Letecké společnosti Letectví

Evropská komise schválila „sedačkovné“ pro portugalský TAP. V přepočtu 12 miliard korun za 3 měsíce

A330neo v barvách TAP Air Portugal po startu v Toulouse. Foto: Airbus
A330neo v barvách TAP Air Portugal po startu v Toulouse. Foto: Airbus
Podpora půjde formou státního úvěru, který nemusí dopravce splatit.

Letecká společnost Transportes Aéreos Portugueses (běžně známá jako TAP Air Portugal) může získat od vlády odškodné ve výši 462 milionů eur (zhruba 12 miliard korun) za to, že od druhé poloviny března do konce června loňského roku nemohla kvůli pandemii koronaviru vozit prakticky žádné cestující.

Jde o obdobu „sedačkovného“, které v Česku stát vyplatil zájezdovým dopravcům a po kterém neúspěšně volaly například Smartwings nebo České aerolinie. Podporu schválila Evropská komise, která o tom informovala v tiskové zprávě.

„Toto opatření pomůže společnosti kompenzovat škody, které kvůli pandemii utrpěla. Odděleně současně posuzujeme restrukturalizační plán pro tuto společnost,“ uvedla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Zatímco většina států EU pomohla dopravcům zárukami za úvěr nebo přímým kapitálovým vstupem do aerolinek, forma „sedačkovného“ není úplně obvyklá. TAP je státní portugalskou leteckou společností, na letišti v Lisabonu má více než poloviční podíl na trhu. Oficiálně bude podpora deklarována jako státní úvěr, který ale může být kapitalizován. Už loni Evropská komise schválila záchranný balíček ve výši 1,2 miliardy eur pro záchranu TAP.

Odebírat
Upozornit na
guest
13 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Peety

Tomu rikam jednotny pristup EU k pomoci aerolinkam…..

Tomāš

Tak to už by mohli vracet peníze za zrušené lety z loňska, ne?

Stony

To by jste byl asi prvni na svete:) Neslysel sem o nikom kdo by od TAPu dostal penize. Jen voucher + 10%. Sam mezi ne patrim 🙂

procvi

Známému zrovna tento týden od TAPu přišly peníze ze zrušené rezervace.

Stony

Stastny to clovek 🙂

Lukáš

Zas tak bych to nedramatizoval.. Posílali jsme na tap několik set rezervací a všechny poslané do konce roku jsou už vyrefundované. S letošníma zatím otálí.

Stony

Ja cekam na refundaci z kvetna minulyho roku, stejne jako zbylejch 12 lidi co melo se mnou letet:)

Stony

Jinak mam Tap rad:)

JUDr

Ale my pořád TVS a ČSA nic nedáme (kromě jedné 80% záruky za úvěr), škoda 🙁

poletucha15

80% zaruky na uver, kterej je v hodnote sotva jednoho letadla.

Pitr

A jen kvůli tomu, jakou Češi mají povahu. – závistivost, neschopnost přát úspěch druhým, na vše si stěžovat.. Je to fakt škoda ☹️

Honza

“TAP je státní portugalskou leteckou společností, na letišti v Lisabonu má více než poloviční podíl na trhu.” Opravdu je chcete srovnávat s TVS a ČSA?

Pepa

Osoba pana Neelemana nevadí?