Letecké společnosti Letectví

Icelandair kupuje místního rivala, který přes Atlantik létá za 99 dolarů

Airbus A321 společnosti Wow Air. Foto: Wow Air
Airbus A321 společnosti Wow Air. Foto: Wow Air

Dvě islandské aerolinky se dohodly na nečekaném spojení. Icelandair Group, pod kterou patří i aerolinky Icelandair, oznámila ovládnutí sta procent akcií společnosti WOW Air, která se stala v posledních letech největším konkurentem.

Vyplývá to z oznámení pro burzu v Reykjavíku.  Akcionáři WOW Air výměnou získají podíl ve skupině Icelandair Group ve výši 5,4 %. Obě aerolinky mají podle oznámení pokračovat v provozu pod svoji značkou a budovat z Islandu severoatlantické přestupní místo pro lety mezi Severní Amerikou, Evropou a Asií.

Obě islandské aerolinky mají na letech mezi Evropou a Severní Amerikou podíl 3,8 %. Zejména WOW Air se extrémně nízkými cenami snažil nalákat více cestujících na lety přes Island, ne vždy ale strategie vycházela a dopravce musel některé trasy zrušit. „Mezi oběma firmami je mnoho možností ke vzájemným synergiím, budou ale dál podnikat samostatně pod svými značkami a licencemi,“ řekl Bogi Nils Bogason, šéf Icelandair.

WOW Air začal létat teprve v květnu 2012, aktuálně má flotilu 24 letadel. Svůj růst postavila firma na extrémně nízkých cenách. „Stali jsme se průkopníky nízkonákladového létání přes Atlantik,“ řekl šéf WOW Air Skúli Mogensen.

Podle něj teď má aerolinka šanci dál růst se zázemím silné skupiny, pod kterou kromě aerolinky patří například i hotely. I když ani jeden z dopravců do Česka nelétá, s tuzemským leteckým byznysem má Icelandair zkušenost: krátce vlastnil Travel Service.

Oba dopravci by měli mít dohromady celkem 59 letadel. WOW Air spouští nově spojení i do Asie. Server CAPA upozornil, že oba dopravci v posledních letech velmi těžili z růstu cestovního ruchu na Islandu, který ale začal rychle zpomalovat.

WOW Air rostl hlavně za cenu velkých ztrát. Od července 2017 do června 2018 firma prodělala 45 milionů dolarů.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Tom
Host
Tom

Se ptám, zda má takivé podnikání, kdy jsou prodává letecká společnost letenky za takovou cenu, vůbec smysl, když vygeneruje takové ztráty, a nakonec ji musí stejně někdo převzít v lepším případě, v tom horším zkrachuje (viz Primera)….

Prngr
Host
Prngr

Vlastnictví letecké dopravy je dost prestižní
Baví to spoustu lidí, co do toho dají vlastní prachy
Baví to některé samosprávy, které do toho dávají cizí prachy

PartneřiCSCARGO
RSD
czechtoll