IATA: Zlaté časy v letectví pokračují, příští rok aerolinie přepraví 4,3 miliardy lidí
Globální letectví završuje zřejmě svůj nejúspěšnější rok vůbec a optimismus převládá i ve výhledech do příštího roku. Hovoří o tom
Globální letectví završuje zřejmě svůj nejúspěšnější rok vůbec a optimismus převládá i ve výhledech do příštího roku. Hovoří o tom nejnovější report Mezinárodní asociace letecké dopravy (IATA). Počet přepravených cestujících by měl v roce 2018 vzrůst o dalších šest procent na 4,3 miliardy, tržby leteckých společností se zvednou oproti letošku o 9,4 procenta na 824 miliard dolarů (cca 17,8 bilionu korun). Zisky odvětví dosáhnou příští rok podle předpovědi 38 miliard dolarů (cca 831 miliard korun), což je o čtyři miliardy dolarů více než letos.
Podle generálního ředitele IATA Alexandra de Juniac zažívá letecká doprava dobré časy. „Cestuje více lidí než kdykoliv v minulosti, otevírají se nové linky a letecké společnosti dosahují udržitelných zisků,“ uvedl manažer. Stále jde ale podle něj o složité odvětví pro podnikání; jako největší komplikace zmiňuje růst nákladů na palivo, práci a infrastrukturu. Naopak silná poptávka a nízké úroky firmám pomáhají. Průměrná obsazenost letadel má příští rok vzrůst na 81,4 procenta. Zvyšuje se i množství přepraveného nákladu, předpověď na příští rok zní: růst o 4,5 procenta na 63 milionů tun.
Odvětví bude ziskové ve všech částech světa kromě Afriky. Největší díl si tradičně připíší aerolinie v severní Americe, na které připadá téměř polovina globálního zisku (16,4 mld. dolarů). Zisk evropských aerolinií vzroste z letošních 9,8 miliardy na 11,5 miliardy dolarů, asijsko-pacifická oblast vydělá podle IATA devět miliard dolarů, jižní Amerika necelou miliardu a Blízký Východ zdvojnásobí zisk na 600 milionů dolarů. Africké aerolinie prodělají stejně jako letos 100 milionů dolarů. „Zatímco provoz roste, obsazenost letadel je na výrazně podprůměrných 70 procentech. V kombinaci s vysokými fixními náklady je pak v Africe velmi těžké dosáhnout zisku,“ píše IATA s tím, že roli hraje i recese, ve které se nachází klíčová nigerijská ekonomika, podobně oslabené je i hospodářství Jižní Afriky.