Hlavní nádraží nebo Svinov. Rychlovlaky by měly podle ministra zastavovat v Ostravě na jednom místě
Stanice Ostrava hl. n. projde kompletní rekonstrukcí. Nástupiště ve směru na Bohumín budou nově 420 metrů dlouhé a zastřešené centrálním zastřešením. Pramen: Správa železnic
Ostravský primátor předpokládá využití obou nádraží.
No pokud nebudou 2 nadrazi v Praze, Krakowe apod. tak 2 VRT nadrazi v Ostrave neprojdou. Hned by se ozvala rada dalsich mest ze chce taky 2, pripdne 3 nadrazi
Hloupost, po celém světě naopak vlaky ve velkém městě mají více zastávek (například Rakousko, Německo) a v Česku jako ua komunistu…
A kupodivu ne Švýcarsko (snad vyjma Curychu, má-li se do toho počítat i stanice u letiště).
Resp. i v Německu to spíše neplatí (jediná zastávka ICE i v takovém Mnichově, Stuttgartu, Kölnu; O. K., Berlín je specifickou výjimkou s plně průjezdným modelem) – nicméně tam jde o stát s docela jinými vnitrostátními vzdálenostmi.
Protože Švýcarsko má, více méně, ta hlavní nádraží skutečně v centru nebo aspoň „veřejnodopravním těžišti“ (či jedním z nich) dotčených měst. Totéž zmiňovaný M (s výhradou pro Ost), S a K v Německu.
POKUD tam bude vlak končit, tak asi není až takový problém aby zastavil dvakrát. Pokud bych jel někam dál, „pěkně“ bych se poděkoval za ničení investice do vysoké rychlosti pomocí dvojího zastavení…
„Ničení“ v podobě přínosu v zastavení pro potenciální statisíce obyvatel. 🙁
P. S. Jaképak „ničení investice“ je VRT-stanice u Nehvizd na úseku s potenciální rychlostí 320 km/h?
Vysokorychlostní vlaky v Nehvizdech většinou zastavovat nebudou. Ta stanice buse sloužit hlavně pro rychlíky s max. rychlostí 230 km/h, které budou vyuýívat VRT.
„Samozřejmě je žádoucí, aby zastavování vysokorychlostních vlaků bylo v jednom místě, a to zcela logicky.
Pan ministr prokázal značnou míru nekompetence, když si není schopen uvědomit, že 2 ostravská nádraží plní funkci pro milionovou aglomeraci. Nebo budou v Praze stát taky jen na Hlavním nádraží? V tom případě nechápu, proč se má na východě Prahy budovat dráhy terminál.
Ano, hlavně, že se za Prahou má stavět „přespolní nádraží VRT“…
To je ještě další věc – mimo Prahu, a bude tam zastavovat jen něco přes půlku vlaků. Je to od Hlaváku mnohem dál – asi 22 km vzduchem, tedy asi jako od Svinova Studénka, Opava nebo Karviná.
Je to přece jen o poznání víc než půlka https://www.spravazeleznic.cz/documents/50004227/119292901/Linkov%C3%A9+veden%C3%AD_1.10.pdf/74af8758-3de9-4c74-85d6-fb4ce417befb (zejména když odmyslíme Sprintery, jejichž nejen zastavovací koncepci, ale i vůbec jejich existenci, si veřejná správa domýšlí navzdory tomu, že je nebude nijak objednávat) a ten výběr je celkově zajímavý – takže expres zastavující pak už jen Brno + Ostrava tam zastavit může, zato pomalík směr Nymburk – Poděbrady – Chlumec – HK nikoliv…
Nehvizdy mají nabídnout cestování pro oblast na východ od Prahy, aby odtud nemusely jezdit právě do centra Prahy. Například pro jízdu Čelákovice – Brno a dál na východ (SV, JV).
Relace typu Čelákovice – Brno je naprosto menšinová a je mi s podivem, že vůbec je VRTkou jakkoliv řešena, zejména srov. s neřešením (ve srovnání s takovouto) relací typu Velké Meziříčí – Jihlava/Praha/Čechy (kdy – jak zde na sklonku loňskéh roku zaznělo od jednoho silného VRT-propojenta – „nejrychlejší to vlakem z Velkého Meziříčí do Prahy bude přes Brno“), Novojičínsko – Brno/Praha (kdy koncept je nastavený tak, že z Nového Jičína do Prahy to bude snad nejrychlejší přes Ostravu), Peruc/Mšené Lázně/Libochovicko – Praha (tam zajížďkou přes Louny nebo nutností dojet – autem? – na stanici u dálnice za Roudnicí), neřkuli Úštěcko… Číst vice »
Velmez jsem s váma už rozebíral, souhlas.
Nový Jičín bude futr vázanej na to co bude stavět v Suchdole, na nějaké zastávce na VRT u Oder jsem taky reagoval kladně, myslím si, že kus přímé by se tam i našel.
Mšené Lázně a okolí na Větvi do Mostu nění vůbec rozhodnuto, takže kdyby obce řvali, tak by se tam podle mě nějaká zastávka dodělat dala.
Úštěcko má hlavní problém ve dvojím nádraží v Litoměřicích, ale doufám, že bude stále fungovat přestup v Lovosicích.
Já jsem proto, aby se v Ostravě stavělo vždy a všechno na obou nádražích.
Nevidím důvod, proč by měly „řvát obce“. Tohle má od začátku koordinovat stát – však proto ty rychlé tratě on sám buduje + sám přichází s argumenty o „přínosech pro venkov“ (tedy pro obce). Natož když by logickým řešením bylo, k té VRT-stanici Mšené Lázně připojit libochovickou trať – tzn. toto se musí řešit hned od začátku.
Úštěk – Praha přes Lovosice = výrazná zajížďka. A jízda po VRT jen v úseku z Prahy k Roudnici.
Ono když to netrkne stát, tak další jsou ty obce.
Obě nádraží zrušit a postavit nové cca uprostřed tzn. V oblasti dnešní vlakové zastavky Mariánské hory. K tomu protáhnout MHD a cesta do Poruby potrvá o 3 minuty déle, do centra o 3 minuty rychleji.
Když to zaplatíte ze svého tak klidně. A k tomu si tam můžete ze svéhho platit i provoz parních či koňských vlaků.
Jsi normální?
Když to je těžký, ti co by z takového kroku mohli profitovat ti si to buď neuvědomí, nebo mají podezření na kdovíco, zato ti co by něco ztratili ti to ví úplně přesně (a hned protestují)… kromě toho ty náklady by byly nezanedbatelné.
Zastávka Mariánské hory je zhruba uprostřed mezi Svinove a O hl. Kromě chemičky, opravny vozů, vleček je tam nákladní nádraží, které se táhne od přiváděče na dálnici přes Novou ves až po O hl. v délce cca 2,5 km po obou stranách traťových kolejí a také ,, laguny“ po rafinerii mot.olejů (dodnes nevyčištěno).To vše by se muselo zbourat….
Před nebo se v poměru vylučovacím píše čárka 🙂
Klasika : kupuje si chlap v Aši lístek na vlak a říká – Listek πčo ! Pokladní se jen usměje a ptá se – A bude to Ostrava – hlavní nádraží nebo Svinov ?
Naprostý souhlas a jednoznačně Svinov. Ten je schopen zajistit přímou návaznost pro násobně větší počet lidí.
No tak to bych rozporoval. Frydecko, Bohuminsko, Hlucinsko a v podstate i Havirov maji vice spadove hlavni nadrazi.
Bylo by možné a výhodné propojit hl. n. a nádraží Hlučín? Myslím že by se významně odlehčilo mostu přes Odru.
Větší část silnice I/56 mezi Ostravou a Hlučínem vede po bývalé trati https://mapy.cz/s/cepekokabo
To je byvala trat na Chalupki do Slezska (v Polsku), ono byvale centrum v ceske casti je Opava.
Dalo by se trat vest podel silnice, ale hned prvni problem jsou Ludgerovice, kde trat prochazi uz blizko domu, a pak se trat staci na Koblov a smerem na Chaupki, jak tu trat ohnout na hlavni a kudy? zvlaste kdyz pralelne do Opravy z Ostravy uz trat existuje, stejne tak z Ostravy stejne tak na Chalupki…
Myslel jsem to tak, že v době, kdy zmíněná trať stála stačilo pouze propojit vlečku do Landeku s ní a spojení by bylo, ale v dnešní době už je to nerealizovatelné. Vlečka už nevede přes vodu a stará trať taky neexistuje.
Už před cca 20 lety jsem o tom četl v ČD pro Vás coby projekt vlakotramvaje – s rozdílem oproti původní trati v tom, že Ludgeřovicemi měla trať procházet přes obec, tzn. ne obchvatem vedeným v trase původní trati.
Pan ministr, aneb kozel zahradnikem. Vsude byl, vse videl, ve vsem ma jasno. Ach ta ceska politika. Obraz stavu naroda ceskeho…
Selhani ustavniho systemu, ze nekdo jako Kupka se stal a vydrzel tak dlouho ministrem
Co konkrétně ministru Kupkovi vyčítáte? Pokud si pamatujete takové škůdce dopravy jako byli Aleš Řebíček nebo Vít Bárta, tak to je Kupka zlatej.
Vy asi nečtěte noviny, že? O záložně jste neslyšel? https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-lide-z-fialovy-kampelicky-na-zeleznici-ja-je-neprivedl-dusuje-se-kupka-247823
Okay, asi je na pohled hezčí než Řebíček nebo Bárta. Ale jinak nechal v resortu úřadovat Řebíčkovi a Langerovi úředníci, některé povýšil I kdyby resort řídil, tak staré psy novým kouskům nenaučíš, jak říká české přísloví. A já ani nemám pocit, že by to ministerstvo řídil…
Je mladý, má brýle a má nevyhovující tón hlasu, počítám.
Tak Bárta a Řebíček v době ministrování taky nebyli úplně nejstarší.
A zrovna u Bárty mi (z mého pohledu subjektivně) nepříjemný tón hlasu zůstal v paměti doteď.
A co vám Kupka udělal tak špatného? Když ho srovnám s jeho několika předchůdci, tak docela v pohodě.
Špatného je to, že ten člověk nic neřídí, protože tomu nerozumí.
A když se do něčeho pustí, většinou je to ostuda. Ale to ví, tak to ani nedělá…
Mám obavu, že vůbec netušíte, co je selhání ústavního systému. O ministrových schopnostech a kompetencích můžeme vést samozřejmě debatu, ale je to politická funkce, normálně dohodnutá v koaliční smlouvě po demokratických volbách.
Pragocentristi si neuvědomují, že Ostrava je z východu na západ více méně stejně dlouhá, jako Praha. A neuvědomují si ani to, že železnice v Ostravě vznikla dříve, než drtivá většina města, takže její umístění včetně polohy nádraží absolutně vůbec neodpovídá tomu, kde lidé žijí a jak cestují. Vnitroměstská železnice v Ostravě absolutně vůbec nefunguje, přestože v tak rozlehlém a řídkém městě, kolem kterého je ještě rozlehlejší a řidší aglomerace, by železnice měla hrát zcela zásadní roli.
Nevím jak ti vaši pragocentristi, ale Pržáci si uvědomují, že jak město Ostrava, tak milionová ostravská metropolitní oblast je hodně roztahaná, a proto je vysokorychlostní trať namalovaná tak, aby všechny VR vlaky stavěly jak na ostravském hlavním, tak na Svinově. Podobně, jako v Praze staví kromě hlavního také na Zahraďáku nebo v Libni. Nevím, co teď ten ministr má, možná je v Praze příliš krátko, aby nasákl lepším přehledem o situaci.
Také je celkem jasné, že železnice by tam měla převzít podobnou roli, jako v Praze má doteď metro. To je ale věc regionální a městské dopravy.
To vas trochu opravim, pouze nektere dalkove vlaky stavi na Zachradaku, Smichove a Libni, u VRT se pocita jen s Wilsonakem a zastavkama za Prahou jako terminal sever a terminal jih… Ostrava muze s zeleznci ve sve aglomeraci mit velmi slusnou metropolitni sit, kdy vyuzije stavjici i treba zanikle trate. Ev. je muze vyuzit i jako vlakotramvajove trate. Co se tyce dalkovych vlaku zastavujicich na nekolika mistech Ostravy, s tim problem neni, jen u VRT neni idealni mit zastavky tak blizko, uz kvuli expresum. Tedy VRT zde bude muset zastavovat v urcitem „okne“, vhodnejsi tak bude jedna stanice, zachovat obe… Číst vice »
Jeste doplnim, na VRT muzete mit zastavek kolik chcete, ale jeden jejich obsluha, zvlaste tech blizko sebe je obtizna…
jejich obsluha jednim tim samym vlakem…
Přesto nevnímám automaticky špatně dvě zastavení v milionové aglomeraci. Bohužel v Ostravě je to obojí tak trochu u stejného okraje města.
Jsou sice u stejného okraje, ale každé slouží dost jinému okruhu obyvytel. Ostrava se dá popsat zjednodušeně jako trojúhelník s tím, že dva z vrcholů mají své dálkové nádraží, třetí (jižní) nikoliv. Pro lidi z Jihu je celkem jsnou volbou Svinov, který je ke středu města o dost blíž. Ale lidí, kteří to mají na obě nádraží stejně daleko je v praxi minimum.
Na Zahraďáku se počítá se zastavením Ex22. Potom konvenčního Jižního expesu a všech rychlíků (včetně těch co jedou po VRT). Projíždí jen Sprintery, Ex1, Ex3 a Ex5.
S Katovicemi problém není, zde je projektována trať jenom na 250km za hodinu s dvěma zastávkami Dolní Mšana (přestup na Rybník a Jestřebí Zdroj) a Mikulov přestup na Tychy.
Nenapadá mě jediný dálkový vlak, který by na Smíchově nestavil, když už tamtudy jede. Ani teď, ani v budoucnu, to jste střelil od boku dost špatně. S libní je to dost jiné, tam dnes leccos projíždí, ale na schématu VRT už staví vše.
Jedna věc „se počítá“, druhá věc bude případná realita…
Železnice převzít roli metra?? Tak to jasně, to znamená jezdit aspoň co 5 minut, zastavovat pravidelně, vytvořit síť co pokryje všechny části aglomerace… není to poněkud nereálné?
Navíc zde se poněkud specificky bavíme o zastavovací politice VRT, nechcete doufám do toho převzetí funkce metra integrovat i VRT??
Tak do Olomouce se to nevyplatí z Ostravy nějaou VRT, těch pár ušetřených minut ale s přestupem někde v poli u Přerova.Poruba a Zábřeh,Výškovice,Hrabůvka se drkotat z hlavního přes celou Ostravu možná pro přespolní co neznají Ostravu.A teď co opravili Svinovské mosty a i schody fakt jezdí je Svinov fakt luxus.Do Opavy a Hávru ze Svinova, do Beskyd ze středu nebo Stodolní.Hlavní jen na cestu do Ostravy, nebo na Hlučínsko, zbytek Poruba.Pro pražáky Ostrava je u nás název jen pro okolí Masarykova náměstí a Stodolní, kdo bydlív kterém koliv obvodu papírově v Ostravě bydlí, ale Ostravak vždycky řekne, že bydli… Číst vice »
V něčem to bylo v Praze podobné. Když babička jela z Vinohrad do Nového Města, také říkala, že jede „do Prahy“. Když byla malá, byla to formálně různá města.
I dnes se to jeste pouziva, i kdyz se to meni na „centrum“… Praha je totiz jen St.Mesto, N.Mesto, M.Strana, jeste Josefov,.. to je Praha, zbytek jsou pripojena sidla v prubehu casu…
Ja jsem dokonce uz narazil na to, ze nekteri nevi co je to kdyz chci pucit bura nebo petku… pritom pro je to naprosto bezna vec,…
V mladé generaci zaniká bůr a pětka podobně, jako v té naší nebo předchozí zanikl cejn (20 Kč) a šesták (20 halířů).
Dnes je Praha už mnohem větší než píšete. Málokdo do ní už pocitově nepočítá Vínohrady, Žižkov, Dejvice, Smíchov atd. Naopak i to Nové Město přibylo až v průběhu času. Samostatné bylo 1348-1784.
No, to taky nebyla Praha. 🙂
Kde jste přišel na to, že budete muset při jízdě do Olomouce přestupovat někde v poli?
Podle návrhu linkového vedení se budete drkotat na tento vlak do Vítkovic.
Svinov je luxus?? Bez urážky, ale byl jste někdy v životě dál než v Porubě?
Svinov mi prijde jako hlavni, naopak hlavni je pro me nejak na okraji Ostravy,…
Já nevidím problém se zastavováním na obou místech – běžně se to tak dělá a vždy dělalo a to zastavení už nikoho nezabije, stejně se ten vlak mezi Svinovem a hl.n. moc nerozjede…
Jojo, VRT na papíře 300, v praxi me zi zastávkami stěží 100, protože VRT je pro všechny, takže musí zastavit u každé samoty… Protože se to sice „moc nerozjede“, ale furt je tam další zastavení, odbavení a rozjezd z nuly. Takže +-5km okolo tohoto bodu není průměr 150km/h, ale třeba 60…
Nemějte obavy; VRT mezi Brnem a Ostravou nebude mít žádnou zastávku. A to ani u měst (když už zveličujete na ty „samoty“, jakož i zveličujete – ovšem směrem dolů – průměrnou rychlost 100 km/h).
Resp. bude-li existovat (zejména co se „duplicitního“ úseku Brno – Brodek u Přerova týče).
Ještě je tady třetí možnost. Než se MHD dobelhá z Poruby na hl. nádraží nebo z Ostravy-Jih do Svinova, tak je auto 100 km daleko od Ostravy, tak proč se na to Kupkovi nevykašlat.
Když tak nad tím (od rána, kdy jsem tento článek přečetl + od té doby byl v přírodě) přemýšlím, tak vlastně ani jedno z té dvojice nádraží není skutečně (i kdyby potenciálně) centrální. A vůbec uzel v Ostravě by zasloužil několik propojek tak, aby se dal zvýšit počet (i příměstských) spojů a maximalizovat průjezdný model. Velice by se hodilo (i kdyby tunelové) propojení ze žst. Vítkovice do žst. Střed, použitelné právě i pro dálkové vlaky. A spolu s tím spojka v místě dnešní nádražní budovy „hlavního“ nádraží (které reálně není nijak moc hlavní – není ve vyloženém centru města, ani… Číst vice »
… až po napsání tohoto mého příspěvku čtu starší komentáře a zaujalo mě, že (nezávisle na něm + žel v poslední době zdaleka ne vždy, zejména co se právě otázek VRT týče; naštěstí ne elementárních aspektů typu „interval spojů či možnost jet jakýmkoliv spojem na jednu jízdenku bez dalších komplikací coby důležité atributy atraktivity spojení“) se shoduji s p. Zárubou. 🙂
Obávám se, že tato varianta by přinesla výrazný odpor obyvatel. Rozestavěnou zastávku Zábřeh u Avionu na Polanecké spojce myslím zastavil odpor místních. Takže vést koridor městem by nejspíše neprošlo. Nehledě na to, že by se musela zdvoukolejnit odbočka na Polaneckou spojku a to by nejspíše dále poznamenalo už tak železnicí těžce zkoušenou PR Polanský les. A bylo by to v rozporu s plánem přidávat další kolej mezi Svinov a hlavní nádraží, protože stávající dvě koleje prý kapacitně nestačí.
No hlavně to šíleným způsobem zhoršuje dostupnost železnice pro stotisícovou oblast Poruby a okolí, tento „luxus“ si asi dovolit nemůžeme.
Na druhou stranu by to zlepšilo dostupnost pro celý Jih.
A co se týče projednatelnosti, tak obecně výstavba VRT bude o projednávání ve stovkách obcí, resp. desítkách měst. Tzn. Ostrava by nebyla zdaleka jediná a má-li se do ní VRT dovézt, pak to bude jedině se souhlasem řady obcí mezi Prahou a Brnem, resp. Brnem a samotnou Ostravou.
P. S. Kdyby nic jiného, tak holt ty tunelové varianty – ty by byly lépe projednatelné.
Budu citovat VRT vyhledávač od SŽ(DC):
Linka Spr1: Frýdek-Místek — Ostrava-Kunčice — Ostrava-Stodolní — Ostrava hl.n. — Ostrava-Svinov — Brno-Vídeňská — Praha hl.n.
Linka Ex1 z Bohumína: Ostr.hl.n. — Ostr.Svinov — Brno hl.n. — Praha východ VRT — Praha hl.n.
– stejně až po Brno i Ex4
Takže zatím bych byl klidný a počkal si, až to někdy bude nutné řešit.
Ironií je, že dle textové části, mají být sprintery nedotované, což je celkově protimluv – mluvit kterémukoliv dopravci do toho, jakou bude mít zastávkovou politiku (+ proč by měl vést přímé vlaky zrovna do Frýdku-Místku a ne např. přes Havířov nebo přes Karvinou do Třince).
Jinak tím výčtem zastávek linky Ex1 jste krásně vypíchl to, jak „nikde než velkoměstech to zastavit nesmí, ale u dálnice za Prahou může“. 🙂
Těch zajímavostí tam je hodně, kupř. rychlejší spojení Hranic a Prahy je přes Ostravu (do Ostravy R a pak Spr do Prahy), než Ex2 přes Olomouc a Pardubice. Souhlasím s váma v tom, že Ex1 by klidně mohla zastavit i třeba v Jihlavě, nebo jiných větších městech. Viděl bych to tak, že Ex budou zastávkové a Spr opravdu jen přímé.
Ten konec ve FM vypadá vysloveně směšně, aale myšlenka byla asi taková, že má jako vymést roztahanou Ostravu a skončit někde v zázemí, které plácli cvičně do FM. Ekonomicky rozumné by mi přišlo naopak pokračování do Katowicka a popř. Varšavy, ale realita může být klidně jiná. Možná by to totiž znamenalo mít CMK na podstatně víc než 200.
To je na tom celé neuvěřitelné – „přímý vlak kamkoliv v MSK“ – takže do Opavy za cenu míjení kteréhokoliv ostravského nádraží nad rámec Svinova; do FM za cenu neobsloužení jakéhokoliv jiného většího města v té oblasti vyjma Ostravy; do Olomouce jedině z vítkovického nádraží atd. Totéž co FM mimochodem platí pro konečnou stanici Havířov. A vůbec takové absurdity jako aglomerační zrychlená linka R22 (potud O. K.) ve 2h taktu (v tomto těžce „not O. K.). Perličkou je, že do všech jmenovaných měst tedy „budou moci“ jet VRvlaky s v(max) 320 km/h, ale běda kdyby měly mít zastavení určené pro… Číst vice »
Centralna Magistrala Kolejowa
CMK má být již v prosinci příštího roku hotova a rychlost se zvedne na 250 km/h.
Nadále s 3 kV ss, nebo dochází ke změně voltáže?
Stanice Střed a Stodolní jsou od sebe vzdálené 500m, docházková doba mezi nimi 10 minut. Spr1 bude v těch místech připomínat spíše vlakotramvaj, než nějaký VRT. Čili co ušetří na rychlosti, to ztratí v Ostravě na zastávkách.
Než se VRT rozjede, budou to bývalý ministr a bývalý primátor. Jejich jména budou možná už zapomenuta, takže je zbytečné teď řešit, na kterém z nich nebo na obou budou vysokorychlostní vlaky JEDNOU zastavovat.
Kupka je přesně to, co tady i jinde píšu už dva a půl roku a tímto jeho vyjádřením to opět a jen potvrzuje.
„Samozřejmě je žádoucí, aby zastavování vysokorychlostních vlaků bylo v jednom místě, a to zcela logicky. “
Já se zase ptám, soudruhu pseudoministře, pro koho to je žádoucí a kdo v tom mimo vás vidí nějakou logiku…
Soudruhu Avodo, logika lze vidět kupříkladu v budoucnu u sprinteru Vídeň – Varšava, tam každé zastavení ubere na atraktivitě. Pro tyto spoje to žádoucí je. Ale generalizovat to na všechny spoje smysl nemá, v tom pravdu máte, pomalejší bude stavět i ve Hranicích.
A nechcete to zastavování nechat na dopravcích? Ať staví tam, kde uznají sami za vhodné. Zrovna vlaky označené jako Sprinter nebudou spadat pod objednávku ministerstva, takže do toho ministerstvo nemá co mluvit.
Samo ministerstvo údajně bude objednávat 1h takt vlaků z Vídně do Varšavy.
Plus k tomu možná i 1h takt z Prahy do Varšavy – aspoň dle https://www.spravazeleznic.cz/documents/50004227/119292901/Linkov%C3%A9+veden%C3%AD_1.10.pdf/74af8758-3de9-4c74-85d6-fb4ce417befb
Odkazujete na poměrně zastaralé schéma, tady je o rok novější, ale ta Varšava a Ostrava je tam stejná.
https://www.spravazeleznic.cz/vrt/priprava-a-technologie
Ještě novější schéma je tady na str. 18.
Spr 1 je dělen na Spr 3 + Spr 5, Ostravy se to ale netýká.
https://www.spravazeleznic.cz/documents/50004227/129561401/2024-01-08+Ledce.pdf/8dfdd258-c420-4d84-bfda-d7161f9acae4
Hm, skutečně to je novější – namísto předchozího „Pohořelic (prověřováno)“ tam je „Podyjí (prověřováno)“.
Zajímalo by mě, proč Pohořelice (pro které by šlo o ohromný přínos – opět by měly přímé napojení na železniční síť) to prověřování neprošlo.
Plus i tady vypíchnu – nebyl by problém zastavovat v obou stanicích. Však jde o rychlou trať „jenom do Znojma“.
A taková stanice by se nacházela nedaleko obce Ledce, pro kterou je tato prezentace „proč je VRT užitečná“ určena.
Nemyslím, že by tom byla zřetelná informace, že Pohořelice neprošly. Spíš je přestalo bavit to pořád přejmenovávat, navíc podle vsí, které z druhé strany republiky nikdo nezná. Dali obecnější a geograficky známější název.
Pohořelice nejsou ves, ale město.
A nejsou v Podyjí, tzn. takový název by pro ně (pakliže skutečně jde o jednu a tu samou stanici) je těžce zavádějící (mj. srov. s Národním parkem Podyjí).
… a navíc ten váš argument v mých očích postrádá vnitřní logiku – však kdyby je to „nebavilo pořád přejmenovávat“, tak by právě nechali název Pohořelice (pakliže skutečně jde o jednu a tu samou stanici), která navíc je jednoznačně přiřaditelná ke konkrétnímu místu (na rozdíl od zcela vágního názvu „Podyjí“).
O tu samou stanici jít nemůže, neboť na stanici Pohořelice v současné lokaci se žádný VRT v životě nedostane, ať by to vedli kudy chtěli…
Může jít maximálně o tutéž obec. Pokud…
Ale já nemám na mysli nynější pohořelické nádraží.
Srovnávám ty „Pohořelice (prověřováno)“ s „Podyjí (prověřováno).
Tzn. v obou případech stanice (a otázkou je zda jednotné či množné číslo) na nové rychlé trati do Znojma.
Na to ale trochu pozor. Není zdravé „nechat na dopravcích“, kolik kolejí se má třeba stavět přes který most přes Odru a Ostravici.
Ten „sprinter“ je reálně uveden jako Ex.
A je uváděn v prokladu dvou 2h taktů přes Brno vs. nadále přes Otrokovice, což jako by znamenalo, že navzdory existenci VRT Brno – Rakvice a Brno – Brodek u Přerova bude cestovní doba Břeclav – Ostrava přes Brno stejně dlouhá (a ne kratší) než přes Otrokovice a Přerov.
Resp. byla-li by kratší, pak by zase nevycházel proklad těch linek.
P. S. Jsem zvědav, jak by si do toho nechali mluvit Poláci co do počtu zastavení v katowické konurbaci a snaze za každou cenu počet zastavení minimalizovat „kvůli atraktivitě“.
Myslím, že SŽ velmi podceňuje proud Varšava – Slezská aglomerace – Vídeň a nezapadá jí to do její reformy ŽUB. Viděl bych to na jeden sprinter navíc, a to právě v tom Šalina-na-Špilasově, kromě namalovaného a vámi zmíněného Ex4.
…a tenhle nový sprinter by byl také jediný vlak, u kterého by mělo smysl zastavovat v Ostravě jen na jednom místě.
Tak třeba „sprinter“ Varšava – Řím v žádné Ostravě zastavovat nebude, stejně jako tam nezastavoval Moskva – Nice…
Jestlipak by takový „sprinter“ v takové situaci vůbec jel po VRT přes Brno. Nebo by to (stejně jako svého času Moskva – Nice) „střihl“ po t-330.
Proč by volili delší jízdní dobu po t330? Leda by teda na lepší trati bylo přecpáno.
Hm, taky fakt – sjíždět už před Přerovem namísto jízdy 320 km/h ku Brnu.
Mmch. sjezd od Ostravy z „VRTkového obchvatu Brna“ ve směru na Břeclav vznikne? (srov. s tím, jak např. „nemůže vzniknout“ sjezd u Přerova ve směru od Brna na Přerov) Nebo by takový vlak projel přes Brno ods. n.?
Zatím úplně nevíme, co kdy bude a doplnění napojení na Olomouc u Prosenic napovídá, že než bude VRT Praha – Brno, které hned tak celé hotové nebude, budeme jezdit pořád po stávající trati. Proto bych neváhal s narovnáním trati u Brandýsa n. Orl. V Ostravě bych navrhoval zastavovat co nejblíže centra a zároveň naprojektovat i terminál mimo město s návazným spojením na letiště a zastavovat na obou místech.
V Ostravě není centrum středem města, je na jeho okraji. Z hlavního nádraží se do velkých sídelních celků zbytečně jede přes celé město. Brandýs n/O je ostuda koridoru. Sice je tam nádherné okolí a vždy to tam beru jako vyhlídkovou jízdu (je tam terénní zlom z nějž vystupuje skalní masiv, moc pěkné), ale ty dva táhlé oblouky mohli také kdysi narovnat tunelem.
Letišti je nejbližší Svinov, vede k němu přímý vlakový spoj přes Studénku.
Nicméně Studénka není na VRT.
Pro návaznosti na letiště by se hodila stanice VRT-Bílovec s návaznou linkou Bílovec město – Studénka – Mošnov/Veřovice.
Jo, kdyby to „narovnání“ bylo za pár korun… ale je za balík. Podle mně, někde daleko v závěsu za realizací tunelu Pha-Beroun…
Celá ta diskuze je poněkud zbytečná. O tom, kde budou zastavovat, si rozhodnou především dopravci podle toho, jak se jim to bude vyplácet a ne podle toho, co si myslí ministr nebo radnice:-) Ovšem pokud to pojede v komerčním a hlavně konkurenčním režimu, jako je to teď. Přičemž pro vlaky které v Ostravské aglomeraci začínají/končí je vhodné, aby stavěly tam i tam. Týká se to například spojení Praha-Ostrava v alespoň půlhodinovém taktu. A projíždějící spoje, typicky spojení Praha-Varšava, nejspíše zastaví jen na jednom.
Nejen dopravci rozhodují o tom, kde budou stavět. Pokud si zastávek vymyslí na vytížené trati mnoho, nedostanou trasu a nebo budou muset zkousnout předjetí.
Ano, ať se pan ministr nesnaží být chytřejší než trh – dopravci. A i kdyby tu trh nebyl, tak tahle infrastruktura tu bude 150-200 let, tak ji postavme univerzálně a ne podle momentálních přání a názorů směšných a snad jen epizodních postaviček dějin…
Zkuste rozvést to „postavit univerzálně“ To mě zaujalo, jen si nejsem jist jak to myslíte.
Univerzálně znamená pro víc myslitelných provozních konceptů a zdaleka se to netýká jen otázky počtu a míst zastavení
Postavit univerzálně může znamenat postavit bezdůvodně mnohem dráž. To by je lidi hnali!
Dopravci budou rozhodovat o zastavování Sprinterů. Ne objednaných vlaků.
Ano. Například se můžou rozhodnout, že nadále budou četně jezdit přes Pardubice a Olomouc.
A víceméně žádné „uvolnění kapacity pro nákladní dopravu“ se konat nebude.
P. S. Stejně tak můžou dopravci sami uvážit, že jimi provozované vlaky budou mít stejnou nebo i vyšší četnost zastavování než ministerské „expresy“. Tzn. vůbec nemusí jít o nějaké „sprintery“.
Můžou se tak rozhodnout, a doufám, že aspoň jeden přes Pardubice pojede. Třeba nebude nutné objednávat Ex2 nebo Ex11 ze schématu.
Ad P.S.: K mírnému uvolnění kapacity dojde, ale je otázka, kolik z toho urve nákladka. I příměsto má své požadavky a něco z nákladů se bude moct přehodit na vylepšený VOCHOC.
Předpokládal bych, že komerce (vč. takových věcí jako neplatnost jednotných jízdenek atd.) je cokoliv nad rámec toho, co chce MD.
S VoChoc samozřejmě souhlas – tohle + další věci (VRT od Prahy k Pardubicím či tunel Úno – Rudoltice i s přínosem pro nákladní dopravu – minutí vrcholového stoupání k Třebovicím) atd. jsou systémová řešení pro přetíženou trasu Praha – Pardubice – Olomouc.
Na rozdíl od „za každou cenu vše hnát přes Brno“ za cenu zhoršení spojení v relacích jako Pardubice – Olomouc (o relaci Pardubice – Brno, zcela vynechané zde https://www.spravazeleznic.cz/documents/50004227/158002357/j%C3%ADzdn%C3%AD+doby/b503f300-302b-4b27-b690-2298815bc87e?t=1686567931861, ani nemluvě).
“ je cokoliv nad rámec toho, co chce MD.“ – buďme přesnější: Nad rámec toho, co MD vnímá nutnost platit. MD může také něco chtít a nabídnout dopravcům (zdarma nebo dražbou) nějaký koncept – buď přesný, nebo i velmi přibližný jako třeba: „Expres Praha – Pardubice – Olomouc – Ostrava, můžete zastavit i častěji ale buďte rychlejší než xx minut, a aspoň xx krát denně. Prodloužení spoje na obou stranách nevadí. Aspoň jedny dveře na obou stranách nízkopodlažní s vozíčkářským WC, jinak nás vozidla nezajímají, pokud budou mít kapacitu aspoň xx (něco malého, aby mělo smysl vlakovou cestu přidělit) a… Číst vice »
MD „vnímá nutnost platit“ 6 párů vlaků mezi Prahou a Brnem za hodinu – a taky si neříkají, že při té rychlosti to tam uživí komerce. Stejně tak „vnímá nutnost platit“ modernizaci tratě Brno – Přerov a zároveň výstavbu VRT od Brna ku Brodku u Přerova, přičemž se dá namítnout, že výrazný ekonomický smysl dává buď jedno, anebo druhé. Ne však obojí zároveň (snad vyjma úseku vyloženě před Brnem cca k Blažovicím, kde by dvě dvoukolejky smysl dávaly pro oddělení vyloženého příměsta). Ten „nějaký koncept“ už je objednávka – či přinejmenším omezující koncese (což by bylo ještě zajímavější – na… Číst vice »
Pan ministr se tady nikoliv poprvé pouští do něčeho co je hluboko pod jeho rozlišovací schopnosti…
Kdyby ministerstvu nevládli Sosnové a Kopřivové, tak bych řekl, ať si pan ministr jede na stavbu fotit selfíčka z kontrolního dne… Je potřeba, aby se poroučeli všichni tři
Problém je v platnosti pravidla, že „každá změna je k horšímu“: víte snad o někom lepším, kdo má v současnosti šanci dostat možnost své kvality ukázat?
Zaco? Že konečně rozhýbal projektovou přípravu? Že Praha-Liberec nechal zařadit do TEN-T? Za to že se během 4 let nezačalo kopat?
Tak příprava VRTek se projektově rozběhla již za Babišovy vlády.
A za to, že dal dal do TEN-T kozí dráhu na Liberec s parametry poloviny minulého století mu fakt tleskat nebudu.
Tím že bude jednat s radnicí o poloze, namísto direktivně nařízeného …umístění… kdo nepříšel k referedndu, ten halsoval pro Svinov?
Jo, to je pro naše vlády typické.
Mikromanažersky řeší každý detail, ale strategie, koncepce apod., to jim uniká..
Obávám se, že Vámi vyřčené neplatí jen pro vládu. Když na tu strategii a koncepci v hlavě není místo, pak je pro uspokojení laické veřejnosti velmi výhodné ji zahrnout právě těmi detaily.
Takzvaný bikeshedding.
https://en.wikipedia.org/wiki/Law_of_triviality
Zde vidím obrovskou chybu, která už vznikla velmi dávno. Snad v každém městě je hlavní nádraží situováno blízko centra města. V Ostravě je však hlavní nádraží na periferií města, Svinov má relativně dobrou dostupnost, avšak od centra města taky dost daleko. Další problém je napojení vlakového nádraží na autobusové nádraží – tohle jsou v Ostravě vše rozdílná místa, což jsem asi ještě nikde ani ve světě ani v ČR neviděl. Podle mého názoru mělo být hlavní nádraží v Ostravě postaveno na místě současného nádraží střed. Dnes je to ale utopie vzhledem k silné zástavě v okolí. Proto je zde také… Číst vice »
Doporučuji se seznámit s dějinami Ostravy a jak Ostrava vznikla.
Ostrava vznikla právě díky železnici a tedy její dynamický vývoj (cca od roku 1850) se vyvíjel kolem železnice. Tedy první byla železnice a až pak kolem ní vyrostlo město v dnešní podobě.
Proto je taky trasování vedeno v co nejlepší stopě z pohledu geomorfologie terénu, nikoli města které vyrostlo kolem až pak.
Ale právě toto se dá řešit – ostatně obhájci brněnského odsunu argumentují úplně stejně tak – že nynější podoba brněnského uzlu je historický relikt.
Perličkou je, že ti obhájci argumentují, že existence železničního uzlu může za nevyvážený rozvoj různých částí Brna – ve smyslu že jižně od centra jsou nevyužitá místa, na rozdíl od míst obdobně vzdálených od centra jiným směrem.
Přitom Ostrava je v tomto asymetrická daleko víc – a železniční uzel za to nemůže.
Ono ostravské centrum je poněkud specifické, což dáno tím, že velká sídliště jej neobalovala, ale geografický střed města posunula úplně jinam. Tím je nyní zhruba Shopping park. 🙂
Střed to podle mě být nemůže. Jde jen o průjezdní „zastávku“. Potenciál být hlavním má především takový dopravní uzel, který má více směrů. A Svinov jich má ze všech devíti ostravských nádraží a zastávek nejvíc. A co se autobusového nádraží týče, potenciál mít ho mezi mosty a nádražím k tomu je. Bohužel tam prý je problém s majitelem pozemku. Nicméně pokud by se stavěla VRT, toto by město mělo řešit přednostně (včetně parkovacího domu, který je mimo provoz a akorát zabírá místo).
Nic proti, ale Plzeň má centrální autobusové nádraží (CAN) vzdálené od železniční stanice Hlavní nádraží cca. 2,5 km. Tramvají 2 to trvá 8 minut, trolejbusem 11 také 8 minut.
To teď už je „centrální“ jen názvem, když druhý autobusák je vedle vlakového nádraží a plno dalších spojů na CAN už taky nejezdí.
Autobusový terminál Plzeň Hlavní nádraží
https://www.plzensky-kraj.cz/clanek/novy-autobusovy-terminal-hlavni-nadrazi
Hlavni nadrazi plni v Ostrave protiteroristickou funkci. Kdyby se tam odehral teroristicky utok, tak bude 0 mrtvych, je to chytre vymyslene 🙂
Tak to doporučuju více cestovat, aspon po Česku, protože dřystate nesmysly.
Jsem zvědav, jak tenhle stát dá dohromady peníze – 2028-2030 má začít přestavba Brna za 50 miliard v cenách před sedmi lety, Ostrava za min 25 miliard, asi by se měla stavět Česká Třebová, tunel z Prahy do Berouna, VRT Moravská brána a VRT Jižní Morava, možná věčná trať v Praze na letiště a o dostavbách desítek km dálnic nemluvě. Třeba nám někdo půjčí 😉
To je přesně ten důvod proč tvrdím, že před rokem 2050 tady nebude jediný úsek VRT delší než 100 km. Ekonomika této země při stávajícím HDP na hlavu to není schopná ufinancovat. PPP je vyhýbka špatným směrem.
Peněz bude dost, nebudou se už stavět dálnice.
Ty chce ovšem tato společnost „dostavět“ předtím. Otázkou je, co chce potom ještě nechat té železnici, a zda bude důvod vůbec stavět nějaké tratě…
O kus nahoře je článek o Rakousku. A víte co? Oni už dánice hotové mají, takže podle Františka už pro železnici nic nezbylo. Aha?!
A že každý stát si jede podle svého jste si jaksi všimnout neráčil?
To jede i u železnic.
Není snad v Evropě žádný stát obdobně velký jako Česko, který by měl VRT s v(max) 320 km/h.
Tzn. Česko naopak bude hrát prim – ty „320tkové“ soupravy budou jedině na českém území dosahovat své konstrukční rychlosti.
No a co, oni jsou v Evropě dvě země ve (skoro) stejném postavení?? Ani nemusím o počtu obyvatel mluvit…
To že si jede podle svého znamená že tam najednou neplatí to co u nás?
Zlatý voči 🙂
Ne že by se dálnice stavět přestaly, bude se do nich ale investovat mnohem méně. Nicméně dálniční spojnice Plzeň – Tábor – Pelhřimov – Humpolec (D1) nebo něco podobného přece jen ještě asi vznikne.
Mají-li dojít naplnění plánované počty cestujících jedoucích po VRT, tak (nejen) tato dálnice nebude muset vzniknout, protože auta (i kamiony, protože těch také bude méně poté, co se nákladní doprava přesune na železnici po přesunu dálkových vlaků na VRT) se vejdou na dosavadní dálnice/silnice.
Bohužel nedokážeme vnímat přínos takového projektu v širším kontextu, protože vygeneruje takové výnosy, že se mnohonásobně zaplatí.
Tak mi ještě vysvětlete kde vygenerujete výnosy na budoucích 20 let v zemi, kde si každý socialisticky myslí, že vše zaplatí stát a s HDP ve výši 50% většiny západadoevropských států.
Tak ono hodně z toho zase zaplatí EU.
Jednoznačně jednou a to Svinov, kvůli lepším přípojným vazbám do všech směrů, především na Opavu.
to fakt ne
A na kolika místech budou stavět v Praze?
Něco jen na Prahlaváku, a něco dvakrát (Libeň, Zahradní Město).
A něco vůbec.
Prosím vysvětlete!
Proč by měl vlak, který pojede přes Prahlavák na něm nestavět? Respektive kudy ten vlak pojede (bude sjíždět a najíždět na VRT) , aby v Praze vůbec nezastavil?
Zatím uprostřed Prahy, žádné napojení na VRT není. Stačí se podívat na chování Prahy 6. Pokud už budou nějaké úseky VRT, budou se muset napojit na současnou síť (dočasně) a pro zrychlení průjezdu, využijí severní trasu mimo hlavní a zastaví v Roudnici nebo na Praze-východ.
VRT bude na současnou síť napojena trvale (Běchovice -směr Nehvizdy, Zahradní město směr Nehvizdy, Balabenka – na sever) a vlaky budou jezdit vždy do centra na Prahlavák. Takto je to v plánu, takto to SŽ prezentuje a takto je to logické.
Žádný VRT bypass mimo Prahu (Nehvizdy-Roudnice) není v plánu. Nebo máte nějaký tajný výkres, schéma?
Pořád je to jen plán. Viděl jste před pýr lety ten plán VRT přes Benešov? Nebo si najděte územní rezervu pro VRT mezi Berounem a Hořovicemi. Věřím, že Němci udělají tunel, věřím, ře se někde napojí na 090 a věřím, že bude nějaký nová trasa VRT mezi Prahou a Brnem. Ale o trasování po Praze, jsem sakra opatrný.
Bez plánů to nejde.
VRT přes Benešov do Brna byla prostá možná varianta, který se nevybrala. Doufám, že se alespoň územní rezerva využije pro rychlou trať na Budějice.
Územní rezervu z Berouna do Hořovic někdo bohužel zrušil.
Tunel pod Krušnými horamuï se primárně napojí na trať 130 pod Chlumcem u Chabařovic.
O trasování po Praze můžete býk klidně opratrný, ale o trasování VRT bypassu mimo Prahu ještě nepadlo ani pitomé schémátko, že by se s ním uvažovalo.
A proto se ptám, jestli víte něco víc?
To je samozřejmě nesmysl. Počáteční napojení VRT na Hlavák je už teď, jmenuje se Nové spojení (1) a po něm expresy do Ostravy, Vídně a Berlína jezdí už teď. Zanedlouho z velké části i v ComfortJetech. Také 400metrová nástupiště pro VR vlaky Hlavák má už teď (na rozdíl od Brna). Slavná VRT Praha a NS2 znamená „jen“ nutné postupné posilování/přenechávání kapacity.
Napojení ano. Horší je to s počtem nástupištních hran na hl. n., aby pojaly takový vysoký počet VR-vlaků ze všech směrů.
P. S. 400m nástupiště mají všechna krajská města na trase Praha – Ostrava. Přesto jejich délky není reálně využito (vysoký počet spojů, ale ne s tak dlouhými/kapacitními soupravami).
O zajíždění vždy rozhoduje dopravce. Pokud mám klientelu z Berlína do Vídně, tak vlak pojede nejkratší cestou. A právě kvůli tomu se YRT buduje. Letadla také nemusí přistát v Praze.
Pokud se tak DB s ÖBB komerčně domluví, tak proč ne – když jim cestující do/z Prahy za to nestojí (+ pokud se takový vlak vejde na VRT i konvenční tratě nad rámec těch ostatních).
Nepředpokládám, že by objednatel něco takového do své objednávky zahrnul.
P. S. Příměr s letadly je scestný, protože u něj je každé dodatečné zastavení (přistání) časově daleko náročnější než u vlaků.
Může být i Smíchov, když to pojede dál na Plzeň.
Např. spoj z Jihlavy by klidně mohl pokračovat dál. Do budoucna si dovedu představit i spoje Plzeň-Hradec, které v Běchovicích najedou na novou trať. Netřeba to v Praze ukončovat, protože dřív musela mašina dobírat vodu a uhlí.
Ano, i tohle by se v dálkové dopravě dalo počítat.
Jihlavské vlaky pokračující přes Smíchov do Plzně jako moc dobrá myšlenka nevypadá. Zato VRT Plzeň – Hradec by mohla být základem VRT (Paříž -) Frankfurt / (Itálie -) Mnichov – Plzeň – Praha – Hradec – Vratislav – Varšava (- Pobaltí – Helsinki).
Propojení „druhé nejvyšší vrstvy“ skrz největší město státu je běžné i ve Švýcarsku. (Pomíjím, že ta vrstva reálně nebude začínat v Plzni a doufejme že ani v Jihlavě).
Při existenci VRT z Prahy do Varšavy přes Wroclaw by poklesl význam VRT přes Brno a Ostravu v téže relaci.
Já jsem našel šroubek, ještě pár maličkostí a mám auto!
Vy co tu bojujete za zastavování na obou nádražích. Pro vnitrozemské vlaky začínající v Ostravě to jistě nebude problém, ale pokud se bavíme o vlacích třeba z Varšavy do Prahy, Vídně, či ještě dál tak ty by měly v Ostravě zastavit maximálně jednou a je třeba si vybrat kde.
Pokud by před a za stanicí byla rychlost 300 km/h pak ano. Ale protože někde od Vrbětic až po Svinov bude maximalni rychlost 120 km/h, pak je tento váš argument planý. Zrychlení z nuly na sto dokážou jednotky VRT za jednu minutu.
Od jakých Vrbětic? To v okolí Ostravy nikde není.
Zřejmě překlep. Pán měl na mysli nejspíše Vrbice.
Vlak z Varšavy do Vídně by tím ztratil minimálně 5 minut času. Pobyt na nádraží u dálkových vlaků musí být mnohem delší než u osobáků s širokými dveřmi. Zrychlit někde páteřní trať o 5 minut je investice za desítky miliard.
To NENÍ jen o rychlosti, je to i o brždění a o stanicování (otevřít dveře, chvíli počkat, zavřít dveře). Představte si spoj co pojede Pha-Bo-Ova okolo 90minut ale pak se „utratí“ nějaké 4 minuty aby se líp rozvezli cestující po Ostravě…
Tímto postupem si můžeme říct že VRT je zbytečná, o pár minut nejde a za 150min se to dá zvládnout už dneska.
V Bohumíně.
Skvělá volba na odsunuté nádraží! Vyřeší to bezdomovce i zanedbaný úklid na hlavním. 😀 😀
Ale vážně: Vlaky začínající v Bohuméně ať klidně poberou obojí. Otázka je, kde zastavit se spojem Varšava-Vídeň. Rozjezd minuta, zastavení minuta, pobyt minuta a 5 zastávek zmanená čtvrhodinu k jízdní době navíc*. Pro tyhle Vídeň-Brno-Ostrava- a dál až v Polsku.
*) a řev, že se jezdí jak za Císaře pána.
Jen a výlučně v Bohumíně pro všechny VRT vlaky. 🤣
V Bohumíně by pokud možno žádné vlaky neměly začínat jízdu. Když už, tak ať pokračují směr Třinec – Čadca, nebo kamkoliv do Polska (když už tedy „padly hranice“ a „VRT přispěje mj. ke spojování regionů“).
Konec části spojů v Bohumíně vidím jako relikt toho, že „jinak by to končilo v Ostravě hl. n.,, ale tam je málo nástupišť“ (vlastně už ani to není pravda od doby, kdy se dá vlakovou cestou jet od Svinova na „uhelná“ nástupiště).
Proč?
Jaký rozdíl má být pro obyvatele ostravska pro cestu do Brna v tom, jestli daný vlak vyjíždí z Bohumína nebo např. Katovic?
Pro obyvatele Ostravska nikoli, pro obyvatele Katovic, Prahy, Varšavy, Vídně či Budapešti to je však zbytečné minimálně pětiminutové zdržení v jejich cestě. A pět minut času je v řeči infrastruktury několik miliard korun.
„Zdržení“ oproti ještě rychlejší jízdě než jak rychlá bude už tak – bez zastavení mezi Ostravou a Brnem (a to ani v okolí Přerova/Olomouce).
Reálně oproti dnešku i tak znatelné zrychlení (přičemž ten dnešek také není nijak špatný – koridor mezi Břeclaví a Ostravou je velmi rychlý).
P. S. Např. mezi Prahou a Brnem je mantrou 1h „systémová“ cestovní doba. Zato mezi Ostravou a Brnem je to 36 minut, což není žádný „systémový násobek“ https://www.spravazeleznic.cz/documents/50004227/158002357/j%C3%ADzdn%C3%AD+doby/b503f300-302b-4b27-b690-2298815bc87e?t=1686567931861
A nyní se ukazuje, že se vlastně neví, které ostravské nádraží je myšleno jako výchozí bod těch 36 minut?
Například pravděpodobnost zpoždění. Spoje ze Slovenska a z Polska mívají podle mé „cestovatelské zkušenosti“ zpoždění častěji, než vlaky vyjíždějící z Bohumína nebo z Opavy.
Perličkou je, že i ve Vídni zastavují vlaky směr jih/západ v Meidlingu.
Pomiňme, že je to samozřejmě blbost a v Ostravě prostě dává smysl zastavit na „obou hlavních“ nádražích. Snad to časem i tomu Kupkovi někdo vysvětlí, resp. spíš doufejme, že on o tom už rozhodovat nebude. Předpokládám, že někdo prostě přišel s úžasným nápadem, že by se třeba na tom Svinově nemusely přidávat peróny a děsně se tak ušetřilo, nebo nějaká podobná dementní motivace za tím je. Každopádně když by se řešila Ostrava tzv. zgruntu, nejlepší by bylo prolomit vedení ala KFNB z doby, kdy „Ostrava nechtěla vlaky moc blízko, že přinesou neřesti“, a vykouzlit něco na tento způsob (zastavení Zábřeh… Číst vice »
Souhlas.
Podle mě MD řeší kraviny a z hlediska vazeb na ostatní tratě do okolí je velmi vhodné zastavit na obouch nádražích.
Otázkou je, zda chtějí vazby na tratě. Poslední léta mi přijde, že VRT má být spíše zpestřením pro neubývající automobilisty.
Myslíte, že ministrovi napovídá nějaký sabotér železnice? 🙂
Šéfem strategie MD je https://www.mdcr.cz/Ministerstvo/Vedeni-ministerstva/Ing-Lenka-Hlubuckova/Ing-Ludek-Sosna
Je to možné 🙂
…. a děsně se tak ušetřilo….
Jo, to se nabízí. Mantra „ušetřit“ je nesmrtelná.
Něco o tom, proč vedla trať mimo města, jak tehdy přemýšleli, z Wiki:
Trať plánovali její inženýři Carl von Ghega a Alois Negrelli tak, aby nevedla v blízkosti hustší zástavby, především z hlediska bezpečnosti a možného vzniku požáru při nehodě či jisker od lokomotivy. Z tohoto důvodu byla stanice postavena mimo centrum Hulína východním směrem až za řekou Rusavou.
Místní nebyli hlupáci, Negrelli už vůbec. Jen pracovali s jinou technologií a za jiných podmínek.
Jenomže to je parametricky vzhledem k zástavbě (bez ohledu na míru tunelů) trať pro (pří)městské vlaky, ne pro dálkovku. Navíc hází ze skály oblast stotisícové Poruby, což je docela zásek.
Vzhledem k tomu, jak blbě je ten Svinov napojen na cokoli, co není v pěší dostupnosti, by ten Zabreh o tolik horší být nemusel… Druhá věc je, jestli ve světě s VRT nebude stejně potřeba rozdělit Svinov a jiné části Ostravy do různých linek, aby se lidi vůbec vešli.
To jistě nebude potřeba. Kapacita trati není nekonečná, takže kapacitu lowcost VR vlaku 1350 sedaček asi někdo využije i u nás. Těch 450 je jen takový nesmělý teoretický začátek, i ComfortJet má o dost víc.
A i kdyby, tak max. jako důležité bych považoval rozdělit přepravní proud do dvou zastavování.
Mmch. jak se lidi z těch všech VRvlaků vejdou na brněnské odsunuté nádraží, když pro většinu z nich půjde o jediné brněnské zastavovací místo?
Opravte si prosím v popisku obrázku „Nástupiště ve směru na Bohumín budou nově 420 metrů dlouhé…“ na dlouhá.
To je psáno místním dialektem, ať je to pro místní pochopitelné. 😉 Já znám jednoho člověka z Ostravy, co pořád tvrdí, že on mluví spisovně, ale přitom používá přesně tyhle nespisovné koncovky.
Lepší říkat „dlouhé“ než „dluhy“. 😀
Kdyby to byl místní dialekt, tak je to ,,420 metru dluhe“.
Nechápu neustálé upřednostňování hlavního nádraží. Leží na konci Ostravy, za centrem, které jen obtížně nachází svou funkci, protože centrum se přesunulo do Karoliny. Dále je hlavní nádraží jak vidličky, nástupiště rozdělené do dvou směrů, je to nepřehledné – svůj význam možná mělo v době, než se začala stavět největší ostravská sídliště. Dnes už ne. Kdyby město zainvestovalo do okolí nádraží Svinova, tak je to parádní a moderní výstavní brána města, odkud je do největších sídlišť nejblíž (protože nádraží by mělo sloužit hlavně jeho obyvatelům – i z nejvzdálenějšího sídliště Dubina je to s MHD do Svinova 8 km, zatímco na… Číst vice »
Proto mají mít možnosz zastavovat na obou. Protože na obou to dává smysl.
Pokud je ale Svinov stále nejfrekventovanějším nádražím moravskoslezského kraje (jak se o tom psalo v roce 2015), nemělo by se spíše začít uvažovat o tom, proč není hlavním nádražím Svinov? Podle mě by to dávalo smysl. Vím, že je to jen slovíčkaření, ale reflektovalo by to, kam se město posunulo v čase od 19. století.
Svinov je defakto hlavní nádraží, všechny pripoje jsou na svinove
Jen by asi nemělo cenu menit názvy v době kdy už jsou zažité
Zažitá (a logická vzhledem k počtu obyvatel na západní straně od trati) byla Ostrava – Poruba, ale protože leží v obvodu Svinova, došlo k přejmenování – kdo si ale dnes už na to vzpomene… Proto mi nepřijde nijak mimo diskuse o přejmenování, které dává v měřítku města mnohem větší smysl. Hlavní by se vrátilo k nějakému svému historickému názvu a město by tomu novému hlavnímu dávalo přirozeně prioritu. 🙂
Co mají lidi zažité – by mělo zůstat. Jinak v tom bude binec. Pamatuju, jak MHD přehodila tramvajky 4 a 9- které jezdily 60 let na své trase a lidi byli na vybulení u přestupu, bo nalezli do tramvajky po staru a místo na Porubu jeli do Martinova a v centru místo k Elektře, jeli na Výstaviště. Já na to nadávala non stop, u přestupu na Svinovských mostech – jsem nalezla vždy do tramvajky s číslem postaru – a dojela jinde … *
Z hlediska osobní přepravy není zrovna ideální nazývat nádraží Ostrava-Přívoz nádražím hlavním. P.S. Ano chápu, že je hlavním pro nákladní dopravu.
Prosím vás, přestaňte se tady vyjadřovat k něčemu, o čem evidentně vůbec nic nevíte, a vraťte se na Novinky, tam vaše moudra zajisté ocení…
Vážený pane, v tomto vlákně hledáme společně odpověď, které z obou nádraží je důležitější. Neřešíme VRT, nevím, jak to bude nakonec napojené. Něco o tom totiž vím, protože v Ostravě bydlím a vlakem jezdím velmi často.Takže pokud se vám nelíbí naše diskuse, nevstupujte do ní.
Ještě tak tam přiblížit tramvaj, ideálně s obnovou tratě do Klimkovic. Pochodové cvičení na silniční nadjezd nic moc.
Vy jste Ostravu neviděl ani na mapě…
Trolíte.
já zas nechápu protěžování Svinova… z nádraží na tramvaj úžasná procházka 10min na větru dešti, pak minimálně 15min jízda do centra či jinam na sídliště… nádraží na 2 věci všude daleko a nikam se člověk nedostane
Daň za to, že se Svinov přestavoval příliš brzy. Ale nebojte, svinovské plato už se má zase stavět (už se těším, až se za 20 let bude zase slavně bourat).
Ve Svinově je asi problém s pozemky. Majitel je prý nechce prodat, proto ta nepohoda. Možná kdyby tam stálo obchodní centrum s průchodem, pasáže, restaurace, apod. tak by to bylo o něčem úplně jiném. A před nádražím tramvaj a obří parkoviště za kolejemi na pozemku bývalého dolu Jan Šverma (propojené přímo s nástupišti podchodem)… Pak by nádraží bylo úplně o něčem jiném.
V Brně nejsou schopni vyřešit hlavní nádraží za 96 let.
No tak v Brně to hlavně směřuje k tomu, že rychlovlaky budou zastavovat v polích za městem, u zatáčky na Vídeň. A Brnu to bohužel zjevně nijak nevadí a neřeší to.
A s tím Brno tak asi nadělá? Možnosti jak eliminovat zastavování na Vídeňské jsou v zásadě dvě.
Buď jezdit úvratí ať už na stávající, či odsunutý nádraží, nebo průjezdný podzemní nádraží pod centrem a navazujících x kilometrů tunelů ve všech směrech.
První možnost znamená prodloužení jízdních dob, který bude dost pravděpodobně neakceptovatelné minimálně u části spojů. Druhá možnost bude stát velkou spoustu peněz.
Osobně si myslím, že Brno nemá dostatečnou politickou sílu na prosazení ani jednoho.
„Prodloužení“ oproti nesmyslnému stavu bez obsluhy centrálního nádraží ve druhém nejlidnatějším městě ČR.
Ve skutečnosti i tak významné zrychlení oproti nynějšímu stavu.
P. S. Jsem zvědav na bezproblémovost výstavby „terminálu“ Brno-Vídeňská ve srovnání např. s nedalekým tzv. terminálem Starý Lískovec.
Považuji za vysoce nepravděpodobné, že zároveň:
– dojde k realizaci cca 200km VRT Praha – Brno
– dojde k dostatečnému zkapacitnění pražského uzlu tak, aby se do něj vešly mj. všechny VRvlaky (nejen) od Brna
– dojde mj. k modernizaci tratě Brno – Přerov (natož i výstavbě souběžné VRT Brno – Brodek u Přerova)
– nedojde k modernzaci brněnského uzlu
P. S. Jak by se ty tisíce lidí za hodinu na tu Vídeňskou k těm VRvlakům dostaly?
Mno když se kašle na hlas lidu… 86 % hlasujících neplatí, protože 75,1 % k referendu nepříšlo a ti hlasovali pro Bobošíkonou na Hrad!
Ten výsledek referenda je platný dle zákona. Nepřijít k referendu z důvodu že mě nezajímá kde nádraží bude, je právem každého občana.
Z tohoto příspěvku jsem pochopil, že jste proti ODSunu nádraží, což by bylo příjemné zjištění. Pak nechápu proč tedy velebíte Kupku který v ODSunu s nadšením pokračuje a ještě se firmě BNSD prodávájí pozemky ČD na stávajícím nádraží.
Tady nebyla řeč o odsunuté poloze hlavního nádraží, ale o terminálu Vídeňská. Rychlovlaky ve směru Praha-Vídeň a Praha-Bratislava (Budapešť) budou Brno míjet a zastaví jen na Vídeňské.
Nicméně, odsun s VRT stejně dost podstatně souvisí. V případě realizace nového nádraží bylo v plánu, že část VRT vlaků bude na hlavní nádraží zajíždět. V případě zachování stávajícího nádraží nebude dost pravděpodobně zajíždět na hlavní nic, protože už teď není volná kapacita.
Ta druhá část samozřejmě platí, ale jsem zvědav na kapacitu odsunutého nádraží a jeho schopnost (nad rámec veškeré příměstské i nákladní dopravy) pojmout vysoký počet plánovaných VRT-vlaků, tedy 7 párů směr Praha (resp. přinejmenším Velká Bíteš), 3 + 3 směr Přerov a 4 směr Břeclav.
To vše natož v situaci, kdy by se nemalá část z těch vlaků měla na odsunutém nádraží setkávat ve stejný čas a tvořit přípojovou skupinu.
nemate pravdu. varianta petrov ma vetsi kapacitu…
Nemáte tak docela pravdu https://www.spravazeleznic.cz/documents/50004227/119292901/Linkov%C3%A9+veden%C3%AD_1.10.pdf/74af8758-3de9-4c74-85d6-fb4ce417befb
Z toho co bude objednáváno, pojede přes hl. n.
A u ostatního (neobjednaného) do toho těžko bude nějaký… objednatel… mluvit (natož Dobrá správa).
Míjet brněnské centrální nádraží by mohly jen sprintery, pokud ovšem vůbec vzniknou. Všechny ostatní rychlovlaky tam samozřejmě zajíždět mají. Nevím jak může tahle nepravda pořád přetrvávat, asi je to nějaká politická propagace.
Ale byl by to zajímavý paradox, protože už někdy z před 20 let si vybavuji odsouvací argument „pokud nebude odsunuto nádraží, tak bude Brno míjeno vysokorychlostními spoji, protože ty do starého hl. n. nepojedou“.
Vy nevíte, že v PR se hodí všechno. A ještě ta odrhovačka o kolejích v oblouku. Novostavba berlínského nádraží (Hbf) je taky v oblouku a odhadem tak 10 evropských nádraží také
Nejrozumnejsi je kolem cele OVY separovana trať a mít společně nadrazi bez vzájemného křižování dopravních cest
Až někdo rozmlati ICE za třičtvrtě miliardy Diky nějakému starému ingotů, tak si vzpomenete
Pendolino jako věcně memento
Nerozmlátí, protože ETCS.
P. S. Jestliže bude tolik peněz na výstavbu VRT a pořízení tolika VR-jednotek pro ně, tak bude určitě dost peněz na to, aby na ostatních spojích nejezdily „staré Ingoty“.
ETCS je v režimu posun dost na noca až zase půjdou posunovací o 5 minut dříve na svačinu a pak Diky tomu třetině republiky chybí 1 souprava….
Nádraží na periferii, kam všichni nadšeně dojíždějí… A dodnes se zjevně mnozí nepoučili.
Jestli jenom jedna, tak Svinov. Jednak je „skoro“| v centru Ostravy a jednak – jeďte přes celou Ostravu na Hlavní někde ve 3 ráno. O zážitek budete mít postaráno.
Ve 3 ráno na VRT probíhá údržba, ne provoz. Tím nepopírám to ostatní.
akorát v tom centru Ostravy u svinova není nic, kromě toho nádraží.
Za 20 let nejsou schopni opravit a dokončit 1. koridor, od sedmdesátých let nejsou schopní zdvoukolejnit a elektrifikovat trasu Ostrava-Frenštát… Jak chtějí stavět VRT? Tato generace se toho už nedožije.
Pokud má něco být rychlo tak to nesmí stavet na každý mezi
Zatím se zdá, že zastávky plánují především na mezích – u Brna, u Jihlavy (vím, pro část možná sjezd), u Nehvizd, v poli nad Roudnicí… Asi aby to nešlo použít bez auta, a když, tak složitě.
A jesti se v Ostravě neshodnou, tak jim ty rychlovlaky odkloní do Vítkovic 🙂
Zlín má nádraží v Otrokovících, tak ho Ostrava bude mít v Bohumíně. Nádražákům to tak vyhovuje a Kupka patří od válu, když to nehcápe, odborník by to pochopil okamžitě: Vlaky se nebudou zdržovat zastavováním a budou moct projíždět Ostravou 200 km/h!!
ironie
Tunelem
Využití nádraží odlišně v různých směrech? Tomu říkám blbost…
Myslím, že není tak složité vyžádat si informace od provozovatel dálkových vlaků a zjistit si, na které stanici se z dálkových více vstupuje a nastupuje, což by mohlo rozhodování dosti usnadnit.
Proč nezmást cestující tím, že přijedou jinam než odkud odjížděli? Takový unikát na světě není, proč by ho nemohla mít Ostrava? Tady je krásně vidět, že statutární zástupci některých měst jsou naprosto odtrženi od reality denního života obyvatel jejich měst…
Stejná specialita byla mnoho let i na dálničním přivaděči v Jihlavě. U Aquaparku/ OBI byl ve směru od dálnice jen sjezd a v protisměru (od tunelu) jen nájezd.
Naštěstí se tato iracionální specialita už vyřešila.
To není jen o statistice. Je to i o tom, jak město a dráhy vytváří podmínky a trasy spojů, tím se dají cestující i proti své vůli přinutit zajíždět, kam nechtějí. Kdyby se nádraží ve Svinově přidalo jedno další nástupiště a z FM se nejezdilo pouze na hlavní nádraží a město zajistilo přímé spoje ze všech sídlišť MHD do Svinova, myslím že by Svinov jednoznačně zastínil hlavní nádraží. Chtělo by to hlavně referendum obyvatel města o tom, co chtějí.
A tak pro Ostravu je v pořádku že má dva uzly, lidé z Frenštátu, či FM ať jezdí na Hlavak a logicky z druhé strany např. z Op. jezdí na bližší Svinov kde by také měl být hlavní uzel, takže vše ok. A přesunout spoje vše na Svinov nedává smysl.
Ale vždyť to píši – Z FM/Frenštátu jezdí lidé na hlavák proto, že do Svinova nic přímého nejede – takže lidem nic jiného nezbývá, než se přizpůsobit. A protože pro ně bude převažovat vnitrostátní doprava, pak dává smysl i těch ušetřených 10 minut, co trvá vlaku dojet z hlavního do Svinova. I proto považuji Svinov za důležitější nádraží pro Ostravu, než je hlavní. Ono je třeba kalkulovat s časem i tak, že ze Svinova to do Prahy/Brna bude odjíždět později než z hlavního a přijíždět dřív. Nicméně v současnosti dává jediný smysl zachovat zastávky v obou stanicích.
Jak velký problém by byl ty vlaky z FM dotáhnotu na Svinov?
Z pohledu cestujícího by to byl myslím přínos – cestujícím z FM by to ušetřilo čas. Jak je to z pohledu dopravce, netuším (třetí kolej mezi Svinovem a hlavním by mohla umožnit, aby vlaky končily jako dnes na hlavním, ale jezdily z FM přes Svinov po Polanecké spojce, aniž by kapacitně vytěžovaly koridor).
Většina lidí z těch vlaků vystupuje až za kunčicema, tzn střed, stodolní a hlavní. Dává to smysl, protože na svinově nic není.
Aktuální spojení FM s Porubou je ale nic moc, a na FNO a VŠB se tak jezdí spíš autem než vlakem. je možné, že by to přímý vlak zlepšil.
už běžte do háje s tím svinovem!
Uzel bude modernizován na 120 km/h a za Hlavním nebude náběh na 300 km/h. Takže každý vlak co vjede do uzlu, bude tak jako tak muset jet uzlem max 120 km/h. Takže zastavovat jednou a JEN ve Svinově je z tohoto pohledu nesmyslné. Druhá stránka, celý Hlučín a Slezská Ostrava mají mít v budoucnu přestupní uzel MHD na Hlavním (místo Sadu B. Němcové). Nevyužit tedy potenciálu těchto cestujících je těžce kontraproduktivní. Tedy zastavovat v obou dává veliký smysl. Třetí věc, nemusí vše zastavovat v obou, můžou být v grafikonu vlaky co zastaví jen v jedné a taky co nezastaví vůbec.… Číst vice »
Ta má zastavovat nejede na superrychlém průjezdná nadrazi, protože 10 minut přes Ostravu 80-120 = jízdní doba Ostrava Přerov !!!!!
Sice je tu spousta vykřičníků, ale marně dumám, co je podstatou sdělení.
Když se budu motat 15 minut po Ostravě, tak nemusím stavět VRT. Když separovaná trať přes Ovu a nadrazi na přestupním bodě, tak ušetříme desítky miliard za další rychlou trať, abych Dohnal ztrátu za 15 minut kodrcání přes Ostravu
Nicméně se separovanou tratí přes ostravu se nepočítá imho vůbec. VRT zaústí ve svinově a až někam k bohumínu pojede víceméně ve stávající stopě.
Již brzy na Svinov
Jsem také pro Svinov. Ale v budoucnu. Protože bez úprav tras některých vlaků (např. z FM) a přizpůsobení MHD (Svinov má obrovskou výhodu, že je velkým dopravním uzlem MHD – tramvají, ale hlavně a především autobusů a to i meziměstských – na rozdíl od hlavního, které je konečnou pro MHD) dává smysl jedině ponechat zastavení obě.
No minimálně FM bude mít každou hodinu přímý spoj z/do Svinova okružní linkou S7. S tím se sveze zastavení ve Vítkovicích a Zábřehu podaří li se ho konečně postavit…
Okružní linka. Svinov Zábřeh Vítkovice Kunčice FM Hnojník, Český Těšín, Karviná Bohumín Hlavní Svinov a zpět. Zastavování na všech zastávkách po trase…
Tramvají od jisté doby jen někde v dálce, ovšem.
Ony by ty tramvaje od nádraží stejně nenavazovaly na ty tramvaje nad mostem, ne? Jestli tam přijede nějaký autobus nebo tramvaj, pro posun od těch pár metrů, je jedno.
Svinov navždy. Dá se odtud dostat na všechny strany Ostravy poměrně snadno.
To je zase krásný doklad kompetence ministerstva.
Vzhledem k tomu, že je to na konci dopravního ramene, neexistuje žádnej systémovej důvod, proč by to nemohlo stavět na obou nádražích. Nikoho to nezdrží, naopak to zkrátí segmenty cesty poslední míle vždy pro polovinu poptávky.
Ke zkrácení cesty má VRT sloužit.
Pro jízdy do Varšavy určitě nejde o konec vozebního ramene.
Pokud (i díky VRT) pojede o to víc přímých vlaků z Prahy přes Ostravu až do Košic, pak to taky není konec vozebního ramene.
(toť spíše technická poznámka; i tak považuji za sporné, aby takové vlaky v Ostravě – mj. s její specifickou „roztahaností“ ve srovnání s obdobně lidnatými městy – zastavovaly jen 1x)
Právě že to na konci vozebního ramene není. Varsovia, Košičan, určitě znáte další.
Zajímaly by mě statistiky přepravených osob. Protože (podle množství vnitrostátních vlaků do Prahy a Brna) se domnívám (mohu se mýlit, samozřejmě), že většina lidí v Ostravě končí. A do Bohumína to zajíždí jen proto, že tam mají kapacitu na noční odstavení vlaku.
Vlaky z jihu, tzn. z Vídně/Bratislavy jsou velimi slušně zaplněné až do Polska a přijíždějí slušně zaplněné už z polska.
Já bych viděl přínosnějším s rychlovlaky zastavovat na Ova-SVINOV.
Kdo je pro, může dát „+“, kdo je pro Ova-Hl.n., může kliknout na „-„
Já bych to zase viděl vnitrostátní dálkové na obou a mezistátní pouze na Svinově s výjimkou prvních / posledních, které by zastavovaly na obou.
Pokud na tu nesmyslnou debatu přistupujete, snižujete se na úroveň té ODSácké nuly Kupky
a tahle parodie na ministra mozna bude premierem… pokud teda lidi budou volit ODS/Spolu
Soudruhu Avodo, můžete o tom klidně prodiskutovat s blbem Havlíčkem.
Aby to neskončilo kompromisem – nebude se zastavovat v Ostravě 🙂
Bohumín je skvělá volba! 😀
Bydlím v ostravě v centru a door to door jsem na Bohumínském nádrží rychleji než na svinově.(když zanedbám to, že meziměstský bus 555 nejezdí tak často jako MHD v ostravě)
Tak nějak to ale dopadne zčásti v Brně.
Tak dlouho byly hádky, zda nádraží v centru nebo ODSunuté, až nejrychlejší vrtstva VRT vlaků bude zastavovat na Vídeňské.. 🙁
To by mezitím musela vzniknout VRT Praha – Brno.
(+ nejsem si jist – ta VRT mimo brněnský uzel pak bude mít spojku na stávající t-300? nebo by musela být hotova i VRT dále směr Přerov?)
P. S. ta „nejrychlejší vrstva“ mají být komerční spoje, u kterých je zcela nepatřičné, aby orgán státní správy odhadoval, jak si ten který provozovatel takového komerčního spoje nastaví zastavovací koncepci.
Hele už je vypracováno dostatečné množství studií o studii na studií. Není, musí jich být aspoň 20 na každou část VRT stejně jako zrychlení žel. spojení PHA-Liberec. Dokud není dost studií nesmí se kopat.
Soucasnym cilem neni stavba VRT, nejsou prachy. Soucasnym cilem je vypumpovat prachy na (nekvalitni) studie.
Do roku 2050 času dost 🤣
To jsou dobrý starosti…
Tak jasně, stárnutí populace, homeoffice, sucho, posun do znalostní ekonomiky … 6.5mio řidičů a aut.
Ale pořád je nejdůležitější házet raketu do dotovaného vlaku, který toho v rámci door2door cest kvůli přestupům a taktu zase tolik neušetři.
Děkujeme za názor a posíláme klíčenku.
Zdejším diskutujícím už to může být celkem jedno. Až bude hotovo, většina bude dávno mrtvá.
Jedině Svinov, spoje na F-M by mohly taky začínat tam.
Není důvod, aby spoje směr F-M kdekoliv v Ostravě začínaly jízdu.
Logiku dává (hned z několika ohledů) průjezdný model – jak okolo Prahy, tak i Brna, tak i Ostravy.
Kéž by… Donedávna se přes Svinov jezdilo z Opavy do Havířova (a dál do Těšína) jediným vlakem. Dnes se musí ve Svinově přesedat… Jenže ČD a kraj (protože kraj je nejspíše objednavatelem těchto spojů) si to spolu domluvili takto. Také by mě zajímalo proč to nejde jet jediným vlakem.
Provozní potřeby dopravce?
Původně to byly dotační potřeby kraje tuším (přislíbená dotace na rameno Opava – Svinov). Pak ale dotace propadla, ale oběhy už byly zaneseny do grafikonu.
Skoro všechno má zastavovat u Nehvizd. Přinejmenším část spojů má zastavovat v Praze-Zahradním městě. Zato nic „nesmí zastavit“ nikde na VRT (mj.) mezi Brnem a Ostravou – a to ani na Novojičínsku, kde by takové zastavení znamenalo, že po původní trati by nemusely jet vůbec žádné rychlíky (je jedno, jestli přípoje do okolí budou ze Suchdola a Studénky nebo z VRT-stanic u Oder/Bílovce). (Již bych se opakoval s dvojím metrem ohledně toho, že na jednu stranu u Nehvizd Jihlavy je prý důležité mít VRT-stanici u dálnice, aby k nim lidé četně dojížděli autem, tak v celém širokém okolí Ostravy žádná… Číst vice »
** Pardon, samozřejmě NEZAMĚSTNANOSTÍ (nikoliv zaměstnaností). 🙂
Mmch. nedovedu si přestavit, že by vlaky zastavovaly pouze na „hl. n.“, dosud míjeném směrem od Opavy, ale i Havířova. A u Svinova by každopádně bylo potřeba přivést kapacitní MHD (resp. tam je to potřeba tak jako tak, ale tím víc při existenci VRT) a ne „tramvaj na – v daném místě jediné průjezdné trase – na mostě na okraji nádraží“, kdy do té které tramvaje by se po příjezdu VR-vlaku měly vejít až stovky cestujících coby část z těch mnoha set, které z konkrétního VR-vlaku vystoupí.
Nemyslím si, že kapacitní MHD je v tomto případě problém. VR vlak se bude chovat podobně jako třeba Pendolino nebo jiné dálkové vlaky, ze kterých také vystoupí stovky lidí zároveň, a že by to dosud působilo nějaké kapacitní potíže v MHD se říct nedá. Navíc všichni ti cestující nepůjdou na jednu konkrétní tramvaj, rozvrství se do různých linek a směrů.
Právě že ve Svinově je minimálně 8 míst MHD a navíc různě daleko od sebe (4 nástupiště na mostech, dvě pod mostem, dvě před nádražím). Před hlavním nádražím je jeden prostor pro všechno, navíc to tam odjíždí v jediném směru (ke křižovatce u sadu B.N.)… Kapacitně Svinov zvládne mnohem víc. A navíc má ještě i vlakový směr na Opavu. Hlavní u mě jednoznačně prohrává.
Paradoxem je už jen myšlenka dojíždění k VRT po (souběžné) dálnici, ale co se člověk diví, když není primárním cílem vazba na uzly veřejné dopravy ve větších městech.
… a v návaznosti celkově ta myšlenka, kdy u Oder či Bílovce se dá najet na D1 okamžitě, přesto jako by pro i tyto oblasti mělo být spásou, že (jak? vlakem s přestupem? nebo autem s omezenou možností zaparkování? nebo – ?) dojedou do Hranic, odkud stejně žádný echt-VRT vlak přímo do Brna + Prahy nepojede (do Brna jen rychlík po konvenční 200km/h-ové trati; do Prahy „expres“ jedoucí přes Olomouc a Pardubice, tzn. také mimo VRT).
Tuhle myšlenku vidím psát jen vás.
Tak proč je tedy vyzdvihováno, že to má být u dálnice (Nehvizdy, Roudnice)? Že by pro náhradní autobus? No…
Nevím, jestli je vyzdvihováno, ale VRT vede (snaha o vedení) u dálnice proto, aby se zábránilo dalšímu fragmentování krajiny. Možná si to někdo motá dohromady.
Přičemž původní varianta VRT mezi Prahou a Jihlavou byla opuštěna, takže cca mezi Nehvizdy a Jihlavou-Pávovem povede VRT… bez souběhu s dálnicí.
No ale zvažovaná trasa VRT kolem Benešova také nebyla moc v souběhu s dálnicí, protože D1 ve starším úseku Praha-Jihlava má dost nenásledováníhodné parametry, až mezi Jihlavou a Brnem je to směrově a výškově lepší.
https://ctrlv.cz/0Bml
Zde všechny prověřované trasy, v souběhu s D1 je jen jediná a jen v úseku cca Hořice-Jihlava, tedy cca 37 km. A ta trasa myslím byla jen na 250 km/h.
Už jsem tu psal, že je to vhodné ne povinné.
Rozcilujete se zbytecne. V Praze si evidentne nevsimli, ze Ostravska aglomerace ma milion obyvatel a je tak jako jedina v CR radove srovnatelna s Prazskou.
Zato nic „nesmí zastavit“ nikde na VRT (mj.) mezi Brnem a Ostravou
K čemu jsou pak sjezdy do Přerova a do Hranic? Regionální „pomalík“ by to mohl vymetat, kdo jede do Varšavy vezme expres.
Od Brna žádný sjezd do Přerova přímo u Přerova nebude.
Jinak zcela mimoběžná poznámka; na VRT Moravská brána se bezproblémově vejde dostatek bezzastávkových spojů s těmi zastavujícími (resp. dovedl bych si představit, že u Oder by zastavovala jedna část, zato jiná část by zastavovala u Bílovce – to vše nad rámec těch, které by nezastavovaly ani na jednom místě).
Řešit v úzké vazbě s ostravskou radnicí… No pokud se vypustí zastávka na Svinově, tak je to spíš problém pro okolní spádové obce, kterým se zase zvýší dojížděcí doba. Už dnes situace, kdy v uzlech Studénka, Suchdol nezastavuje kromě R8 a LE nic je dost naprd. Hlavně, že to vytrhneme pár autobusy na zavolání do Hranic.
A do Opavy
Byl by to problém minimálně pro třetinu Ostravy, protože by se jim prodloužil dojezd z domu na nádraží. A nejvíc by to odneslo 60 tisíc obyvatel Poruby – namísto 10 minut by to bylo skoro 40 minut.
Ostrava-Jih, 100 000 obyvatel. Taky to je ze Svinova blíž. Tady není o čem diskutovat.
Tak to máme Poruba + Jih víc než polovinu obyvatel Ostravy. 🙂 Posílením „ostravského metra“ ze Svinova přes Zábřeh do Výškovic by pak už nebylo vůbec o čem diskutovat o významu nádraží Svinov. 🙂
A navíc, jak už jsem psal výše, je třeba přičíst k dobru ještě i fakt, že ze Svinova vlak, oproti hlavnímu, odjíždí o 10 minut později. Takže člověk ušetří 20 minut jen na odjezdu + příjezdu (protože se domnívám, že většina cest ostraváků vede do vnitrozemí – Praha/Brno). Plus minuty navíc, které by člověk musel jet na hlavní nádraží.
Tou dobou by už navíc měla být postavena vlak. zastávka Ostrava-Zábřeh. Cestující tedy nastoupí tam a ve svinove přejdou na jiné nástupiště.
Ještě není ani metr kolejí, ale důležitý je vědět, jestli v Ostravě to bude zastavovat dvakrát, nebo jednou 😀. A trasy se objednají hned příští měsíc, pro sichr!
Řešit umístění zastávek ve chvíli kdy se budou tahat dráty je trochu pozdě. Toto musí být vyřešené dávno před tím než se kopne do země.
Zrovna v případě Ostravy se to dá řešit i před dokončením, protože obě nádraží budou existovat tak jako tak.
Horší to bude v případě Velkomeziříčska či Novojičínska (eventuálně neexistující propojky v Ústí pro směr jízdy z pražské VRT do Děčína), kde prostě příslušná VRT-stanice (nebo propojka) v podobě pro cestující… nebude existovat tak jako tak.
Myslíte vyřešené deset let před tím než se kopne do země? 😀 A není to pozdě? 😀
Umístění zastávek )nástupištních hran) je jasné. Není jasné, co u nich bude zastavovat (jestli všechno, nebo jen něco).
Právě že není: Pro zastavení všeho je potřeba víc peronů, pro projíždění naopak průjezdné koleje navíc, bez peronu. A nezapomenout na průjezd pro nákladní vlaky, ať nejsou přes VR křížem.
Už jsem někde viděl nějaké schéma Uzlu Ostrava. A tam byly nástupiště na obou nádražích pro všechno. Jestli to chtějí zase předělávat, tak to jsou magoři, protože si někdo zase vyžádá změnu na projednání kdečeho.