egoe-plus
Letecké společnosti Letectví

Icelandair oznámil dohodu s Boeingem za uzemněné 737 MAX

Boeing 737 MAX 8 společnosti Icelandair. Foto: Icelandair
Boeing 737 MAX 8 společnosti Icelandair. Foto: Icelandair

Letecká společnost Icelandair je prvním dopravcem, který se dohodl s Boeingem na kompenzacích za uzemněná letadla 737 MAX. Obě strany zatím nechtějí uvést, na jaké částce se dohodly.

Dohodu oznámil Icelandair ve zprávě pro investory, kterou zaslal na burzu. Firma už dříve odhadla, že od března do konce července způsobilo uzemnění ztrátu 140 milionů dolarů, tedy zhruba 1,3 milionů denně. Ta se dál zvyšuje.

Firma dosáhla podle prohlášení předběžné dohody, která kryje část této ztráty. Icelandair odhadl, že se započtením dohody s Boeingem bude celkový dopad na hospodaření firmy 135 milionů dolarů. Dopravce současně uvedl, že bude dál s Boeingem jednat o dalších finanční kompenzacích jednat.

Icelandair má ve flotile celkem šest letadel 737 MAX – pět MAX 8 a jeden MAX 9. Boeing už dříve uvedl, že si na kompenzace vyčlenil přes pět miliard dolarů. Poradenská společnost IBA Group už dříve spočítala, že každé uzemněné letadlo způsobilo aerolinkám ztrátu kolem 150 tisíc dolarů denně, to znamená dosud účet za všechna letadla přes 9 miliard dolarů.

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Cestující LBC MHD

Na nějakých kompenzacích se dohodnou, pak jim Boeing zdraží náhradní díly, aby si vykompenzoval náklady těch kompenzací nebo posune termíny pro výměny důležitých součástek.

Lukas

A kym sa maxy dostanu znovu do vzduchu tak ta strata moze byt aj 20 mld.

Kde na to boeing vezme?

Martin K.

Půjčí si u Airbusu…

Petr Whatever

Já myslím, že nepřijmou plnou odpovědnost za 100 procent škod, a protože se málokomu bude chtít se soudit s nejistým výsledkem s dodavatelem svých letounů, tak se radši dohodou na nějakém kompromisu.