dpp

Dopravu čeká náročný čtvrtek kvůli přívalům sněhu a větru, ČD chystají zásoby pití i zaměstnanců

Sněhová fréza SŽDC. Autor: SŽDCSněhová fréza SŽDC. Autor: SŽDC

České dráhy ve středu spustily mimořádnou přípravu zásob, lokomotiv i pohotovostního personálu kvůli zítřejší očekávané sněhové kalamitě. Cestující současně žádají,

České dráhy ve středu spustily mimořádnou přípravu zásob, lokomotiv i pohotovostního personálu kvůli zítřejší očekávané sněhové kalamitě. Cestující současně žádají, aby ve čtvrteka cestu zvážili, zejména pokud jedou s dětmi.

Je to po mnoha letech poprvé, co ČD oznámily přípravu na možné mimořádné situace a žádají cestující, aby případně odložili svoji cestu. „V depech budou připraveny pohotovostní lokomotivy a ve vybraných stanicích zásoby vody a občerstvení pro cestující, kteří by byli v důsledku nepříznivých povětrnostních podmínek nuceni na delší dobu přerušit svou cestu,“ řekl mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský. Podle něj půjde hlavně o větší uzlové stanice.

Kvůli očekávané kalamitě budou současně podle Štáhlavského držet pohotovost desítky strojvedoucích, vlakvedoucích, průvodčích, komandujících a dalších zaměstnanců Českých drah, tak aby mohly v případě potřeby mimořádně nastoupit do služby.

Na možné komplikace při cestování v příštích dnech upozorňuje na svých facebookových stránkách i GW Train Regio, který obsluhuje šumavské tratě.

Podle meteorologů má nečas zasáhnout Česko hlavně ve čtvrtek odpoledne, kdy se ke sněžení přidá ještě silný vítr. Varují, že může připomínat řádění orkánu Kyrill. Tlaková níže nese název Friederike, do Česka dorazí přes Německo a Polsko.

Počasí ovlivní i provoz letadel v Evropě, letiště v Amsterdamu už oznámilo omezení provozu na čtvrtek dopoledne.

České dráhy žádají cestující, aby se na možné komplikace připravili a vybavili tekutinami, jídlem a případně léky, které pravidelně užívají, a to i pro cesty na kratší vzdálenost. „Zároveň žádáme zákazníky, kteří nemusejí v době platnosti výstrahy meteorologů cestovat, aby své cesty zvážili, případně odložili, zvláště pak pokud cestují například s dětmi. Všechny cestující žádáme, aby v nadcházejících hodinách věnovali zvýšenou pozornost vývoji meteorologické situace a dopravní situaci na železnici a aktuálnímu vývoji přizpůsobili své plánované cesty,“ dodal Štáhlavský.

Peklo přitom už od úterý zažívají i řidiči na D1, kde se na Vysočině utvořila desítky kilometrů dlouhá kolona. Ta se sice dnes začala rozjíždět, provoz na dálnici ale zdaleka není plynulý. Problémy způsobují zejména kamiony, podle serveru iDnes.cz se řada jejich řidičů nechtěla rozjet kvůli spánku a povinné přestávce. Policie je k pohybu musela nutit.

Tagy České dráhy kalamita Schiphol
3 komentáře