Dotazníky zpomalí provoz všech aut na D10. Odstaví každý desátý kamion

Odpočívka na D10, kde se bude provádět dotazování řidičů kamionů. Foto: Jan SůraOdpočívka na D10, kde se bude provádět dotazování řidičů kamionů. Foto: Jan Sůra

Hlavní město Praha se rozhodlo více zmapovat pohyb kamionů, které zajíždí na jeho území. Kvůli tomu na podzim začne u

Hlavní město Praha se rozhodlo více zmapovat pohyb kamionů, které zajíždí na jeho území. Kvůli tomu na podzim začne u některých řidičů zkoumat, kam jedou. Způsobem, který mu ale ministerstvo dopravy povolilo zřejmě naposledy.

Na odpočívadle na dálnici D10 na Novopacké ulici, tedy před čerpací stanicí Benzina a McDonald´s bude Technická správa komunikací zkoumat, kam kamiony ve směru z Prahy jedou.

„Jde o součást širší akce, jejímž cílem je podrobněji zmapovat pohyb nákladních vozidel přejíždějících hranice hlavního města Prahy. Část sběru dat, která se týkala komunikací nižších kategorií, již proběhla v jarních měsících tohoto roku,“ řekla mluvčí TSK Barbora Lišková.

Předmětem průzkumu jsou nákladní vozidla vyjíždějící z Prahy, u kterých se budou zaměstnanci externí firmy ptát na státní příslušnost, počet osob ve voze, typ vozidla, místa odkud a kam vozidlo jede a jak často tuto trasu jezdí a zda se vrací ten samý den zpět. Zajímat je bude i to, po jaké komunikace vozidlo vstoupilo na území Prahy a zda projíždí Prahou bez zastavení.

„Část údajů se zjišťuje vizuálně, tedy bez spolupráce řidiče, průměrná doba dotazování nedosahuje ani jedné minuty. Jedná se o výběrové šetření s předpokládaným vzorkem okolo 10%, takže zastaven bude zhruba každý desátý nákladní automobil,“ dodala Lišková.

Výsledky průzkumu, které budou k dispozici v I. čtvrtletí příštího roku, budou sloužit zejména pro kalibraci modelových výpočtů zatížení komunikační sítě hlavního města a jeho okolí i jako podklad pro případné úpravy provozu.

 

V povolení pro přechodnou úpravu provozu ale ministerstvo dopravy uvedlo, že s podobnou metodou průzkumu už pro příště nesouhlasí. „Stanovení přechodné úpravy provozu pro účel dopravního průzkumu představuje nepřiměřené omezení pro všechny uživatele pozemní komunikace v konkrétním směru,“ uvedlo ministerstvo dopravy. V místě odpočívky bude totiž dočasně snížena rychlost pro všechny auta. Proto ministerstvo uvedlo, že podobné povolení dává naposledy.

Tagy D10 dopravní výzkum TSK
2 komentáře