egoe-plus
Dopravci Železnice Železniční průmysl Zprávy

Dráhy objednaly u konsorcia Siemens-Škoda deset vlaků vzešlých z railjetů

Vůz Ampz, vizualizace. Pramen: ČD
Vůz Ampz, vizualizace. Pramen: ČD

Cestující na české žleznici se mohou těšit na nejmodernější osobní vozy v Evropě. Alespoň podle Českých drah. Dopravce aktuálně objednal pro své dálkové linky u konsorcia Siemens-Škoda 50 nových vagonů. Ty budou vycházet z platformy Siemens Viaggio Comfort, známé jako railjet.

Vozy budou po pěti sestaveny do 10 netrakčních jednotek, které budou spojeny podobně jako vysokorychlostní vlak. To umožní cestujícím průchod soupravou. Na rozdíl od railjetů ale budou jednotky na obou koncích ukončeny standardním rozhraním UIC pro osobní vozy a otevřenou čelní stěnou.

„Jde o nový koncept, který nabídne cestujícím komfort a vybavení rychlovlaků i pružnost a výhody vlaků sestavených z jednotlivých vozů,“ uvedl předseda představenstva Českých drah Pavel Krtek.

Jednotky bude možné spojovat do delšího a průchozího vlaku, nebo k nim připojovat jednotlivé osobní vozy a vytvářet tak vlaky s různou kapacitou a službami. Do průchozích vlakových souprav bude možné k jednotkám připojit další vozy 1. a 2. třídy, restaurační vozy, vozy pro přepravu jízdních kol nebo třeba řídicí vozy.

„To umožňuje tyto netrakční jednotky provozovat jako obyčejné lokomotivou tažené soupravy i jako vratné soupravy typu push-pull, tedy v jednom směru sunuté lokomotivou,“ doplnil Miroslav Kupec, člen představenstva odpovědný za techniku, servis a majetek.

Hodnota kontraktu na dodávku 50 expresních vozů pro mezistátní linky Českých drah činí necelé tři miliardy korun. První vozy budou dodány do 32 měsíců od podpisu kontraktu. Škoda Transportation se bude podílet hlavně na montáži a oživení vozidel. Ta budou stavěna pro maximální rychlost 200 kilometrů v hodině.

Základní charakteristika netrakčních souprav od konsorcia Siemens-Škoda

– 5-vozová, uvnitř semipermanentním tyčovým spřáhlem spojená netrakční jednotka s tlakotěsnými průchody mezi vozy;
– zakončení jednotky na obou koncích se standardním rozhraním UIC pro osobní vozy s návalky a s běžným tažným a narážecím ústrojím, umožňující průchozí spojení s ostatními typy vozů, respektive s lokomotivou;

Konfigurace pětivozové netrakční jednotky

– koncový vůz 1. třídy + multifunkční vůz 2. třídy s infopointem a zázemím pro vlakový doprovod, místy pro osoby na vozíku s bezbariérovým WC a zdvihací plošinou s elektrickým pohonem pro nástup osob na vozíku, dětským kinem a místy vyhrazenými pro cestující s dětmi, umístění kočárků a místa pro uložení jízdních kol + dva vozy 2. třídy se standardním interiérem + jeden koncový vůz 2. třídy se standardním interiérem;
– délka netrakční jednotky přibližně 132 metrů;
– společné navzájem propojené palubní elektrické sítě a diagnostika;
– kapacita přibližně 330 míst k sezení;
– nejvyšší provozní rychlost 200 km/h

Pramen: České dráhy

142 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
David

Ideální na prodloužení RailJetu na 12 vozů. Některé spoje by to už teď potřebovaly jako sůl. Jen škoda té absence jídelního vozu.

železničář v důchodu

V soupravách RailJetu jídelní vůz („bistro“) je – navštívit jej bude ovšem znamenat cestu přes skoro celý vlak …

David

Železničář v důchodu. To možné bohužel nebude, souprava Railjet nemá přechové můstky a čelní dveře.

Asdf

Což je řekl bych docela velká chyba. Jak je vidno, nikdy se nepočítalo s tím, že by se mohl prodloužit o další vagony. Na druhou stranu by asi ani nebyl velký problém je dodatečně upravit.

Petr.R

anebo je dát dovnitř, tych 3 bez tych dvou koncových. Český člověk si pomůže vždy. Anebo dát tam ty koncový třeba jen k lokotce a řídící vůz ponechat. Tohle nezůstane jen u těch 5, oni ztoho udělají takový lego.

K.S.

Nedivil bych se tomu kdyby opravdu ve finále některou z těch pětek kuchli, prodloužili railjety a zbylé dvojky si nechali na rychlíky kde by mohly nahradit současné vozy ve kterých se vozí kola a vozíčkáří, přece jen jsou to vozy poněkud tmavé.

Filip Chocholatý

Super! Lépe už to ani dopadnout nemohlo. Pouze doufejme, že se těch vozů nikdy nedotkne Pars nova. Snad škoda vše smontuje pořádně, ale už jen ta záruka Siemensu tomu dává velkou naději na úspěch.

Vorech

Nevím kde berete ten obdiv Simensu.Porad to montuji jen lidi a jejich vedení v te firmě dělaji taky dost zajímavé kolotoče.

Pavel Hromek

No,to je mi tedy diskuze…..Je tam přeci jasně napsáno,že vozy budou netrakční a zakončeny klasickým UIC,tj.soupravu může táhnout i bobina 499.004 a na konci 810 jako zavěšený postrk….Akorát škoda,že kdysi náš vyspělý železniční průmysl nic nedělá..

Michal

Náš vyspělý železniční průmysl se specializuje se na dieselové lokomotivy nižšího výkonu snad i na výrobu nákladních vagonů.

K.S.

Legios myslím funguje, nezapomínejte že CZ Loko dělá i rekonstrukce elektrických mašin z Belgie. Ale třeba se podaří opět rozjet výrobu elektrických lokomotiv ve škodovce. Přece jenom s blíží asi u mnoha železnic v Evropě elektrické lokomotivy do důchodového věku a nové budou třeba.

Fila

To je pravda, mohou vznikat nejbizarnější kombinace. Např. souprava pojede z Lince do Prahy a v Budějicích jí přidají tři koženkáče jako posilu … takovou „soupravičku“ si šotouši jistě vychutnají. Třeba bude hvězdou internetu mezi železničními fanoušky a „český vlak“ se stane pojmem. Ale buďme optimisti. Jestli bude kvalita jako rj, je to skvělá zpráva. Hlavně už žádné „modernizované“ staré kraksny nebo zfušované plechárny typu interpanter.

K.S.

Mě panter nevadí, jenom je podle mne nešťastně zvoleno vnitřní vybavení, zejména sedačky.

Fila

Mně přijdou pantery hlučné a dost drncají. Hrozně hučí klimatizace. K tomu bzučení elektroniky ze střechy, to by nemělo být slyšet vůbec. Souhlasím, že interiér je dost nevydařený, např. v první třídě jsou opěrky rukou těsně u stěny, takže si ruce pořádně opřít nejde, přitom místa je uprostřed dost. Zjevně se nikdo nenamáhal sedačky o ty dva cm posunout. Takových nedomyšleností je tam spousta. Zpracování interiéru – pokud možno jen rovné sešroubované plechy, aby to moc nestálo. Celkově vše působí vyloženě lowcostovým dojmem. Je to docela sešup např. ve srovnání s elefanty. Nevím, jestli se mi to zdá, ale pantery… Číst vice »

Apollo 17

Stejnosměrné třívozové Pantery regio- 242 míst stály 136 milionů.
Stejnosměrné třívozové Elefanty -330 míst stály 220 milionů.
Výkon stejný 2 000 kW,max rychlost Panterů 160 km/h,Elefant 140 km/h.
Jedno sedadlo v Panteru vyšlo na 566 tisíc,v Elefantu o 100 tisíc víc-666 tisíc.
Pantery úzké nejsou.Mají na šířku 2800 mm,podobně jako jiné vozy dlouhé přes 26 metrů.Kratší vozy mohou být širší.

Michal

A nechtěla by se Škoda věnovat radši oživování své vlastní produkce, než Siemensovy?

Do moderní češtiny si můžeme kromě tunelování a odklánění přidat další výraz a tím je „oživování“. On by to jinak Siemens určitě dodal nějak neživé a určitě by mu z toho odpadávaly za jízdy umakarty, známe ho…

Petr.R

tak to kellnerovi řeknite, že dělá blbost, že se spojil se siemensem. Já si myslím, že v tom má prsty i to vývojový centrum siemens v plzni. Já nevím, ale co proti tomuhle máte?

Michal

No spíš Siemens dělá blbost, že se spojuje se Škodovkou. Ale nechme se překvapit, jakou „přidanou hodnotu“ v tomto projektu škodováci předvedou…

Jinak proti tomu nic nemám a doufám, že po vyrobení, oživení, opravě oživení a nasazení na Metropolitan se uspoří několik Bpee, které potěší cestující na zapadlých tratích postižených absencí „nespoutané liberalizace“ a slušných vozů. (Obojí samozřejmě nemá žádnou přímou souvislost, psali to v Modrém Světě.)

MartinM

Proč blbost? Siemens vydělá peníze ikdyž je kapacitně vyčerpán, a Škodovka bude mít práci pro lidi a ještě se může něco přiučit.

Michal

A to kapacitní vyčerpání Siemensu jste zjistil z jakého zdroje?

železničář v důchodu

Já se naopak domnívám, že ve vídeňském Simmeringu aktuálně asi nemají dost práce a rádi využijí zařízení, na nichž vyráběli „RailJety“ …

K.S.

Myslíte? Neebo máte k tomu nějaké Info? Podle mne tu možná s novým vlastníkem škodovky došlo k tomu že se někdo snaží sehnat zakázky a tato bude oboustranně výhodná, hlavně siemens dostane sumu za licence a nejspíš i nějaké vybavení a nebude muset řešit nic moc jiného.

Asdf

Třeba se škodovka díky téhle zakázce konečně naučí vyrábět pořádné vlaky. Nakonec je bude mít možnost jistě zevrubně prozkoumat. Stejně se naučili vlaky dělat i Číňani.

Apollo 17

To není nic nového.Již před 20 lety se vyráběly vagony Siemens pro ČD řad Ampz 146 a Bmz 245 ve Studénce.Nyní to bude to samé,jen vagonka už není ve Studénce,ale ve Vítkovicích a vlastní ji Škoda.
Asi jste hodně mladí,že jste z toho tak vyvalení.

Asdf

A jak jste přišel na to, že je z toho někdo vyvalený?
Btw. Mladý ještě docela jsem, ale ne tak, abych si nepamatoval, co vyráběla Studénka v 90. letech 😉

Tomas

No já si celou dobu myslel, že je Siemens ty vagóny dělal ve své fabrice na Zličíně, což bylo původně ČKD, stejně jako třeba vozy metra pro Prahu.

MartinM

V té době Vagonka patřila pod holding ČKD a protože byla pro výrobu vozů lépe uzpůsobena než na zličíně tak se to dělalo tam.

Rado

Na Zličíně se v tu dobu dělaly netrakční soupravy pro ÖBB, známé pod přezdívkou Wiesel. Samozřejmě v režii Siemens.

DJ

Další příklad učení se z výroby technologií jiných je samotný zrod poválečných plzeňských elektrických loko – příběh řad E499.0 a E499.1.

Jmfjv

Mám dotaz na pana Šindeláře: To že je v titulku použito nesprávně slovo „vlak“ má nějaký důvod technický nebo je to pod Vaší rozlišovací schopnost? U odborně zaměřeného serveru mi to připadá jako zajímavá otázka.

Petr.R

kdyby se to dalo zapřáhnout za 810 tak vagon, ale 5 vagonů je vlak který potáhne předem daná lokomotiva. Souprava je taky blbá, nebo k soupravěnejde připojit vagon nebo řídící vůz. Tak vlastně ten nadpis je v pořádku a když jsem to četl, nic závadnýho jsem nenašel.

železničář v důchodu

„Souprava je taky blbá, nebo k soupravě nejde připojit vagon nebo řídící vůz.“
Co to je za pitomost – proč by k soupravě nešlo připojit vagon nebo řídící vůz? Lze to přece úplně stejně jako připojit k soupravě lokomotivu – záleží jen na tom, aby to umožňovalo spřahovací ústrojí, což by v tomto případě platit mělo.

Petr.R

no momento ten vlak co bude se skládat z 5 vagonů nelze na nádraží rozpojit! Souprava je podle mého názoru třeba žralok a vy chcete říci, jestli vyndají na spřáhlo ten segment nebo jak se to jmenuje a zapojí sysla tak to pojede? Nebo 810 a pojede s lidma? Na to zapomente.
K té lokomotivě jdou připojit jen krajní vozy toho vlaku.

železničář v důchodu

Bude to „netrakční jednotka“, takže aby jela, nějakou lokomotivu bude muset mít vždy – ale to neznamená, že na druhý konec není možno připojit další vozidla včetně řídícího vozu a vlak třeba i sunout.

Petr.R

správně napsaný -a vlak třeba sunout. Mně se zdá, že když tady budete chodit častěji, budeme si rozumět.

MartinM

Tak správně tam má být vozy viz článek, kde píšou že je lze libovolně spojovat a připojovat. jednotky jsou třeba 451, 460, 440, 680 ale i 814,844. Trakční jednotka vždy musí obsahovat 2 hnací vozy nebo vůz hnací a řídící, případně libovolný počet dalších vozů a mohou být dvouvozové, třívozové, atd…. V případě že spojíme několik vozů bez hnacího vozidla tak to je netrakční jednotka. Z 50 vozů můžeme mít 1 i 50 jednotek. Souprava vzniká např. v odstavném, seřaďovacím nebo i osobním nádraží a může jí tvořit lokomotiva s vozy, 1 jednotka, více jednotek, lokomotiva a jednotka… Když tato… Číst vice »

Vít Jůza

Tentokrát spíše pětka než jednotka.

železničář v důchodu

Váš výklad je zcela mylný: lokomotiva (jako taková) už z principu NIKDY NEMŮŽE BÝT součástí soupravy, protože souprava je složena výhradně z vozů – z hnacích vozidel může být součástí soupravy jedině motorový nebo elektrický vůz, ale nikdy ne lokomotiva!

MichalS

To je tak, když šotouši chtějí být přesní a díky této snaze jim uniká podstata věci (zde článku) a přitom zrovna o to pojmenování vůbec nejde. Naopak jde o skvělou zprávu, že naše železnice jde přeci jen dopředu.

MartinM

Jde nejde, ale když napíšete 10 vlaků tak víte prd co jsi objednaly

Radek

No tak tady si někdo hraje na chytrého aneb česká nátura: prudit, prudit, prudit 😉

Jmfjv

Hodinky nebo holínky, obojí se natahuje, že. Tím specialistou na české nátury jste se stal za jak dlouhé studium?

Radek

No vida, opravdu chytrý kluk. Nebo robot, když je to Jmfjv?

Jmfjv

Radku, shrnu to a uzavřu (!). Rozporování obsahu slov považujete za prudění , tudíž špatnost. Navzdory tomu sám sobě povolujete aroganci. Že je slušností na přímou otázku přímo odpovědět, buď nevíte nebo ignorujete. Lze z toho vyvodit, že vaše matka, ať už brala rodičovské příplatky v jakékoli výši, nepodala při vaší výchově příliš excelentní výkon. Co se týče vašeho otce, je, vzhledem ke statistice rozvodovosti, jeho přítomnost při vaší výchově nepravděpodobná. Svojí paní matku ode mne, prosím, pozdravujte, a pokud se vám snad něco na mých slovech nelíbí, tak si zkuste uvědomit – třeba máte dneska silnější den – že… Číst vice »

Asdf

„Vlak je jedno nebo několik pevně spojených vozidel, která jsou určená pro pohyb po železniční trati nebo jiné pevné dráze. “
Tolik definice na Wikipedii. Nějak mi z ní nevyplývá, že by něco mělo být s titulkem špatně.

železničář v důchodu

Až na to nevhodné slovo „pevně“: lepší by bylo „vzájemně“ …

Jmfjv

Hodinky nebo holínky, obojí se natahuje, že. Tím specialistou na české nátury jste se stal za jak dlouhé studium?

Jmfjv

Wikipedii jsem nezkoušel, ale když se podíváte do Dopravního řádu drah, tak tam je definice o něco složitější. Pokud byste měli bezprostřední zkušenosti s provozem, bylo by vám jasné, v čem je zádrhel. Pokud je typickým čtenářem tohoto serveru kolega Radek, kterého očividně znervózňuje sebemenší kritičnost, tak se míjíme. O nic nejde.

Asdf

A jak je tam definovaný vlak?

Petr.R

vůz nebo vozidlo-přecházet kolej se musí ve vzdálenosti délky vozu, kdyby tam byl vlak, tak by se nádražáci našlapali trochu více. Ten nadpis je v pořádku.

Asdf

To jsem nepochopil.

Petr.R

tomu se divým

MartinM

Tak správně tam má být vozy viz článek, kde píšou že je lze libovolně spojovat a připojovat. jednotky jsou třeba 451, 460, 440, 680 ale i 814,844. Trakční jednotka vždy musí obsahovat 2 hnací vozy nebo vůz hnací a řídící, případně libovolný počet dalších vozů a mohou být dvouvozové, třívozové, atd…. V případě že spojíme několik vozů bez hnacího vozidla tak to je netrakční jednotka. Z 50 vozů můžeme mít 1 i 50 jednotek. Souprava vzniká např. v odstavném, seřaďovacím nebo i osobním nádraží a může jí tvořit lokomotiva s vozy, 1 jednotka, více jednotek, lokomotiva a jednotka… Když tato… Číst vice »

železničář v důchodu

To je nepřesné: „netrakční jednotka“ je to v případě, jsou-li její části (vozy) spojeny trvale a v běžném provozu nerozpojitelně – pokud je tedy objednáno 50 (různě vybavených) vozů jako 10 shodných trvale spojených pětic, pak sice jde o 50 vozů, ale v praxi o 10 „netrakčních jednotek“: samotný vůz nikdy neůže být jednotkou, protože není s jiným vozem trvale (a v běžném provozu nerozpojitelně) spojen!
A „lokomotiva“ (jako taková) NIKDY NEMŮŽE BÝT součástí soupravy (viz výše)!

Michal

A co je na tom přesně špatně?

Jmfjv

„Spatně“ je možná příliš silné slovo. Je to nepřesné, neodborné. Proto jsem se ptal p. Šindeláře. Možná, že musí čelit drakonickým trestům za každé další slovo v nadpisu, možná to prostě neřeší. Vzhledem k dalšímu textu lze pochopit, o čem se vlastně píše. Dopravní řád drah: § 1 Výklad některých pojmů Pro účely této vyhlášky se rozumí: k) vlakem sestavená a svěšená skupina drážních vozidel, tvořená alespoň jedním hnacím a jedním taženým drážním vozidlem, označená stanovenými návěstmi, s doprovodem vlaku a jedoucí podle jízdního řádu nebo podle pokynu odborně způsobilé osoby řídící drážní dopravu, anebo též samostatné hnací drážní vozidlo… Číst vice »

Jmfjv

O.K. Díky za vysvětlení.

Michal

No tak opravdu nevím, jestli jste to „vlakovou soupravou“ nějak vytrhl – to je jeden z nejtrapnějších pleonasmů, jaké existují. 😀 To, co jste dal jako příklad, je vlak ve smyslu spoj – má čáru v grafikonu, je vybavený na cestu personálem atd. V prostém slova smyslu jsou vlakem spojená kolejová vozidla. Ostatně určitě jste viděl spojení typu „lokomotiva najíždějící na vlak“, případně „odstavený lazaretní vlak“, odstavený většinou právě proto, že lokomotivu postrádal. Můžeme možná debatovat o tom, jestli tři spojené zetky odstavené někde na vlečce jsou taky „vlak“ a možná můžeme přidat kriterium, že vlakem je až takové řazení… Číst vice »

liposh

Myslím, že to potáhne 242ka a vzadu to bude zakončené Syslem

Radek

To bude dobré, to chce obklad.

Asdf

Já myslím, že to potáhne žehlička a vzadu bude uhlák.

Jirkaaa :D

😂 achjoo.

Petr.R

Co asi? 380, protože kellner snad techniky proškolí jak ty dráty zapojit, prostě něco z konsorcia, když jsou vectroně vyprodaný, hlavně néé na leasing.

K.S.

Opravdu jsou?
Rozhodně ale bude zajímavé sledovat osud E109 pod novým vedením.

T.Pal

Wow, ten projekt mě teda překvapuje příjemně. Škoda, že Dráhy nepoužijí novější sedačky od BorCadu s novějším designem – jako to například udělaly Saudi Arabia Railways do svých vysokorychlostních jednotek od Talgo. Další věc, která mě trošku zaráží, je ta, že se bude jednat pouze o 5-vozové soupravy bez restauračního vagónu. Sedm vozů bych pochopil, ale pět je málo. Takže si myslím, že se výsledná souprava bude skládat z vozů Ampz + Bbmpz + 3*Bmpz + Bmz 241/245 + WRmee + posilový vagón. Škoda, že se to jedno Bmz 241(245) neušetří. Ale abych jen nekritizoval, tak skvělou zprávou je, že… Číst vice »

Člověk

To „konsorcium“ chápu tak, že Škodovka nebude výměnou za nějaké výpalné od Siemensu zakázku obstruovat jako tomu většinou bývá. Výpadlné jde pochopitelně z peněz daňových poplatníků (skrz dotace na dálkovou dopravu).

Dan

Firmy se kvůli zakázkám sdružují celkem běžně. Často to u nás můžeme vidět např. ve stavebnictví. V Německu například rychlovlaky ICx dodává konsorcium Siemens + Bombardier. Vlaky navrhnul Siemens, ale neměl by na tak obří zakázku výrobní kapacity. Zde šlo patrně o to, aby se pořídila západní kvalita (o spolehlivosti railjetu se psalo například zde: http://zpravy.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/prvni-railjet-ma-za-sebou-milion-kilometru-patri-k-nejspolehlivejsim-vlakum-libuji-si-drahy-1329791) ale zaměstnali se pracovníci v Česku, což je za současného stavu věcí asi nejlepší kombinace, protože vlaky s českým návrhem a výrobou zatím nejsou nic extra, oproti tomu vyrábět podle německého návrhu umíme (viz. například velmi povedená série vozů bmz a ampz z roku… Číst vice »

dopravak

No ono to asi nemusí být nutně podle německého návrhu, protože na všech projektech se v poměrně velké mire podílí I české vývojové centrum.

MartinM

Předpokládám že Škoda tam je hlavně z toho důvodu, aby ty vozy mohla tahat i škodovácká lokomotiva, ne jak u railjetu, který spolupracuje jen s lokomotivami Siemensu.

Apollo 17

Když tam není řídící vůz(jako u railjetu) ,bude to spolupracovat s lokomotivama třeba z Rumunska,nejen od Škody.

Asdf

Co je to konsorcium Siemens-Škoda? To se jako domluvili jen na tuhle konkrétní zakázku?
A mám tomu rozumět tedy tak, že komponenty vyrobí Siemens (kde? ) a Škoda to jen smontuje a „oživí“? (co to vlastně konkrétně znamená?)

Asdf

Btw. A Škoda to bude montovat v Parsu nebo ve vagonce? Jestli v prvním případě, tak by si měl Siemens pečlivě ohlídat kvalitu zpracování. Je v sázce i jeho pověst….

železničář v důchodu

“ komponenty vyrobí Siemens (kde? ) a Škoda to jen smontuje a „oživí“?“ Siemens to vyrobí nejspíše ve Vídni v Simmeringu, kde vyráběl RailJety, takže tam k tomu má předpoklady – a přes Škodu se ta jen dodá Českým drahám … Teď ještě k tomu vyrobit i kvalitních 10 řídících vozů 2. třídy, nejlépe ve verzi s oddíly (= nikoli velkoprostorovými, protože tam už stejně bude „rozhraní UIC“), aby byli uspokojeni i ti, kdo z velkoprostorových vozů „mají husí kůži“, a případně do jednoho z těch velkoprostorových vozů 2. třídy dosadit menší „bistro“ část (protože k tomu, co je plánováno… Číst vice »

bkp

Takže i jídelní/bistro vůz/část bude muset být „externí“, protože sestava WRmz- jednička – víceúčelová část – dvojka je fakt bomba.
Na druhou stranu, pro takové expresy z Prahy do Lince, nebo z Brna do Ostravy jako dělané, tentokrát bez jakékoli ironie.

Daniel

Tak ještě pořád je možné doufat, že se v průběhu těch skoro 3 let najde nějáká ta půl miliarda a podaří se tam vsunout bistro vůz s půlkou jedničky nebo dvojky… ty vozy půjdou z povahy věci asi na elitní výkony, takže alespoň ten základ by měl být kompaktní (Budapešť, nebo Berlín, kde spolehlivost současných vozů z PARSu není pro DB moc uspokojivá).

Mirek

Taky doufám, že se proberou a doplní to. Jinak chudáci ty v jedničce …

Josef Mirwald

Tyvoe…elitní výkony. Co to jako je?? To jsou nějaký elitní a neelitní destinace a lidi?

Daniel

Elitní lidé ne, elitní destinace a linky však ano… pokud máte problém se slovem „elitní“, tak si za to dosaďte nějáké více rovnostářské synonymum.

To

Mám obavy, že z Brna do Ostravy tohle fakt ne…

Elb

Ale mohlo by se tam objevit to, co tohle nahradí.

a8n

Holt mají dráhy přebytek špajzáků, takže se nedivím, že se jim nechce platit dalších 70-80 milionů za vůz, když by zároveň museli odstavit použitelný.

železničář v důchodu

Přebytek? A proč tedy každou chvíli nějaký někde chybí? A proč je tedy nenasazují i na další (a třeba i na ne úplně „dálkové“) vlaky?

Jiří

Vypadá to dobře, ale bojím se té Škody. Aby to zase nezadali Parsu a tam to zase jako vše nepo*rali. Osobně bych je asi nasadil na Metropolitany. No asi by bylo nejlepší aby v pozdější době šly upravit na vyšší max. rychlost. Ale co je bude pohánět??? Vectrony jen pronajatý, a nic jiného (vlastního) ČD nemá. Kromě Zátopků! Že by je Škodovka vnutila ČD a zajistila si dalších mnoho miliónů.🤔 Ale když se ČD soudí se Škodou tak by se mohli dohodnout, že Škodovka jim udělá speciální slevu, a hned by jich mohli koupit třeba 60. 💰💰💰

Petr_766

Metropolitan je pravděpodobná varianta. Přece jen, tam kde je konkurence, se dráhy většinou snaží o dost více. A zrovna ty Metropolitany jsou nic extra a Jančura jim bere cestujících dost na Bratislavu.

Jiří

Nejzajímavější by bylo, kdyby se nějak podělal vůz s první třídou, a teď tam daly A149.😂 Ještě k těm lokomotivám, by ty vozy mohl tahat Taurus, když by je ÖBB začaly prodávat. No ale stejně by to bylo divné, když novější parodie na „Railjet“ bude moc jezdit pomaleji než o několik let starší Railjet.

Asdf

Proč parodie na RailJet? Jen proto, že to nemá Vmax 230?

Petr.R

Vy jste už viděl techničák kolik to má max?

Elb

No, ano, provozní rychlost 200km/h, překvapivě, když to bude s vagóny.. Žádné Taurusy se prodávat nebudou, německé vysokorychlostní Ice se napříč generacemi liší rychlostmi mnohem více..

Mirek

Vůbec bych nespekuloval, kam to půjde. Metropolitan + 380, která tam jezdí teď. Pokud zapátráte v paměti, tak o tom, že budou nové vlaky na Metropolitan mluví už několik měsíců (spíš let).

Elb

Jenže také to může dopadnout tak, že tyto vozy půjdou na Německo a co se uvolní odtud nahradí největší hrůzy na Brno, ono na to Německo by se také mohlo jednat jen o zvětšení dnes nedostatečné kapacity, plán DB na znásobení cestujících v dálkové dopravě s novým nákupem klasických vozů, po modernizaci důležité trati Hamburk-Berlín-Drážďany, může mít souvislost..

Milan

Zajímavé v porovnání s informací o včerejším nákupu ojetých Bmz v průměru za cca 8 mil. Kč a cenou 60 mil. Kč za tyto nové vagony.

Petr_766

Jj rozdíl ceny je zajímavý. Ono ty vagony z Rakouska se kupovali i proto, aby je nedostal žlutý (sice aktuálně má u OBB „stopku“ na nákup, to ale neznamená, že by je koupit nemohl o něco později či přes někoho). V každém případě to rozhodně pomůže, aby se i na tratích, kde ČD zatím jezdí samy, jezdily o něco lepší vagony než teď. Protože někde je to fakt „retro“ za dvojnásobnou cenu než na koridoru s konkurencí…

Elb

Jenže ČD si ty peníze nenechávají, pokrývá to náklady objednavatele, Ministerstva, kdy linky, kde se neobjevila konkurence, ani nehrozí, že se někdy přehoupnou do ekonomické nuly, nebo zisku.. Aby kilometricky stejná Praha-Ostrava/Plzeň-Brno stála stejně, vzhledem k převezenému počtu lidí, velikosti sídel a proudů u těchto linek, kdy za dobu Plzeň-Brno souprava otočí Praha-Ostrava-Praha, je prostě blbost..

Elb

Aby je nedostal kamarád koblihobači je jen pěkný bonus, kvalitní vozy dost chybí už jen pro běžný provoz dosud modernizovaných linek.

Mirek

Cena je to bezpochyby dobrá, ale při komplentí rekonstrukci, jako byla na Hamburk, se cena dostane skoro na polovinu nového vozu. A pak je třeba srovnávat víc, tj. jak dlouho vydrří rekonstrukce, kolik se do toho bude sypat peněz v průběhu životnosti apod. A pak už to nemusí vyznívat tak jednoznačně.
Ale u nás je problém, že na komplet nové není, takže tohle je velmi dobré rozložení nákupů a nákladů: část nová, která vydrží 40 let (s revitalizací v průběhu života), část starší, která se po 20 letech nahradí.

Frantisek

Nějak mi tam nesedí ta otevřená čelní stěna a sunutí lokomotivou. Budou k tomu řídící vozy, nebo snad stanoviště po vzoru 853? Zatím mi to přijde jen jako prostý nákup nových, byť moderně pojatých vozů. Sice potřebný, ale nelze mluvit o jednotkách.

Milan

Z pohledu bezpečnosti je určitě výhodnější, když je 90t lokomotiva vepředu jako štít chránící cestující ve vagonech vzadu. Co vzniká za škody v případě havárie lehkých jednotek také víme. Jsem proto pro osvědčený koncept, kdy jede lokomotiva vepředu a táhne klasické vagony.

Mirek

Přesně tak, Rj by dopadl snad ještě hůř než Pendolino. Nechtěl bych to vidět.

MK

O jednotkách mluvit lze, ale o netradičních, budou to v běžném provozu nerozpojitelné soupravy, stejně jako Bpjo, akorát s tím, že čelní vozy budou mít dver, a v případě potřeby půjde projít do dalších vozů, případně jednotky. Vnitřek bude stejný jako railjet, tzn. průchody mezi vozy prakticky bez dveří.

MK

*o netrakčních

Filip

Docela zajímavé to bude, rozhodně to nebude na škodu, ale zase to bude znamenat že cestujícími oblíbené vozy Bdpee se přesunou z linky Ex3 na linku Ex7 a případně i jiné linky, ale zase nelze přehlédnout fakt že ČD dokoupili od ÖBB vozy Bmz, ovšem kdy bude do nich dosazena dnes již hodně využívané Wi-Fi připojení podle mě zůstává v oblacích :/

Pája

Skoro bych si tipnul, že dříve, než se Wifi do vozů dodělá budou takové datové balíčky, že nikoho Wifi zajímat nebude :D.

Asdf

Tak mě už v podstatě nezajímá dnes a to mám jen 4 GB. Ale většinou mě to bohatě na měsíc stačí.

Daniel

Jezdím pravidelně do Berlína a po cestě wifi využívám velmi často kvůli signálu podél trati a to jak na českém, tak i na německém území. Na jiných tratích v Česku je to obdobné, takže i když mám 10 GB po celé EU, wifi je na cestách pořád o řád stabilnější… ale třeba za tři roky bude pokrytí 4G nebo 5G už úplně někde jinde.

Mirek

Oblíbené Bdpee? To je silná ironie, ne?

Vít Jůza

Viděl jsem reklamu, ve které bylo za oblíbené označeno to, co se teprve bude zavádět … „oblíbené“ je prostě takové oblíbené slovo.

Elb

Někdo ty vozy má vážně rád..

Tomáš

Už jsem vážně nečekal, že se toho někdy dožiju! :O

noerf

Regiojet kupuje nové vagony za 1 milon euro, tedy cca 26 miloonů Kč, tady to vychází na 60 milionů za vagon. To jsou pozlacený s kvalitní WIFI, dvěma zásuvkami a monitorem u každé sedačky a pod?
Další věcí je, že railjet už je nahrazen novějšími koncepty.

To

RJ nakupuje vozy v Rumunsku, Siemens je cenově asi trochu někde jinde… a snad i kvalitou. Škoda, že ČD nekoupily všech 15 railjetů. Takhle je to 49 vozů pendolino, 49 vozů railjet, 50 těchto vozů… bohužel ČD nejsou OBB, aby nakoupily desítky souprav. I tak je to +++. Předpokládám, že to bude určeno někam do Německa nebo Rakouska – ikdyž 5 vozová souprava nic moc – to tak do Mnichova přes Plzeň.

Daniel

Nejsem si úplně jistý, že vozy z Rumunska mají stejné kvalitativní parametry jako ty zde zmiňované (např. tuším tlakotěsnost?) a cena okolo 50m Kč za jeden vůz je, alespoň u Siemense, obvyklá. Jinou debatou ovšem je, co všechno je u takového vagonu opravdu potřeba, ale to nechám na někom, kdo do toho má větší vhled.

Petr_766

Tak přiznejme si, že zpracování té Astry není zase kdovíjaký zázrak. Je i dost hlučná od podvozku. Když jedu ve vagonu Relax/Byznys (ex rakušák), tak není slyšet od kolejí skoro nic i když ty vagony mají za sebou už dost. Astra je nová a je tam hluk nesrovnatelně větší. Asi i zpracování bude u Siemensku o něco lepší.

Asdf

Siemens je řekl bych co do kvality zpracování žel. vozidel na světové špičce. Tomu fakt Astra konkurovat nemůže.

Petr.R

No kdo jede v astře, tak dá sluchátka na uši a dívá se na nějaký film. Mně fascinuje astra, že tam skoro není poznat rozjezd. Jančura by koupil taky rád railjety, ale mu nikdo peníze nedá jak čd.

Asdf

To je právě ten důvod, proč bych radši jel v Astře, protože ten infotainment je prostě návykový 😉
A v tomhle má prostě Jančura navrch a jak se zdá, tak ještě dlouho bude mít, protože nevím nic o tom, že by ČD nebo Leo chtěli něco podobného zavést.

TB

noerf Všichni dopravci nakupují nové vozy za 50 – 60 milionů a jen ten Jančura to dokázal tak levně. Fakt si myslíte, že všichni ostatní jsou blbci, kteří za mnohem větší série vozů platí víc než Jančura za pár kousků? A nebo nám Jančura zase lže a vydává rekonstrukci za nový vůz? Druhá odpověď je totiž ta správná a pak už se ta cena cca milion euro tak příznivě nejeví za provedenou kvalitu zakázky.

Asdf

Ne, Jančura nelže, kde jste to vzal? Nebo si snad myslíte, že Astra se tváří, že dělá nové vagóny a přitom je potají rekonstruuje z nějakých ojetin?

TB

Koukněte se pořádně na rám a podvozky a uvidíte sám 😀

Dan

Četl jsem, že Astra na základě francouzské licence (asi kvůli cenové dostupnosti) používá podvozky založené na typu Fiat Y32, který se dřív hojně používal v celé evropě a na kterém jsou mimochodem založené i novější podvozky SF200 firmy Siemens (U ČD to mají např. vozy bmz z 90. let).
Pokud by Astra jen repasovala starší kusy, musela by mít někde pořádnou zásobu ojetin.

Dušan

U ČD to mají např. vozy bmz z 90. let. – to tedy opravdu nemají, vozy Bmz, Ampz, WRmz nakoupené v 90-tých letech mají z výroby typ SGP-300R – později prodávané jako SF 300 – viz http://www.vagony.cz/pojezdy/sgp/sgp.html
Podvozky Y32 nemá žádný vůz z vozového parku ČD, a.s.

Dan

Vycházel jsem z článku zde:
http://www.vagony.cz/pojezdy/fiat/fiat.html
Nevím, jestli číselné označení podvozku souhlasí, ale podvozky fiat má třeba Bhmpz ČD.

SF200 byl překlep a mělo být 300, děkuji za upozornění. Vidím, že se vyznáte, mohl byste prosím ještě objasnit, jaké podvozky to používá Astra a zda jsou nové? Děkuji.

Dušan

K těm Fiatům (Savigliano) – ano, část vozů, co koupily ČD od OBB (konkrétně řady Bmz235,229,230,Bdmpz227,Bhmpz228) má z výroby podvozky Fiat Y0270S (S – kotoučová brzda) – viz třeba obrázek zde:
https://www.google.com/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjWhe7-8ITcAhURjqQKHRc5ASEQjRx6BAgBEAU&url=http%3A%2F%2Fwww.ferrovie.it%2Fforum%2Fviewtopic.php%3Ft%3D19549%26start%3D495&psig=AOvVaw1sHaKTL9cNWChRiROOhBno&ust=1530774332627471

a tady:

https://www.google.com/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjQqbfX8oTcAhWGjqQKHRgaBl8QjRx6BAgBEAU&url=https%3A%2F%2Fwww.flickr.com%2Fphotos%2Falcoalbe%2F16546905881&psig=AOvVaw1sHaKTL9cNWChRiROOhBno&ust=1530774332627471

zbytek má SPG VS-RIC 75.

Vozy Bmpz 61 81 20-90 (= alias „Astra“ Regiojetu) mají dosazen od rumunské vagónky typ Y32R, který je použitelný do V = 200 km/h a naprosto standardně se osazuje na osobních vozech , které tato vagónka dodává jako novostavby – viz třeba zde je portfolio produktů:
http://www.astra-passengers.ro/product/3-ava200-express.html#!prettyPhoto

Dan

Děkuji za info, konečně v to mám pořádek a doufám, že ti, co tu spekulovali nad původem vozů regiojetu se také něco dozvěděli.

Asdf

Už jsem ty vagóny podrobně studoval a neshledal jsem na nich nic, co by nasvědčovalo tomu, že by se jednalo o nějakou rekonstruovanou ojetinu. Mimochodem, kde by Astra ty ojeté vagóny brala? A kdyby tomu bylo tak, nemyslíte, že by se to asi už dávno provalilo? Nebo jste vyznavačem konspiračních teorií?

TB

Tak se díváte špatně. Navíc se nemá co provalovat, RegioJet samozřejmě ví, co si od Astry objednal a převzal. Ojetých vozů k rekonstrukci má RegioJet sám dostatek. Vždyť se jen podívejte, co jich stojí různě odstavených.

Asdf

A co mám tedy na těch podvozcích a rámech vidět, abych viděl důkaz, že se jedná o ojetiny?

TB

Tak snad poznáte starší typ podvozků, které se u současných nových vozů již nepoužívají. Na rámu jsou vidět vybroušená místa, kde byly původní štítky. Ony dokonce existovaly fotky z výroby prvních vozů, kde je vidět původní rám ještě nenastříkaný a kde jsou tedy ty výbrusy dobře patrné. Ale abychom si rozuměli, nevidím na tom nic špatně. Podobně postupují i jiní dopravci. Navíc to ostatní na voze je z větší části novostavba. Zda zdařilá či ne už je věcí názoru. Jen to nazývat novým vozem je přinejmenším zvláštní. To bychom za chvíli říkali, že je nová i příšerná RegioNova

Asdf

Ani ne, nejsem expert na podvozky. Ale jak psal Dan, může jít jen o výrobu staršího typu podvozku, právě kvůli ceně.

TB

Pak by cena byla o něco vyšší. Ty podvozky a rám jsou ale naprosto v pohodě a vydrží víc než zbytek vozu.

Rado

Re. TB Viděl jsem už spoustu podvozků. Tolik štítků resp. vybroušená místa po nich považuji za hloupost. Pokud by jste věděl něco ze strojírenského oboru,bylo by Vám jasné, že jsou to tzv. odfuky potřebné pro odlévání. Ta vybroušená místa lze tedy připsat na vrub práce slévárny, kdy byla vynechána jedna prac. operace (lokální tryskání). Mohlo to být i záměrně, např. tlakem na cenu nebo jen nedostatkem technologií, popř. kombinace obojího. Až po mechanické povrchové úpravě odlitku nebo výkovku jde danný díl do antikorozní úpravy a poté laku nebo barvy. Jestli Regiojet nechává v Rumunsku stavět nové vozy nebo repasovat staré,… Číst vice »

Mirek

Taky by mě to zajímalo. Ta cena je podezřele nízká ve srovnání s ostatními výrobci. Není to 5-10%, což by se odůvodnilo nižší cenou práce, ale 40-50%. A to není normální. Ale žádné inforamce svědčící o tom, že se nejdená o nové vozy, jsem nenašel. Snad jen to, že se zrovna tyto vozy nenacházejí na stránkách výrobce a nebere je tedy jako něco top. .

Asdf

Tak v případě Astry by se asi nejednalo jen o rozdíl v ceně práce, ale i použitých technologiích a zřejmě i fatku, že takový Siemens má zřejmě větší marži.

Petr.R

jančura má přeci repasované astry a jak snima je spokojen a cestující také, tak přeci nakoupil i nové. Ty repasované i na astru byly přeci z holandska nebo odkud. Tak nějaký jsou repas a nějaký nový, rozdíl je v sedačkách-opěrky nohou nebo co?

Asdf

To vůbec nevím, že by měl nějaké vagony z Holandska. Pokud vím, tak Holanďani mají všude vysoké perony a i vagony jsou na to spešl.

Petr.R

pardon-belgie.

Dan

Někde se spekulovalo o tom, že Regiojet stály Astry o něco víc, než kolik se uvádí. Vyšší cena vozů Siemensu bude daná cenou práce na západě, vyšší marží, důrazem na kvalitu a skutečností, že do návrhu Railjetů, resp. vozů Viaggio Comfort se promítlo 40 let zkušeností s výrobou osobních vozů. V detailech těch vozů je skutečně vidět, že je navrhoval někdo, kdo jezdí vlakem a má s návrhem vozů zkušenosti. Na internetu jsou k dohledání články, kde si je ČD chválí, protože jezdí téměř bez provozních neschopností. Oproti tomu Astra je vlastně jen obyčejný katalogový velkoprostor vycházející ze zhruba 40… Číst vice »

Pavels

Tebe by uz taky mohl nekdo nahradit ty jancurokoncete.

Chachar Budvar

Docent Žemlička stál m.j. za škrtem nákupu 2. várky Railjetů – https://zpravy.aktualne.cz/denik-insider/novy-sef-dozorci-rady-cd-nema-smysl-dotovat-prazdne-vlaky/r~i:insider:article:24964/ čili nyní druhý pokus? Odtrženi definitivně od bigotního ničitele železnice?

Michal

Není na světě takové zprávy, na kterou by se nedal naroubovat doc. Žemlička. Například jak ve Zvoli utekla puma, tak méně známý životopisný fakt je, že doc. Žemlička choval kdysi v paneláku pumy hned tři.

Chachar Budvar

O pumách v článku nepíší a tato šelma nebyla tématem mého příspěvku. Nechte dědka snít jeho věčný bezželezničně regionální sen. Leč upozorňovat na průšvihy třeba neustále – poučení z chyb, či různých zakopnutí připomínat musíme, včetně jmen jejich původců. Stejně tak jako se neustále upozorňuje třeba na komunistická zvěrstva. Chyby z minulosti nesmíme opakovat!

Michal

Doc. Žemlička je zlo srovnatelné s komunistickými zvěrstvy? Asi jsem dnes večer neměl dost Martini…