Komentáře Názory

Glosa: Babiš nemá pro dopravu lidi, Kremlík je jeho selhání

Budova ministerstva dopravy. Pramen: MDČR
Budova ministerstva dopravy. Pramen: MDČR

Premiér Andrej Babiš odvolal po osmi měsících ministra dopravy Vladimíra Kremlíka, kterého loni na jaře při hledání nástupce Dana Ťoka vytáhl bez zdůvodnění jako králíka z klobouku.

Už tehdy bylo zřejmé, že „vláda odborníků“ nemá pro dopravu odborníky. Soudný člověk totiž exponované ministerstvo, jehož agendě „rozumějí úplně všichni“, pod Babišem vzít nemůže.

Proč? Protože rezort dopravy přichází ze všech rezortů nejvíce do kontaktu se svými klienty, tedy občany. (Pomíjíme ministerstvo sociálních věcí, kde nejde o klienty v pravém slova smyslu). A premiérovi příliš záleží na mediálním obrazu a hlasu lidu. Chce se zapsat jako ten, co maká, co buduje dálnice a vysokorychlostní tratě.

Tah s Kremlíkem premiérovi nevyšel a s velkou pravděpodobností mu nevyjde ani tah s Havlíčkem. Jeden člověk (byť s pověstí pracovitého odborníka) prostě dva tak důležité rezorty nezvládne. Doprava má přitom násobně větší agendu než malé ministerstvo průmyslu.

Zdá se proto, že ministerstvo dopravy rychle směřuje do „doby před Ťokem“, kdy se ministři střídali jako svatí na orloji. Kdo si dnes ještě vzpomene na jména Slamečka, Dobeš, Šmerda, Žák nebo Prachař. Stejně rychle se střídali i šéfové podřízených organizací.

To je něco, co ministerstvo potřebuje nejméně. Vláda ale bohužel adekvátního adepta očividně nemá. S nostalgií tak může dnes premiér vzpomínat na často kritizovaného Ťoka, který ministerstvo táhl po čtyři roky jako klidná síla a kvůli únavě odešel sám.

Možná by mohl být post ministra dopravy, jako jeden z nejtěžších ve vládě, výzvou pro samotného Babiše. Tam by mohl ukázat své dovednosti. Premiérování musí stejně být ve srovnání s dopravou nuda.

Jan Šindelář, Jan Sůra

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Luke
Host
Luke

Ondřej Kališ od Pirátů se hlásí 😀 Poměry na ministerstvu už zná, bude to dobrej ministr 😀

Medvěd
Host
Medvěd
Liberal shark
Host
Liberal shark

Stalo se hitem sezóny vyžadovat dokonalost, svatost a genialitu – po těch druhých :-).

K.S.
Host
K.S.

Já bych to vzal 😀

Sinda
Host
Sinda

Skutečnou personální krizi uvidíte teprve s Piráty. Tak mnoho skutečných odborníků nenaleznete obecně a u dopravy je ten nedostatek obzvláště patrný.

K.S.
Host
K.S.

Ti napíšou správci Káčka a udělají on-line konkurs, tam je odborníků na slovo vzatých dost. 😀

Destičkové vázání
Host
Destičkové vázání

Navrhuji pana Sůru…

Petr Zdobinský
Host
Petr Zdobinský

Ani Ťok a ani Kremlík nebyla dobrá volba. Ani firmy se takto neřídí, kde mají navíc statutáři povinnost jednat s péčí řádného hospodáře.

Jiří 24
Host
Jiří 24

Nechtěl by být ministrem dopravy Ráďa Jančura? To by byl přeci schopný manažér a odborník na slovo vzatý. Ándrej ho má rád a RegioJet by mu do konce volebního období pohlídal Kupec.

Honza
Host
Honza

Babiš nemá lidi pro žádný resort, protože kolem sebe nesnese nikoho silného, názorově konzistentního, někoho kdo by mu mohl „přerůst přes hlavu“. Takže se obklopuje onucemi, pochlebovači, podržtaškami, kteří většinu svého času tráví přemýšlením o tom, jak by to chtěl Šéf a jak se mu zavděčit…

kolemjdoucí
Host
kolemjdoucí

Chodím na tenhle web rád, protože většina článků informuje o konkrétnostech a to podrobně. Slabšími články jsou ty, kdy redakce vzpomene na časy, kdy psala pro celostátní media. V těchto článcích se pak projevují všechny nectnosti českých novinářů, které vedou k tomu, proč padá čtenost a sledovanost tzv. mainstreamu. Pánové, tento web je Váš a můžete si na něm psát co chcete, ale já (abych nemluvil za někoho dalšího) sem chodím proto, neboť se mi líbila Vaše vzpoura a odvaha a ocenil jsem, že píšete o dopravě tak, že se o ní mohu něco dozvědět. Tenhle článek není ani nekrologem… Číst vice »

Lektor
Host
Lektor

Mně se líbí jak dneska všichni nejsou voliči ANO, a ještě mají potřebu to pořád zdůrazňovat.

Honza
Host
Honza

A ti co to nejvíc zdůrazňují jimi obvykle jsou (a v lepším případě se za to konečně už stydí).

eLKá
Host
eLKá

Upřímně – MD má ANO pod palcem šest let a za celou tu dobu si nevybavuji věc, která by nebyla průšvihem.
Odpovědnost za výběr ministrů z ANO má vedení hnutí, což – s přihlédnutím k pravomocím předsedy – jde především právě za jeho předsedou.
Jinak – kdo by to měl dělat, to je jedna strana papíru, ta druhá je, kdo by to dělat chtěl. A ten druhý list je – obávám se – prázdný.

Filias
Host
Filias

Pochybuji, že Kremlík skončil jen kvůli této kauze. Babiš dokáže přežít větší promémy. Spíše s ním už měl problém dlouhodobě a toto je dobrá záminka.

Dáda
Host
Dáda

Kdo by to čekla, MD je velmi „odborné“ ministerstvo, navíc přímo navázané svou funkcí sna d na v šecky lidi. POkud se tam řeší „politika“ tak odbornost je na vedlejší koleji. A pokud je odpbornost na vedlejší koleji, je to politicky neudržitelné…
Něco jako
Pes jitrničku sežral, v kuchyni maličkou, kuchř ho při tom přistih, praštil ho paličkou.
Plakali všichni psové, vykopali mu hrob. Na desce mramorové, byl nápis těchto slov:
Pes jitrničku sežral, v kuchyni maličkou, kuchř ho při tom přistih, praštil ho paličkou.
Plakali všichni psové, vykopali mu hrob. Na desce mramorové, byl nápis těchto slov:
.
.
.

stemark
Host
stemark

Plně souhlasím s textem článku.

jan
Host
jan

Podle mě je super, že ho okamžitě odstřelil. Nerespektuje zadání šéfa, neinformuje a poškozuje jméno vlády divným projektem – okamžitě ho odstřelil. Řebíček za ods naopak vesele dál úřadoval. (však o to šlo)
Premiér dál zmínil ještě 1. náměstka Čočka, že prý se nějak nehezky vyjadřoval. Ale nenašel jsem to. O co šlo.
Podle mě by stálo za to podstatně zvýšit plat ministra dopravy (je to náročná a mediálně nevděčná role) a nalákat na to zase nějakého profesionálního manažera, který by plnil zadání.

Kubrt
Host
Kubrt

Platy by se měly zvýšit nejen ministrům, ale i ostatním zaměstnancům na ministerstvech, jinak tam kvalitní lidi nepritahneme. Jenže to neprojde přes plebs, který má dojem, že když má někdo 60 hrubého, je to jen prizivnik u koryta.

Alex
Host
Alex

Skutečného odborníka schopného vést MDČR nemá nikdo, bez ohledu na politickou partaj 😀

Liberal shark
Host
Liberal shark

Přesně to jsem tu chtěl napsat.

Soukromý kůň
Host
Soukromý kůň

Dovolil bych si podotknout, že neustálé opakování sloganu „Babišovo selhání“ ve všech médiích, ať jde o jakékoli téma, ke kterému se nyní přidalo i Zdopravy, většinou nepůsobí na voliče kýženým efektem, pokud není zároveň nabídnuto i nějaké jiné a jednoznačně od pohledu lepší řešení. To je stejný styl jako „děkujeme odejděte“ – chybí jasný návrh, co místo toho. Aby tedy zdejší odpůrci Babiše nebyli po volbách poněkud zklamáni, že když jen dokola vyzývají k odchodu a nic jiného nenabízí, nemusí to voliče oslovit. Ono nahradit Kremlíka či jiné ministry kupř.. mladým uchem od Pirátů, je pro současné voliče Babiše jistě… Číst vice »

Bespi
Host
Bespi

Pirati zklamali jak se dalo. To co spousta lidi ocekavala – tj. ze budou resit primarne veci kolem elektronizace statu pripadne „prumyslu 4.0“ tak v tomto vubec nejsou videt. Naproti tomu stouraji vsude jinde. Soucasne se vymezuji vuci vsem, to je opravdu konstruktivni.
Pravda je, ze uz stacili zklamat vsechny strany. Jeden uz ani podle programu nesouhlasi s zadnou stranou. Tak co teda volit? Ja to aktualne netusim. Pravda je ta ze Babis aspon rozhybal veci u kterych se driv cekalo zda se to neudela samo, zda spravnym smerem to uz je jina.

Jan Šindelář
Admin

Nepodsouvejte nám, že chceme dosáhnout nějakého „kýženého efektu“. Pouze komentujeme aktuální dění v rezortu, který nás zajímá. A budeme tak činit i dál bez ohledu na politické tričko osazenstva. Ať si každý volí, koho chce, podle svého vědomí a svědomí.

Jiří Smetana
Host
Jiří Smetana

Tomu opravdu věřím, když Jan Sůra odešel z jedné práce kvůli Andreji Babišovi…

Jan Sůra
Admin

Odešel jsem po kauze Přibil, kdy se naplno ukázalo, že to s tím nezasahováním do médií není tak žhavé i kvůli tomu, kam personálně vedení redakce směřovalo. Udělal bych to samé, kdyby na pozici majitele byl politik z jakékoliv jiné strany.

Jan Šindelář
Admin

A teď může psát svobodně glosy a kritizovat, koho chce 🙂

Jiří Smetana
Host
Jiří Smetana

🙂 pokud mu to projde u toho, kdo ho teď platí tak určitě 🙂 …ale to už není diskuze k tomuto článku.

Soukromý kůň
Host
Soukromý kůň

Nic nezakazuji, jen mi tyhle nadpisy přišly jako trend poslední doby (nejen k dopravě), nedává mi to moc smysl a asi jsem se k tomu potřeboval někde vypsat, toť vše. Už radši mlčím.

Mirda
Host
Mirda

Správně a hezky jste to napsal!

Miro
Host
Miro

Třeba se vrátí Ťok, už je určitě odpočatej, ví jak Babiš funguje, do voleb by mohl vydržet, ať už budou kdykoliv:-)
Co vlastně nyní Ťok dělá?
Ať už to bude kdokoliv, určitě ho Babiš bude prezentovat jako velkého odborníka který všechno popožene dopředu, tož se nechme překvapit.

Pes
Host
Pes

A ví tu někdo proč Babiš vyzval k odchodu Čočka? Jediného náměstka schopného zastupovat MD na mezinárodních jednáních…

libor
Host
libor

asi je schopnej, tak musí jít taky…

Jan Sůra
Admin

Na tiskové konferenci říkal něco o „jeho dnešním chování“. Z toho bych usuzoval, že si Čoček nenechal zcela líbit běžný projev premiéra.

Martin
Host
Martin

Mohlo se stát, že Čoček postup SFDI obhajoval příliš nekriticky, když jeho manželka tam dělá ředitelku. Zrovna jeho by byla na MD škoda. Nicméně, stejným způsobem bylo odtama vyhozeno už hodně schopných lidí (nebo odešli sami), tudíž nic nového pod sluncem. Konečně, s tím materiálem, který tam dělá referenty, vedoucí a ředitele, je úplně jedno, kdo bude dělat ministra nebo náměstka. Ta instituce je personálně vybavená tak nejvýš na rozhodování o trojkolkách, na víc nemá lidi a se služebním zákonem je tuplem nesežene.

xyz
Host
xyz

Vůbec je zajímavé, že právník Kremlík byl do funkce ministra dopravy jmenován prezidentem (dle ústavy: ministra jmenuje prezident na návrh předsedy vlády). Vždyť přece neměl kvalifikaci v oboru (srov. s kauzou „Šmarda a ministerstvo kultury). 🙂

Aneb když dva dělají totéž… 🙂

Kubrt
Host
Kubrt

Aniž bych chtěl pledovat za styl prezidentovani Miloše Zemana nebo ministrování Vladimíra Kremlika, dovolím si upřesnit: Michalu Šmardovi byla prezidentem (tedy formálně) vyčítana absence vysokoškolského vzdělávání a zkušenosti z kultury. Kremlik má oboje, pracoval na MD a na letišti. Všichni vidíme, že úspěch ve funkci mu to nezajistilo. Osobně nejsem stoupencem modelu, že ministr dopravy musí mít zkušenosti s „hazenim veksli v Tanvaldu“. Důležitější jsou osobnostní předpoklady jako schopnost orientace, čuch na lidi, schopnost přesvědčit druhé atd.

David
Host
David

Kubrt: „Hazeni veksli v Tanvaldu“ – narážka na Jindřicha Berounského? 😉

Původní Pražák
Host
Původní Pražák

Aniž bych se chtěl Babiše zastávat, je otázka, jestli celá ČR má vůbec někoho, kdo by zvládnul MD a podřízené organizace pořádně provětrat. Vždyť je to tragédie, co pamatuju. Mozna tak najmout nějakého zahranicniho trenéra…

Anonym ze severu
Host
Anonym ze severu

Někdo by se v republice jistě našel, spíš takoví schopní (v pravém slova smyslu!) lidé nechtějí jít do politiky… A já se jim vůbec nedivím.

eLKá
Host
eLKá

Ano, ale nevidím jako řešení celé MD „hodit na krk“ člověku, který už kočíruje jiný ansámbl velmi podobných kvalit (totiž MPO).
Nedělejme si iluze, ty vládní úřady jsou jeden jako druhý a jen velmi promyšlený postup zvolené vlády s tím může hnout.
Potíž je, že poslední vláda, která s tím něco opravdu dělala, byla to Topolánkova a místo toho, aby politické špičky všech stran využily čas, kdy nebyly vytíženy každodenní vládní rutinou a připravily pořádnou reformu celé veřejné správy, tak se „hezky“ vzájemně hádaly a do voleb šly s oprášenými hesly z minula.
Takže potom stačilo najet na „všichni kradnú (iba ja čerpám)“…

Mirvald
Host
Mirvald

Myslím si, že dobrám ministrem by bylk bývalý ředitel ČD Ing. Kurucz.

ythomas_ct
Host
ythomas_ct

Dobrý, no. A koho (a na jak dlouho) tam máme dál? Osobně bych měl jeden tip. Co třeba iniciátor takových těch úplně nejvíc zásadních (a nebál bych se říct až strategických) změn v české dopravě, jakými jsou přejmenování SŽDC na SŽ (já vim, že se to nemá používat) či pardubického letiště na „východní Prahu“? :o)

Frantisek
Host
Frantisek

Tip nebo vtip? 🙂