LOT 3a leaderboard

easyJet části cestujících zlevní přepravu kufrů, pravidla pro zavazadla mění i další

Airbus A320 společnosti easyJet. Foto: easyJetAirbus A320 společnosti easyJet. Foto: easyJet

Letecká společnost easyJet je další velkou nízkonákladovou společností, která mění pravidla pro cestování s kufry. Už na konci října změnil

Letecká společnost easyJet je další velkou nízkonákladovou společností, která mění pravidla pro cestování s kufry. Už na konci října změnil svoji politiku Wizz Air, od ledna pravidla změní i Ryanair.

easyJet nově zavádí možnost cestovat s odbaveným zavazadlem do váhy 15 kilogramů za nižší cenu, než dosud s limitem 20 kilogramů. Současně firma zvýšila svůj limit u druhé cenové kategorie zavazadla z 20 na 23 kilogramů.

Pro řadu lidí tak cestování s odbaveným zavazadlem zlevní, cena za jednu cestu s patnáctikilovým kufrem bude začínat na 8,99 librách. Dosud začínala cena o pět liber výše. Poplatek za zavazadlo se liší podle délky trasy, nejvyšší sazba je 30 liber.

Téměř polovina odbavených zavazadel za poslední rok vážila méně, než 15 kilogramů. Současně ale cestující požadovali i vyšší váhový limit. Proto jsme se rozhodli pravidla změnit,“ řek Andrew Middleton z easyJetu. Změna se týká jen nových rezervací.

Nízkonákladové společnosti jsou průkopníky poplatků za odbavená zavazadla, nyní ale zjišťují, že se taková politika obrací částečně proti nim. Přibývá totiž lidí, kteří cestují nalehko jen s příručním zavazadlem, aby se vyhnuly výši poplatku za odbavený kufr. Ten může být někdy i dražší, než samotná letenka.

easyJet to nepřímo přiznává i v tiskové zprávě, kde nabídku odbavení patnáctikilogramového zavazadla uvádí hlavně jako výhodu pro ty, kteří se dosud snaží vše vtěsnat do příručního zavazadla.

Výnosy z dalších služeb k letence jsou přitom pro dopravce důležité, u zavazadel jim ale už nerostou tolik, jako v minulosti.

Už na konci října změnil politiku pro zavazadla Wizz Air, který zrušil své pravidlo vzít zdarma na palubu pouze minikufry a výrazně přiblížil akceptovatelnou velikost na rozměry jiných dopravců. Ryanair původně chtěl změnit pravidla už letos na podzim, nakonec odstartuje s novým ceníkem a podmínkami pro použití zavazadel až v lednu. Hlavní změna se týká přepravy zavazadel zdarma. Kabinové zavazadlo nově bude muset jít do nákladního prostoru (zdarma), pokud si cestující nepřilatí 5 liber za přednostní nástup. Současně firma zvýší limit na odbavené zavazadlo z 15 na 20 kilogramů.

Tagy easyjet Ryanair Wizz Air zavazadla
Žádné komentáře