Autobusy Zprávy

FlixBus na dálkové rakousko-polské lince obslouží Šumavu, nabídne i přímé spojení na Ukrajinu

Autobus společnosti FlixBus. Foto: FlixBus
Autobus společnosti FlixBus. Foto: FlixBus

Autobusová společnost FlixBus spustí zítra nové každodenní spojení mezi polskou Vratislaví a rakouským Salcburkem. Linka povede přes šumavský hraniční přechod Strážný, zelené autobusy přitom na Šumavě hned několikrát zastaví: ve Strakonicích, Volyni, Čkyni, Vimperku, Kubově Huti a Horní Vltavici.

„Strakonice a Vimperk nemají jako regionální města žádné přímé vlakové spojení s Prahou. Nové spojení přináší alternativní možnost dopravy do hlavního města, ale i příležitost k výletům do Rakouska, Německa nebo Polska. Zastávky v Kubově Huti poblíž Boubínského pralesa a v Horní Vltavici zase mohou využít Pražané v rámci víkendových cest,“ sdělila mluvčí FlixBusu Martina Čmielová.

Spoj FlixBusu ve směru Šumava bude opouštět pražské nádraží Florenc každý den v 15.00, ze Strakonic odjede v 17.00, z Volyně v 17.14, Čkyně v 17.25, Vimperka v 17.38, Kubovy Huti v 17.50 a z Horní Vltavice v 17.56. Mezinárodní linka pak zastaví ve Freyungu (18.25) a Pasově (19.05) a na konečnou do Salcburku přijede ve 21.30. Opačně budou autobusy vyjíždět ze Salzburgu v 8.00, z Pasova v 10.25, Vimperka v 11.57, ze Strakonic v 12.35, do Prahy dorazí ve 14.30. Dále pak budou pokračovat přímo do Vratislavi.

Počínaje 19. srpnem pak FlixBus začne jezdit třikrát týdně z Prahy přes Hradec Králové i na Ukrajinu, konkrétně do měst Kyjev, Žitomír, Rovno a Lvov. Linku zajistí ukrajinský autobusový dopravce Gunsel.

Autobusy budou opouštět Florenc každou středu, pátek a neděli v 7.30, z Hradce Králové odjedou v 9.30, do Lvova přijedou v 00.20, do Rovna v 3.30, do stanice v Žitomíru v 6.20 a na konečnou do Kyjeva dorazí v 8.30 ráno. Na cestu zpět vyjedou v pondělí, středu a pátek ve 14.00, ze Žitomíru v 16.10, z Rovna v 19.00, ze Lvova v 22.10. Do Hradce Králové přijedou následující den v 11.00 a na konečnou do Prahy v 13.00 hodin.

Z velkých tuzemských dopravců jezdí pravidelně na Ukrajinu například Leo Express, který jezdí do Lvova. Jeho autobusový spoj navazuje na vlak do Krakova. Mezi Prahou a Kyjevem jezdí řada menší autobusových dopravců z Česka i Ukrajiny.

tagy
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Tlapkova Patrola
Host
Tlapkova Patrola

Vyuzit linku pro polsky gastarbeitery k vnitrostatni preprave po CR, to bude vyzadovat od cestujicich hodne tolerance. Znam tyhle domu se vracejici delnasy z letiste v Lutonu a sedet bych vedle nich nechtel.

Hans
Host
Hans

Takhle to vypadá když nekdo dostane neomezený rozpočet, mapu a úkol dělej nové linky. Úplně vidím to plánování, je hele tady je taky nějaký město, tak pojedeme tam. Aha, nevyšlo no nevadí, napíšeme to Němcům do ztráty a mrknem na mapu znova. Je tady je Miláno, město jak kráva a tady Varšava, taky město jak cip, cestou musíme přes Prahu, jsme Česká pobočka. Linka hotová, jdem na oběd.

Leoš Konečný
Host
Leoš Konečný

Asi tak nejak, to se to podnika. Ale koule mit na to byt skutecne dopravcem, vlastnit nejake autobusy a to nejhorsi – zamestnavat lidi, to nemaji.

kakov
Host
kakov

obecně se jejich vymýšlení linek vymyká všem dosavadním směrům v bus dopravě, ale za největší problém považuji, že Flixbus ty linky vymýšlí asi jako vlakové spoje před 50 lety. Pojedu dlouhou trasu apo ceste budu pobírat místní frekvenci, to je v bus dopravě problematické:
1) pro cestující PL-AT jsou výlety přes Prahu a Šumavu zbytečným zdržováním
2) pro dopravu Praha-Šumava jsou nicmoc časy a nezaplatí tak dlouhou linku
3) mohou být kapacitní problémy pobrat všechny druhy frekvencí (místní, vnitro, meznárodní)
4) pro spojení PL-ČR + ČR-AT je jednodušší dvě kratší linky

Alf
Host
Alf

Jinak Praha – Pasov tudy jezdil i RJ, dokonce v lepší poloze ráno z Prahy, ale kasovní trhák to nikdy nebyl, tak to zrušil ještě před příchodem Flixu.

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

„Zastávky v Kubově Huti poblíž Boubínského pralesa a v Horní Vltavici zase mohou využít Pražané v rámci víkendových cest,“ sdělila mluvčí FlixBusu Martina Čmielová.“
No, nevím: na víkend s minimálně jedním noclehem na Šumavě možná, ale pro zpáteční cestu je ta časová poloha nesmyslně časná – pro Čechy logická by byla tak o 5 – 6 hodin později, ale to už by pak nevyhovovalo cestujícím do Vratislavi. A pak bude asi také podstatné, jaké bude vnitrostátní jízdné …

Leoš Konečný
Host
Leoš Konečný

Tak apni Cmielova obecne placa naucene kraviny. Driv se k tem nesmyslum vyjadroval ten jejich hloupy Prouza ale ted asi nema cas, kdyz musi vymyslet, jak tem investorum utratit dalsi penize v tomto hloupem projektu

Bpee
Host
Bpee

To je krásné jak ta tisková mluvčí záměrně zmínila to „vlakové spojení“ s Prahou. Ono totiž autobusové spojení s Prahou existuje, ale to se holt nehodí do krámu, protože by to už neznělo tak dobře…

Frantisek
Host
Frantisek

Není vlak, musí jet více autobusů. Mně to zní celkem logicky, na rozdíl od víkendové cesty v těch časech. Holt Praha – Pasov, a zastaví ještě cestou, kde mohou nabrat nějaké lidi. Škoda jen, že není lepší to železniční spojení, na tyhle vzdálenosti.

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

„Škoda jen, že není lepší to železniční spojení, na tyhle vzdálenosti.“
Jistě – ale kudy? A také kam všude, když třeba do Strážného (nebo na Kvildu či mnohde jinam na Šumavě) koleje nevedou?

kakov
Host
kakov

no pokud by jste se v bus dopravě orientoval, tak by jste věděl, že zrovna spojení Strakonic s Prahou je dobré, několika dopravci a Flixbus tímhle spojem díru do světa neudělá (z hlediska Strakonicka), Vimperk (a ostatní vnitro tímhle směrem) má také slušné spojení s Prahou,
prostě ten vlak je fakt takovej marketingovej blábol…..

BoBo
Host
BoBo

Z Prahy odjedu v 15:00, dojedu na Šumavu skoro za tmy a zapadnu do nějakého penzionu. V sobotu tůra po kopcích, další nocleh a v neděli po snídani do Prahy? Takhle si spojení pro víkendové cesty na Šumavu nepředstavuji…

Jan Tichavský
Host
Jan Tichavský

Zajímavé že někdy před rokem nebo kdy to bylo jezdil Flixbus na Ukrajinu snad denně klasickou cestou Praha-Brno-Ostrava-Krakov-Lvov až Kyjev. Jezdili to autobusy Umbrella, pak to nějak zrušili a dnes je jediná cesta z Německa přes Polsko, Flix dnes ve vyhledávání nabídne z Prahy do Kyjeva zajížďku přes Drážďany. Zajímá mě jak dlouho se udrží nový dopravce Gunsel. Když se podívám na ceny, tak na příští týden je ještě promo za 125 Kč, ale dál se zdá být běžná cena 2379 Kč a tím nikdo nepojede, protože těch ostatních asi deset dopravců kteří to jezdí i častěji to mají za… Číst vice »

Jan Tichavský
Host
Jan Tichavský

A to jsem ještě zapomněl zmínit Leo, který to dává celkem pohodlnou kombinací vlak+autobus do Lvova i pod tisíc Kč, dále pak lze zase lůžkem ukrajinských železnic.

Leoš Konečný
Host
Leoš Konečný

To nevadi, dyt tem chytrym hlavam z Mnichova o nic nejde, oni to prece neplati. Na to dojede ten chudak dopravce az pred krachem zjisti, ze pro zelenou zrudu jezdit je traga