Infrastruktura Železnice

Fantova budova na hlavním nádraží v Praze patří SŽDC, potvrdil soud

Praha hl.n., Fantova budova před rekonstrukcí. Foto: České dráhy
Praha hl.n., Fantova budova před rekonstrukcí. Foto: České dráhy

Společnost Grandi Stazioni ztratila další bod v sérii sporů o pražské hlavní nádraží se Správou železniční dopravní cesty. Městský soud v Praze dnes rozhodl, že historická Fantova budova patří SŽDC. Potvrdil tak loňské rozhodnutí první instance a odmítl odvolání, které podala Grandi Stazioni. Informaci přinesla agentura ČTK na webu České noviny.

Společnost Grandi Stazioni napadala převod budovy z Českých drah na SŽDC. Firma v žalobě žádala, aby soud určil, že nádraží stále patří ČD. Podle italské společnosti převod trpěl vadami, jelikož smlouva mezi ČD a SŽDC neměla dostatečně určenou kupní cenu a je proti evropským pravidlům o veřejné podpoře.

Právě Fantova budova se stala v roce 2016 jádrem sporu mezi SŽDC a Grandi Stazioni. Italové nestihli budovu opravit ve slíbeném termínu, načež je SŽDC z celého areálu nádraží vykázala. Grandi Stazioni přitom měla mít nádraží po opravě 30 let v pronájmu.

Obě strany vedou další tři soudní spory. Další žaloby Grandi Stazioni se týkají určení vlastnictví nové odbavovací budovy, náhrady škod a ušlého zisku. Celkem firma požaduje zhruba 1,5 miliardy korun.

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Václav

To pražské nádraží musí být slušný business, když se o to tolik derou.

ab

Grandi Stazioni udělali úplný h…o a ještě se budou odvolávat. Díky nim by ta budova tak akorát spadla. Ať jdou odkud přišli.