Infrastruktura Silnice Stavebnictví

Eurovia zastaví dopravní stavby, podle ŘSD hrozí i další přerušení

Pokládka mikrokoberce. Foto: Eurovia
Pokládka mikrokoberce. Foto: Eurovia

Společnost Eurovia CS zastaví kvůli současné krizi kolem šíření koronaviru všechny své stavební práce v dopravě po dobu 14 dní. Sdělila to mluvčí společnosti Iveta Štočková. Firma staví například na D1. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) hrozí zastavení i dalších dálničních staveb. Další velká stavební společnost Strabag naopak bude ve stavbách zatím pokračovat.

„Aktuální opatření v ČR v souvislosti s Covid-19 mají vliv i na naše činnosti. V současné době nemáme k dispozici ochranné pomůcky pro naše pracovníky, kdy se na stavbách potkávají neustále desítky lidí, dodavatelů a různých subjektů a stavby se nacházejí ve veřejném volně přístupném prostoru,“ uvedla Štočková. Část pracovníků je podle ní v karanténě, další jsou na Slovensku, část je doma s dětmi. Nezanedbatelný podíl je navíc v rizikové skupině nad 55 let.

Zbývající pracovníky podle Štočkové vzhledem k vydaným opatřením nedokáže firma na stavby dopravit, když jsou omezené hromadné svozy i cestování mezi regiony. „Rovněž ubytování pro vzdálenější zaměstnance a stravování je velmi komplikované, stejně tak dodávky materiálů. Z těchto důvodů se interní krizový štáb vedení společnosti a odborů rozhodl s účinností od 18. března pro dvoutýdenní zastavení chodu celé společnosti na území ČR, které se týká jak kancelářských činností, tak činností na stavbách,“ doplnila Štočková.

Všichni zaměstnanci Eurovie podle ní budou v této době v režimu částečné nezaměstnanosti podle zákoníku práce, kdy zaměstnancům náleží náhrada mzdy ve výši 60 procent průměrného výdělku.

„Jde o mimořádné a pro nás zcela bezprecedentní opatření, které je v zájmu zachování zdraví všech našich zaměstnanců. Pevně věříme, že toto řešení nám pomůže překlenout těžké období a dodá nám všem síly pro maximální výkon na stavbách, jakmile se situace normalizuje,“ dodala Štočková.

Eurovia byla předloni podle výše tržeb na domácím stavebním trhu na druhém místě za Metrostavem. Tržby jí stouply meziročně o 13 procent na 16,7 miliardy korun. Hrubý zisk jí vzrostl o 14,6 procenta na 899,2 milionu korun. Eurovia na konci loňského roku 2018 zaměstnávala 2885 lidí, meziročně o 16 méně. Vlastníkem firmy je od roku 2006 francouzská Eurovia, která patří do světového koncernu Vinci. Firma vlastní rovněž 30 lomů, 25 obaloven, tři pískovny a jeden recyklační dvůr. V lomech předloni vytěžila 9,6 milionu tun kameniva, meziročně o 13 procent více.

Společnost Eurovia v dopravním stavitelství aktuálně pracuje například na modernizaci dálnice D1 v úsecích Koberovice – Humpolec nebo Mirošovice – Hvězdonice. Na dálnici D8 opravuje jedenáctikilometrový úsek u Litoměřic. Dále staví ve druhé etapě obchvat Chrudimi. V železniční dopravě patří mezi největší současné zakázky přestavba uzlu v Přerově. Před několika dny začala práce na modernizaci křižovatky Rádelský Mlýn na silnici I/35, kvůli které bude odříznut na více než rok od přímého napojení na Prahu Jablonec nad Nisou.

ČTK

22 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Kodl

Mam docela obavy ze Babisova stavebni ofensiva se pod tihou aktualni vyjimecne situace tento rok zcela zhrouti a nazpet se nepodari stavby restartovat, stejne jako po vladnuti Barty.

Eduard

Problém u nás není stavby fyzicky postavit, ale vyřídit ty všechny papíry kolem. Takže pokud se nyní některé stavby na čas zastaví není pro budování liniových staveb tak fatální jako kdyby se zastavil úřední šiml a díky čemuž propadla nějaká ta EIA. To by pak by skutečně vedlo k velkému zpoždění staveb.

Radovan Komínek

Pokud je podnikání dlouhodobě založeno na účasti subdodavatelských firem a pracovníků ze Slovenska a Ukrajiny, nedalo se nic jiného čekat. řeklo se choďte do práce a domů, ale zapomnělo se kdo do té práce chodí a kde má doma.

Pravdepodobnost

Jo no to joooo musime je ochranit proti pobytu na prazdnych silnicich.
Delat nasledne za plneho provozu bude zdrave.

jozka

A pritom si stacilo ten clanek precist…

Mirvald

Ještě že mám doma velkou zásobu brambor, které jsem vypěstoval.

Jarek

Já si naopak myslel, že party chlapů bydlících někde v prdelákovicích v unimobuňkách jsou ideálně izolovanou skupinou.
Stravování jim nesmírně rádi dovezou ze kterékoliv hospod v okolí. Musíte se víc snažit, pane správče…

Asd

Jestli spíš nepůjde o to, že kvůli uzavřeným hranicím tam pořádně nemá kdo dělat.

Palavan

Tak nám bylo na stavbě řečeno že rozhodnutí prý vydala Matka z Francie.Takže zítra nějaké zabezpečení stavby a od středy hotovo.

Mirvald

Čí matka? Pana generálního ředitele nebo majitele?

Palavan

Matka=nejvyšší vedení ve Francii.

Pravdepodobnost

V tom pripade byste se meli soudit. Dokonce i to zdravotni hledisko nejspis vyjde lepe za soucasne situace prazdnych silnic….

milanek

Ale to nejsou důvod pro částečnou nezaměstnanost, podle mě jim má Eurovia zaplatit 100% mzdy, tady nejde o omezení poptávky (tedy částečnou nezaměstnanost), objednatel stavět chce, ale zaměstnavatel nechce.

Pravdepodobnost

Jestli bude spor tak eurovia to projede na cele care. Matky u nas ani ve francii nemohou o sve vuli ukoncovat jakekoliv prace.

Stavet maji co, lidi delat chteji takze za plnou a jeste by jim stat mel dat palku za zpozdeni stavby.
Ted je prave idealni cas kdy delat dopravni stavby.

A kolik lidi asi umre kvuli praci v pretizenem provozu kdyz ted mohou delat temer bez ruseni.

Jiří Kocurek

Jasně, dovezou jídlo ze kterékoliv hospod. Když jsou _hospody_ _zavřené_.

kakov

však si ten svůj odkaz pořádně přečtěte:

přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb, s výjimkou provozoven, které neslouží pro veřejnost (např. zaměstnanecké stravování, stravování poskytovatelů zdravotních služeb a sociálních služeb, vězeňských zařízení); tento zákaz se nevztahuje na prodej mimo provozovnu stravovacích služeb (např. provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny), který může probíhat bez časového omezení,

sledovatel webu

To nic, to „abstrouhejte“ – to je zase jen klasicky hloupě provokuje ten zbrklý vševěd Kocurek ..

kakov

hospody nejsou zavřené ve smyslu, že nesmí vařit, ale ve smyslu, že nesmí docházet k hromadnému stolování, tudíž, pokud si někdo objedná 100 obědů denně, které si odveze jinam, určitě to hodně restaurací uvítá

Mirvald

Já si to také myslím. Jsou venku, na zdravém vzduchu. Tak proč?

Bartoloměj

Kolego, v buňkách na stavbě se už dávno nebydlí, dnes jsou různé ubytovny. To by se jinak odbory rychle ozvaly.

Leinad

Buňky na stavbách jsou běžné. I když slouží spíše jako zašívárna na pauzy, kancelář políra, místo kde se dá nabít mobil, a jenom občas pro vyspání mezi těsně následujícími směnami 😀