Automobily

Hyundai hrozí právními kroky Policii ČR. Kvůli tomu, že nechce více aut

Hyundai má podle smlouvy dodat Policii ČR až 809 vozidel Tucson: Foto: Policie ČR
Hyundai má podle smlouvy dodat Policii ČR až 809 vozidel Tucson: Foto: Policie ČR

Společnost Hyundai Motor Czech (HMCZ), která je oficiálním distributorem korejské značky v Česku, připravuje právní kroky proti Policii České republiky za to, že neodebrala více vozů Hyundai Tucson. Z možných 809 aut si policie objednala zatím jen 95 vozů a smlouva brzy vyprší. Policie se proti takovému postupu ohradila.

Uvedla to TV Barrandov. „Vedení společnosti Hyundai dochází trpělivost. Už se připravují právní kroky pro to, aby policie slíbenou dohodu dodržela,“ citovala televize právnické oddělení HMCZ. TV Barrandov patří do skupiny Empresa Media, která patří podnikateli Jaromíru Soukupovi. Ten současně vlastní i firmu Médea, která zajišťuje i PR služby pro HMC.

HMCZ získala letos na jaře obří kontrakt na dodávku policejních vozů. Šlo ale o rámcovou smlouvu, podle které může policie odebrat libovolné množství aut v rámci smluvního limitu. Server Zdopravy.cz už v srpnu upozornil, že nákup dalších aut policie neplánuje.

Pro Hyundai může jít o velký problém, není totiž jasné, zda už vozy nejsou i vyrobené. Obří dodávka by navíc velmi zamíchala pořadím nejprodávanějších aut v Česku. HMCZ na dotaz, podobně jako v jiných případech, nereagovala. V podobném duchu mluví i zpráva časopisu Týden, který rovněž patří do skupiny Empresa Media. „Hrozí, že Policie ČR způsobí nezakoupením zbylých aut firmě Hyundai značnou škodu. V zadávací dokumentaci se přitom zavázala, že přistoupí k tendru se záměrem vyčerpat hodnotu veřejné zakázky,“ uvedl Týden.

Ten současně cituje i oficiální vyjádření HMCZ. „Nemáme jakékoli pochybnosti, že Policie ČR své dohodnuté závazky ve stanovené lhůtě splní, a využije tak možnosti ušetřit stovky milionů korun z veřejných prostředků, a tím přispět k lepší a finančně prospěšnější ochraně českých občanů a daňových poplatníků,“ uvedl HMCZ.

Není ale úplně jasné, co chce Hyundai konkrétně napadat. Veřejně dostupná smlouva v registru smluv mluví poměrně jasně.

Veřejní zadavatelé jsou oprávnění odebírat zboží dle svých potřeb a uvážení po dobu platnosti rámcové smlouvy a to bez stanovení minimálního odebraného množství, maximálně však do výše kupní ceny,“ uvádí smlouva.

Policie v tiskové zprávě rovněž odmítla, že by jednala v rozporu se smlouvou. „Jelikož se jedná o rámcovou smlouvu, odebírání vozidel probíhá podle potřeb a možností Policie ČR bez stanovení minimálního odebraného množství. O tomto faktu byli všichni účastníci veřejné soutěže informováni,“ uvedla policie v tiskové zprávě.

Policie ČR objednala zatím 95 vozidel za celkem 44 milionů korun. Smlouva vyprší 15. prosince. Menší objem nákupu vysvětluje tím, že má na nákup veškeré dopravní techniky v roce 2017 vyčleněné finanční prostředky, z kterých musí nakoupit nejen policejní osobní vozidla, ale i civilní vozidla, autobusy, mikrobusy pro řešení dopravních nehod, speciální vozidla s měřicí technikou nebo vozidla pro ochrannou službu.

Hyundai vyhrál soutěž letos na jaře poté, co nabídl nejnižší cenu. Cenu některých modelů oproti základní ceně se započtením policejní výbavy snížil až o 72 procent.

Proti výsledkům soutěže bojovala Škoda Auto, ale marně, smlouva je už uzavřená. Mladoboleslavská automobilka nabídla ceny zhruba o čtvrtinu vyšší. Námitky Škody na mimořádně nízkou cenu Hyundai hodnotící komise odmítla, stejně jako plnění technických podmínek. Policie poptávala vozy v provedení hatchback, sedan nebo kombi, nakonec ale vybrala vozy kategorie SUV.

.

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Graylag

Neučila se náhodou HMC v Plzni na ulici Emila Škody? Ta logika v napadání svého zákazníka je velmi podobná.

Každopádně si tím dělají všechno, jen ne dobrou reklamu.