Flixbus odhalil ceny na linky po Česku. Bude levnější než RegioJet

Autobus Mercedes, foto: FlixBusAutobus Mercedes, foto: FlixBus

Cestující na dálkových linkách mezi Prahou a některými krajskými městy čeká od poloviny srpna a začátku září zlevnění jízdenek. Na

Cestující na dálkových linkách mezi Prahou a některými krajskými městy čeká od poloviny srpna a začátku září zlevnění jízdenek. Na tuzemský trh vnitrostátních autobusových linek vstupuje výrazně společnost FlixBus. Její ceny jsou nižší, než v případě RegioJetu nebo Českých drah, které dosud spojení na těchto trasách ovládají.

FlixBus nové linky představí oficiálně ve čtvrtek v Praze, v rezervačním systému ale už začal nabízet jízdenky na nové spoje. Od 17. srpna začne jezdit dopravce z Prahy do Brna, Karlových Varů a Českého Krumlova, o dva týdny později do Liberce a Plzně. O expanzi FlixBusu jako první informoval minulý týden portál Zdopravy.cz

Ceny v rezervačním systému ukazují, že FlixBus bude v řadě případů levnější, než konkurence, někdy ale dražší. Dopravce nemá jednotnou cenu, ceny se liší u některých destinací podle toho, kdy autobus jede. Vyšší ceny jsou ve špičce, tedy například v pátek odpoledne. Firma zatím nezveřejnila ceny, za které bude lístky prodávat v autobuse, ty bývají obvykle dražší. Různé ceny v jeden den či během týdne mohou některé cestující odradit, stejně jako rezervační systém. FlixBus nemá zatím systém s kreditovou jízdenkou jako RegioJet nebo České dráhy a každý nákup se tak musí platit kartou zvlášť. Jízdenky se obvykle dají stornovat do 15 minut před cestou za poplatek 25 korun. Jízdenky do FlixBusu se prodávají bez místenky, cestující si místo vybírá sám přímo v autobuse.

V případě exponované trasy mezi Prahou a Brnem, kde v autobusech vládne Regiojet, bude FlixBus často levnější: jeho jízdenky začínají na 149 korunách, zatímco RegioJet má základní cenu 165 korun u kreditové jízdenky. FlixBus ale nabízí ve špičce jízdenku za 169 korun. Některé spoje jsou ještě dražší, protože jde o dálkové trasy dál za hranice a dopravce si nechce příliš vyprodat kapacitu jen pro úsek Praha – Brno. Systém i nadále umožňuje koupit si i poněkud bizarní jízdenku z Prahy do Brna s přestupem ve Vídni za více než 800 korun a sedm hodin na cestě.

Na trase mezi Prahou a Brnem chystá FlixBus největší expanzi. Má v plánu až 21 párů denně mezi autobusovým nádražím Florenc a brněnským Grandem. Většina spojů jede každý den, nejčastěji odjíždí z Prahy v čase, kdy nejede RegioJet, tedy ve čtvrt a tři čtvrtě.

Mezi Prahou a Karlovými Vary (až patnáct spojů denně, ale často s omezeními jen na některé dny), kde má rovněž RegioJet u autobusů téměř monopol, bude jezdit nejlevněji za 129 korun, do Českých Budějovic za 119 korun a dál do Českého Krumlova za 149 korun. V jízdním řádu na jih je celkem 29 párů spojů, většina z nich je ale naplánována pouze na víkend. Část autobusů jede z Florence a Roztyl přes Tábor, část přes autobusové nádraží Na Knížecí a Písek.

Od 3. září pak Flixbus vstupuje na trasu Praha – Liberec, kde začíná na ceně 79 korun a deset párů vnitrostátních spojů denně. V případě spojení Praha – Plzeň začíná ceník na 69 korunách.

ČD odjezd hned / v předprodeji RJ u autobusu / eshop FlixBus
Praha – Brno 219/199 135 vlak, 210/ 165 bus 149
Praha – Karlovy Vary 169/159 165/145 129
Praha – Plzeň 105/95 100/80 69
Praha – České Budějovice 165/159 155/139 119
Praha – Liberec 119/109 85 nebo 90/95 nebo 100 79
Praha – Český Krumlov 199/189 195/185 149

Cestující tak na pěti trasách po Česku čeká větší výběr dopravců a možná i další zlevnění. Zejména RegioJet nemůže ale v případě trasy do Karlových Varů nebo Liberce jít s cenou pod FlixBus, protože by zneužil své dominantní postavení.

Další detaily včetně informací, jaké autobusy FlixBus nasadí, zveřejní firma zítra.