Automobily Infrastruktura Silnice

Dotazníky zpomalí provoz všech aut na D10. Odstaví každý desátý kamion

Odpočívka na D10, kde se bude provádět dotazování řidičů kamionů. Foto: Jan Sůra
Odpočívka na D10, kde se bude provádět dotazování řidičů kamionů. Foto: Jan Sůra

Hlavní město Praha se rozhodlo více zmapovat pohyb kamionů, které zajíždí na jeho území. Kvůli tomu na podzim začne u některých řidičů zkoumat, kam jedou. Způsobem, který mu ale ministerstvo dopravy povolilo zřejmě naposledy.

Na odpočívadle na dálnici D10 na Novopacké ulici, tedy před čerpací stanicí Benzina a McDonald´s bude Technická správa komunikací zkoumat, kam kamiony ve směru z Prahy jedou.

„Jde o součást širší akce, jejímž cílem je podrobněji zmapovat pohyb nákladních vozidel přejíždějících hranice hlavního města Prahy. Část sběru dat, která se týkala komunikací nižších kategorií, již proběhla v jarních měsících tohoto roku,“ řekla mluvčí TSK Barbora Lišková.

Předmětem průzkumu jsou nákladní vozidla vyjíždějící z Prahy, u kterých se budou zaměstnanci externí firmy ptát na státní příslušnost, počet osob ve voze, typ vozidla, místa odkud a kam vozidlo jede a jak často tuto trasu jezdí a zda se vrací ten samý den zpět. Zajímat je bude i to, po jaké komunikace vozidlo vstoupilo na území Prahy a zda projíždí Prahou bez zastavení.

„Část údajů se zjišťuje vizuálně, tedy bez spolupráce řidiče, průměrná doba dotazování nedosahuje ani jedné minuty. Jedná se o výběrové šetření s předpokládaným vzorkem okolo 10%, takže zastaven bude zhruba každý desátý nákladní automobil,“ dodala Lišková.

Výsledky průzkumu, které budou k dispozici v I. čtvrtletí příštího roku, budou sloužit zejména pro kalibraci modelových výpočtů zatížení komunikační sítě hlavního města a jeho okolí i jako podklad pro případné úpravy provozu.

 

V povolení pro přechodnou úpravu provozu ale ministerstvo dopravy uvedlo, že s podobnou metodou průzkumu už pro příště nesouhlasí. „Stanovení přechodné úpravy provozu pro účel dopravního průzkumu představuje nepřiměřené omezení pro všechny uživatele pozemní komunikace v konkrétním směru,“ uvedlo ministerstvo dopravy. V místě odpočívky bude totiž dočasně snížena rychlost pro všechny auta. Proto ministerstvo uvedlo, že podobné povolení dává naposledy.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Roman Binder
Host
Roman Binder

Treba to, jestli zase ten den odjizdi, jestli jen projizdi atd. by mohli vytahnout z mytneho systemu.