FedEx převzal první čistě nákladní ATR. Začne létat z Irska

ATR 72-600F v barvách FedEx. Foto: ATRATR 72-600F v barvách FedEx. Foto: ATR

Letadlo míří především do segmentu přepravy balíků a menších zásilek, vejdou se do něj ale i standardně velké palety a kontejnery.

Společnost FedEx Express dnes převzala první turbovrtulové letadlo od společnosti ATR, které bylo od počátku vyvinuto jako nákladní. Model ATR 72-600F vstupuje do provozu, kdy letecká nákladní doprava zažívá velký rozmach.

FedEx nové letadlo zařadí do flotily ASL Airlines Ireland, která pro FedEx Express létá s letadly ATR už dvacet let. Létat bude z irského letiště Shannon. Dosud šlo ale vždy o přestavby z osobního na nákladní letadlo, nový typ je od začátku vyroben jen pro přepravu carga.

Po světě už létá zhruba 130 takových přestavěných letadel. ATR věří, že s novým typem uspěje i díky velmi rostoucímu trhu e-commerce, tedy přepravě menších zásilek od různých e-shopů. Letadlo především míří do segmentu přepravy balíků a menších zásilek, vejdou se do něj ale i standardně velké palety a kontejnery.

Do prostoru letadla lze umístit 75 kubíků nákladu o hmotnosti až 9 tun. Trup vyrobila společnost Leonardo, jeden z akcionářů ATR, ve svém závodě v Neapoli. Montáž celého letadla probíhala v závodě ATR v Toulouse.

Nákladový prostor ATR 72-600F. Foto: ATR

Nákladový prostor ATR 72-600F. Foto: ATR

FedEx si v roce 2017 objednal 30 letadel s opcí na dalších 20. FedEx má objednané i další menší nákladní letadlo: SkyCourier od Cessny. To absolvovalo první let v květnu letošního roku.

Nákladní doprava je v posledních měsících jediným segmentem, který v letectví roste. Regionální nákladní stroje mají pomoci uspokojit především poptávku po rychlé přepravě zásilek zejména z různých e-shopů.

Tagy ASL ATR ATR 72-600F FedEx
5 komentářů