Fantova budova patří správě železnic, rozhodl soud

Vestibul Fantovy budovy s kavárnou. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářVestibul Fantovy budovy s kavárnou. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Právoplatným majitelem historické budovy pražského hlavního nádraží je Správa železniční dopravní cesty. Rozhodl tak ve středu Obvodní soud pro Prahu

Právoplatným majitelem historické budovy pražského hlavního nádraží je Správa železniční dopravní cesty. Rozhodl tak ve středu Obvodní soud pro Prahu 2, který se zabýval určovací žalobou společnosti Grandi Stazioni. Firma s italskými kořeny zpochybňuje loňský převod nádraží z Českých drah na SŽDC. Rozhodnutí je zatím prvoinstanční, společnost Grandi Stazioni se může odvolat.

Podle ní totiž převod nádraží „trpí vadami“, jelikož smlouva mezi ČD a SŽDC nemá dostatečně určenou kupní cenu a je proti evropským pravidlům o veřejné podpoře. „Z těchto důvodů máme vážnou pochybnosti, zda došlo k převodu,“ citovala ČTK advokáta Daniela Weinholda, kterého soud nakonec nevyslyšel.

SŽDC v tiskovém prohlášením verdikt uvítala a dodala, že jí soud (stejně jako druhému žalovanému Českým drahám) přiznal náhradu nákladů řízení. V běhu jsou ale i další žaloby. Italská firma podala žalobu na určení vlastnictví i u nové odbavovací haly, jinými žalobami se pak domáhá zhruba 1,5 miliardy korun jako náhradu investovaných prostředků a ušlého zisku. Správa železnic totiž firmu loni kvůli nesplnění termínu rekonstrukce z nádraží vykázala.

Tagy fantova budova Grandi Stazioni soud SŽDC
Žádné komentáře