egoe-plus
Automobily

Francie zpřísnila tresty za používání telefonu při řízení, policie za to může odebrat okamžitě řidičský průkaz

Telefonování za jízdy. Foto: ÚAMK
Telefonování za jízdy. Foto: ÚAMK

Francouzským motoristům nově hrozí vyšší postihy za porušení dopravních předpisů, pokud u toho zároveň používali telefon. Podle nových opatření jim může být téměř okamžitě odebrán řidičský průkaz, za volant nebudou moci usednout v některých případech až jeden rok. S odvoláním na francouzské úřady o tom informovala agentura AFP.

Mezi přestupky, které se v případě manipulace s telefonem od pátku posuzují přísněji, patří mimo jiné neudání změny směru světelným signálem, přejetí přes plnou čáru, porušení povolené rychlosti, nebezpečné předjíždění, nebo nedání přednosti chodcům.

Do 72 hodin po zadržení pak francouzské úřady mohou neukázněnému řidiči až na půl roku pozastavit platnost řidičského průkazu, v případě požití alkoholu či drog i na rok.

Manipulace s telefonem za jízdy je podle francouzského úřadu pro bezpečnost na silnicích zodpovědná za jedno z deseti zranění při dopravních nehodách a zvyšuje riziko nehody až třikrát.

ČTK

23 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Honsa

79%cechu telefonuje. Simsuje nebo kouka na porno. Jizda v Cesku je hnus

Eduard

Chápu, že telefonování za volantem není věc, která by zrovna přispívala k bezpečnosti provozu. Ale myslím si, že stejně nebezpečné je se bavení se spolujezdcem, jezení, pití či ovládání automobilu multimediální rozhraní. Přijde mi to jen a jen zbytečná buzerace slušných lidí. Jde vidět, že stát místo, aby udělal pořádek s lidmi, kteří tam dělají bordel, tak se snaží hojit na někom, kdo se nechá, kdo je snadným terčem a zdrojem příjmu.

Student DR

U nás bych sebral řidičáky za úmyslné přejetí přejezdu ve výstraze…

René

A co u nás. Máma s dětském a v jedné ruce volant a v druhé mobil. Nebo řidič střední generace co jede přes tři pruhy v pravo a hned zase vlevo bez blinkru. Nebo důchodce co na kruháči zapomíná bliknout

Honsa

Ten blinker je to nejmensi

www.milosvillage.com

Za alkohol a drogy doživotní zákaz!

Nekdo

A pak Vam dobry kamarad neco nekam nasype a uda…

Halamus

Anebo „odmítnete“ vyšetření na drogy.
http://dfens-cz.com/odmitnuti-zkousky-na-drogy-trebic-style/

robert

To by chtělo zavést i u nás.

Leden

Snadno zneužitelné k policejní šikaně „nepohodlných“ osob.

Tomáš Gottschalk

Francouzi byli vždycky dementní.

Honza

Lidi co fotí selfie za jízdy jsou dementi.

Jan Sova

Holt ne nadarmo jim každý z dopravního oboru kdo tam jezdí říká „Kryšoti“.
Neznám jejich právní prostředí, ale určitě nebude jako u nás. Tam si nikdo na kryšota nevyskočí….

Karlos

že jsou francouzi dementi to souhlasím, ale zákon je v pořádku. dneska stojí handsfree pětistovku tak proč mít telefon v ruce

René

A vy jste taky Francouz

Honsa

Cesi jsou vyvojove asi 150 let za francouze. Sorry

Hanzi

Dnes každé již trochu schopnější auto umožňuje ovládání telefonu aniž by se ho řidič jakkoliv dotýkal a pouze volí tlačítky většinou na volantu, zatímco telefon samotný je hozený někde v batohu na sedačkách. Ano neplatí pro Felicie ATP, ale s tou zas cesta do Francie nebude to nej.

Jan Chroust

Jak si přes HF napíšu SMSku? To by mne docela zajímalo.

Karlos

on se dá text jednoduše nadiktovat do té zprávy…

PetrM

je úplně jedno jestli je telefon v ruce nebo v batohu, pozornost od řízení odvádí v obou případech

R2R2

V novych autech stale vice veci nastavovanych pres dotykove displeje, stale propracovanejsi infotainment systemy odvadejici ridicovu pozornost, proti tomu cim dal tim prisnejsi tresty za telefon, priznam se, ze soubeh techto dvou trendu je mimo me chapani.

libor

taktak, nevím, co je až tak zlého, když vezmu telefon, přijmu hovor a řeknu pár slov a zahodím. Ano jsou jiné situace jako psaní zpráv, focení apod… Jinak obecně telefonování (i bez držení telefonu) neberu při řízení jako moc vhodné, hlavně když někdo vede dlouhé rozhovory na těžká témata, pak pozornost jde často stranou. Já se občas odmítám bavit i s ženou, když se chci pekelně soustředit na cestu…

Greta

Zapněte si hlasové ovládání a nemusíte se hrabat v Infotainmentu,.