Doprava ve městě Informační technologie Infrastruktura Zprávy

Dopravní podnik spustil v metru wifi, zatím jen v šesti stanicích

Spuštění wifi v metru. Uprostřed Adriana Krnáčová. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Spuštění wifi v metru. Uprostřed Adriana Krnáčová. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

V pražském metru ode dneška funguje wifi připojení k internetu. Dopravní podnik jej po poledni spustil v pilotním provozu zatím v šesti stanicích, přičemž podle vedení jde primárně o bezpečnostní prvek.

„Dopravnímu podniku to umožní v případě mimořádných situací cestující okamžitě informovat a předávat jim informace o náhradním spojení nebo bezpečnostní pokyny,“ uvedl šéf DPP Martin Gilllar. Stanice potřebným zařízeným vybavila za deset milionů společnost ČD-Telematika, celkem osadila 75 přístupových bodů; rychlost připojení je 300 Mbit/s.

Firma zároveň pro DPP vyvinula informační software. Nešla přitom cestou aplikace, nýbrž využila takzvaný captive portál, tedy stránky, které cestujícím naběhnou automaticky po připojení. To zatím funguje ve stanicích Florenc na trase B a C, Hlavní nádraží, Pražského povstání, Náměstí Republiky a Smíchovské nádraží.

Slavnostního spuštění se účastnila i primátorka Adriana Krnáčová, která jej komentovala slovy „pozdě, ale přece.“ Zároveň vyjádřila naději, že se cestující brzy dočkají rozšíření signálu i do dalších stanic. Předvolební termín „otvíračky“ přitom označila za debilní. Wifi je k dispozici jen ve stanicích, nikoliv v tunelech.

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
PAN

Odpověď na část svých dotazů jsem si našel sám 🙂 Co ty nezodpovězené otázky?

http://www.kurzy.cz/zpravy/435388-metro-komplet-se-signalem-realne-do-konce-roku-2018/

PAN

Podle čeho byly stanice do pilotního projektu vybírány? (Zatím funguje ve stanicích Florenc na trase B a C, Hlavní nádraží, Pražského povstání, Náměstí Republiky a Smíchovské nádraží) Např. Pražského povstání má větší prioritu než Můstek, Muzeum, I. P. Pavlova nebo jiné stanice nejen v centru města? Možná mohla paní primátorka přidat ke své větě, že „debilní“ je především vámi napsaná skutečnost v poslední větě tj. Wifi je k dispozici jen ve stanicích, nikoliv v tunelech. Jaký je termín/harmonogram dalšího rozšíření signálu ve stanicích a dojde i na tunely (na ty už v rámci DPP došlo několikrát, např. promítání reklamy a… Číst vice »