Internet ve vlacích ČD má zpoždění. Do 2 let má být ve všech dálkových spojích

InterPanter na lince Praha - Brno. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářInterPanter na lince Praha - Brno. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

České dráhy slibovaly s nástupem nového jízdního řádu pokrytí signálem bezdrátového internetu v dalších 89 vozech, nakonec ale takové vagóny

České dráhy slibovaly s nástupem nového jízdního řádu pokrytí signálem bezdrátového internetu v dalších 89 vozech, nakonec ale takové vagóny vyjedou později. Dopravce ale současně slibuje pokrytí internetem ve všech dálkových vlacích do dvou let.

Důvodem je zpoždění zakázky na pokrytí vozů. České dráhy ji vypsaly už loni, ale stále není uzavřená. Teď směřuje ke zrušení.  Do soutěže se přihlásily společnosti Data Rail Czech Republic a ČD Telematika. ČD Telematika nabídla o tři miliony vyšší cenu, ale byla vyloučena, proti čemuž podala společnost námitky. Stejně tak byl vyloučen i Data Rail Czech Republic.  ČD se chystají proto vypsat soutěž znovu. „Jde o procesní důvody s výběrem dodavatele. Mrzí nás to, vozy nasadíme později,“ řekl člen představenstva zodpovědný za osobní dopravu Michal Štěpán.

Internet chtěly České dráhy zavádět do 62 velkoprostorových vozů 2. třídy typu Bdpee231, do 12 oddílových vozů 1. a 2. třídy typu ABmz346 a 15 velkoprostorových vozů 1. a 2. třídy typu ABpee347. Ty se objevují na linkách Prahy do Českých Budějovic, do Klatov a Železné Rudy, do Hradce Králové a Trutnova nebo z Prahy do Luhačovic.

České dráhy ale jako „náplast“ za zpoždění chystají ještě větší zakázku na zasíťování dalších více než 200 vozů. Ty by měly být hotové do konce roku 2019. Půjde o další rychlíkové vagóny především 2. třídy například typu Bmz, Bee, Bpee nebo Bbdgmee s úpravou pro přepravu osob na vozíku. „Cílem je, aby v každém dálkovém vlaku sestaveném z klasických vozů byl k dispozici bezdrátový internet,“ dodal Štěpán. U nových souprav je už palubní wi-fi standardem.

V současnosti je internet dostupný prostřednictvím palubní sítě wi-fi už ve víc než 550 vlacích Českých drah.

Tagy České dráhy wi-fi
8 komentářů