Autobusy Dopravci Železnice

Vláda uvolnila mezinárodní dopravu, vlaky a autobusy začnou jezdit od příštího týdne

Zaplněné odstavné nádraží v Praze během omezení provozu. Foto: ČD
Zaplněné odstavné nádraží v Praze během omezení provozu. Foto: ČD

Téměř dva měsíce po umrtvení mezinárodní osobní dopravy dojde počátkem příštího týdne k velkému uvolnění. Vláda dnes na návrh ministra dopravy Karla Havlíčka zrušila zákaz provozování mezinárodní drážní a autobusové dopravy.

Uvolnění, po kterém opakovaně volali dopravci, začne platit 11. května. V řadě zemí již delší dobu není přeshraniční doprava vůbec omezena, například mezi Rakouskem a Maďarskem jezdí několik týdnů vlaky.

Pro překročení hranice tak bude možné využívat opět autobusy nebo vlaky, které dopravci vypraví. Automaticky se tak nemusejí ihned vrátit všechny mezinárodní spoje, dopravci ale budou mít možnost jednodušeji zorganizovat například dopravu sezónních pracovníků nebo obnovit linkovou dopravu do přeshraničních oblastí,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček.

Ve svém usnesení vláda s účinností od půlnoci 11. května nadále umožňuje pouze využívat v rámci obchodní letecké dopravy s cestujícími na palubě, při níž je překračována hranice České republiky, pouze mezinárodní veřejné letiště Václava Havla Praha (Praha/Ruzyně, LKPR). Výjimku může udělovat ministr dopravy.

Dopravci už oznámili, že se připravují na uvolnění provozu. „Jsme připraveni co nejdříve začít opět provozovat mezinárodní spoje. Aktuálně neexistoval žádný důvod, proč by měla být zakázána přeshraniční pravidelná přeprava osob do zemí, jako je například Rakousko,“ řekl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. Naopak problém je zatím u Slovenska, kde platí stále zákaz vydaný tamější vládou. „Uvolnění přeshraniční přepravy je jedním z klíčových kroků k restartu země po zavedení nouzového stavu spojeného s koronavirovou pandemií. Věříme, že je to další krok, který směřuje k úplnému odstranění všech překážek pro cesty do sousedních zemí a k návratu života zpět do normálu,“ dodal Ondrůj.

157 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Kosmik

Sousedime se 4 státy, je s jejich policií toto projednáno, že vlaky budou moct jet i s cestujícími?

Pandrhola

Tak je to předčasné, o tom není pochyb. Stačí se podívat na mapku krajů a nejvíce jsou nyní zasažené kraje Karlovarský a Plzeňský, což je díky pendlerům. Bohužel zde platí, že čím méně courání a čím kratší vzdálenost, tím menší možnost rozšíření a méně mutací viru. Ale vzhledem k tomu jak kvapně se po rozsudku Městského soudu rozvolňují jiná opatření, tak ani toto není překvapivé. Vláda jede systém ode zdi ke zdi, protože na začátku, při těchto denních číslech nakažených, tato opatření zaváděla a na stejných číslech najednou tvrdí, že jsme to zvládli a kvapně rozvolňuje… Jenže jsme to zvládli… Číst vice »

Tomas

Cílem bylo to ale zpomalit. Nechápu kde se v lidech bere představa, že bylo třeba virus úplně zastavit. Dokud bude mít virus hostitele, tak si cestu najde vždy. Nám nezbývá než se s nim naučit žít. Na vakcínu se spoléhat je kravina, na mnoho viru vakcíny dosud neexistuji a známe je desítky let. Není možné ale ekonomiku dusit do nekonečna. Pokud je někdo riziková skupina, ano ať se chrání. Ale ostatní musí nechat žít.

Pandrhola

Tak zastavit to samozřejmě šlo, stejně jako se povedlo zastavit SARS v roce 2002, ale tenkrát se zareagovalo včas. I nyní by to ještě zastavit šlo (má to minimum lidí na planetě), ale na tom by musely spolupracovat všechny státy, bylo by to náročné a s těžkým dopadem na ekonomiku všech států. Takže je tu etické dilema, zda ekonomika, nebo životy a na tom se všichni prostě neshodnou. Bohužel cesta „zpomalit to“ bude nejspíš chybná, protože na vakcínu se spoléhat nedá, na imunitu také ne a pokud se to tu usadí jako chřipka, tak to bude průšvih. Problém rizikové skupiny… Číst vice »

Tomas

SARS v roce 2002 se nepovedlo zastavit díky karanténím opatření ale díky tomu, že zmutoval do podoby, která nebyla pro člověka nebezpečná. To jenom pro pořádek.

Michal J.

No a taky díky tomu, že byl mnohonásobně smrtelnější než SARS-CoV-2. Podobně rychle vyhlasla epidemie MERS.

Pandrhola

Začátek byl zastavení nákazy, zmutovalo to o něco později a zde je právě ten rozdíl v tom, že COVID‑19 sice také mutuje, ale je v mutacích stabilnější, takže se nedá spoléhat na to, že rychle zmutuje v něco neškodného.

Pezos

Kromě již zmíněného SARS neměl bezpříznakové přenašeče.

Y.K.

Ano, to bude jeden z hlavních důvodů, proč tato varianta koronaviru tak snadno migruje.

Pandrhola

Ano, v tom je značné nebezpečí a množství bezpříznakových není zatím spolehlivě zmapováno nikde na světě, proto je cesta rychlého uvolňování dost loterie. Na závažná rozhodnutí toho víme bohužel příliš málo.

Y.K.

Nepřipadá mi, že by se uvolňovalo rychle. Jde to v dvoutýdenních cyklech, přesně oblíbeném cyklu COVIDu, takže lze na číslech pozorovat vliv na postup viru popuací.

Každopádně zastavit to nejde. Jde dát „pauzu“ extrémními opatřeními a až všichni včetně státu budou bez peněz tak to rozvolnit a virus zase exploduje populací a načež se budou muset opatření zavést znova. Řízený postup je jediný funkční epidomiologický postup (ne že bych na to byl expert, ale lze si počíst pojednání, které se vlnami a způsobem kontroly epidemie zabývají).

Pezos

Co se dalších vln týká, dost se děsím efektu známého podle bajky o pasáčkovi a vlkovi (pasáček tak dlouho vesničany falešně strašil vlkem, až jednou vlk opravdu přišel a zadávil celé stádo, protože pasáčkovi už nikdo nepřišel na pomoc) – „lháři nikdo nevěří, i když zrovna mluví pravdu“.

Pokud se bude furt do lidí hustit, jak strašně špatné to je/za týden bude a ty předpovědi se nenaplní, tak lidem nakonec otrne a i reálné varování budou brát jen jako další strašení.

Pandrhola

Lidem už otrnulo… Nebo snad nechodíte ven ?

Pandrhola

Ano, uvolňuje se v oblíbeném cyklu COVIDu, ale nepočítá se s dobou, která je „potřeba“ na nějaké větší rozšíření. Nebylo by na škodu tam týden přidat, bylo by to bezpečnější.

Pandrhola

Jinak čistě teoreticky. Zastavit to samozřejmě jde, ale muselo by se jednat teď, dokud to má méně než 1% populace u nás a limitní je tak 5%. Čím méně, tím lepší pozice a nižší náklady. Jenže to by znamenalo plošně otestovat všechny bez rozdílu a oddělit nemocné a přenašeče do doby, než se z toho dostanou. Tedy sebrat viru hostitele a je vyřešeno. Jenže to by bylo hodně drahé a musely by to akceptovat všechny státy bez výjimek. A v tom je problém, protože na tom se dohodnout nejde. Takže se půjde tou řízenou cestou, což je právě to rozvolňování… Číst vice »

Y.K.

Tohle nejde. To může fungovat jako myšlenkové cvičení, ale ne jako reálný život. Otestovat 10 milionů lidí (pro ČR) opravdu trvá poměrně dlouho (minimálně měsíce – 2 měsíce jsou 166 000 lidí deně, což je pořád hodně) a nikdy nevíte, kdo se vám následně nakazí (třeba při tom odběru) – úplná izolace všech není reálně možná. Je to neefektivní kolotoč, kdy se vám již otestovaní někde nakazí a můžete jet znova. Efektivita, prevence a přiměřená opatření jsou asi jediný logický postup. Pochopitelně to je široké prohlášení a státy k tomu přistupují různě. Podle mě postupně všichni přejdou na model „na… Číst vice »

Pandrhola

Souhlasím, jako myšlenkové cvičení jsem to i bral. Počítal jsem 100.000 testů denně po 4 měsíce, jenže nyní děláme sotva 10.000 testů a i kdyby to klaplo u nás, tak hlavní problém by stále zůstal v zahraničí. S modelem „na ostří nože“ bude problém. Asiati jsou mnohem disciplinovanější, což si u nás neumím představit, proto u nás bude muset existovat jistá rezerva. Chytrá karanténa tak, jak je nyní nastavena, nebude dostatečně fungovat. Od toho si politici slibují příliš mnoho. Je tam hodně děravých míst. Nedokáže např. ani vysledovat delší anonymní kontakty ve veřejné dopravě, což je dost velký problém. Samozřejmě… Číst vice »

Y.K.

Tak ano, bavíme se víceméně akademicky bez odpovědnosti za zdraví ani ekonomického přežití národa. 🙂 Uvědomuji si, že ohrožená skupina je poměrně velká, nicméně opravdu a nejvíce život riskují osoby 70 let+ u kterých je smrtnost velmi vysoká. Civilizační choroby, to je značná část populace, ale asi není dostatečně prozkoumáno jaké je přežití u této skupiny – víme že jsou ohroženější a oproti zdravému jedinci umírají více, ale zase nevíme (statistiky se tomu nevěnují) kolik cukrovkářů, lidí s hypertenzí atp. COVID úspěšně překoná. Zaujalo mě, že mezi vážnými případy třeba ve Francii dominují pacienti s obezitou, což je celkem překvapivý… Číst vice »

Pandrhola

Včera jsem zaslechl, ze ona potřebná imunita na 70-80% byla špatně pochopena a té by šlo dosáhnout pouze vakcinací.
Ano, bude to dlouhá cesta. A kam to povede nevíme. Je možné, že naši potomci budou říkat, že jsme v roce 2020 promarnili příležitost a měli jsme se alespoň pokusit to zastavit, protože oni budou znát normální život už jen z filmů pro pamětníky. Bohužel, nikdo dnes nedokáže odhadnout co nás čeká.
Akademickou debatu můžeme samozřejmě ukončit a díky za ni. 😉

Tomas

ano přesně tak. Proto zkrátka epidemii COV2 nelze zastavit. Jak jsem psal výše, dokud bude mít hostitele, nezbavíme se ho. Podle studie provedené na Islandu na jednoho nakaženého připadal jeden nakažený bez naprostých příznaků.

Pandrhola

Ano, v tom je problém, ale zároveň platí, pokud by byl poměr 1:1, tak je u nás nyní zasaženo cca 0,15% populace, tedy na 99,85% to s rozvolněním opatření čeká a máme vše teprve před sebou. Můj odhad je tedy spíš něco mezi 0,15-0,25%, protože ty s příznaky izolujeme.

Pezos

A jak dlouho budeme čekat? 5 let? 10 let?
Dovolím si tu vložit jeden obrázek: https://psicologiamonzo.com/wp-content/uploads/2020/04/IMG-4345-768×450.jpg
Pokud se zaměříme jen na snížení fialové křivky, bude to za cenu masivního zvýšení zelené, modré a hlavně červené křivky.

Michal J.

Přesně tak. A co budeme dělat, až se objeví něco závažnějšího než tahle viróza?

Pandrhola

Já vím, ale zkusil někdo namodelovat křivky pro druhý případ ? Tedy když fialovou nesnížíme co nejrychleji k nule, tak zdravotnictví odrovnáme tak jako tak, propadu ekonomiky stejně nezabráníme a psychická traumata nebudou jen z ekonomiky, ale i z rizika nákazy a ztráty blízkých…?

Y.K.

K nule? K nule těžko. Na nule ostatně nejsou žádné nemoci. Umírá se na HIV (smrtnost 100 %), rakovinu, civilizační oběhové choroby. Cílem je aby neumírali lidi zbytečně po kolapsu zdravotnictví, to je tak vše. Zlikvidovat to nejde, alespoň zatím.

Pandrhola

Je spousta nemocí, které naše generace nezná a patří minulosti. Ono i HIV by bylo možné zlikvidovat, protože k šíření potřebuje hostitele. Ale to je o osobní odpovědnosti jednotlivců a ta selhává.
Druhá cesta by byla plošně všechny důsledně otestovat na HIV a ty pozitivní doživotně odizolovat, což je společensky neakceptovatelné a celosvětově neproveditelné, ale HIV by to eliminovalo.

Y.K.

No jo, ale neznáme je kvůli funkční vakcíně. Spousta těch nemocí stále existuje (třeba tuberkulóza, spalničky atp.), jen u nás nemají možnost se šířit pro proočkovanost, tedy kolektivní imunitu. Což je něco na co u COVIDu nemůžeme spoléhat.

Třeba ebola je ještě strašněšjí než COVID a má vysokou smrtnost, tuším kolem 50 %, jediná obrovská klika pro civilizaci je, že se šíří jen dotykem s nemocným. Ostatně to je případ i HIV s fantasticky dlouhou inkubační dobou. Kdyby ovládly kapénkovou taktiku šíření, tak je po nás.

Pandrhola

Ano, jenže u COVIDu nevíme kolik bude vln a jak se bude dlouho dařit to kontrolovat. Neznáme ani reálnou smrtnost, protože čísla se různí a třeba u Itálie jsem to sledoval od hodnoty 9,97% a čekal jsem, zda šlápnou na brzdu nebo to nechají růst. Zabrzdili na 13,6% a v podstatě žádný stát to nenechal jít nad 15%, takže nevíme kam by to až mohlo dojít. Státy kde byla smrtnost výrazně nižší jen nenechali zahltit zdravotnictví. To nebezpečí proti ebole tak není o mnoho menší právě díky snadnějšímu šíření a možnosti opakování nákazy. Bohužel dnes zveřejněné výsledky testu „kolektivní imunity“… Číst vice »

Y.K.

Ano, ten výsledek v podstatě spláchl do záchoda optimistickou variantu, že to prošlo většinou bezpříznakově a tak by možná smrtnost nakonec nebyla až tak velká. Bohužel se to nepotvrdilo a čísla a záchyt celkem pěkně sedí, tudíž pracujeme s tvrdou variantou, že bezpříznakových není až tak tolik a smrtnost je taková, jak ji zachycují statistiky (v případě ČR).

Výsledek je ten, že téměř celá populace je stále náchylná k nakažení, s jakoukoliv imunitou nelze počítat, celé to bude stát na karanténách, soc. distanování a ochranných prostředcích.

Pandrhola

Ano, pracujeme s tvrdou variantou, ale je potřeba počítat s tím, že jak údaje o nárůstu, tak ona smrtnost 3,29% jsou údaje za nouzového stavu. Po ukončení půjdou pravděpodobně nahoru…
Ano a toho se právě bojím, naprostá většina lidí se pochopitelně těší na návrat k normálu, ale to, pokud se nestane zázrak, nebude bohužel možné. A zatím se nenašel nikdo z politiků, aby to řekl nahlas…

Karel Jezbera

Kdo není konceptuálně slepý, tak ví, že cílem této epizody Koronaviru bylo vyvolat velkou krizi. Všechny ty tři další křivky jsou pouze logickým akcelerátorem krize. Bylo potřeba přijmout opatření a zákony, které by nikdy za normálního stavu neprošly. A nyní ve jménu zdraví bude lid tupých gójů tyto zákony ještě bude s potleskem vyžadovat. A jisté etnikum si pouze bude mnout ruce, jak jim ten plán výborně vychází. Tomu se říká krizové řízení.

Petr

Věřím tomu, že teď už to půjde rychle. Opatření včetně uzavřených hranic přišla ani ne před dvěma měsíci a teď už jsme v téhle fázi, takže myslím, že během června už se bude minimálně do sousedních zemí cestovat volně.

ušatá

A jak se bude kontrolovat infekčnost cestujících? To se opravdu raději ve jménu kšeftu bude riskovat, že se to vše vrátí nebo se to dostane do ještě horších parametrů? To nevypadá rozumně. Je to předčasné.

Pezos

Toto slýchám především od těch, co sedí na zadku za státní peníze. To se dobře pak kibicuje…

Monika

při cestování a to nejen vlaky se běžně setkáváme s nemocemi jako je chřipka, rýma, kašel, angina, žloutenka a ani o tom nevíme. Corona není nic jiného než virus a to nám tolik vadí???

Pandrhola

Není virus jako virus. Viry se liší druhem přenosu, nakažlivostí a i smrtností. A ty rozdíly jsou propastné. Opar od Vás pravděpodobně nechytí polovina vlaku a i kdyby ano, tak na něj nikdo nezemře. Anginu umíme léčit (nejedná se o virus), na chřipku máme očkování, ale na koronu nemáme nic, přitom je mnohonásobně nebezpečnější než chřipka a bohužel jiná obrana, než omezování kontaktu zatím není.

Tomas

Možná jiná ochrana ani nebude. Co budeme dělat pak ? Není možné dusit ekonomiku déle, to je dlouhodobě neudržitelné.

Pandrhola

To je otázka, ale na to nyní nemá nikdo odpověď. Jisté je jen to, že ten virus naše ekonomická situace nezajímá.
Pokud se však zvedne počet nakažených, tak ekonomika půjde do kopru i bez dalších opatření, protože lidé prostě nebudou mít chuť utrácet. Proto je každý dnešní krok z dlouhodobého pohledu rizikem. Může být chybou pokračovat v omezeních stejně tak, jako může být chyba jejich předčasné uvolnění, kdy za nepatrné oživení draze zaplatíme. Budoucnost však nikdo nezná.

Y.K.

V USA už ztrácí práci miliony lidí, u nás jsou to také procentuálně desítkové hodnoty a třetina populace ždíme své úspory, které se krátí, tohle opravdu není nějaké teoretické ekonomické cvičení. S každým týdnem dopadne na dlažbu více lidí a po překročení kritického bodu to bude mít horší následky než COVID. Určitý stupeň rizika bude nutné podstoupit a nejvíce asi bude záležet na odpovědnosti jedinců (nošení ochranných pomůcek, dodržování karantén a tak).

ušatá

To nejjednodušší a nejlevnější je dodržování kázně a pravidel proti šíření infekce. Základem jsou zejména ty roušky a odstupy lidí. Ale i to hlupákům vadí. Prostě bezohlednost, hloupost. Pak se dá i řada věcí rozvolnit, ale omezit se může vše, co není nutné a zajistit to, bez čeho nelze zajistit fungování společnosti.

Pandrhola

Souhlasím, proto taky teď epidemiologové v souvislosti s rozvolněním mluví o osobní odpovědnosti jednotlivců. Ale obáván se, že oni žijí v jiném světě, protože na osobní odpovědnost u nás spoléhat prostě nelze. Hned první den při vynesení rozsudku Městského soudu, ačkoliv všechna opatření stále platila, tak bylo na ulicích vidět kolik lidí na to okamžitě kašle.

Y.K.

Ano to je smutné a je vidět, že část lidí svůj osobní prospěch staví nad cokoliv. Chápu, že se někdo nebojí, ani já nijak extra se neděsím (ne že bych to dostat chtěl), ale hlava mi nebere nechápaní kontextu, že určitě poblíž mají rodiče, babičky a dědy nebo někoho kdo má vysoký tlak či jiný ohrožující faktor a že jej mohou nepřímo ohrozit na životě – přitom jim jde jen o nepohodlí, což je trochu nesrovnatelná cena.

ušatá

To je právě ono. Oni jinak mluvit nemohou a musí se doufat. A to, co předvádějí někteří právníci a soudy je donebevolající. Ještě že neodsoudili k trestu vězení ten virus a nedali mu pokutu. Prostě mnohým jde jen o zviditelnění a dosažení svých cílů a zájmů. A doplácíme na to všichni. Místo aby ty soudy a právníci pomohli, aby řekli, jak to udělat, aby se rozumné věci daly vymáhat a mohly se zavést a neplnění postihovat, tak jen vyvolávají rozbroje a neplnění rozumných věcí. Je tu pak i otázka, komu to slouží a proč!. Průměrně inteligentnímu člověku musí dojít, že… Číst vice »

Pandrhola

Tomu rozumím, ale upřímně… Vy věříte na osobní odpovědnost jednotlivců ?

Y.K.

Mno, ne. 🙂
Tedy většina mi přijde poměrně rozumně chápajících problém, ale část stojí za to.

ušatá

Snažím se a hlavně si myslím, že je to potřebné každému trochu „důrazně“ vysvětlit.

ušatá

Pokud by se to rozrostlo, tak by to bylo ještě horší, protože pokud naráz onemocní desetitisíce lidí, pokud by byla dlouhá období léčení, rekonvalescence nebo i invalidity, nebude mít kdo léčit, přestane fungovat zdravotnictví, nebudou lidi pro zajištění základních potřeb. Jen namátkou pitná voda, potraviny, hygiena, kanalizace, energetika a další. To by dopadlo podstatně hůře než řízené omezení ekonomiky s tím ,že by se muselo čekat na způsob léčení nebo obrany proti takovému onemocnění. A to nemluvím třeba o přírodních katastrofách např. typu výbuchu sopek, kdy může na několik let dojít k ochlazení, tedy i k neúrodě a nedostatku potravin,… Číst vice »

ušatá

A když půjde do tuhého nebo se objeví něco podstatně horšího. Čemu dáte přednost? Smrti, invaliditě nebo raději uděláte pro sebe i svou rodinu vše, abyste se tomu vyhnuli? Dá se žít velmi skromně a jednoduše. Prostě život a zdraví musí být na prvním místě. Ta tzv. ekonomika znamená především zajištění nejdůležitějších potřeb a funkcí. Nic víc. Jen je to pro mnohé nepředstavitelné.

Od lesa

Očkování, které je od začátku diskutabilní a většina národa ho nemá. Jinak na chřipku letos zemřelo již víc lidí, než na tenhle sajrajt, račte nahlédnout do čísel. Pomíjím, že oficiální statistika tohohle sajrajtu je blábol, protože jsou tam i ti, kteří „pošli“ na něco úplně jiného a byli tam zahrnuti jen proto, že byli nakaženi. A o těch co zemřeli na něco jiného se skoro nemluví, byť jich bylo mnohonásobně víc. Ono je nejdůležitější si nenechat od médií a vlády vymýt mozek. Nejhorší virus je tupé stádo a nejlepší lék je používat tu věc, co máte přišroubovanou shora na krku.… Číst vice »

Pandrhola

Chřipku dostane ročně nějakých 26% populace (zprůměrovaný údaj za několik let). Uváděn je jen počet nemocných s neschopenkou, tedy nahlášené případy a dle této dlouhodobé statistiky na chřipku umírá pouhých cca 1500 lidí ročně. Nerozlišuje se zda na chřipku, nebo s chřipkou. COVID‑19 zde nemáme ani rok, ale pouze 2 měsíce. Nahlášených je teprve 0,078% z populace a už tu máme 252 mrtvých. Opět bez rozlišení zda na COVID‑19, nebo s „Covidem“. Myslím, že čísla jsou jasná, ale třeba to někomu nestačí, pak může nahlédnout do statistiky Itálie, kde než se jim to povedlo zbrzit, tak statistika úmrtí vyrostla o… Číst vice »

ušatá

Nemáte pravdu, vůbec netušíte, o čem mluvíte a o tom viru a jeho šíření i následcích nevíte nic. Ono tam je také zatím mnoho neznámých. Ale srovnání s chřipkou, nachlazením atd. je naprosto mimo mísu. A úmrtí by při větším počtu případů bylo také někde jinde.

Michal J.

Chřipka je mnohonásobně nebezpečnější než SARS CoV-2, stačí se podívat na statistiku úmrtí (a to ješte covidu-19 falešně připisujeme i úmrtí, kdy pacient zemře v důsledku mnohem závažnějších chorob, jimiž dlouhodobě trpí). Přestože na chřipku existuje očkování, využívá ho minimum lidí. Proč asi?

Y.K.

Není. Na chřipku máte světový průměr cca 740 úmrtí denně a nedělají se proti ní žádná drsná epidemiologická opatření. Včera na COVID19 zemřelo 4000 lidí. Vyšší risk úmrtí mají lidi s komplikacemi, ale umírají i zdraví jedinci, zejména tam kde zkolabovalo zdravotnictví a péče je loterie. Stačila by pár dní podpora dýchání, ale není ventilátor. A tak země, kde se to zcela utrhlo ze řetězu, třeba Itálie, mají smrtnost 30 %, což je šílené.

Opravdu nebezpečné jsou chřipky typu A, které nejsou v populaci běžné (ptačí chřipka, španělská chřipka atp)

Pandrhola

Přitom COVID‑19, na rozdíl od chřipky, prozatím zasáhl jen nepatrné množství lidí. Neukázal tedy plný potenciál…

Michal J.

Chřipka také nezasahuje najednou několikaprocentní podíl populace. Kdybychom o novém viru nevěděli, připsali bychom prostě letošní úmrtí na něj chřipce.

Pandrhola

Kdybychom o novém viru nevěděli, tak chřipce pochopitelně připíšeme prvních pár, možná i desítek případů, ale v momentě, kdyby se to rozjelo jako v Itálii, tak všem rychle dojde, že to není chřipka a bude se pátrat po příčině. Že nejde o chřipku by se tedy zjistilo do týdne, ale než by došlo na rozpoznání hrozby a zavedení opatření, ztratili bychom minimálně měsíc času.

Y.K.

Předepsalo by se to nespecifickému zápalu plic. Zvýšená čísla by jistě rychle zaujala. Covid jako chřipka příliš nevypadá, lidé to mají jen tendenci srovnávat kvůli shodnému typu šíření a vysoké horečce.

Koneckonců tak to bylo rozpoznáno ve Wuchanu – divný zápal plic na který nepůsobí antibiotika.

ušatá

Přesně tak. Nedejbože, aby naráz začaly být nemocní lidé v desítkách tisíc.

Michal J.

Jenže když pacient s chřipkou zemře na rakovinu nebo pneumonii, nestojí v úmrtním listu „chřipka“. V té „zkolabované“ Itálii byl věkový průmět obětí nad 80 let. Mladí a zdraví jedinci na covid-19 umírají méně často než na chřiipku (prostě prakticky vůbec).
Tam, kde v důsledku současného humbuku zkolabuje zdravotnictví, začnou lidé umírat zbytečně na úplně jiné diagnózy. Povíme si za dva roky, jak se zvýšila úmrtnost třeba rakovinu v důsledku zanedbání prevence.

Y.K.

Zopakujte si prosím co znamenají procenta, než řeknete „skoro vůbec“. Mladí umírají na COVID-19 zhruba jako je celopopulační průměr na chřipku (nějaké ty desetiny procenta), což je hodně.

Dále ve vysoké míře umírají lidi, kteří jsou v nuceném styku s nemocnými, zejména zdravotníci, což je hodně špatné. Třeba mladý doktor co ve Wuchanu nový druh koronaviru jako provní rozpoznal je už po smrti.

Pandrhola

Ano, to je další riziko. Můžeme nakoupit plicní ventilátory, ale nebudeme k tomu mít zdravotníky…

Tomáš

Konečně rozumné vysvětlení, ale někteří vás nepochopí nikdy. Už ze zásady vlastního názoru. Statistika je nezajímá.
Radši dám mínus, protože v dané chvíli mám svůj názor a vy máte jiný.
Co na to, až se po pár měsících ukáže jste měl pravdu. Myslím že nikdo nenapíše sory, měl jste pravdu. Zmýlil jsem se.
Za mně 💯 like za nejlepší komentář.

ušatá

Pokud nejde o nový agresivní typ viru chřipky, dá se snadno léčit, pokud dotyčný nemoc nepřechází, je v klidu a nemá výrazná jiná onemocnění. Pak počet úmrtí je minimální, navíc se to dá se slušnou předpovědností očkovat a i vyhnout se nakažení, třeba zase rouškami, odstupy, atd. Navíc si s těmito typy virů dovede imunitní systém slušně poradit.U koronaviru toto vše neplatí.

ušatá

Je idět, že o virech a bakteriích a jimi způsobených onemocněních nic nevíte. Tak raději o tom nepiště. je to trapné.

Alfred

Muj nazor je takovy, ze pokud by zacala jezdit mezinarodni doprava, tak se toho nikdy nezbavime. Priklad : pojedu nocnim vlakem NJ457 z Berlin-Wien, staci kdyz ve zminenem vlaku bude par lidi, co jsou nakazeni, a ti nakazeni nakazi zdrave lidi, kteri si v Bohumine,v Breclavi ci ve Wien vystoupi, tak nakazi dalsi lidi, a pak jich nebude nakazeno 3,5 mil.lidi na svete ( aktualni cislo ) , ale budou jich desitky milionu nakazenych, a ti zase nakazi dalsi a bude to dokola. Pro me, bych zadne vlaky za hranice i z hranic neprijimal, a nechal bych uzavrene hranice minimalne… Číst vice »

Tomas

A vy si myslíte že 31.12. se ten virus sebere a zmizí ? Zklamu vás, nezmizí. Bude tady dal ale média už to snad přestane bavit. Na vakcínu se taky nespoléhejte, na spoustu viru ji dosud nemáme. Uzavřené hranice jsou v současné době ekonomicky neudržitelná věc.

Michal J.

No už aby to bylo. Až tuhle virózu prodělají opravdu desítky milionů lidí, třeba se jí konečně přestaneme nepodloženě bát.
Jinak v mezinárodním vlaku je riziko nákazy prakticky stejné jako ve vlaku vnitrostátním. A násobně nižší než třeba v nemocnici nebo ve frontě na před úřadem práce.

Tomáš

Váš příklad Alfréde, silně pokulhává nad vědou zvaná matematika. Naštěstí v NJ457 nejezdí jen Alfredi , ale bohudík i pár cestujících pro které má ten vlak smysl osobně, a ne jen aby zde sdělovali své plky.

Hezky česky

Ekonomika tlačí už fest, to skončí jak s těma obchodama, epidemiologové – pomalá rozvolňovačka co 14 dní, pak si budem zkoumat cinklé grafy, sto miliard sem, sto miliard tam a hle bum bác, skoro všichni otvírka. Ještě by to mohl doprovodit krach nějaké velké firmy, pak už vlády nic berzdit nebudou – žádné léto, až možná na poláky, kteří covid moc neřeší, to bude v červnu nejpozději otevřené celé bez podmínek.

-TR-

To byste se divil, jak v Polsku koronavirus řeší.

Hezky česky

Ale výsledky tomu neodpovídají, suverénně nejhorší země v regionu, na to jakou měli pohodovou výchozí pozici.

Růža

K dnešnímu dni počet prokázaných nakažených koronavirem na 1 mil. lidí je: Polsko 365 případů, Česko 731.

Hezky česky

To o trendech nic nevypovídá. Fakt je ten, že jako jediní to nemají pod kontrolou a otvírání ekonomiky to jen potvrdí.

Pezos

Ale pokud srovnáme počet testů na 1 mil obyvatel:

Česko: 25 tisíc
Slovensko: 18 tisíc
Polsko: 10 tisíc
Maďarsko: 9 tisíc

Pro srovnání: Rakousko a Německo mají něco přes 30 tisíc.

Matyáš

Interpretujete si fakta, pane. 😀
Konkrétně u Polska. Polsko narozdíl od Česka nezapočítává testy, které provádí dříve testovaným osobám. Takže vaše čísla jsou zcela irelevantní. 😉

Tomáš

Ano, napsal jste to zcela výstižně. „K dnešnímu dni“

-TR-

Já mám na mysli spíš politické hledisko.

Tomáš

Ještě jedna zajímavá věc. Flixbus měl v nabídce jízdenky z Itálie do Německa na termín 11.5. už od středy. 29.4.
Brali jsme to tady všichni jako sci-fi, ale hle. Dnes vyjde na povrch tahle oficiální zpráva.

Tomáš

Vítám dobrý zprávy. Jsem už od Ledna 2020 v Südtiroll. Jezdím zde pracovně na 1-2mesice, vždy vlakem s kombinací flixbus.
Uvidíme jestli budou kontroly tzvn. Italské (nic), německé (genau), nebo rakouské (vyplněný formulář, a jeďte rovnou na CZ hranice, a nikde nezastavuje. Gutte reise.)

Kalanis

A v ČR možná 14 dní karanténa. Ještě, že to není jako u Poláků, kde přechod hranice (byť jen o půl metru) znamená automaticky karanténu 14 dní.

Aleš

Co je to Südtiroll? Znám Tiroll (značka batohů), Südtirol, Jižní Tyrolsko, South Tyrol, Alto Adige. Südtiroll neznám. Můžete prosím poučit? Děkuji.

Tomáš

Jsem opravdu netušil že tady bude někdo řešit jedno písmenko navíc, ale když mu to udělá dobře.

Kar

A jak to bude v praxi vypadat na hranicích?

Jirka

Hranice přejede prázdný vlak.

L.K.

K čemu přeshraniční doprava když není povolen volný pohyb osob přes hranice, bude se vozit jen vzduch.

teddik

Podle mě to není dobrý nápad, ještě bych s tím 2 až 3 měsíce počkal. A ať mi nikdo nevykládá, že hned teď musí jet na výlet za hranice. Jen abychom jsme hranice zase rychle nezavírali, situace v okolních státech ještě není taková, abychom tam mohli v pořádku odjet a v pořádku přijet.

Marťas

Pochopte, že jde jenom o to, aby kromě individuální dopravy byla umožněna i veřejná doprava. Podmínky pro vycestování a přicestování zůstávají stejné.

Tomas

O co větší je šance, že se nakazím na SK nebo v Rakousku, když to tam mají stejně, nebo lépe pod kontrolou? To je větší šance, že se nakazim někde v Praze.

Jirka

Šance je v tom, že vůbec tím autubusem nebo vlakem pojedete. Kdyby jste nikam nejel, tak je šance nákazy menší.

Tomas

Tak podle vaší logiky by neměla jezdit ani vnitrostátní doprava.

Adam H

A když si zalezete do sklepa a pár let nevylezete tak máte taky sníženou šanci nákazy …

Leoš Konečný

😂😂😂😂

realista

Jirka: A on vás snad někdo nutí, abyste (do / z ciziny) tím autobusem nebo vlakem jezdil?
Tady přece jde jen o to, že „stát“ tu možnost poskytuje, navíc asi za předem stanovených zdravotně bezpečnostních podmínek, ne že by mezistátní cestování (veřejnou dopravou) komukoli nařizoval!

PetrB

Tak to prošlo. Obnovena bude od 11. května autobusová i železniční mezinárodní doprava.

Michal Štěpán

Nicméně alespoň z počátku ty vlaky budou vozit přes hranici vzduch, protože stále panují restrikce na pohyb osob. Do Německa se zatím až na výjimky nesmí a z Německa sem mohou Němci pouze na služební cestu a navíc musí mít negativní test na Coronavirus (který prakticky dost těžko získají – přístup k tomuto testu je pro samoplátce v ČR podstatně jednodušší než v Německu). Viz včerejší let Eurowings DUS-PRG-DUS, kterým v každém směru letělo méně než 10 lidí. Polsko a Slovensko bude zablokované ještě dlouho a Rakušáci to možná za nějakých dost restriktivních podmínek uvolní. Ti jsou závislí na turistickém… Číst vice »

vlado

nevim jak Polsko ale Slovensko budou muset uvolnit nejpozdeji v pulce cervna, protoze pozdejsim uvolnenim hranic by doslo k poruseni Ustavy SR, ktera jasne rika, ze nouzovy stav muze trvat max. 90 dnu a tedy i restrikce prijate v ramci tohto stavu… nicmene predpokladam, ze v urcite mire zustanou zachovany nektere pozadavky jako je negativny Covid test, i kdyz v trochu mirnejsi forme nez dosud.

-TR-

Vládní koalice na Slovensku má ústavní většinu, takže takové ustanovení lze snadno změnit.

SK ústava

Tak naštěstí strana vicepremiéra Richarda Sulíka má rozum a takovou změnu ústavy nepodpoří.

a8n

Což neznamená, že za ně nemůže zaskočit třeba Kotleta, což už se v jiném případě stalo.

Pezos

V tom případě by se cuklo i Za ľudí a bez nich nemají 90 hlasů asi s Kotletou.

vlado

i snaha zmenit Ustavu pomoci ustavni vecsiny v parlamentu muze byt shledana jako protiustavni…

Tomáš Záruba

To mě vždycky zajímalo – není to spíš tak, že Ústavní soud posuzuje ostatní zákony ve vztahu k těm ústavním, ale ne už samu Ústavu? Protože jinak by ji vlastně nebylo možné nikdy změnit…

Pavel

Nie. Ono aj keby došlo k prijatiu novej Ústavy, ktorá by zaviedla napr. dve kategórie občanov, rôzne totalitárne nástroje moci a podobne, bol by takýto ústavný zákon alebo ústava v rozpore s prijatými medzinárodnými zmluvami alebo s doterajším „duchom“ ústavy. Inak povedané, ani ústavný zákon nemôže byť nedemokratický.

K.S.

No nevím jak na Slovensku, ale v ČR by to asi bylo na použití článku 23 LZPS. A to je ten moment kdy se věci mohou zvrhnout v něco ošklivého.

Pezos

Příklad z loňska: Ústavní soud zrušil plošné bezpečnostní prověrky soudců, přijaté formou ústavního zákona, protože jdou proti jádru Ústavy (princip dělby moci a nezávislost soudů).

https://www.webnoviny.sk/ustavny-sud-rozhodol-ze-plosne-bezpecnostne-previerky-sudcov-nie-su-v-sulade-s-ustavou/

Pezos

Přímo v odůvodnění toho rozsudku se píše: Po vykonaní detailnej právnej analýzy zohľadňujúcej aj relevantnú judikatúru ústavných súdov tradičných európskych demokracií ústavný súd dospel k záveru, že: Ústava Slovenskej republiky obsahuje implicitné materiálne jadro, pričom základ tohto implicitného materiálneho jadra Ústavy Slovenskej republiky tvoria princípy demokratického a právneho štátu a medzi nimi aj princíp deľby moci a s ním súvisiaca nezávislosť súdnej moci. Implicitnému materiálnemu jadru Ústavy Slovenskej republiky nemôžu odporovať ani ústavné zákony. Ústavný súd je oprávnený preskúmať prípadný rozpor noriem ústavného zákona s implicitným materiálnym jadrom Ústavy Slovenskej republiky a ak zistí rozpor, je oprávnený vysloviť nesúlad noriem… Číst vice »

ušatá

Nějaký virus a přírodní zákony nezajímá jakákoliv ústava. Ale lidská hloupost je nekonečná. Ústava má být taková, aby byla schopná řešit tyto stavy podle odborných hledisek a ne právnických a jiných teorií.

Michal80

No nevím jako. Jsem rád za rychlé uvolňování ale zrovna s tou mezinarodkou bych asi počkal

Josef Trögl

Proč? Všude okolo nás je situace lepší než v ČR.Slovensko, Německo, Rakousko klesají, Poláci jsou zdá se na vrcholu (na počet obyvatel nižším než ČR).
Jestli by se něco mělo zavřít, tak Praha, tam je aktuálně cca čtvrtina všech prokázaných případů, přičemž obyvatel tam žije cca 15%.

Jirka

Počet nakažených, kteří jsou nyní v karanténě není důležitý. Ti už virus dál nešíří. Obzvláště u nás, kdy se dělá test vyléčení až po měsíci. Důležitý je počet nově nakažených.

Bob

Domažlice, Cheb a Olomouc jsou na tom hůř než Praha!

xyz

Okres Olomouc, a to co do počtu celkových (byť již vyléčených) případů.
A proto to tam v příslušné době také dopadlo dvoutýdenní karanténou Uničovska a Litovelska.

Lektor

Proč ve všech okolních zemí je v současnosti situace lepší jak u nás.

Michal80

Jo ale nejdříve by se měla vrátit do normálu vnitrostátní doprava. Jinak uznávám, že je situace okolo lepší a s tou Prahou se to mělo vyřešit hned

Michal Štěpán

To není pravda. Bavorsko, které je rozlohou jen o 8000 km2 menší než ČR a má cca o 2,5 mil obyvatel více, má aktuálně 42.997 případů, dnešní přírůstek +205 a 1.926 mrtvých. V přepočtu na 100.000 obyvatel je to 329 případů. To je situace v ČR výrazně lepší.

Bob

Ano, Bavorsko je na tom hůř, ale Německo jako celek je na tom aktuálně mírně lépe než ČR.

CZE Guevara

To číslo, které uvádíte, je počet všech případů, z nichž většina se už dávno vyléčila nebo zemřela. Aktuálně je v celém Německu 24,914 aktivních nakažených. To je 303 aktivních případů na milion obyvatel. V ČR je aktivních případů 3,633, tedy 356 na milion obyvatel. Němci přitom v přepočtu na počet obyvatel testují výrazně víc než my. Mají na kontě 30,400 testů na milion, zatímco ČR jen 25,128. Je tedy výrazně vyšší šance, že se nakazí Němec v ČR a nákazu zavleče do vlasti než naopak.

František Lukeš

Takže stejně těma žlutýma busama nikam nevyrazíme 😀

kom

myslím, že reálné je to jen s Rakouskem zatím…

Deer

A proč ne se Slovenskem?

-TR-

Nesouhlas slovenské vlády.

Josef Trögl

To je otázka dohody, od toho ty vlády máme.

Milena Frencova

Potřebuji se dostat za manželem a do práce do Bolzana it a opravdu bych byla ráda kdyby nějaký autobus už vyjel jinou možnost nemam.

-TR-

Vezměte si prášky.

VíKo

Proc? Me to prijde pochopitelne. I kdyz v tom hraje roli i to, ze Bolzano je moje srdcovka. Taky tam chci jet. Na kafe do centra. Po ranu. Ta atmosfera tamnich kavaren a snidane venku. Bolzano je v tomhle uplne jiny, nez zbytek Italie. A jestli tam ma pani Frencova praci a muze, pak to chapu dvojnasob.

-TR-

Itálie je nejhůře zasažená země v Evropě. Než se to tam dá aspoň trochu do normálu, bude to trvat ještě celé léto.

VíKo

Apokalypticke myslenky jsou v tomto pripade destruktivnejsi, nez teoreticka hrozba.

-TR-

Proč apokalyptické? Píšu o tom, že někdy se to do normálu dostane. Kdy, to je otázka.

Tomáš

Budu vám oponovat. Ode dneška začínají na místní poměry s velkým návratem do normálu. Bohužel turistickou sezónu mohou pro letošní rok odpískat, protože každý si bude pamatovat že to přišlo z Itálie.

vlado

Vstoupit do diskuze…přišlo to z Číny pokud se nepletu…

Tomáš

Jistě, máte pravdu. Přemýšlel jsem v rámci Evropy a schengenského prostoru.

Adam H

Nepleťte neustále prosím pár regionů na severu s celou Itálii.

xyz

Však Bolzano je na severu.

Tomas

Pár spojů denně asi smysl mít bude. Minimálně pro studenty (kteří už sem mohou). Možná na SK budou mít ty EC využití alespoň vnitrostátně. Nezapomeňte, že ten vlak nekončí za hranicí, ale jede následně přes celé Slovensko. I pokud by se obnovily dva spoje (jeden ranní jeden večerní) tak i na služební cesty by to bylo super. Poptávka po vnitrostátní přepravě také poměrně opět stoupá.

Jiří Kocurek

Mno v Brně je snad 50.000 slováků, polovina studenti, zbytek pracující. Ti by se už rádi podívali domů, aniž by za to dostali 14 dnů vězení. Jestliže to nepřenesli za leden a únor, tak teď už sotva. A naopak by se ze Slovenska rádi zase dostali „ke strojům“. Za posledních 500 let tam státní hranice prakticky nebyla. Enem hore to hlídali Portáši, aby sa nekradl dobytek. Státní hranice asi jako když policajti hlídají Velkou cenu v Brně.

Marťas

Pro Slováky, kteří se vracejí ze zahraničí na Slovensko, je tam povinná 14 denní karanténa, a to včetně osob, které s nimi budou ve společné domácnosti.

Tomas

Na studenty se to nově nevztahuje například.

Marťas

Na studenty se vztahuje domácí aranténa od doby příjezdu do doby obdržení negativního výsledku testu, kterému jsou povinni se podrobit.

Tomas

Pokud zůstanou v zahraničí méně jak 24 hodin tak ne. Tzn. do Brna si na zkoušku dojet můžou.

vlado

Krome pendleru a studentu musi vsichni ostatni do statni karanteny, protoze SVK neuznava vysledky zahranicnich Covid testu. Po 5 dnech v statni karantene se dala test a az kdyz je ten negativni tak na zbytek 14 denni lhuty je repatriant pustan do domaci karanteny. Problem je ale v tom, ze pri prevozu do karantennich stredisek se infikovalo nekolik repatriantu, kteri byli v okamihu prijezdu na hranici negativni. Za jeden den v statninkarantene si stat uctuje cca 13 euro na hlavu…

Jirka

Polsko ani Slovensko cizince na své území nepouští. Do Rakouska jen s negativním testem ne starším 4 dnů a Německa pouští jen v nejnutnějších případech, v žádném případě na turistiku nebo nákupy. Kam s těmi vlaky a autobusy bude chtít jezdit?

Václav

Jako když čtu tyhle otázky typu kam by kdo jezdil, tak mne berou mrákoty… co je k sakru komu co do toho, kam kdo pojede?

Modré zábradlí

To je starost těch co těmi vlaky a autobusy chtějí jezdit.

Bob

A kam jezdí ta osobní auta, co stojí v kolonách na hranicích?

Hodně štěstí

Já nechci být špatným prorokem, ale tohle bude jen líbivé gesto, protože stejně minimálně Polsko a Slovensko tam vlak nepustí. To je jako teď. Můžete vycestovat, ale stejně většina lidí v reálu nevycestuje. Prostě my vás nedržíme. To oni.

Jarda

Tak on to asi nebude plný provoz, ale například za rodinami, vysokoškoláci, atd jezdit mohou. Takže například dva páry vlaků do každé země by asi smysl dávali.

Hodně štěstí

Jestli na to proti strana přistoupí a bude to vůbec ekonomické. Myslím, že autobus bude bohužel efektivnější, než vlak.

Jarda

Akorát že ten vlak už stejně jede do Lidče, Návsí, atd, takže těch pár kilometrů do Žiliny nebo Púchova to fakt ekonomicky nevytrhne. A to samé například do Rakouska. Když už u nás jede vlak Praha – Břeclav a v Rakousku Wien – Graz, tak se pouze ty spoje propojí nějakých 50 km. A teoreticky to dokonce nemusí vyjít nijak zásadně dráž, třeba se tím ušetří souprava.

www.milosvillage.com

Jenomže do Polska, Rakouska ani na Slovensko se podle informací mzv.cz ještě nesmí. Vyjedná tedy pan ministr v tomhle změnu?

Hodně štěstí

Vyjedná tak velké … .

Milan alias Skeptik

To je dobrá zpráva, jen mi vrtá hlavou, jak to bude vypadat v praxi? Cestující se budou prokazovat atestem bezinfekčnosti starým max 48 hodin? Budou si muset na českých hranicích nasadit roušky? Bude jim změřena teplota a jejich osobní údaje zaznamenány do databáze nebo půjdou rovnou do „chytré“ karantény? – Jen pokus o sarkasmus, ale děkujeme, raději odejděte a vraťte lidem jejich svobodu a normální život.

ušatá

To lze až pomine nebezpečí šíření infekce a nebude známo, jaké mohou být následky. Nebo až bude vakcína či lék. Zdravý rozum musí být nade vše. Tedy i zdraví a život musí být na prvním místě. Pokud existují pochybnosti,, musí být na prvním místě opatrnost, prevence. Jinak to vše může být ještě dražší než dosud. Chce to chladnou hlavu a přemýšlet, nastartovat tvrdě odpovědnost každého.

pozorovatel

Jak že to bylo v jednom filmu – „nejdůležitější je nepředpo*rat se“, nebo ne?
Já si při zprávách z krizového štábu někdy spíše připadám, že slyším výlevy Miroslava Štěpána z posledních měsíců roku 1989 …

Radiátor

Skvělý nápad! Už aby zase jezdil Ex7. Ty „Béčka“ v rychlíku jsou opravdu odporná.

Pavel

Zrovna Ex 7 Pha – ČB jsou asi nejméně potřeba. Jižní Čechy spíš potřebují obnovit regionální dopravu, lidi teď potřebují hlavně jezdit do práce. Ale to JČ-kraj ani nenapadne. ČD taky ani nenapadlo přesunout ty vaše lepší vozy z Ex na R.

-TR-

I přes redukce z důvodu koronaviru je stav vlakové dopravy v Jihočeském kraji mnohem lepší než před pár lety.