dkv-spojujeme

Dráhy vyhlásily tendr na nákup deseti nových motoráků pro Kladno

Motorová jednotka 844 RegioShark, foto: České dráhyMotorová jednotka 844 RegioShark, foto: České dráhy

České dráhy se půl roku po oznámení záměry dostaly k vyhlášení soutěže na nové vlaky pro Kladno. Podnik poptává deset

České dráhy se půl roku po oznámení záměry dostaly k vyhlášení soutěže na nové vlaky pro Kladno. Podnik poptává deset nízkopodlažních motorových jednotek. „Linka Praha – Kladno patří mezi ty vůbec nejvytíženější neelektrifikované tratě u nás. Proto je přirozené, že jsme se se Středočeským krajem dohodli na brzké modernizaci vlaků právě zde,“ uvedl šéf drah Pavel Krtek.

Vozy s maximální rychlostní 120 kilometrů v hodině by měli cestujícím nabídnout například i klimatizaci, elektrické zásuvky a připojení k internetu. Nové vlaky pro více cestujících mají pomoci vyřešit i problém s kapacitou na trati, podle dřívějších prohlášení by se mohly první z nich na lince objevit v roce 2019 a předznamenávají prodloužení současné desetileté smlouvy na provoz regionálních vlaků v Praze i Středočeském kraji.

Dráhy poptávají nové motoráky po dlouhých šesti letech. Zatím poslední podobnou investicí dopravce byl kontrakt z roku 2011, v jehož rámci koupil 31 jednotek LINK II za dvě miliardy od polského výrobce Pesa Bydgoszcz. Jedna jednotka tak tehdy vyšla na zhruba 64 milionů. Po dokončení neustále odkládané modernizace trati Praha – Kladno počítají dráhy s nasazením nových motoráků jinde.