LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

DPP koupil v Bratislavě historickou tramvaj Tatra K2. Sloužila jako škola řidičů

Nová akvizice DPP, bratislavská tramvaj Tatra K2. Autor: DPP/Robert MaraNová akvizice DPP, bratislavská tramvaj Tatra K2. Autor: DPP/Robert Mara

Bude to první tramvaj typu K2, která bude v Praze jezdit na pravidelné lince. Podle DPP je výjimečně zachovalá.

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) dnes od Dopravního podniku Bratislava (DPB) za 1000 eur zakoupil vyřazenou kloubovou tramvaj Tatra K2 ev. č. 8133, která je od roku 2009 odstavena v bratislavské vozovně Krasňany.

Dopravní podnik nyní připravuje poptávkové řízení na opravu zakoupeného vozidla. Předpokládaná hodnota opravy je 9 milionů korun. Jakmile bude znám vítěz tendru, DPP nechá vůz přepravit z Krasňan do místa opravy. DPP předpokládá dokončení opravy tramvaje do konce roku 2022, následně ji plánuje nasadit v rámci retroprovozu na linku 23.

„Bude to první tramvaj typu K2, která bude v Praze jezdit na pravidelné lince. Chceme takto v rámci retroprovozu prezentovat nejvýznamnější zástupce tramvají Tatra z nejúspěšnějšího historického období 50. až 60. let, které pro veřejnost charakterizuje zejména výjimečný design výtvarníka Františka Kardause. K Praze mají tyto tramvaje velmi úzký vztah, všechny zde byly navrženy, zkonstruovány i vyrobeny,“ uvedl člen představenstva a technický ředitel DPP – Povrch Jan Šurovský.

Nová akvizice DPP, bratislavská tramvaj Tatra K2. Autor: DPP/Robert MaraNová akvizice DPP, bratislavská tramvaj Tatra K2. Autor: DPP/Robert Mara

Dvoučlánkové tramvaje K1 a K2 v Praze jezdily jen v rámci zkoušek výrobce v letech 1965 a 1966 v režimu bez cestujících. Do pražského členitého terénu se tyto článkové tramvaje nehodily a DPP zůstal u nákupu tramvají T3 s lepšími adhezními i dynamickými vlastnostmi.

Zatímco technicky složitější typ K1 s elektropneumatickou výzbrojí se sériově nevyráběl, vozy K2 s celoelektrickou výzbrojí se vyráběly v letech 1967až 1983 a prosadily se v řadě měst – v Československu v Brně, Bratislavě a Ostravě, exportovaly se zejména do Jugoslávie a v počátcích i do Sovětského svazu. Nejvýznamnějším exportním uplatněním byly vedle Sarajeva i dodávky pro Káhiru, pro kterou byla vyráběna speciální obousměrná modifikace K5 v kompenzaci za dodávky egyptské bavlny.

Vůz zakoupený DPP byl vyroben v roce 1977 a dodán jako poslední K2 do Bratislavy pod číslem 394. Zajímavostí je, že tramvaj od počátku sloužila jako cvičné vozidlo a nikdy nebyla nasazena do běžného provozu s cestujícími. Díky 32leté službě ve výcviku řidičů tramvaj neprošla zásadními konstrukčními úpravami a je podle DPP zachována ve výjimečně původním stavu.

Tagy dpp historická tramvaj seznam Top tramvaj Tatra K2
105 komentářů