Erupce kamčatské sopky ohrožuje leteckou dopravu v okolí
Oblak popela nad sopkou Šiveluč podle údajů z družic dosáhl výše až 20 kilometrů nad mořem.
„Nebe je černé jako v noci,“ vylíčil situaci na místě zpravodaj ruského listu Kommersant. Sopka chrlí popel od šesti ráno místního času (20:00 SELČ).
Místní úřady uzavřely školy v okrese a naléhavě doporučily obyvatelům okolních vesnic, aby zůstali doma, protože popel je lidskému zdraví mimořádně škodlivý. Mrak popela se mezitím rozšířil desítky kilometrů kolem sopky: padání popela hlásí z obcí vzdálených 50–70 kilometrů od sopky. Kvůli statické elektřině v mraku je slyšet hřmění.
Oblak popela nad sopkou Šiveluč podle údajů z družic dosáhl výše až 20 kilometrů nad mořem. Sopečná aktivita však postupně slábne a erupce popela aktuálně dosahují výšky šesti kilometrů, napsala dnes nad ránem státní agentura TASS s odvoláním na kamčatskou pobočku geofyzikální služby Ruské akademie věd. Oblak popela momentálně míří na jih.
Šiveluč je jedna z největších a nejaktivnějších sopek na Kamčatce. Nachází se asi 450 kilometrů severovýchodně od jediného většího města na poloostrově, Petropavlovska-Kamčatského. Již v neděli sopka dvakrát vyvrhla sloupce popela.
Kamčatka, která leží v severozápadním cípu Tichého oceánu, patří k nejaktivnějším seismickým oblastem světa. Na poloostrově je kolem 200 sopek, z nichž devětadvacet je činných. Nejvyšší z nich, Ključevskaja, dosahuje výšky 4750 metrů. Mohutný vulkán v neděli rovněž chrlil popel. Odborníci vulkanologického institutu při Ruské akademii věd na Ključevské v neděli zaregistrovali až deset erupcí za hodinu.