Doprava ve městě Metro Tramvaje

DPP poptává silovou elektřinu za 1,5 miliardy korun na další tříleté období

Tramvaje 15 T z první i druhé série na konečné ve Stromovce, ilustrační foto. Foto: Jan Sůra

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) začal s předstihem hledat dodavatele silové elektřiny na období od 1. ledna 2021. Současnému dodavateli, kterým je Pražská energetika, vyprší smlouva den předtím.

DPP uzavírá s dodavatelem smlouvu vždy na jeden rok s možností prodloužení o další dva roky. Smlouva s Pražskou energetikou byla uzavřena na rok 2018 a dodatkem prodloužena. Podobně to chce podnik udělat i s vítězem aktuálního tendru, předpokládaná cena silové elektřiny za 36 měsíců činí 1,455 miliardy korun. Jde především o odběrná místa metra a tramvají. „DPP zatím vždy využil možnost prodloužení, takže se soutěžilo každé tři roky,“ uvedla mluvčí podniku Aneta Řehková.

Podobně jako u Správy železniční dopravní cesty nejde ani v tendru DPP o cenu energie, nýbrž o koeficient, o který si dodavatel navýší ceny z burzy Power Exchange Central Europe (PXE). SŽDC využívá aukci, kterou na letošek vyhrál Amper Market, na příští rok ČEZ.

„DPP využívá nástroj postupného nákupu elektřiny. Tedy podle vývoje velkoobchodního trhu se rozhoduje o nákupech částí své spotřeby. Takže nejsme přímo účastníkem obchodování, ale obchodujeme přes prostředníka, tedy našeho dodavatele silové elektřiny. Výhodou je převzetí odpovědnosti za odchylku a administrativní a legislativní pokrytí těchto činností,“ doplnila Řehková.

V loňském roce zaplatil DPP za silovou elektřinu 367 milionů korun. Pro srovnání, SŽDC zhruba 1,6 miliardy.

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
jirka

Vazene damy a panove, jelikoz Ceska cesta je z pekla do pekla tak doporucuju se podivat v jakych tramvajich jezdime : 50 let stare vagony cca70% vsech tramvaji. V tech tramvajich mega hafo gerontu ze vsech koncu Ceska. A spina zapach a vsechno je stary a mrtvy

Jarek

Až tak? Já dneska jel tramvají starou méně než 5 let a jediný zápach byl z klimatizace, kterou v Plzni neumí bez smradu vyrobit. Vy jste z Liberce?

A.R.

Nebo z Mostu.

Jaroslav

Uff, to je hodně troufalý komentář (a děsí mě ty +/-). Nevím odkud jste, ale já za Prahu nemůžu souhlasit.

Jaroslav

A gerontem (uctivěji důchodcem) je i vše babička a je/budou vaše rodiče, tak prosím udržujte alespoň elementární slušnost.

Anonym

A ted tu o Karkulce.

železničář v důchodu

„jirka“: Prosím, jak ten zoufalý blábol má souviset s informací o nákupu trakční energie pro DPP?