni v létě a její platnost vyprší v pátek. DPMLJ nesehnal za firmu náhradu. Do soutěže se sice přihlásila společnost Autobusová doprava Podbořany, soutěž ale skončila u antimonopolního úřadu.

Zástupci Liberce a Jablonce a DPMLJ a DSOJ se dnes dohodli, že smlouva na zajištění MHD v Jablonci k pátku skončí, právní zástupci mají do té doby vyřešit její textaci. DPMLJ  v ní chce garance, že nebude DSOJ požadovat žádné možné škody za její ukončení, zástupci DSOJ v ní chtějí podle Levinského „objektivní soupis situace“. Důvodem je skutečnost, že přímé zadání bez soutěže společnosti BusLine LK musí mít zákonem stanovené důvody, DSOJ se bude zřejmě odvolávat na časovou tíseň. „Prioritou je, aby v sobotu dál jezdily autobusy,“ dodal Levinský.

Podle něj by cena za kilometr neměla být vyšší než kolik nabídla Autobusová doprava Podbořany v tendru pro DPMLJ. Přesnou částku zatím neuvedl.

11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vaa

Kdo z vás jezdí po Jablonci busem (já výjimečně)? Většina stejně autem (včetně mě), takže…?
Ale že je to lumpárna, kterou zaplatí daňový poplatník (tedy i já), tak o tom žádná!

Paul

Já. A se mnou dost lidí, protože autobusy jezdí dost narvané. Je pravda, že autem jsem v práci o 10 minut dřív, kteroužto ušetřenou dobu stejně ztratím hledáním parkovacího místa a ve finále jdu do práce od auta déle, než ze zastávky. A v odpolední špičce stojím v buse v zácpě stejně jako v autě, navíc si můžu číst.

T.H.

No to je ale překvapení :-). Mirek to má prostě pořešený.

P.S. opravdu to bude zajišťovat Busline LK s.r.o. a ne Busline MHD s.r.o.?

PetrB

Jj, jejiz jednatel je vysetrovan pro podvody krimanalkou. Coz dnes odvysilala TV Seznam v poradu Zahady Josefa Klimy… tak tomu rikam pro Jablonec kauf…

Jana Malá

A ten jednatel je kdo??

Dash9

Jinak jsem zvědav na ten „objektivní soupis situace“, když Busline vypověděl DPMLJ smlouvu na základě toho, že nedostal uhrazený přiměřený zisk (otázku nároku ponechme stranou, smlouvu neznám), do následného výběrka, kde si měl možnost říct o cenu na km, která by ten zisk obsahovala se nepřihlásil (= nemá zájem) a pak je najednou jediný, kdo to může jezdit a zájem o to očividně má…

Dash9

Asi si založím věšteckou kancelář viz můj příspěvek pod článkem
https://zdopravy.cz/liberec-hleda-dopravce-ktery-bude-jezdit-po-busline-v-jablonci-necely-rok-17540/

František

ANO, bude(me se mit) lip 🙁
připadá mi to předem domluvena akce s cílem vyšachovat DPMLJ a přihrát kšeft pro Bublině, ať to stojí co to stojí a hlavně, ať do toho vidí min lidí než v DPMLJ.

František

Pro BusLine … bublině fakt neee 😀