z prahy

Drážní úřad v případě JHMD propásl lhůty, odvolal se na neplatnou směrnici

Úzkorozchodná trať. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářÚzkorozchodná trať. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Drážní úřad má po nedávném posuzování Jindřichohradeckých místních drah (JHMD) hrudku másla na hlavě. Svojí nečinností propásl lhůtu danou správním

Drážní úřad má po nedávném posuzování Jindřichohradeckých místních drah (JHMD) hrudku másla na hlavě. Svojí nečinností propásl lhůtu danou správním řádem na posouzení dvou žádostí, které JHMD podala 19. července. Požadovala v nich dva klíčové dokumenty pro svůj provoz, a to osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy a osvědčení dopravce.

Na posouzení měl úřad 30 dní, první osvědčení vydal až 3. října. Lhůta se nicméně počítá k datu přerušení obou správních řízení, což se stalo 22. září, kdy úřad firmu vyzval k doplnění dokumentace. O tři dny tak propásl i 60denní lhůtu, kterou lze využít v komplikovaných případech. „Předně je potřeba říci, že všechny úkony ohledně tohoto procesu jsou platné, bez ohledu na lhůty. Posuzování i výsledek nebylo ničím ovlivněno. K samotným lhůtám: V Evropě je (i díky příslušné evropské směrnici 2004/49/ES) běžné, že bezpečnostní orgán rozhoduje o žádosti o osvědčení neprodleně, nejpozději však do čtyř měsíců od okamžiku, kdy obdrží všechny potřebné informace ke konkrétnímu posouzení,“ uvedl nejprve mluvčí DÚ Martin Novák.

Problém je, že příslušné ustanovení směrnice nebylo zatím překlopeno do českého práva a tak platí lhůty dané správním řádem. Což Novák na druhý dotaz přiznal. „Ano, po této stránce jsme lhůtu překročili o tři dny. Na druhou stranu posouzení bezpečnosti provozovatele dráhy či dopravce je náročný proces, který nelze nijak zlehčit, podhodnotit,“ doplnil mluvčí.

Oslovený právník označil překročení lhůty za nešvar, který mohl v tomto konkrétním případě dostat úředníky pod tlak. Na samotné rozhodnutí by to ale podle něj vliv mít nemělo. Jenže pod tlak se dostala i samotná JHMD, které osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy vypršelo s půlnocí 2. října a druhý den tak musela na několik hodit zastavit vlaky. Ještě téhož dne provoz obnovila, neboť osvědčení obdržela. A v polovině října získala i osvědčení dopravce. Nad postupem Drážního úřadu se podivuje i úředník ministerstva dopravy. „Proč nepřerušili řízení dříve, pokud jim něco chybělo, zas tak náročný ten proces není,“ táže se.

Tagy Drážní úřad JHMD
2 komentáře