Železnice

Dráhy před koncem roku poptají 160 nových vozidel za 20 miliard

RegioShark od výrobce Pesa Bydgoszcz. Autor: České dráhy
RegioShark od výrobce Pesa Bydgoszcz v Klášterci nad Ohří. Autor: České dráhy

České dráhy chtějí ještě před koncem roku vyhlásit sedm veřejných zakázek na dodávky nových vozidel. Celkem budou poptávat přes 160 vozidel pro dálkovou a regionální dopravu v předpokládané hodnotě kolem 20 miliard korun. Záměr managementu již schválila dozorčí rada i řídicí výbor. S vítězi soutěží dopravce podepíše rámcové smlouvy a vozidla odebere pouze v případě, že na jejich nákup získá prostředky z operačního programu Doprava, nebo se s objednateli dohodne na úhradě nákladů spojených s jejich nasazením.

„V rámci sedmi veřejných zakázek budeme hledat výrobce 90 vozů a 31 elektrických jednotek pro dálkovou dopravu, 30 elektrických a osmi motorových jednotek pro regionální dopravu a pěti netrakčních push-pull souprav pro regionální dopravu,“ upřesnil člen představenstva Michal Štěpán.

České dráhy řeší obchodní model pro období po roce 2019, kdy jim skončí část dlouhodobých kontraktů s kraji a se státem. Počet poptávaných vozidel podle Štěpána vychází z jednání s jednotlivými kraji a ze zveřejněných záměrů ministerstva dopravy v otevírání trhu rychlíků.

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš

Taková zpráva vždycky zlepší den! 😀 Hlavně teda abysme za těch pár let už četli jak ČD nasazují tyto vlaky reálně v provozu a aby se přešlo od plánování k realizaci…