z prahy

Dovozy ojetin dosáhly měsíčního rekordu, AAA Auto varuje před zaplavenými auty z Německa

Autobazar. Foto: AAA AutoAutobazar. Foto: AAA Auto

Dovozy ojetých aut ze zahraničí letos stouply o více než pětinu.

Po velkém propadu počtu dovážených ojetých osobních aut došlo na českém trhu k zásadní změně: v červnu se dovezlo nejvíce aut za jediný měsíc od roku 2008. Ukazují to statistiky registrací ojetin zveřejněných Svazem dovozců automobilů.

Jen za červen se dovezlo do České republiky celkem 19 080 ojetých vozidel, což je meziroční nárůst o 37 %, za celé první pololetí pak registrace dovážených ojetin stouply o 21 % na 83 544 kusů. Jejich průměrné stáří je 10,5 roku, přičemž podíl vozidel starších 10 let činí 51,83%, starších 15 let je 21,63%. Z velké části může jít o dovozy odložené kvůli pandemii. Kvůli nedostatku aut na trhu ceny ojetin v posledním roce výrazně stouply.

Největší prodejce ojetých vozů ale varuje před možnou novou nabídkou aut z Německa, Belgie a Holandska kvůli nedávným záplavám. „Podle našich zkušeností se u prodejců či v inzerci začínají zaplavené vozy objevovat již krátce po povodních. Vzhledem k bleskovému charakteru povodní zejména v Německu, které je nejoblíbenější zemí pro dovoz ojetin, lze čekat, že aut bylo zaplaveno velké množství. Vždyť 100 aut postihla rychlá povodeň dokonce přímo na dálnici v Severním Porýní-Vestfálsku. O to větší počet pokusů je prodat směrem na východ lze čekat,“ uvedl Petr Vaněček, provozní ředitel Aures Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO.

Podle něj by klienti měli ve smlouvě požadovat ustanovení o tom, že vůz nebyl zatopen. „Správně by po zatopení vozu měla být vyměněna veškerá elektroinstalace, což znamená náklady v řádu desítek tisíc korun. Proto jsou v místě původu zatopené vozy prakticky neprodejné a směřují na vývoz například do Česka,“ uvedl Vaněček.

Tagy AAA Auto dovoz ojetých vozidel sda Svaz dovozců automobilů
19 komentářů