Dvě otvíračky na D3 vyšly na 420 tisíc. Je to moc, říká expert

Otevření D3 u Veselí nad Lužnicí. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářOtevření D3 u Veselí nad Lužnicí. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Kolik stojí slabá půlhodina proslovů a rituálního tance s nůžkami kolem slavnostní pásky na dálnici? Odpověď dávají dvě smlouvy Ředitelství

Kolik stojí slabá půlhodina proslovů a rituálního tance s nůžkami kolem slavnostní pásky na dálnici? Odpověď dávají dvě smlouvy Ředitelství silnic a dálnic se společností 4ALL Production, které se týkají dvou nedávných otvíraček na dálnici D3. Smlouvy se aktuálně objevily ve veřejném registru.

Dražší byla slavnost při otevírání úseku Veselí nad Lužnicí – Bošilec 12. října. Podle smlouvy vyšla na 236 tisíc, v registru přitom chybí rozpis na jednotlivé položky, který je přílohou smlouvy. Ještě předtím se 27. září otevíral úsek u Českých Budějovic, za což ŘSD zaplatilo 185 tisíc korun. Rozpis položek je rovněž neveřejný.

Otevření D3 u Veselí nad Lužnicí. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Otevření D3 u Veselí nad Lužnicí.
Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic Jana Rýdla jde o ceny běžné na trhu. Mluvčí zároveň upřesnil, že v cenách je mobiliář, tedy například stan, pódium, stolky nebo ozvučení. Občerstvení platili zhotovitelé, tedy stavební firmy, zvlášť.

Podle člověka z oboru, který se podobným zakázkám věnuje léta, jde ale o výrazně nadstandardní ceny. „Bylo by možné pochopit náklady v řádech desítek tisíc, nikoliv ovšem stovek tisíc. Za to si místo stanu postavíte skoro půl domu,“ uvedl.

Za pravdu mu dávají internetové ceníky společností, které se podobnému byznysu věnují. Například velký stanový přístřešek 6×12 metrů až pro sto osob lze pronajmout až na tři dny i s montáží za zhruba šest tisíc korun, stůl vyjde zhruba na čtyři stovky, šestimetrové pódium na pět tisíc, ozvučení na 10 tisíc. Internetové stránky s ceníkem společnosti 4ALL Production se deníku Zdopravy.cz nepodařilo najít.

Smlouvy jsou k nahlédnutí i díky pomoci serveru Hlídač smluv. Video a fotografie ze stříhání pásky jsou na stránkách ministerstva dopravy.

Tagy 4ALL Production D3 ŘSD
3 komentáře