egoe-plus
Autobusy Doprava ve městě

Jablonec musí vybírat provozovatele MHD znovu, podle ÚOHS v soutěži chyboval

Autobus MHD v Jablonci nad Nisou. Foto: Regionální rada NUTS2 Severovýchod
Autobus MHD v Jablonci nad Nisou. Foto: Regionální rada NUTS2 Severovýchod
Půl roku před koncem smlouvy není jasné, kdo bude provozovat městskou hromadnou dopravu v Jablonci dál. ÚOHS zrušil výběr pražské společnosti About Me.

Jablonci nad Nisou se výrazně komplikuje soutěž na nového provozovatele městské hromadné dopravy. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vrátil tendr o několik měsíců zpět, radní musí znovu vybrat vítěze. Městu přitom běží čas: smlouva se stávajícím dopravcem končí už v lednu příštího roku.

ÚOHS rozhodl na základě námitek zaslaných poraženým v soutěži, společností Autobusová doprava s.r.o. Podbořany. Podle ÚOHS město chybovalo, když neodeslalo rozhodnutí o námitkách podbořanské firmy ve lhůtě 15 dní. Antimonopolní úřad tak zrušil současně i rozhodnutí o výběru vítěze soutěže, pražské společnosti About Me, a zakázal městu s vítězem uzavřít smlouvu do pravomocného skončení správního řízení. Město musí současně zaplatit náklady řízení ve výši třicet tisíc korun. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněném na úřední desce ÚOHS.

Autobusová doprava Podbořany v námitkách požadovala posouzení údajné mimořádně nízké nabídkové ceny, současně uvedla, že About Me měl nepravdivé informace v prokazování technické kvalifikace. Jablonecká radnice ÚOHS reagovala, že neodpověděla včas na námitky kvůli chybě v systému NEN, ve kterém se administrují veřejné zakázky. ÚOHS ale tento argument neuznal.

Jablonecký magistrát uvedl, že se radní rozhodli proti rozhodnutí ÚOHS nepodávat rozklad. O dalších krocích bude město informovat.

Do soutěže přišly dvě nabídky: About Me nabídla 48,38 Kč bez DPH za jeden kilometr, podbořanská firma 69,88 Kč bez DPH. Podbořanská firma nemá oficiálně nic společného s BusLine, v minulosti ale zdržovala některé soutěže, kde prodlužování nových smluv vyhovovalo především BusLine, a v oboru se dlouhodobě o propojení obou firem mluví. Zakázka na deset let měla odhadovanou cenu tři čtvrtě miliardy korun, řeší i zajištění dopravní obslužnosti v okolních obcích.

Zakázku napadl už dříve také stávající provozovatel MHD, společnost BusLine MHD Jablonecko. Ta se do soutěže ani nepřihlásila. „Stěžovatel napadl de facto celou zadávací dokumentaci od námitek do tržních konzultací, ekonomických, profesních a technických požadavků až po chyby v psaní v textu zadávací dokumentace. Námitka samotná má 10 stran,“ řekla v květnu mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová.

15 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
J.Siváček

@ johny: spíš než Jablonec a management MHD bych řekl, že kombinace Rafaj + Busline je velmi „ehm“ spojení…

johny

Jablonec a management MHD, to je velmi bizarní spojení. To jde dohromady asi jako produktivita s leností nebo krása se supermarketem 🙂

pavel

zavolejte Peltovi on to zaridi

Petr Nick

To by chtělo zásah krajského koordinátora..

pavel

zbytecny je.to.jedna banda

LiborV

To tu dlouho nebylo 🙁 ÚOHS opět pomohl firmě BusLine k provizorní smlouvě.

Kubrt

Pod Rafajem se konečně houpe židle, tak snad…

Daniel

To sice ano, ale o odvolani rozhoduje Zeman a s ohledem na to, ze Rafaj je blizko te pochybne hradni suite, tak bych se predcasne neradoval.

HonzaP

To ano. Konečně…. Mě by spíš zajímalo, jaktože až teď. Má už na svědomí tolik špíny… Nejmíň od konce roku 2017, takže několik let…
Určitě jde zase jen a jen o politiku a pí ár.. Ukázat, jak je vláda protikorupční. Náhodou je to před volbami, že… :-/

Kubrt

Jak píše Daniel, má velmi dobré krytí od toho hradního z****, a přeneseně od Babise a Hamacka. Je to tragédie, koho si opakovaně stavíme do čela.

pavel

My ne oni si ty trafiky prideluji sami

Leden

A co kdyby jednou úředníci zprocesovali výběrko bez chyb? To by se Busline divil… No, to bychom se divili všichni.

Luboš Beneš

No on je ten náš nápravní řád takový bordel, že bez chyb to snad ani udělat nejde…. že?

LiborV

Je otázka jestli nelze najít pokud se chce, chybu u jakéhokoliv výběrka 😕

Jenda

Ten problém není v chybě zadavatele, ale v tom, že že ÚOHS to může shodit ze stolu protože se domnívá (nebo záměrně tvrdí), že v tom chyba je. To, že za dva roky poté soud konstatuje, že ÚOHS neměl pravdu a soutěž byla v pořádku je již k ničemu. Úkol byl splněn zakázka je u ledu.