umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Dopravci Komentáře Lidé Názory Železnice

Glosa: Výběr šéfa Českých drah? Překvapení se nekonalo, šaškárna ano

Motorový vůz řady 810 po modernizaci v korporátním nátěru Českých drah. Foto: České dráhy
Motorový vůz řady 810, ilustrační foto. Foto: České dráhy

Tak mají České dráhy zase nového předsedu představenstva a generálního ředitele. Před třemi měsíci napsal deník Zdopravy.cz, že se jím má stát politický náměstek z MMR a chráněnec hnutí ANO Václav Nebeský. Premiér Andrej Babiš následně ve Sněmovně hřímal, že bude na místo šéfa ČD samozřejmě výběrové řízení. Včera dozorčí rada zvolila předsedou představenstva … Nebeského.

Příběh je to smutný z řady důvodů. Z poslední šestice předložil Nebeský zřejmě nejslabší profesní životopis, přesto však slavně porazil třeba někdejší manažery největších logistických skupin v zemi.

Výběrové řízení bylo podivné i proto, že nastavené podmínky byly o mnoho mírnější než při hledání drážních manažerů o rok dříve. Budí zdání „šití na míru“. Přitom manažer v čele tak velké firmy, jakou jsou České dráhy, by měl plnit kritéria nejpřísnější. Včetně třeba jazykových.

Člověku je pak líto všech, kteří se v dobré víře do výběrového řízení přihlásili a nakonec skončili jako kulisy v politickém divadle. Výběr byl přitom široký a v žádném případě se nedá hovořit o nějakých „nýmandech“. Smutnou roli pimprlat pak vedle členů výběrové komise sehrála především dozorčí rada, která se ani pod novým předsedou bankéřem Kysilkou nedokázala emancipovat a proměnit v samostatně uvažující sbor.

České dráhy neprocházejí lehkým obdobím. Musejí se vyrovnat s postupující liberalizací trhu i nedostatkem zaměstnanců. Právě těm měl dát nový šéf jasnou vizi a naději do budoucna. Volba však vyznívá pro České dráhy spíše beznadějně. Jeden přitom nemusí být příslušník modré armády, aby snadno podlehl stihomamu, že se České dráhy samy rozloží zevnitř.

Často se volá po otevřených tendrech a výběrových řízeních, a je to správně. Ovšem než takováto fraška, to už by bylo snad lepší jednoznačné prohlášení ministra dopravy: „Toho jsem si vybral, toho chci, za něj nesu zodpovědnost a s jeho úspěchy a neúspěchy stojím a padám“. Z ministerstva se ale gratuluje ke zvolení a těší se na spolupráci. Tak uvidíme.

Jan Sůra, Jan Šindelář

50 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obtloustlý Travolta

Dovolím si srovnat s velice podobnou, leč z nějakých, zřejmě ideologických, neznalých příčin mnohými tolerovanou a pardonovanou situací – a volně parafrázovat titulek: Glosa: Výběr provozovatele šumavských tratí? Překvapení se nekonalo, šaškárna ano.

ČD4ever

Snad to nestihne podělat jako svého času Luft Jarda v ČSA.

VaBa

Marnost nad marnost.
Uvidíme jaký bude rating ČD v budoucnu.
Škoda peněz a škoda ztraceného času.
Toto nebude mít happy end :-))

Petr

Víte co bude? Vidím to zpočátku za velké propagace zavedení ekologických paliv (co na tom že je to pro motory horší, řepka se musí rozšířit ať to stojí co to stojí), následovat budou „výhodné“ smlouvy které dostanou ČD na pokraj bankrotu, dále přijde prodej za směšnou částku (samozřejmě transparentně, bude výběrko) a ČD se přejmenují na Agrofert doprava s.r.o.

Martin

Další darmožrout, ktery se přišel nažrat,aniž by věděl,o čem je drážní provoz a vše kolem. Hlavně že bude mit vysoký plat a krasné odstupné. České dráhy jsou zaostalý podnik, který vedou zaostalí lidé.

Roman G.

Tak po dnešku všem zaměstnancům ČD držím palce. To jsem zvědavý, co tenhle „vrcholový management“ vytvoří z toho hnoje,který právě nadělal. Tomuhle se snad nedá ani věřit.

Strojvedoucí ČD

Jsem neskutečně rád a šťasten, že tuto firmu konečně po letech poctivé lopoty za několik týdnů na vždy opustím a již nebudu muset dále živit podobné darmožrouty na Nábřeží. Ufff.

BR193EEL

Již dva roky jsem od “matky” pryč, a jen koukám jak pomalu a jistě se potápí. Jen v okolí znám mnoho lidí, co chtějí pryč i mimo obor. Ono mít za 28 dní 7 dnů volna s podvýkonem je fakt super.

Tonda Sehnal

Budete pak o to šťastnější, že je budete dále živit ze svých daní? 😀

J.E.B

Zná ho někdo? Toho co byl zvolen? Neznámý Bc. prchni dokud je čas. Opravdu bakalářský příběh do TV. Dozorčí rada a představenstvo jedné z největších firem v ČR = loutkové divadlo (… omlouvám se těm pravým divadelním). Ale asi to tak má být aneb kapitalismus po česku. My nejsme v pr…, už ryjeme držkou v zemi.

Anonym ze severu

Mohou se objevit výjimky (lidí, kterého lidi nezná a přitom mohou být velice schopni)… Ale ty se neobjevují v ČR, že?

V.N.

A proto bych šel do privatizace Českých drah. Ano , pak by ve vedení seděli pouze manažeři…

V.N.

A soudruzi minusovači se bojí , že by je někdo probral z letargie a provětral 🙂
Ano , totiž pouze v soukromé firmě budou v českých podmínkách pouze manažeři. A o tom , kdo se stane nejvyšším rozhodnou akcionáři. Žádný Babiš.

Marťas

No, já nevím, on je soukromník a „soukromník“ nic není černobílé!

Divočák

Vize je jasná.. vydržet chvíli a pak .. zlatý padák

Lukáš F.

ANO, už je líp.

Dáda

A co kdo čekal jinýho? dyť je to prostě trafika pro kamarádíčky politiků. To není z dílny ANO. Oni pouze „udrželi“ trend, nastolený zde už v monulosti. Nepotřebujeme odbporníky, potřebujeme zajistit „Plný koryto“ pro ty, kteřá jsou v dané době u moci.

VRT

A vy bijete černochy! No, zkusil bych si přečíst pár slibů pana Babiše o tom, jak už nikdy ty hnusné ODS trafiky.

Dáda

ANO, biji černochy!!!

mgr.pavel

Kdože to měl heslo „Zrušte trafiky, volte profíky“? Ještě nedávno byla stránka

https://www.anobudelip.cz/cs/o-nas/galerie/fotogalerie/zruste-trafiky-volte-profiky-16786.shtml

funkční, nicméně fotek s ANOfertím stánkem a tímto sloganem najdete na netu spoustu.

Zatímco ODS a ČSSD jelo trafiky a alespoň se za ně nestydělo, tak ANOfert je v tomto ještě horší. Naoko se tváří jakod ěsní profíci jak makaj 25 hodin denně, aby pak dosazovali trafiky stejně jako ty které kritizovali.

Zlatá ODS a ČSSD, ti aspoň nebyli ulhaní pokrytci jako ANO.

Dáda

Ano to dělá líp. Lidem vysvětlilo že bojuje proti trafikám, ale tak nějak opomělo říct, že princip boje proti trafikám je obsadit je svými lidmi a přejmenovat z Trafika na Dceřinou firmu.

PAN

Krátké, úderné, věcné a přesné (text). Popsaná realita české lokality… Palec nahoru, pánové. P.S. Jak bylo již napsáno jiným čtenářem, tak fraška alá jednoaktovka pro divadelní prkna jak vyszřižená. Na filmovou verzi bych to zatím neviděl. Počkáme si…

Vnější pozorovatel

Bohužel je to přesný.

Marek Janík

No tak co, tak dráhy shnijí zevnitř. A převezmou to menší soukromníci. Pro zákazníky vlastně nakonec dobře.

Frantisek

Kdyby ve hře nebyl další rozklad kolejové dopravy za účelem přesunu ještě více přeprav na silnice, snad by se s tím dalo i souhlasit. Jenže v současném podání mnohdy ani o zákazníky příliš nejde, jakkoli všem dobrým změnám držím pěsti.

VRT

Nebudou modří, no… bude někdo jiný. Agrofert doprava, nebo tak něco. Vy naděláte.

Rtep

Nemohu posuzovat situaci jinde po republice. Ale pokud posoudím svoji Šumavu, tak se mi bohužel vůbec nezdá, že by tu bylo něco dobře pro zákazníky. Já třeba díky tomu, že musím jezdit s GW Train, prodělám tak asi 1000 ročně. Úroveň cestování stejná nebo i horší, než u ČD.
A bohužel se dá čekat, že až to tu soukromníky přestane bavit, převezmou dopravu autobusy. Samozřejmě jen ve všední dny, o víkendech se na Šumavě autobusem svezete jen zřídkakdy.

Kubrt

To jsou ovšem všechno věci, které bystě měl reklamovat u svého hejtmanství, které nastavuje podmínky dopravcům, rozsah dopravy atd.

Rtep

To by v Jihočeském kraji opravdu nepomohlo. Tady bylo výběrové řízení díky panu Zimolovi a jeho příbuzenstvu nastaveno tak, aby vyhrálo právě GW Train.
Jinak v tomto kraji dlouhodobě není snaha ani o skutečnou integrovanou dopravu. Zato se tu staví letiště, kam nikdo nebude létat 🙂

AAA

Co jste si zvolili…

Via Rhetica

Totální šaškárna a klientelismus,že ANO
Když to srovnám se šéfy jiných národních železnic,např. ÖBB (Andreas Matthä),DB (Richard Lutz),SBB CFF FFS (Andreas Meyer),ale i další šéfové evropských železnic,tak to jsou špičkoví manažeři s elitním vzděláním,všichni většinou po padesátce na vrcholu kariéry po zkušenostech vedení velkých nebo středních firem.
Nebeský nejen,že je o dekádu mladší,ale není za ním vůbec nic,maximálně podržtaškářství z různých ministerstvech,kde dostal místečko ze známosti, s bakalářských titulem by mohl jinde tak maximálně vařit kafe a ne šéfovat velké dopravní firmě
Zavolejte Krtkovi a omluvte se mu,ať to vezme zpět,dřív než tenhle nedouk a jeho loutkovodiči napáchají nenávratné škody

Anonym ze severu

Nebeský mi trochu připomíná Čajánka…

Jarek

Hašišbedna o normálním rozchodu? Hmmm, to je 1,88x větší výzva!

BoH

Ano, takto vypadá pseudotransparentní trafika 🙂

Trdlo

A on snad někdo čekal něco jiného? Nebuďte včerejší…

mgr.pavel

Autor není včerejší. On čekal toto, však je to v článku napsáno.

Ale postěžovat si na absurditu chování ANO a napsat „my vám to říkali“, to snad ještě může, ne? 🙂

Lemmy

Pěkně napsaný.
A zdá se, že Babiš začíná mnohem viditelněji prorůstat.

Trdlo

Asi tak. A to budou ještě někteří oslavně hýkat, jak je AB skvělý, že si vše ošéfuje svými lidmi, aby měl vše pod kontrolou…

Filip

jenže on už má vše pod kontrolou…

Cestující LBC MHD

Jo jo, vždycky mě udivuje, jak lidi, kteří se ukázali jako schopní a úspěšní ve svém oboru, jdou pak dělat kulisy a legalizovat a legitimizovat takové prasárny jako byla tahle volba, že pane Kysilka. Když si člověk přečte ty jeho názory a výzvy https://byznys.ihned.cz/tagy/Kysilka-Pavel-258163 a pak tohle, tak si říká, jestli pán není trochu schizofrenní.

Vendula

Myslím, že tímto byla právě napsána krásná nová divadelní hra….zvážila bych i filmovou verzi. Je to zajímavé, co vše člověka každým dnem ještě dokáže překvapit…..

Arnošt

Bohužel máte pravdu, předem nachystaná komedie.

Tomáš Sysel

Hezky napsaná recenze. Podsvětí ČD vs. MD je však mnohem dramatičtější. Místo glosy by se hodil spíše thrillerový až hororový žánr.

David

Recenze?!

Anonym ze severu

Recenze je něco jineho 😀 Jasný, obojí je to publicistika, ale recenze shrnuje a „posuzuje“, zatímco glosa je ironický, výsměšný a kritický útvar. A taky slouží k pobavení 😀

Petr

Jarda Tvrdík českých drah .

Arnošt

Třeba Nebeský za deset let vytáhne Spartu na vrchol 😀

Jiří Voseček

Na vrchol Slavii netáhne Tvrdík, ale čínský peníze. On je pouze prostředník. O jeho manažerské neschopnosti se dalo přesvědčit více než jednou a pravděpodobnost, že se zázračně změnil je blízká nule.

Spidour

Nechci tu plevelit diskuzi fotbalem.. Reknu jen jedno.

O tom, jak je dulezite manazerske rizeni vypovida, jak je na tom Sparta a jak Slavie. Obdobny rozpocty ted, 2-3 roky zpatky Sparta vyrazne vyssi.

Petr

To on Jarda i čínskou zem zrujnuje , jen to chce čas.proto ho nemůžou ani zavřít neboť by zbankrotovala i věznici instituce. Špičkový manažer kdysi vedl sazku. Nevím kde je mu konec. O tom se budou naše děti učit jak pohřbít firmu které lidi dávali peníze a nic za to nechtěli . Jen naději. Nějaký Hušák 😭

Partneři


Czechtoll

pst
podcast