Hřebíky na silnici, porušené zákazy. Objížďky uzavřeného tahu do Jablonce komplikují život v okolních obcích

Omezení provozu na silnici I/35 u Rádelského mlýna. Foto: Liberecký krajOmezení provozu na silnici I/35 u Rádelského mlýna. Foto: Liberecký kraj

Dva týdny po uzavření části silnice I/65 kvůli rekonstrukci křižovatky Rádelský mlýn se ukazuje, že rok a půl dlouhé omezení

Dva týdny po uzavření části silnice I/65 kvůli rekonstrukci křižovatky Rádelský mlýn se ukazuje, že rok a půl dlouhé omezení spojení Jablonce nad Nisou s hlavním tahem na Prahu přinese velké komplikace nejen obyvatelům druhého největšího města v Libereckém kraji, ale i v okolních obcích.

V nich výrazně zhoustla doprava, řidiči navíc často nerespektují značení, oznámil Liberecký kraj. V první obci se už někteří obyvatelé rozhodli vzít spravedlnost do svých rukou. V Rádlu, které patří mezi nejvíce zatížené nárůstem dopravy, už dvakrát někdo nastražil na silnici kus dřeva s hřebíky. Před podobným chováním varoval na svých facebookových stránkách rádelský obecní úřad.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2890295957691474&id=131455600242204&__xts__[0]=68.ARDnSeRguSackS8P8r7FZeOt9IITdpIFzh4kcBeHWthwb9JMVBj0lVMO0LnDUyJQPxeD3o3HqjDSIVdoPVZobvjw_939A_VvT2uoErn8J9u0IzJg6rWYd9lNI0TnTUJ9MWFEK4NSOneDDhU5d3ghTQeuOgSi9IarXah_3UsH6zcVVS6bidW03EyPOS2xnWVrcW8CJcgsd5-h-YEoiZZK8XUgbNj5zNz1ZBdRq7N2dd445LebrnDCBhTaSOpBD_Pds1Rj8TUor__73MhnICWcOUVJwVv90wh8con1AOQZLrVI2P9Z8LjcUjP03qdSQP-5b3-sZlYg67BwCIP24vDY9XvTbw&__tn__=-R

Krajský úřad Libereckého kraje z pozice silničního správního úřadu ve spolupráci s Krajským ředitelstvím Policie ČR vyhodnotil týdenní zkušenosti s objížďkami. „Oslovili jsme starosty a policisty a požádali je o vyjádření k tomu, jaká je situace ohledně nárůstu dopravy a dodržování dopravního značení. Přejí si, aby se víc dohlíželo na dodržování pravidel silničního provozu,“ řekl Jan Čáp, vedoucí odboru dopravy Krajského úřadu Libereckého kraje.

Uzavírka začala 14. dubna, přičemž mezi 17. a 19. dubnem policisté pokutovali celkem 36 přestupků. Nejčastějšími prohřešky bylo překročení nejvyšší dovolené rychlosti a porušení zákazů vjezdu.

Nejhorší situace je v obci Rádlo, kde je hustota provozu několikanásobně vyšší. Zejména zahraniční dopravci zde navíc jezdí s kamiony po úzkých silnicích III. třídy. „Rozhodli jsme proto, že na všech silnicích III. třídy přes obec Rádlo zakážeme vjezd nákladním vozidlům nad tři a půl tuny, na což s předstihem řidiče upozorní dopravní značky na silnicích I/35, respektive I/65. Na některých místech bude snížena nejvyšší dovolená rychlost a značky budou vybízet k opatrnému průjezdu přes Milíře, kde se pohybuje hodně chodců a cyklistů,“ doplnil Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.
Dalším opatřením bude umístění zpomalovacích prahů na silnici III. třídy v Pelíkovické ulici v Hodkovicích nad Mohelkou, kde řidiči výrazně překračují povolenou rychlost, ačkoliv ulice vede mezi domy. „Ve spolupráci s policií a starosty obcí, jimiž doprava proudí, bude Krajský úřad Libereckého kraje situaci nadále sledovat. V případě potřeby dopravní značení dále upravíme,“ uzavřel Jan Čáp.

Rekonstrukce křižovatky Rádelský mlýn potrvá do konce listopadu 2021. Provoz na silnici I/35 mezi Libercem a Turnovem zde vede ve střídavém režimu dvou a jednoho jízdního pruhu — na Liberec ve dvou, na Turnov v jednom. Na hlavním tahu silnice I/35 je zatím doprava plynulá bez jakýchkoliv dopravních komplikací.

Tagy I/35 I/65 Liberecký kraj Rádelský mlýn Top
36 komentářů