Letecké společnosti Letectví Letiště

Heatrow ruší lety kvůli chystané stávce zaměstnanců, ve vzduchu je i stávka pilotů BA

Pojíždění letadel na největším evropském letišti Londýn - Heathrow. Foto: Heathrow Airport
Pojíždění letadel na největším evropském letišti Londýn - Heathrow. Foto: Heathrow Airport

Londýnské letiště Heathrow kvůli stávce personálu za vyšší mzdy plánované na pondělí a úterý zrušilo 177 letů. Informoval o tom v sobotu server BBC. Letiště rovněž vyzvalo cestující z nezrušených letů, aby dorazili s předstihem kvůli možným průtahům při odbavování. Pražské letiště v Ruzyni zatím nemá informace, že by se rušení letů týkalo i spojů s Českem.

„Preventivně jsme zrušili 177 letů,“ uvedla mluvčí letiště Heathrow. „Cestujícím z těchto letů budou rezervace změněny na jiné lety, nebo jim bude poskytnuta finanční kompenzace,“ dodala.

Letiště ke zrušení letů přikročilo poté, co personál zahrnující hasiče či bezpečnostní pracovníky odmítl návrh na zvýšení mezd o 7,3 procenta a vyslovil se pro stávku. Podle BBC se nicméně očekává, že dnes budou pokračovat jednání s odboráři s cílem stávku odvrátit.

Ruzyňské Letiště Václava Havla zatím nemá žádné informace o rušení letů mezi Prahou a Londýnem. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí letiště Roman Pacvoň. Zároveň upozornil, že situace se během dneška a pondělí může změnit.

Letecký provoz ve Velké Británii může během srpna ovlivnit také stávka pilotů British Airways. Soudy zamítly návrh dopravce na její zákaz, piloti ještě neoznámili, kdy ji uskuteční.

(ČTK)

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
GPGP

Plat pilota BA je min. 150.000 – 200.000 měsíčně.
Ale např. pilot Ryanair má o dost méně.
Tzn. stávce pilotů BA nerozumím, stávku let. personálu trochu chápu.
Přeci lidi co dělají handling na letišti nemohou čekat že budou brát o dost více než mají nyní.
Je to sice otrocká práce – házet kufry, ale využil bych na ní třeba
uprchlíky, co se pracně dostali do GB. Nemohou čekat že se budou v GB jen flákat.
Tím by se vyřešili 2 věci. GB by nemusela utečence sanovat přídavky a ty přídavky by využila na vzdělávání původních Britů.

Jen tak

to neni o pochopení lidí nebo něčeho ..

Jen vedeni odborů si musí obhájit svou existenci … to je celé.

Janina

Tak třeba ve Francii, co jsem viděla, pracuje v handlingu celkem velké procento lidí, kteří jsou 1.-3. generace přistěhovalců ze severní Afriky. Ovšem čerství uprchlíci (se statutem žadatele o azyl nebo i s přiznaným) asi nemají moc šancí dostat prověrku na práci v neveřejné části letiště?

Tom

Tak oni piloti British Airways primárně chtějí podíl na zisku letecké společnosti, který údajně není malý…a za další, co jsem tak četl, tak když na tom British Aieways nebyly před nějakou dobou zrovna finančně dobře, tak piloti přistoupili na snížení mezd, resp. nepožadovali navýšení a když je teď na tom aerolinka dobře tak se chtějí vrátit na „své“…