umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Dopravci Železnice

Dráhy vysoudily 13 milionů na Stadleru za zpožděnou dodávku vlaků pro Vysočinu

Dopravu na zubačce zajišťují dosud hlavně vozy Stadler RS1. Foto: Jan Sůra
Dopravu na zubačce zajišťují dosud hlavně vozy Stadler RS1. Foto: Jan Sůra

Městský soud v Praze dal dnes ve sporu Českých drah a německé společnosti Stadler Pankow v kauze pozdní dodávky vlaků pro kraj Vysočina za pravdu Českým drahám. Odvolací soud potvrdil rozhodnutí obvodního soudu, který v první instanci potvrdil nárok drah na smluvní pokutu 13,1 milionu korun a osmiprocentní úrok z prodlení. Ten se počítá od poloviny srpna 2015. Deníku Zdopravy.cz to potvrdil mluvčí Českých drah Radek Joklík.

„Ve sporu zastupoval České dráhy vlastní právník, nikoliv externí advokát,“ dodal Joklík. Stadler by měl rovněž zaplatit náklady řízení ve výši 660 tisíc. Rozsudek nabude právní moci doručením, jako mimořádný opravný prostředek už v úvahu připadá pouze dovolání.

Dráhy podaly na německého výrobce ze švýcarské skupiny Stadler celkem pět soudních žalob, které se týkají dodávky 33 motorových vlaků z počátku tohoto desetiletí. Vedle Vysočiny vlaky jezdí i v Libereckém kraji a jsou známy pod obchodním názvem RegioSpider. Zmíněná dodávka vlaků měla hodnotu 1,8 miliardy, dráhy se nyní snaží skrze soudy vymoci pokuty v celkové výši sto milionů korun. Důvodů je více, primárně jde o zpožděná dodání vlaků a potřebných dokumentů, což dráhy vehnalo do sporů s kraji, především Libereckým.

Dnešní soud je teprve druhý, které dospěl k pravomocnému verdiktu. První malý spor o milion korun dráhy loni v květnu u Městského soudu v Praze prohrály. Milion dráhy žádaly jako náhradu za dodatečné náklady, které vznikly údajně vadnou technickou dokumentací. Dráhy proti rozsudku podaly dovolání. Zbylé tři žaloby zatím soudy neprojednaly.

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
noerf

Fascinuje mě ten 8 % úrok. Jinak jsem zvědavý na výsledky zbylých třech soudních sporů.

fanna

Škoda,že to takhle nešlo u třistaosmdesátek.

JOHNNY

Je to dobře – je už dlouhodobě na čase dát jasně najevo, že si tu západní společnosti nebudou dělat co se jim zlíbí. Pravidla platí pro všechny – zejména ta písemně ujednaná vesmlouvách.

Mraky

To je zase komentář … hlavně že domácí si nedělají co chtějí.

Honza

Ony si i ti domácí dělají, co se jim zlíbí, převážně jde ale asi o zakázky z období předtím, než bylo myslitelné, aby zakázku vyhrál Stadler a Pesa.

Pavel

Ano, republiku si rozvracet nedáme !!! 😀 😀 😀
Když si vzpomenu na Škodovku, tak bych byl mnohdy rád za něco západního.