Autobusy

FlixBus expanduje v Polsku. Červené autobusy PolskiBus zmizí, přemalují je na zeleno

PolskiBus má ve flotile hlavně autobusy značky VahHool. Foto: PolskiBus
PolskiBus má ve flotile hlavně autobusy značky VahHool. Foto: PolskiBus

Společnost FlixBus výrazně rozšíří svůj byznys za hranicemi. V pondělí oznámí spolupráci s největším polským dopravcem na vnitrostátních dálkových linkách, společnosti PolskiBus. V praxi by měly autobusy pod značkou PolskiBus zcela zmizet a přejít pod síť FlixBus.

O transakci informoval polský server InfoBus.Pl. Flixbus oficiálně zatím transakci nekomentuje, vše má oznámit v Polsku na tiskové konferenci v pondělí.

Za PolskiBus stojí skotský podnikatele Brian Souter, pod kterého patří například velká dopravní skupina Stagecoach. PolskiBus vyjel poprvé v roce 2011, zaujal především agresivní cenotvorbou, kdy řadu jízdenek nabízí za jeden zlotý. Znají ho i čeští zákazníci, má několik linek mezi polskými městy a Prahou.

PolskiBus patří k největším hráčům mezi dálkovými dopravci v Polsku, ve flotile má přes 100 autobusů, hlavně patrových VanHool. Červené autobusy čeká přemalování na zelenou korporátní barvu Flixbusu. Ten v Polsku už působí, ale zatím hlavně u mezinárodních linek.

Akvizice zavedených dopravců je pro Flixbus jistou cestou, jak rozšířit svůj byznys. V Česku jednal s RegioJetem, nakonec se ale nedohodli a oba dopravci teď válčí o cestující.

9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
asdf

Jinak se nám v Evropě schyluje k něčemu podobnému, jako v USA, kde taky jezdí skoro výhradně jen Greyhound. Sice jsou tam i delší autobusoví dopravci jako Bolt bus, ale ti operují jen na omezeném území.
Stejně tak bude za chvíli jezdit v Evropě asi jen Flixbus a pár regionálních dopravců.

jančurobijci

Někde jsem četl, že chce Flixbus i do USA.
Třeba nastane souboj zelených proti ještězelenějším:-)

Jinak si taky raděj přeji více konkurence…

asdf

Ještězelenějším? Autobusy Greyhoundu jsou modré 🙂

jančurobijci

Tak to beru zpět. Já myslel, že to jsou taky zelení mužíci 🙂

asdf

Dost bych pochyboval, že by Jančura prodal RegioJet Flixbusu. Jednat asi sice mohli, ale podle mě Jančura ani nepočítal s tím, že by se na něčem dohodli.

Aslanex

Podle dřívějšího rozhovoru s Jančurou probíhala jednání o spolupráci, ale Flix nebyl ochotný přistoupit k žádné jiné spolupráci, než kompletně přemalovat všechny autobusy RJ na zeleno.

Lojza

Za chvíli spolknou Lux Extres Estonia a to bude totální konec. Zelenat se bude všude.

jančurobijci

Nemá už víc linek přes Brno, než z Prahy?
Např. Vídeň – Brno – Ostrava a dál do Polska.? Nevím, se ptám.

Ale jinak skoro nic proti Praze :-))

Vojta

Má. Minimálně už letos na jaře jsem zaznamenal nabídky typu Brno – Katowice za 1 zł na lince asi Vídeň – Varšava.