DPP: Během šesti let budeme potřebovat až 250 trolejbusů, kloubové půjdou na jihozápad
První jízda trolejbusů SOR TNS 18 na trati do Čakovic. Foto: DPP![První jízda trolejbusů SOR TNS 18 na trati do Čakovic. Foto: DPP](https://zdopravy.cz/wp-content/uploads/2023/08/letnany2.jpg)
![První jízda trolejbusů SOR TNS 18 na trati do Čakovic. Foto: DPP](https://zdopravy.cz/wp-content/uploads/2023/08/letnany2.jpg)
Velký rozruch vzbudily nastavené parametry nové soutěže.
Velký rozruch vzbudily nastavené parametry nové soutěže.
Kde chce DPP nasadit 160 sólo trolejbusů, když linky 191 a 201 chce obsluhovat kloubovými vozy. Teď mě moc sólo linek nenapadá. 123/167, 131, 134, 137, 149, 157, 174, 176 a v budoucnu linka 59. To podle dokumentu pro rozvoj 2022-2032 vychází na 74 vozů ve špičce. Kdežto kloubových vozů bude ve špičce potřeba 135 (-15 SORů TNS 18). Spíš by dávalo smysl pořídit ~100 sólo vozů a ~150 kloubových vozů.
Nadmíru ušito škodě.
„Na vybudovanou či budovanou infrastrukturu potřebujeme ve smluvních termínech a v souladu s podmínkami případných dotačních titulů nasadit do provozu požadované počty vozidel, a nikoliv čekat třeba více než rok, než vysoutěžený výrobce bude schopen dodat provozuschopná vozidla.“
Připomeňte mi, z jaké země byl SOR a Cegelec? 🤔
A kdože dodával ty elektrobusy, které víc než rok nejezdily? Nebo vodíkový bus, který nejezdil skoro vůbec?
hlavně když si podmínky přečtete pořádně, tak omezení je na Turecko ale i Švýcarsko (dle výkladu Evropského správního soudu) tudíž mi ukažte jaké jiné výrobce trolejbusů v Evropě máme? Trojjediný výrobce ŠkodaSORSolaris (prakticky pouze dvě karoserie a dodavatel se mění podle zakázky ale až na malé dodávky SORu jejich vlastní výzbrojí, respektive Rail electric, která patří SORu a nebo Solaris a Medkom, Ale stejně většina trolejbusů v EU má buď výzbroj Škoda nebo alepsoň motory Škoda a to i HESS a karoserie Sor nebo Solaris. Nic jiného už po krachu Van Hool v EU není. Ukrajina teď nepřipadá v úvahu… Číst vice »
A co trolejbusy na lince 134? Počítá se ještě s tím?
Vyloučit uchazeče se zemí mimo EU je zcela legitimní. Mega! A reference jsou taky ok, pokud odpovídají zakázce a rozsahu budoucího provozu a pokud je splní více než jeden uchazeč.
Když zastupuji výrobce mimo EU, který dodal malé zakázky vozidel, která navíc nenajezdila moc kilometrů, tak holt asi v hlavním městě středně velké země EU nemám šanci. Ale můžu to zkusit jinde a postupně se vypracovat až na možnost dodávat i do velkých měst.
Jenomže úkolem soutěže je v konkurenci dosahnou výhodných podmínek. Ne redukovat počet dodavatelů na už tak malém trhu. Spolehlivost lze ošetřit garancemi výrobce, který bude zodpovědný pod pokutami za disponibilitu. Země původu o spolehlivosti nic neříká.
Úkolem soutěže je také udržet zakázky doma. Buy American – Buy European.
Úkolem soutěže je mít nejlepší podmínky peo zákazníka. Ne dotovat domácí monopol.
Takže to budou obcházet tak, jak hromada výrobců. Dodají komponenty na téměř celej vůz, pár drobností nechají od místních dodavatelů a někde v garáži to smontují. Přínos pro zemi nula, pro zákazníka občas horší.
A jak to ochrání proti tomu, aby si třeba turek, nebo číňan založil někde řekněme firmu za pár drobných a obchodoval přes ni ?
protože se podle legislativy bere výrobce a nikoli země výroby – elektrobusy BYD tak nejsou označované za evropské ani maďarské ale za čínské i když jich většina vzniká v Maďarsku. Ikarus je ale naopak jen přeznačený čínský výrobek kompletně vyrobený v Číně a označen je za výrobek evropský či maďarský. Jenže ani HESS není výrobek ze zemí EU, takže tohle omezování mi přijde úplně mimo realitu. Omezíme dodavatele tak že vlastně nebude koho omezovat protože tu už nikdo vlastně nebude
krásná ilustrace- chcete koupit evropský elektrobus- díky podmínce výrobce z EU si ale kompletně vyrobený bus BYD v Maďarsku (zaměstnanci platící daně v EU, výrobce platící daně v EU…) si díky regulaci koupit nemůžete protože sídlo výrobce je mimo EU. Ale náhodou si můžete koupit Ikarus, krásný, nový maďarský, sídlo výrobce v EU…jenže nakonec Vám přijede elektrobus s výrobním štítkem Made in China…by CRRC… je to jako Ebusco.. sice krásné že firma sídlí v Nizozemí ale že je to prakticky jen jinak označený Golden Dragon…
Tak fajn. Ale pak ať evropští výrobci nebrečí, že se jim nedaří vyvážet a že je všude mimo domácí trhy vytlačuje Čína.
Kvalitu si má zadavatel hlídat v podmínkách, ne uměle omezovat konkurenci a pěstovat si domácí monopoly, u kterých se stejně už mnohokrát spálil.
není to legitimní a navíc vyloučit kategoricky všechny dodavatele mimo EU je ekonomická sebevražda, stejně jako slavný US zákon Buy in America (jak to tam dopadlo? V průmyslu a dopravním zvlášť naprostá zaostalost, žádní výrobci – u tramvají prakticky jeden a CAF se alespoň trochu snaží, vozy metra hrůza a čínské soupravy v Bostonu je naopak kapitola sama pro sebe. O vlacích ani nemluvím. Všechno co je v této oblasti v USA použitelné je navíc stejně z Evropy (Stadler, CAF, Siemens a teď už i Solaris ) a navíc v USA prakticky vůbec nefunguje volný trh což už značí i… Číst vice »
Začínám mít pocit, že se parametry soutěží nenastavují na míru některým výrobcům, ale tak, aby byli lehce napadnutelné a podnikoví právníci měli dostatek práce (čti příležitostí fakturovat).
139 Želivského – Sídliště Zbraslav? Pan Hřib slíbil na rok 2027 zahájení výstavby tramvajové trati do Komořan se zprovozněním 2029. Hlavním argumentem pro výstavbu této trati je blokování autobusů MHD na Komořanské (což je ve špičkách nepopiratelná pravda a dochází tomu i po dokončení omezení na Barrandovském mostě. Měl jsem proto za to, že 139 jako trolejbus bude končit na Obchodním náměstí a spojení se Zbraslaví bude zajištěn jiným způsobem.
Přestupem v Modřanech na tramvaj a vzápětí v Komořanech na autobus? No nevím.
V trase 165 to bohužel tak funguje. Vystoupit u Polikliniky Modřany, přejet pár stanic tramvají a v na Libuši přestoupit na bus.
Nejsem takový optimista. Souběh trolejbusové a tramvajové tratě v úseku Obchodní Náměstí – Komořany bude těžké obhájit. Kdybych neviděl na vlastní oči přístup města, které nám suše oznámilo zrušení linky 190 z důvodu podmínek přidělení dotačních peněz na tramvajovou linku, která povede přes Dvorecký most, třeba bych v tom takový problém neviděl. Ať si lidé z Beránku z busu 150 přestoupí u polikliniky na tramvaj. U té linky 190 to aktuálně vypadá, že bude v nějakém dosti omezeném režimu (a po omezenou dobu) i nadále lidi k metru na Smíchovské nádraží svážet. Stále si nemyslím, že kvůli pár spojům linky… Číst vice »
Pídil jsem se, protože to s tím Obchodním náměstím jsem si celkem jasně pamatoval, že padlo. Až jsem měl podezření, že jsem si to popletl s jinou linkou. Takže nespletl, ale končit tam bude pouze polovina spojů 139, ostatní pojedou i nadále na Zbraslav. Celkově ale bude na lince 139 jezdit méně spojů než jezdilo nyní.
Už takhle stojí spojení Modřany Zbraslav zaprd. V hodině jedou dvě 139 jen do Komořan a jedna do Zbraslavi. Pokud ta vám náhodou ujede počkáte si 40 minut.
Podobně by měly České dráhy vylučovat Škodovku a hlavně požadovat aby velký co se nakoupí měli už statisíce km naježděno a bylo vidět jaké jsou stavu jak vypadají
Nechápu proč? Výrobky Škody jezdí po celé Evropě včetně západní s vysokými požadavky na kvalitu i za oceánem, tak proč v zemi, kde se vyrábějí by neměly jezdit? V jiném fóru, budete třeba komentovat, jak je to hrozné, že jsme jen montovna Evropy (což už dávno není pravda) a máme malou přidanou hodnotu a hlavní výdělek má někdo jiný, ale v okamžiku, kdy máme firmy, co něco umí tak pro nás jsou špatné?
Vlaky od Škody jezdily leda tak v Bavorsku a úspěchem bych to teda nenazval…
Asi myslel tramvaje 🙂
Tak i vlaky od Škodovky jezdí na Slovensku, Ukrajině, v Litvě, Lotyšsku a Estonsku. Uznávám, nic z toho není na západ, ale zase mi nepřijde od věci uznat, že Pantery alespoň nějaký mimočeský úspěch mají (narozdíl od tragických 380 a odvozenin).
Ale jo, však pantery nijak nezpochybňuju.
Montovna Evropy jsme a stále budene. Nýnější vláda tomu dost nahrává, že to nějakou dobu ještě zůstane. Přesně hlavní výdělek mají jiní. Né my zde.
nevím v čem tomu vláda nahrává. Ale bavím se nad tím jak čecháčci řvou že jsme montovna Evropy ( máme dost dlouhou a kvalitní strojírenskou historii) a když se nějaký provoz zavírá a stěhuje jinam (aby jsme nebyli jen ta montovna) tak zase řvou, že je hrozný jak se u nás už nic nevyrábí a zlatý český ručičky… a ve výsledku se hodně českých výrobků dodává po celém světě a dělají zemi dobré jméno.. ale pro čecháčky jsme jen montovna. To že stát z výrobků má příjem je asi vedlejší. Kdyby byla naše ekonomika založena jen na službách (ok, s… Číst vice »
k tomu bych ještě dodal že mít ekonomiku založenou na vysoce kvalifikovaných službách je sice super, ale co dá více lidem práci? Pár inženýrů Stadleru nebo Siemensu v Praze (rozuměj opravdu jednotky ) a nebo kompletní výroba vlaku či tramvaje. Je fajn že vlaky a tramvaje Stadler vznikají na papíře v Praze ale že se reálně vyrábějí třeba v Polsku je pak pro naší zemi ten problém, protože z kompletní výroby je příjem státu reálně vyšší než co zaplatí na daních za těch pár inženýrů v kanceláři. (Stadler – tramvaje pro Sarajevo, soupravy pro Merseyrail v Liverpoolu, Siemens – soupravy… Číst vice »
viz Stadlery pro Ostravu – projekt na papíře sice udělalo pár inženýrů v Praze Radlicích, ale tramvaj se skládala v Polsku z dílů z Běloruska (!!!) a Polska a něco málo z Německa. Nakonec nálepka Made in Poland, což ve skutečnosti jen podvozky protože karoserie jsou kompletně z Běloruska… a podobně se dokonce plánovala kompletní výroba v Minsku na základě tramvaji Metelitsa.. Takže fajn že tu tramvaj vymyslel český inženýr…
Jen detail, těch inženýrů Siemensu a Stadleru v Praze nejsou rozhodně jen jednotky a jsou v ČR i jinde než v Praze. Samozřejmě fabrika znamená více pracovních míst (i vysoce kvalifikovaných), ale za to že Siemens opustil Zličín jsme si tak nějak mohli sami.
Jenže na to byste potřeboval spoustu zlatých českých ručiček a dobrých výrobních robotů. Obojí je v naší zemi vzácnost. Kdo je šikovný už dávno někde dělá, takových lidí je trvalý nedostatek, tak nevím co máte s tou potřebou zaměstnávat je.
kopnout si do Škody je vždycky snadné… ale to že je to pořád relativně malá společnost z malého státu s poměrně malým zázemím, tak na to je Škoda sakra úspěšná – tramvaje už v deseti německých městech, v Polsku, Slovensku, Itálii, Turecku, Číně (byť v diskutabilní koneční), USA. Trolejbusy prakticky po celé EU – ať už motory, výzbroj nebo jako kompletní výrobek, vlaky na Slovensku, Německu, Litvě, Estonsku, Lotyšsko, Ukrajině..Metro v Petrohradu, Varšavě, Sofii a vlastně i Budapešti. Pamatuju si jako jsem viděl trolejbus v Bostonu a překvapil mě na něm nápis powered by Škoda..samozřejmě kdysi i San Francisco například…… Číst vice »
Kdyby ta malá úspěšná společnost z malého státu byla aspoň tak sebevědomá, že by odbyt pro své výrobky ve svém domovském státě zajišťovala konkurenceschopností ověřenou v soutěžích nešitých jí na míru, byli bychom na ní jistě všichni velmi hrdí.