cargo

Jablonec musí vybírat provozovatele MHD znovu, podle ÚOHS v soutěži chyboval

Autobus MHD v Jablonci nad Nisou. Foto: Regionální rada NUTS2 SeverovýchodAutobus MHD v Jablonci nad Nisou. Foto: Regionální rada NUTS2 Severovýchod

Půl roku před koncem smlouvy není jasné, kdo bude provozovat městskou hromadnou dopravu v Jablonci dál. ÚOHS zrušil výběr pražské společnosti About Me.

Jablonci nad Nisou se výrazně komplikuje soutěž na nového provozovatele městské hromadné dopravy. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vrátil tendr o několik měsíců zpět, radní musí znovu vybrat vítěze. Městu přitom běží čas: smlouva se stávajícím dopravcem končí už v lednu příštího roku.

ÚOHS rozhodl na základě námitek zaslaných poraženým v soutěži, společností Autobusová doprava s.r.o. Podbořany. Podle ÚOHS město chybovalo, když neodeslalo rozhodnutí o námitkách podbořanské firmy ve lhůtě 15 dní. Antimonopolní úřad tak zrušil současně i rozhodnutí o výběru vítěze soutěže, pražské společnosti About Me, a zakázal městu s vítězem uzavřít smlouvu do pravomocného skončení správního řízení. Město musí současně zaplatit náklady řízení ve výši třicet tisíc korun. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněném na úřední desce ÚOHS.

Autobusová doprava Podbořany v námitkách požadovala posouzení údajné mimořádně nízké nabídkové ceny, současně uvedla, že About Me měl nepravdivé informace v prokazování technické kvalifikace. Jablonecká radnice ÚOHS reagovala, že neodpověděla včas na námitky kvůli chybě v systému NEN, ve kterém se administrují veřejné zakázky. ÚOHS ale tento argument neuznal.

Jablonecký magistrát uvedl, že se radní rozhodli proti rozhodnutí ÚOHS nepodávat rozklad. O dalších krocích bude město informovat.

Do soutěže přišly dvě nabídky: About Me nabídla 48,38 Kč bez DPH za jeden kilometr, podbořanská firma 69,88 Kč bez DPH. Podbořanská firma nemá oficiálně nic společného s BusLine, v minulosti ale zdržovala některé soutěže, kde prodlužování nových smluv vyhovovalo především BusLine, a v oboru se dlouhodobě o propojení obou firem mluví. Zakázka na deset let měla odhadovanou cenu tři čtvrtě miliardy korun, řeší i zajištění dopravní obslužnosti v okolních obcích.

Zakázku napadl už dříve také stávající provozovatel MHD, společnost BusLine MHD Jablonecko. Ta se do soutěže ani nepřihlásila. „Stěžovatel napadl de facto celou zadávací dokumentaci od námitek do tržních konzultací, ekonomických, profesních a technických požadavků až po chyby v psaní v textu zadávací dokumentace. Námitka samotná má 10 stran,“ řekla v květnu mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová.

Tagy About Me Autobusová doprava Podbořany BusLine Jablonec nad Nisou MHD Jablonec nad Nisou seznam ÚOHS Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
15 komentářů