Dráhy vysoudily 13 milionů na Stadleru za zpožděnou dodávku vlaků pro Vysočinu

Dopravu na zubačce zajišťují dosud hlavně vozy Stadler RS1. Foto: Jan SůraDopravu na zubačce zajišťují dosud hlavně vozy Stadler RS1. Foto: Jan Sůra

Městský soud v Praze dal dnes ve sporu Českých drah a německé společnosti Stadler Pankow v kauze pozdní dodávky vlaků

Městský soud v Praze dal dnes ve sporu Českých drah a německé společnosti Stadler Pankow v kauze pozdní dodávky vlaků pro kraj Vysočina za pravdu Českým drahám. Odvolací soud potvrdil rozhodnutí obvodního soudu, který v první instanci potvrdil nárok drah na smluvní pokutu 13,1 milionu korun a osmiprocentní úrok z prodlení. Ten se počítá od poloviny srpna 2015. Deníku Zdopravy.cz to potvrdil mluvčí Českých drah Radek Joklík.

„Ve sporu zastupoval České dráhy vlastní právník, nikoliv externí advokát,“ dodal Joklík. Stadler by měl rovněž zaplatit náklady řízení ve výši 660 tisíc. Rozsudek nabude právní moci doručením, jako mimořádný opravný prostředek už v úvahu připadá pouze dovolání.

Dráhy podaly na německého výrobce ze švýcarské skupiny Stadler celkem pět soudních žalob, které se týkají dodávky 33 motorových vlaků z počátku tohoto desetiletí. Vedle Vysočiny vlaky jezdí i v Libereckém kraji a jsou známy pod obchodním názvem RegioSpider. Zmíněná dodávka vlaků měla hodnotu 1,8 miliardy, dráhy se nyní snaží skrze soudy vymoci pokuty v celkové výši sto milionů korun. Důvodů je více, primárně jde o zpožděná dodání vlaků a potřebných dokumentů, což dráhy vehnalo do sporů s kraji, především Libereckým.

Dnešní soud je teprve druhý, které dospěl k pravomocnému verdiktu. První malý spor o milion korun dráhy loni v květnu u Městského soudu v Praze prohrály. Milion dráhy žádaly jako náhradu za dodatečné náklady, které vznikly údajně vadnou technickou dokumentací. Dráhy proti rozsudku podaly dovolání. Zbylé tři žaloby zatím soudy neprojednaly.

Tagy České dráhy pokuta soud Stadler Vysočina
6 komentářů