Letectví

Dobrý rok výrobců letadel. Airbus loni ztrojnásobil zisk, Boeing rekordně vydělal

A330-800neo vjíždí do lakovny. Foto: Airbus

Dva největší výrobci letadel na světě mají za sebou mimořádně dobrý rok. Boeing i Airbus svými výsledky překvapily analytiky, vydělaly podstatně více, než se čekalo.

Airbus své výsledky oznámil dnes, Boeing na konci ledna. Oba výrobci těží z celosvětové velké poptávky po nových letadlech.

Čistý zisk Airbusu loni stoupl na 2,87 miliardy eur, v roce 2016 dosáhl 995 milionů eur. Loňský růst zisku je ale částečně ovlivněn účetními operacemi v roce 2016, které tehdejší výsledek snížily.

Zisky ale stále sráží program vojenských letadel A400M, u kterých má firma zpoždění s dodávkami. Šéf Airbusu Tom Enders ve zprávě uvedl, že nedávná dohoda s některými vládami o posunu dodávek „zásadně sníží rizikovost celého výrobního programu.“ Firma ale ve zprávě přiznala, že loni pro ní výroba těchto letadel znamenala ztrátu 1,4 miliardy eur.

Tržby Airbusu loni dosáhly 66,8 miliard eur, což fakticky znamená meziroční stagnaci. Zatímco dodávky osobních dopravních letadel rostly, vojenský program klesal.

Firma chce letos zvýšit produkci letadel A320neo z 50 na 60 měsíčně, má ale problémy s dodavateli motorů. Jak výrobce Pratt & Whitney, tak CFM, má problémy s dodržováním harmonogramu. Pratt & Whitney navíc firma minulý týden zastavila dodávky kvůli problémům s některými motory. V případě A350 má výroba už tento měsíc stoupnout na 10 měsíčně.

Airbus loni získal více objednávek na nová letadla než Boeing, ten ale zákazníkům dodal více nových letadel. Airbus letos chce navýšit dividendu o 11 %. Letos očekává navýšení zisku o pětinu.

Boeing loni vydělal 8,2 miliardy dolarů, zisk tak meziročně stoupl téměř na dvojnásobek.