Finská dcera Škody dodá vagony finským drahám za 1,4 miliardy

Dceřiná firma Škody Transportation, finský Transtech, dodá celkem dvacet nových vagonů Finským státním drahám. Dopravce využil opci z kontraktu z

Dceřiná firma Škody Transportation, finský Transtech, dodá celkem dvacet nových vagonů Finským státním drahám. Dopravce využil opci z kontraktu z roku 2015, hodnota dodávky je téměř 1,4 miliardy korun.

„Výroba nových vozů začne v příštím roce, předávání plánujeme postupně od roku 2019,“ uvedl viceprezident Škody a předseda představenstva Transtechu Zdeněk Majer.

Finské státní dráhy získají dvacet dvoupodlažních vozů označených jako model Ed, které jsou vybaveny 113 sedadly pro cestující v obou podlažích a v koncovém oddílu. Vagony jsou tlakotěsné a určené pro maximální rychlost 200 kilometrů v hodině.

„Finská osobní vnitrostátní železniční přeprava pokračuje ve výrazném růstu. V průběhu tohoto roku se počet přepravených osob zvýšil o téměř deset procent, na většině hlavních tras dokonce o dvacet procent. Významnými investicemi do rozšiřování kapacit chceme umožnit další růst železniční dopravy i v budoucnosti,“ uvedla v tiskovém prohlášení viceprezidentka finského dopravce Maisa Romanainen. Podle ní finská infrastruktura už nedovoluje přidávat ve špičkách další vlaky, cestou je proto navyšování kapacity stávajících vlaků.

Finské dráhy využívají zmíněné vagony od roku 1998, celkem jich na tamních kolejích jezdí 270. Transtech, který vznikl v roce 1985, je největším výrobcem kolejových vozidel ve Skandinávii. Škoda ho koupila před dvěma lety.

Na finském trhu je Škoda přítomna i jako dodavatel tramvají pro Helsinky, kde získala kontrakty za zhruba čtyři miliardy.

Tagy Škoda Transportation Transtech vagony
1 komentář