Cestovní ruch Železnice

Dráhy lákají: Pronajměte si vlak. Nejdražší je pára, nabízí k půjčení i Stříbrný Šíp

Stříbrný šíp. Autor Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Stříbrný šíp. Autor Zdopravy.cz/Jan Šindelář

České dráhy chtějí výrazně rozšířit byznys pronajímání vlaků firmám a soukromým osobám. Na tiskové konferenci v Praze dnes představily svou nabídku i s příklady cen. „Nabízíme sestavení vlaku podle přání zákazníka a jízdy po vybraných trasách,“ uvedl obchodní ředitel ČD Jiří Ješeta.

Stříbrný šíp, interiér. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Stříbrný šíp, interiér.
Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Dráhy rozlišují dva druhy služby: výjezdní vlaky a zvláštní vlaky. V případě výjezdního vlaku si zákazník pronajme jen část kapacity (případně celý vagon) na pravidelném vlaku, zvláštní vlak pak znamená vypravení soupravy na míru. Na výběr jsou historická i současná vozidla. V nabídce jsou i konferenční vozy, případně catering společnosti JLV.

Stříbrný šíp, stanoviště strojvedoucího. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Stříbrný šíp, stanoviště strojvedoucího.
Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Možnost pronajmout si vlak u ČD existuje delší dobu, nyní ji ale dráhy chtějí více propagovat. V případě firem mluví například o výjezdních zasedáních dozorčích rad nebo firemních večírcích. Zvláštních vlaků ČD využila několikrát například Škoda Auto. Předloni na Vánoce si například objednala Stříbrný šíp, což bylo dosud jediné komerční využití tohoto unikátního vlaku z konce 30. let.

Soukromníci si zase podle Ješety mohou objednat například svatbu nebo oslavu narozenin ve vlaku.

Příklady cen za pronájem vlaků ČD (bez cateringu)

Vlak

Trasa

Cena bez DPH

Parní (220 míst)

Praha – Hostivice – Rudná u Prahy – Praha

94900

Parní (330 míst)

Praha – Beroun – Rakovník – Lužná – Hostivice – Praha

171200

Konferenční vůz plus jeden vůz k sezení připojené k pravidelnému vlaku

Praha – Olomouc, Praha – Ostrava, Praha – Brno, Praha – Břeclav

60000

Regionova

Okružní jízda kolem Prahy (2 hodiny)

22000

Regionova

Okružní jízda kolem Prahy (2 až 4 hodiny)

32000

Stříbrný šíp

Praha – Tábor a zpět

71000

Stříbrný šíp

Praha – Poděbrady a zpět.

69000

Stříbrný šíp

Praha – Lužná u Rakovníka a zpět

72000

Pramen České dráhy

16 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vít Jůza

Parní vlak přirozeně asi nejdražší bude tak jako tak, ale srovnávání malého motoráku s velkým parním vlakem je samozřejmě trochu zavádějící.

Petr

Mě konkrétně by zajímalo, aspoň orientačně, kolik by stálo zapůjčení nějakého lůžka a vypravení na cestu Pardubice – Vinnycja… No, radši to ani nechci vědět, protože bych se nedoplatil.. Vím, že dnes již by se vůz musel sehnat u zahraničního partnera, ale bude mě v budoucnosti čekat úkol, jak vyřešit přepravu cca 20 osob na svatbu a zpátky…

K.S.

Musel byste asi poptat u někoho jiného, nevím kdo by měl v ČR vůz, lůžkový/lehátkový, s vyměnitelnými podvozky. Poláci by mohli mít něco se SUW2000, ale to by se muselo jet přes Polsko. Ale jděte do toho, bude to zajímavé. Ještě mne napadá zkusit poptat kolik by stálo případně zařazení „vlastního“ vozu a ten si sehnat od někoho jiného, některé společnosti mají lůžkové vozy k pronájmu. A možná by to mohlo jít přes Regiojet, ten myslím lůžkáče má (jestli s vyměnitelným podvozkem to nevím), jezdí do Košic, to by snad šlo usmlouvat s nějakým dalším dopravcem aby vagon přetáhl do… Číst vice »

Petr

Což o to, nějaké SUW existuje, Polsko má také vozy s měnitelnými podvozky, ale tady jde o to, co je v Čopu za podvozky, což budou nejspíše na WLAB (Ukrzaliznica), možná mají i na jiné, to nevím…

K.S.

No a co tedy jízda přes Polsko kde by se ty SUW užily (změna podvozku za jízdy). Ještě se podívejte na vagonweb, tam by měly být lůžkáče a kdo je má sepsané. Vozy mají nějaké UIC skříně a tak třeba sedí Ukrajinské podvozky na víc typů vozů, ale to jenom hádám. Nejsem si jistý moc, ale zdá se mi že něco jezdí mezi Slovenskem a Ukrajinou, nějaký expres snad, tak třeba mají i vozy i podvozky. Snad Vám do dopadne. Pomůže tohle? cd. cz/typy-jizdenek/vlakem-do-evropy/-27013/ Takže vozy zajíždějí, podvozky se asi mění, Nevím že by v Košicích byl široký rozchod. Je… Číst vice »

K.S.

Neví někdo kde je ten ceník? Ty vozy na pravidelných vlacích vypadají zajímavě, i když třeba spíš ve formě jednoho vozu, ne dvou. Otázkou je kolik jestli jsou za nějakou zajímavou cenu schopní zajistit i třeba o trochu složitější trasu, například za rychlíkem do Havlbrodu a pak přes Jihlavu do Znojma. Taková nabídka může být zajímavá pro pořadatele různých akcí, nevím jak to bylo teď, ale pokud je jasné že to nedá na celý vlak, tak zařazení jednoho vozu by mohlo být řešením a navíc flexibilnějším než celý vlak. Otázka je také jaké vozy jsou v nabídce jestli jenom současné,… Číst vice »

K.S.

Díky, ne že bych to teď potřeboval, bylo to spíš ze zajímavosti, ale díky :D.

Jirka

Nějaká cena za 810 z ostravy do prahy by nebyla? 🙂 Když do prahy tak jedině se stylovým vozidlem 🙂

David

Teda u kolonky – okružní jízda Regionovou kolem Prahy jsem vyprskl smíchy 😀

Vít Jůza

To je pravda. O vkusu se nedá tak moc diskutovat, ale vzhledem k tomu, že na jižní straně to znamená přinejmenším přes Písek, tak se ta regionova pěkně zapotí, aby to stihla za 2 hodiny.

K.S.

Tak přece nemohou vynechat vrchol našeho železničního strojírenství 🙂

Buď v Gebrian versus, nebo v Hones Guide, takovou jízdu zkoušeli, akorát toho moc vidět nebylo. otázka je jak to mají namyšlení, jestli s úvratěmi, jestli je možné si vybrat trasu a podobně, pak by to mohlo být zajímavé. Hádám že to asi bude jezdit z Masaryčky, na Hostivice, Smíchov, Vršovice, přes Malešice zpátky. Akorát nevím co s tím člověk uvidí, je z těch tratí něco pěkného vidět?

Jiří

Počítám že to bude něco jako parní jízdy Prahou nebo tehdá ten railjet, tzn. určitě Krč – Radotín – Smíchov. Pokud tedy zrovna nebude nějaká porucha na Vyšehradě nebo na Smíchově 😀

Vít Jůza

Kolem Prahy je určitě kolem Prahy, a ne po Praze s malou vyjížďkou za hranice Prahy; přece by neklamali potenciální zákazníky!

Jiří

ale vlastně trasu by si měl volit sám zákazník 😀 takže když to zvládne kolem Prahy po kolejích za dvě hodiny… no chudák reginka, z ní udělaj vesmírnou loď 😀