egoe-plus
Autobusy Doprava ve městě Dopravci Železnice

Dva týdny autobusem v Plzeňském kraji kamkoliv za 12 korun. Příchod Arrivy na západ Čech znamená i nový tarif

Autobusy MAN v barvách Plzeňského kraje. Foto: Arriva
Autobusy MAN v barvách Plzeňského kraje. Foto: Arriva

Plzeňský kraj zavádí od neděle ve veřejné dopravě jednu z největších změn ve své historii. Kromě nástupu Arrivy na všechny autobusové výkony přijde od 1. července i nový tarif Integrované dopravy Plzeňského kraje. Pro cestující bude znamenat, že do konce června zaplatí za jakoukoliv cestu autobusem jen 12 korun, levnější cestování oproti současné situaci by mělo být v řadě případů i poté.

Arriva získala zakázku na deset let loni ve veřejné soutěži. „Podmínkou soutěže byl nákup zcela nových částečně nízkopodlažních autobusů s klimatizací, LCD panely, USB porty a napojením na krajský dispečink. Autobusy mají design Modré flotily Plzeňského kraje,“ říká Pavel Čížek, náměstek hejtmana pro oblast dopravy.

Kraj chce lidi nalákat k vyzkoušení autobusů speciálním akčním jízdným. Jakákoliv cesta jedním autobusovým spojem do 30. června vyjde na 12 Kč (se státními slevami 3 Kč), ať již pojede cestující autobusem ze Sušice do Klatov, nebo z Tachova do Plané.

Nový tarif začne platit 1. července, jedna jízdenka bude platit na autobus, vlak i vybrané MHD. Do systému se zapojily Plzeňské městské dopravní podniky. Nový tarif sjednotí ceny jízdného v autobusech i vlacích. „Maximální cena základní přestupní nezlevněné jízdenky bude 72 Kč, např. ze Železné Rudy nebo Sušice do Plzně. Z Rokycan, Třemošné, Dobřan nebo Nýřan do Plzně bude jízdenka stát 26 Kč, z Plas, Blovic nebo Přeštic do Plzně 36 Kč, ze Zbiroha nebo Stříbra do Plzně 46 Kč, z Klatov či Žihle do Plzně 56 Kč, z Domažlic nebo Tachova do Plzně za 66 Kč,“ uvádí příklady Zdeňka Kmochová ze společnosti POVED, organizátora veřejné dopravy v Plzeňském kraji. Současně budou jízdenky platit i v plzeňské MHD. Jízdenka vlakem na tarif Českých drah z Plzně do Nýřan stojí dosud 31 korun. Nově zaplatí cestující méně a ještě může v Plzni pokračovat MHD. I jednotlivá jízdenka bude zónová, stejně jako předplatné. „Cestující si ale nemusí pamatovat názvy ani čísla zón, stačí znát správný název zastávky, do které cestuje,“ dodává Kmochová.

I nadále bude v platnosti předplatné a také slevy Plzeňského kraje. Určité výjimky budou na mezikrajských relacích, nicméně v rámci Plzeňského kraje, resp. obvodu IDPK, bude prakticky vždy platit tarif Plzeňského kraje. „Ve vlacích bude platit tarif dopravců na mezikrajských či mezistátních relacích, v rámci Plzeňského kraje v plném rozsahu pouze v rychlících a expresech objednávaných Ministerstvem dopravy,“ upřesňuje Pavel Purkart, specialista na železniční dopravu. V případě Českých drah bude možné jejich tarif využít do značné míry i pro cesty uvnitř kraje, ale cestující je povinen si takovou jízdenku zakoupit v e-shopu ČD či aplikaci Můj vlak, jinak bude odbaven novým krajským tarifem. Jízdenky ČD jsou však v IDPK nepřestupné.

Novinkou je i vyšší počet cyklobusů, které vyjedou na začátku hlavních prázdnin. Nejen pro Plzeňany bude určitě atraktivní přímý cyklobus Plzeň – Sušice – Horská Kvilda – Kvilda, který pojede v průběhu hlavních prázdnin o sobotách, nedělích a státních svátcích. Další cyklobusy vyjedou také z Plzně do Manětína, mezi Borem, Přimdou a Rozvadovem nebo z Plané do Konstantinových Lázní a Bezdružic. V provozu zůstává také, až do konce září každou sobotu, turistický vlak Český les z Plzně do Bělé nad Radbuzou a zpět.

Pro cestování po Plzeňském kraji se nabízí jízdenka Turista Plzeňskem, kterou začnou dopravci nově prodávat i ve více stanicích a vozidlech nebo ji bude možné pořídit v mobilní aplikaci. Tato jízdenka bude 24 hodinová. Pro cestování s kolem bude nutné doplatit poplatek za kolo 40 Kč za 24 hodin, 20 Kč ke kratší jízdence.

Určitou proměnou projdou i jízdní řády. Hlavním cílem bylo odstranění souběhů autobusové a vlakové dopravy, zlepšení provázanosti jednotlivých druhů doprav a zavedení pravidelného intervalu. Aktualizované jízdní řády jsou k nalezení ve vyhledávači www.jezdimepokraji.cz, pro vyhledání je nutné zadat datum po 14. červnu.

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
rtep

Pokud žiji a cestuji v Plzeňském kraji, pak je to bez problémů. Pokud ale třeba chci přijet rychlíkem z jiného kraje, tak sice v tom rychlíku platí i krajský tarif, není ale žádná možnost koupit krajskou jízdenku. Pokud bych ji koupil v e-shopu, tak ji ještě někde musím validovat a to jde jen málokde a nikoli mimo kraj.
Jinými slovy – ještě rádo bude hodně cestujících jezdit za tarif ČD, jinou možnost mít nebudou.

Haha

Od 1.7 bude aplikace alá Lítačka.

rtep

Tedy opět možnost použitelná jen pro někoho. Existují mnohem jednodušší možnosti, ale tomu se zřejmě kraj brání.

kakov

takže bez chytrotelefonu nástup zakázán? to je dost ubohý

Jedine vlaky

Krásné. Doufám, že to přiláká i nové cestující.

Kirak

U Busů možná na železnici je to s Arrivou hrůza.

Miloň

Tak zrovna ASČ ve středních Čechách moc dobou pověst dlouhodobě nemá i když se to pravda už celkem zlepšilo, snad to v PK bude jiné.
https://bit.ly/37qkMRO
https://bit.ly/30JC5fd

kakov

díky za odkazy, taky mám z tohoto strach, je sice hezké, že mohou dostat pokutu, ale pokud se kvůli nim nedostanu do práce, pokuta pro arrivu mi nepomůže

PatriK

Dnes Žel.Ruda-Prášily – celou trasu dva cestující.

robert

Pro me to ma logiku. Ale nepochopil jsem neprestupne jizdne u CD. Jak se to mysli?

Haha

V appce Můj Vlak, co jsem ze smluv pochopil, tak dočasně, vám bude vydávána jízdenka dle TR10 a proto nepřestupní (a nejspíš vázaná na vlak, aby nedocházelo k úniku tržeb).

robert

Jasne, diky. 🙂