LOT 3a leaderboard

FlixBus a Leo Express ukončili spolupráci, už si více konkurují

Souprava Stadler Flirt dopravce Leo Express. Foto: Jan SůraSouprava Stadler Flirt dopravce Leo Express. Foto: Jan Sůra

Jen rok a půl vydržela spolupráce tuzemského dopravce Leo Express a společnosti FlixBus. Největší evropský autobusový dopravce prodával místa hlavně

Jen rok a půl vydržela spolupráce tuzemského dopravce Leo Express a společnosti FlixBus. Největší evropský autobusový dopravce prodával místa hlavně ve vlacích Leo Express, který naopak nabízel návaznost svých vlaků na některé trasy FlixBusu.

Konec spolupráce potvrdily obě firmy, blíže ho ale příliš nekomentovaly. Obě firmy začaly prodávat vzájemně jízdenky na určitá spojení v lednu 2016. V praxi nabízeli například s jedním přestupem na jedné jízdence spojení z Moravy do Německa. Vlakem jel cestující do Prahy, pak přestoupil na autobus FlixBusu do Německa. FlixBus kvůli tomu začal některé autobusy posílat například na pražské hlavní nádraží k vlakům Leo Express.

„Se společností FlixBus jsme skutečně formálně současnou smlouvu ukončili. Nadále však lístky na FlixBus spoje prodáváme na našich pokladnách,“ řekla mluvčí Leo Express Kateřina Veitová. „Spolupráce skončila v červnu letošního roku,“ potvrdila mluvčí FlixBusu Nina Göbbels.

Obě strany neuvedly důvody rozchodu. Jedním z nic ale může být velká expanze FlixBusu v Česku, která se dotkne i Leo Expressu. FlixBus spouští například autobusové spojení do Českých Budějovic a Českého Krumlova, kde už Leo Express autobusy jezdí.

Leo Express byl jedním ze dvou železniční dopravců, s kým FlixBus spolupracoval. Stále ještě běží spojení FlixBusu s rakouským WestBahnem. Důvodem pokračování je i fakt, že pro FlixBus i jiné dopravce je velmi těžké kvůli obstrukcím úřadů vstoupit na trh dálkové vnitrostátní autobusové dopravy v Rakousku. Proto raději vozí lidi po Rakousku vlakem WestBahnu a dál je pak napojuje na své autobusy například v Linci, Salcburku nebo Vídni.

FlixBus má zaregistrovanou značku FlixTrain, což vede ke spekulacím, zda se sám nechystá do železniční dopravy. Spolumajitel firmy André Schwämmlein ale v rozhovoru pro server Zdopravy.cz uvedl, že podobných značek začínajících slovem Flix má registrováno několik. Zájem o železnici nevyloučil, ale podle něj není vstup na koleje zatím aktuální.