Autobusy Dopravci Železnice

Dopravci zastavují prodeje jízdenek do Slovinska, vlak RegioJetu do Chorvatska projede

První vlak RegioJetu dorazil do stanice Rijeka. Autor: Zdopravy.cz/Jan Sůra
První vlak RegioJetu dorazil do stanice Rijeka. Autor: Jan Sůra / Zdopravy.cz

Změna podmínek pro cestování do Slovinska vedla první dopravce k zastavení prodeje jízdenek do Slovinska. Během včerejšího dne zastavily prodej jízdních dokladů jak RegioJet, tak FlixBus.

Slovinsko omezilo pohyb českých občanů v zemi kvůli zhoršující se situaci v Česku s počtem nakažených koronavirem pouze na tranzit. Úplný zákaz vstupu by znamenal velké komplikace pro dopravce před jejich cestou k moři.

RegioJet přes Slovinsko jede velkou část trasy nového vlaku, dosud prodával i jízdenky do Lublaně. Podle mluvčího firmy Aleše Ondrůje ale vlaky pojedou podle jízdního řádu, jen neumožní do vyjasnění situace nákup jízdenek do Lublaně. Podle něj si jízdenky koupilo do Lublaně na každý spoj jen řádově několik cestujících. „Je zapotřebí nejprve vyjasnit platnost veškerých změn a postupů tak, abychom mohli prodej jízdenek s cílovou stanicí Lublaň opět co nejdříve obnovit. Cestujícím, kteří si již zakoupili jízdenku do cílové stanice Lublaň, umožníme bezplatnou možnost stornování jízdenky, pokud se rozhodnou z jakéhokoli důvodu změnit své cestovní plány,“ dodal Ondrůj. Cestující bude informovat SMS zprávou.

Slovinsko v pátek změnilo epidemiologické hodnocení Česka, Chorvatska a Francie a vyňalo je ze zeleného seznamu bezpečných zemí.

FlixBus na opatření Slovinska u autobusových linek do Chorvatska reagoval podobně: u spojů se zastávkou ve Slovinsku přestal dočasně prodávat jízdenky do slovinským měst.

Nad rozhodnutím Slovinska se pozastavila Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Krok slovinské vlády považuje za bezdůvodný a neuvážený. „Slovinsko bylo jednou z prvních zemí, které umožnily volný pohyb osob již počátkem června a nyní svým nelogickým rozhodnutím volnému pohybu a ‚restartu‘ cestovního ruchu zabraňují. Tento krok slovinské vlády může mít výrazný negativní dopad na důvěru lidí cestovat právě do této oblíbené destinace a výrazně narušuje i činnost cestovních kanceláří, které v rámci obnovy cestovního ruchu připravily nové produkty právě do Slovinska,“ řekl šéf AČCKA Roman Škrabánek. Slovinsko svým rozhodnutím podle něj poškozuje i vlastní cestovní ruch, který se významně podílí na národním HDP a počty příjezdů českých turistů v posledních letech zaznamenávají rekordní nárůsty.

57 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
bkv

A je po problému: „Slovinsko od úterý 7. července vrací Českou republiku zpátky na seznam bezpečných zemí, jejichž obyvatelé se nemusí v této zemi prokázat negativním testem na koronavirus, nebo jít do karantény.“

Michal80

Bože, čtu tento web protože mě docela zajímá dění v dopravě. A hlavně jsem si myslel, že tady nebudu muset číst dění kolem korony . Asi na idnes, novinky.cz, lidovky ..atd toho píšou malo, tak se může o koroně diskutovat i zde

Michal80

To nebylo pane Sůra myšleno na Vás ale na některé diskutující.

Vnejší pozorovatel

Okamžitě recipročně zakázat vstup Slovincům! Nevím, proč bych měl tolerovat, že se tady bude Slovinec projíždět republikou a pokud se nakazí, tak to zaveze z Prahy do Krumlova, pak do Telče a nakonec na Stodolní do Ostravy! Když jsou tak chytří, tak si jistě poradí jinak a jinde!

Dalibor

To je bude fakt strašně mrzet. Kolik Slovinců jezdá na dovču do Čech?

Vnější pozorovatel

Tím spíš nevidím důvod proč to neudělat.

Dalibor

zbytečnej trucpodnik.

Jiří Kocurek

Já bych zakázal lyžovat na žebříku. Ale nevím, jak to pojistit proti tomu, aby vyháněli běžkaře z města a hradu Žebráku, protože jim přišlo, že to je překlep.

Pavel

3/4 území Kalifornie je už opět v karanténě/lockdownu. A tady české cestovky, Koupáci a klaka Šimáně si chtějí vynucovat proprskávat ostatní obezřetné Evropany virem, co si tu nejen v Karviné rodmycháváme a pěstujeme!
Na to měli myslet, když řvali na vládu a vynucovali si zbrklé rozvolňování.
Teď už budeme jenom sklízet jejich trpké plody a můžeme se jen modlit, abychom nedopadli jako Kalifornie a další státy, kde asi z léta už mít příliš nebudou.

Dalibor

Já bysem to tak hrozne neviděl. Usa je specifikum, tam je dycky všecko jinak. Už by se mohlo přestat panikařit a normálně žít. Onen děsivý virus tu prostě s námi holt bude a občas na něj nekdo umře. Tak jako spoustu jinejch lidí umře na něco jinýho. (a taky se kolem toho nevyšiluje)

Pavel

A myslíte to vážně, anebo jen tak?

https://linksharing.samsungcloud.com/WiBcak3m7wYN

Dalibor

Vážně. Je spousty smrtelných chorob, bakteriálního nebo virového původu. Viry jsou byly a budou. Panika nikomu nikdy nepomohla. Místo nesmyslného vyharování pěněz bez rozmyslu by se měly ekonomiky soustředit na vývoj léku nebo vakcíny. Není to tak dávno co třeba neštovice likvidovaly celý etnický skupiny… Záškrt, TBC, a takových nemocí bylo a bude. Prostě to tak v přírodě je. časem se naučíme nemoc léčit nebo se před ní chránit očkováním. Vyšilování nikomu nepomůže.

Jiří Kocurek

A když v Kalifornii bude zemětřesení, tak se mají Češi schovat pod stůl?

Vnejší pozorovatel

Nerad bych se Vás dotknul, ale s těmito názory uspějete spíše na novinkách.cz a to už poslední dobou jak kdy. Pokud máte strach, zavřete se doma a nevylézejte, jistě Vám někdo z Vašeho okolí rád nakoupí. Případně to řešte přes Rohlík a neobtěžujte tady atp. Děkuji!

Dalibor

Hlavní je, že Slovinci nezařízli tranzit. Naprostá většina lidí Solvinskem jen projíždí. No a já letos taky Slovinsko jen projedu a pojedu do Chorvatska. Uvidíme napřesrok, třeba se situase zklidní a já zas pojedu na Vršič….

Jakub

I tak se ale Slovinci připraví o hodně peněz. Turistů tam jezdí hodně, a to i z CŘ.

Pavel

Čech by radši nechal Čecha pochcípat

Jan Kocourek

Tak ten kdo si v Slovinsku zajistil ubytování před 04.07. má nyní smůlu neb dopravce mu neprodá jízdenku… to jako proč? Vždyť do Slovinska může jet přeci každý i ten kdo nemá ubytování a tak bude na 14 dní v karanténě, je to přeci jejich rozhodnutí a nikoliv dopravce.
Ten co má to ubytování díky tomu že dopravce mu neumožnil nákup si pak jízdenku nekoupí protože to bude vyprodané. Uhradí ten dopravce třeba storno poplatky za to ubytování?

Dalibor

a on má dopravce povinnost umožnit nákup jízdenky?

Jan Kocourek

Tak dopravce nemá dělat machra jak umožní lidem cestovat a hned vzápětí to zruší aniž by k tomu měl důvod. Nevím proč pan velkomožný lidem tu cestu nedovolí.

Marťas

Problém je, že osoba, která by měla být po příjezdu umístěna do karantény, musí přicestovat pouze přes určené hraniční přechody a ten železniční v Hodoši mezi vyjmenovanými není.

Dalibor

hmmmm…. tak tohle zrovna mi vadí ze všeho úplně nejmíň Slovinci se nějak rozhodli, různí dopravci na to nějak zareagovali. Kdo má koupenej lístek dostane 100% zpět. Nevidím žádný problém.

Jiří Kocurek

Teda kritizovat Jančuru za to že dodružuje ve Slovinsku Slovinské vládní nařízení, to už musí být opravdu hlava.
To můžete rovonou ČD kritizovat, že nejezdily po železnici z Prahy do Ostravy, když tu trať strhla povodeň.

Jan Kocourek

A vládní nařízení ve Slovinsku je že tam češi nesmí? Občan ČR tam smí s tím že při vstupu dodrží určité podmínky.

MartinS.

No a protože při vstupu do Slovinska musí využít pouze schválené hraniční přechody, tak občan ČR ve vlaku ty podmínky nemůže dodržet. A tím pádem do Slovinska vlakem nemůže a je tedy zbytečné prodávat na takovou cestu jízdenky…

Jan Kocourek

jj zřídil jsem spoj který zastavuje tam a nebo tam ale jezdí tam lidé tak tam zastavovat nebudu.
Něco jako s tou hospodou že.

PatriK

Dopravce se může libovolně rozhodnout kam bude jízdenky prodávat a kde bude zastavovat. Máte nárok na bezplatné storno za jízdenku při zrušení cesty. Ostatní je už na zodpovědnosti každého jednotlivce, jestli v aktuální době podstoupí riziko platby ubytování předem.

Jan Kocourek

Jo tak cestující musí počkat jak ten dopravce se vyspinká pak si hodí kostkou a vybere si kde bude zastavovat nebo prodávat jízdenky. A cestující bude potřebovat křišťálovou kouli aby to věděl dopředu.

Jiří Kocurek

Jojo, světské zákony, ty se na Dráze nikdy nebraly moc vážne. Takže zákon ve Slovinsku pro ně byl vždycky něco, co nemusí brát v potaz a klidně ho můžou porušovat.

Dalibor

Pane , já si nemohu pomoct, vy jste prostě kokot.

Jan Kocourek

Tak jsem čekal kdy se můj příspěvek smaže a dočkal se. Tudíž vám odpovím jinak. Jste také kokot.
To už je snad v pořádku pro cenzora. Nebo se zde bude měřit dvojím metrem?

Dalibor

Panika kolem „rýmičky“ potrvá v různých variacích ještě dlouho. Než se lidi smíří s tím, že tenhle virus v různých modifikacích tu holt s námi bude u asi napořád…

Haha

Rýmička… aha.

K.S.

Tak udává se že mezi 50 a 80(90) % je to bez příznaků. Viděl jsem na začátku, než se o tom začalo ve velkém psát zde, že to má smrtnost 10%, bum spadlo to na rozmezí 0.1-2% podle toho z čeho to počítáte. Dáni tak 4 měsíce zpět uváděli že osob s protilátkami je asi 20x víc než bylo zjištěno případů, okres Santa Clara měl myslím 40-80x víc, Ischglu naměřili protilátky u 32% obyvatel, testovali jich 80 % a zhruba 40 % jich z toho protilátky mělo. Bohužel neumím dohledat údaj o tom kolik lidí přímo z Ischglu na covid… Číst vice »

PatriK

Smrtnost je v celosvětovém průměru 7,7%
Closed Cases: 6,886,047 Deaths: 529,486
https://www.worldometers.info/coronavirus/

Dalibor

7,7% mrtvých z těch co to chytí, to není až tak děsivý číslo.

K.S.

No to je právě trochu problém s tím že v tom čísle jsou jenom podchycené případy a už to může být obrovský bias. Vezměte si že jenom u nás díky trasování a podchycení většího množství případů je smrtnost poloviční a to pořád nemáme historická data. Reálně jsme s to najít síť kolem někoho kdo má vážnější průběh, nebo se nechá ad-hoc otestovat. Mohl bych najít skripta z matematiky a podívat se jak přesně na pravděpodobnosti, ale dalo by se spočítat a určit kolik může být případně bezpříznakových nakažených (pokud jsou nakažliví i tak) než dostaneme jeden případ u kterého se… Číst vice »

Jiří Kocurek

A jste si marposto jistý, že „Closed Cases“ zahrunují opravdu všechny nakažené, včetně těch, kteří to vyleželi doma? Obzvlášť ve státech, kde ta zdravotní péče není až tak dostupná?

Lektor

Tak třeba v Itálii, lidi do 30 ani netestovali, jen jim řekli ať zůstanou doma a d mrtvých naopak počítali všechny a nijak neřešili na co ve skutečnosti umřel.

Vnejší pozorovatel

Vy doufám nemáte technické vzdělání, že jo…

Jan

“Smrtnost je v celosvětovém průměru 7,7%
Closed Cases: 6,886,047 Deaths: 529,486”
Chlapče ty asi budeš dobrej primitiv jestli skutečně myslíš vážně to cos napsal… Ty “closed cases” totiž zahrnují jen ty testované a podle všeho se to ani zdaleka neblíží reálnému počtu nakažených a již vyléčených – a ten rozdíl je podle všeho řadový. Zkrátka je to jen primitivní hra s daty, čísli a lidským strachem kterému bohužel mnoho jednodušších lidí (včetně zřejmě i tebe) podlehlo.

Viťa

Tak samozřejmě od rýmičky se to primárně liší ve dvou věcech – je to o hodně víc nakažlivé, testy z dolu na karvinsku ukázali, že když jsou spolu v uzavřeném prostoru, tak to chytne minimálně pětina přítomných, a že trvá dlouho, než se to projeví, zatímco ten nakažený to prská na další lidi. A stejně jako chřipka to je pro určitou část lidí (senioři, lidé s jiným onemocněním) i smrtelně nebezpečné. Jak se ukázalo, tak vysoká dávka viru je ve spolupráci se stresem a únavou nebezpečná i pro další lidi (zdravotníci). Nicméně taky jsem přesvědčen, že tohle tu prostě zůstane.… Číst vice »

PatriK

Rozdíl proti první vlně nákazy je ten, že je více zodpovědnosti na lidech a tedy zavírání není direktivní ze strany státu, ale přirozené v návaznosti na opadající zájem zákazníků o zbytné služby, v zájmu vlastní ochrany před nákazou. Přirozené zavírání je šetrnější vůči veřejnému rozpočtu, jelikož už nebude nárok dotování krachujících.

Lektor

Tady ještě žádná první vlna nebyla….

Dalibor

protože média i politici paniku holt „potřebují“ k životu. A vo tom to je.

K.S.

Protože ta vakcína je šitá horkou jehlou, když něco takového zkoušeli naposledy s Dengavax, tak s toho byl průser. (en. wikipedia. org/wiki/Dengvaxia_controversy) Prohlášení farmaceutických společností že potřebují dotaci na linky produkující 6 miliard dávek (zkuste to najít, někde jsem to četl anglicky), ročně je také něco co by mělo rozsvítit varovné světýlko. Jsou tam dva velké problémy, jednak to smrdí tunelem a jednak to smrdí dalším okleštěním práv a může to být v rozporu s mezinárodními úmluvami o právech pacientů. (Třeba té ze které vyplývají informované souhlasy a povinnost lékařů Vám vysvětlit co s Vámi budou dělat) Dokud se nebudou… Číst vice »

Dalibor

tak pravdou je, že Evropa je už hodně dloouho bez přímého válečného konfliktu.

Vnejší pozorovatel

Panika potrvá tak dlouho, dokud bude co žrát, nebo dokud to někdo nevezme pevně do ruky, bohužel …

Hodně štěstí

Každá země má nárok na svojí ochranu obyvatel dle svého uvážení. Tudíž nevím co nějaká asociace cestovek do toho kecá. Prostě riziko podnikání.

Filias

To vyjádření je tak arogantní až to bolí.

Hodně štěstí

Mě zase připadá arogantní vyjádření cestovek, kterým jde jen o prachy a ne o zdraví lidí. A je to zcela záležitostí Slovinska jak chce chránit občany.

Filip Peter

No však to Filias napsal…
PS hodně štěstí

Filias

Samozřejmě, jaké jiné.

PatriK

Rozhodnutí Slovinska i dalších států (podobně Estonsko, Lotyšsko, Kypr) je zcela v souladu s ochranou vlastních obyvatel před zavlečením nákazy. Toto rozhodnutí je reakcí na aktuální epidemiologickou situaci v ČR. Stejně tak byla logická reakce pro uvolnění pohybu osob počátkem června na situaci platnou tehdy.

Marťas

Vyjádření Ondrůje je asi nějaké starší, neboť podmínky byly vyjasněny včera odpoledne. (Pobyt občanů ČR v zemi podléhá 14denní karanténě, pokud nebyl rezervován do půlnoci ze včerejška na dnešek).

PatriK

Ondrůj o podmínkách moc dobře ví, ale z hlediska marketingu to obalil slovní slámou, aby omezení vstupu nepůsobilo tak dramaticky a aby vzbudil jakousi naději, že brzy pomine.